До 70-річчя Перемоги Президентська бібліотека оцифрує газету «Ленінградська правда» періоду Великої Вітчизняної війни

У рік 70-річчя Великої Перемоги Президентська бібліотека приступила до оцифрування газети «Ленінградська правда» періоду Великої Вітчизняної війни. В фонд електронного національного сховища надійшло 20 підшивок газет за 1941-1945 роки від ВАТ «Видавничий дім« С.-Петербургские ведомости ».

Друга світова війна, яка почалася 1 вересня 1939 року, була найбільшою і важкої війною в історії людства. А 22 червня 1941 року його обрушилася на мирних громадян Радянського Союзу, але не злякала, не зламала людей, як планували гітлерівці, а навпаки, згуртувала радянський народ воєдино. Важкі випробування виявили в людях найкращі якості - мужність, сміливість, рішучість, стійкість. І заголовки матеріалів на сторінках періодичних видань говорять про це. Так, наприклад, в цей період в «Ленінградській правді» можна зустріти такі статті: «Велика родина», «Пліч-о-пліч з усім народом», «Єдиний почуття, віддамо життя за Вітчизну», «Фронт і тил єдині», «Працювати ще краще, ще наполегливіше »і ін.

В газетах щодня публікувалися актуальні новини з фронту. Відомості надавалися від Радянського Інформбюро. У газеті «Ленінградська правда» велися постійні рубрики: «Листи з фронту», «Оперативні зведення», «На« Дошку пошани ». На сторінках газет представлений цінний матеріал: опису життя мирних громадян і розповіді солдат про військові будні.

У вересні 1941 року кільце фашистської блокади замкнулося навколо Ленінграда. «Блокадою німці хотіли поставити ленінградців на коліна. Місто замерзав, голодував, але не переставав боротися », - написано в матеріалі« Ленінградські діти ». «Позбавлений залізниць, відрізаний від решти всього світу, Ленінград ніколи не відчував себе самотнім. До нього докочувався гул перемог Червоної Армії під Москвою і Тихвіном, на фронтах близьких і далеких », - пише автор статті« Річниця історичного бою під Ленінградом ».

Люди згуртувалися воєдино заради майбутнього улюбленого міста, вони ні на хвилину не сумнівалися в прийдешній перемозі. Робочі тижнями не залишали цехів. У цей період в газеті виходило багато статей, присвячених високим показникам продуктивності праці. Люди працювали на межі, віддаючи всі свої сили Батьківщині. Серед заголовків можна виділити: «Завод - рідний дім», «Рекорд кранового машиніста товариша Іванова», «Перша на заводі» та ін. В матеріалі 1944 року «Ленінградський салют» можна знайти опис щоденного подвигу представників науки: «В найважчі дні блокади вчені відігрівали слабеющим диханням застиглі пальці і знову поверталися до своїх крихким приладів, точних обчислень, вірним книгам ».

Знаменний день перемоги для Ленінграда настав 27 січня 1944 року. На честь повного визволення міста від ворожої блокади над Невою організували грандіозний салют. «Весь в ранах стояв навколо нас в той вечір місто, освітлений вогнем феєрверку», - пише І. Головань. Це важлива подія також знайшло відображення в пресі. У газеті «Ленінградська правда» в статті «Ми знали, що цей день прийде» написано: «Ще важко усвідомити значення цього дня до кінця. Але серце, завмираюче від щастя, що не обманюється величчю цієї хвилини ». Цьому ж присвячений матеріал «Я щасливий бути ленінградцем» директора Російського музею Георгія Лебедєва. Він пише: «У житті кожної людини є єдина неповторна хвилина, спогад про яку залишається на все життя, хвилина, викупатися роки страждань, невимовних мук і тяжких жертв. Ми, ленінградці, переживаємо таку хвилину ».

У січні 1945 року, в першу річницю історичної перемоги під Ленінградом, у газеті був опублікований указ про нагородження міста орденом Леніна. Ця нагорода радістю відгукнулася в серцях людей. Так, наприклад, в матеріалі Л. Нікольського йдеться: «... вчорашній день, багатий важливими повідомленнями, став в ряду найяскравіших, незабутніх днів Вітчизняної війни. - Нас нагородили! - вітали один одного перехожі. Ленінградці сприймають нагороду свого міста як велику особисту радість. І це «нас нагородили» було вчора летючим на вулицях ».

Завдяки проявленій героїзму і мужності бійців і командирів Червоної Армії, безприкладній трудовому подвигу всіх трудівників і військового мистецтва радянських полководців ми перемогли в цій війні. Великий День Перемоги настав 9 травня 1945 року. «Вночі багато хто не міг зімкнути очей. Весь світ готувався зустріти радісний ранок, перший ранок нашої Перемоги », - написано в матеріалі« Ми переступили через всі перешкоди ». Автор іншої статті - «Світлий день» - пише: «Ми всі чекали цієї години з найбільшим хвилюванням і часом подумки малювали собі, яким він буде, день нашої повної блискучої перемоги. Але уява померкло перед дійсністю ». Цей воістину великий день - День Перемоги - яскраво відбилася на сторінках періодики того часу емоційними заголовками: «Здрастуй, Перемога», «Коли скінчилася війна ...», «Гордість і щастя», «Радію разом з усією країною», «Переміг радянський народ» , «Ленінград радіє», «Пробив довгоочікуваний час», «Історичний день» і багато інших.

В результаті війни була знищена третина національного багатства країни. Були зруйновані міста, села, села, знищено величезну кількість заводів, фабрик, шахт, багато кілометрів залізничних колій. Країна стала наростаючими темпами підніматися, заново вчитися жити в мирний час. Після травня 1945 року в газеті регулярно стали друкуватися новини про проведення ремонтно-відновлювальних робіт. Заголовки матеріалів говорять самі за себе: «До нових чудовим успіхам», «Пенати» будуть відновлені »,« Відновлення тигельна заводу в Лузі »,« За-стахановськи будемо працювати на луках »,« Найважливіші завдання міського господарства »,« Всебічно розвивати тваринництво , підвищувати продуктивність худоби »,« Так, щасливі ми, радянські люди ... ». І. Головань в своєму матеріалі «Знаменний день» писав про відновлення Ленінграда: «Дванадцять місяців ленінградці лікували своє місто, заново відбудовувавши будинку, відроджуючи цехи заводів, упорядковуючи вулиці. Ще не всі сліди пережитого стерті. Але дуже хороший наше місто нині ... заощаджені, виплеканий в біді, - тричі доріг нам тепер орденоносний місто ... »

Оцифровані номера газети «Ленінградська правда» увійдуть в колекцію «Пам'ять про Велику Перемогу». Ця добірка формується з 2010 року, на сьогоднішній день вона включає більше 20 тисяч одиниць. Серед них книги, збірники статей, біографії, свідчення учасників бойових битв і трудівників тилу, відгуки на війну їх онуків і правнуків, архівні документи. Крім того, у фонді Президентської бібліотеки зібрано багатий аудіовізуальний цифровий контент, присвячений Великій Вітчизняній війні. Так, наприклад, в першій електронної національній бібліотеці Росії можна знайти фрагменти військової кінохроніки "Сталінградська битва" , «Оборона Ленінграда» , «Битва під Москвою» , «Оборона Севастополя» , "Курська битва" і багато інших матеріалів.

У рік 70-річчя Великої Перемоги Президентська бібліотека приступила до оцифрування газети «Ленінградська правда» періоду Великої Вітчизняної війни

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация