Doc22.ru - В Алтайському краї влади намітили демографічні орієнтири

Проект Концепції демографічного розвитку регіону обговорили напередодні на першому засіданні крайового Координаційної ради з реалізації демографічної політики під головуванням губернатора краю Олександра Карліна.

- Ми роботу по виправленню демографічної ситуації в регіоні ведемо системно і цілеспрямовано останні десять років. Нам вдалося подолати важкі наслідки демографічної ситуації 90-х років: знизити смертність, створити довготривалі стимули для підвищення народжуваності, - охарактеризував губернатор Карлін підсумки демографічної політики регіональної влади останнього десятиліття.

За його словами, в результаті в Алтайському краї стали скорочуватися природна і міграційна спад населення, темпи рівня загальної смертності придбали спадну спрямованість, відзначається зростання коефіцієнтів народжуваності. Істотно скоротилися темпи скорочення населення внаслідок зниження показників його природного скорочення. А регіон досяг максимальних показників народжуваності за більш ніж 20-річний період.

ДОВІДКА. На сьогоднішній день чисельність постійного населення Алтайського краю перевищує 2,3 млн. Чоловік. Тенденція показника народжуваності в цілому по регіону відповідає загальноросійської, а його значення перевищує показник по Росії за останні 10 років в середньому на 2,5%. У період з 2006 по 2013 рік середньорічне темп природного убутку знизився до періоду 1995-2005 рр. в 3,8 рази, а питома вага втрат населення, обумовлених перевищенням смертності над народжуваністю, в структурі загальних втрат населення знизився в 2 рази.

- При всій складності ситуації в цьому році і наслідків демографічної лакуни 90-х, проблеми демографічної структури населення регіону (висока частка населення похилого віку), Алтайський край протягом чотирьох останніх років зберігає досягнутий рівень народжуваності (більше 30 тис.), - підкреслив Олександр Карлін , зазначивши, що за підсумками 5 місяців в краї вдалося знизити деяке збільшення смертності, яке відзначалося на початку року.

За його словами, влада докладе зусилля, щоб зберегти цю тенденцію. Тим часом Алтайський край відстає за кількістю народжень від показників минулого року. З точки зору крайової влади, це обумовлено зниженням частки жінок дітородного віку проти відповідних періодів минулого року.

- Зараз нам необхідно шукати нові шляхи і неординарні підходи для того, щоб стимулювати народжуваність, соціально відповідальне батьківство. Проект Концепції демографічного розвитку, представленої сьогодні, розроблявся давно, в роботі брали участь багато відомства, проект проходив експертизу, в якій взяли участь науковці та представники громадських об'єднань. Одна з головних цілей Концепції - стабілізація чисельності населення регіону, а також збільшення тривалості життя до 75 років до 2025 року, - заявив алтайський губернатор.

За словами віце-губернатора Данила Бессарабова, завдання регіональної політики на період до 2025 року, відображені в Концепції, передбачається вирішувати в два етапи.

1. На першому етапі (2015-2019 роки) будуть реалізовані заходи, спрямовані на закріплення сформованих позитивних тенденцій демографічного розвитку. В результаті реалізації заходів планується істотно скоротити природне зменшення населення і міграційні втрати.

2. На другому етапі (2020 року - 2024 роки) будуть продовжені заходи щодо стабілізації демографічної ситуації. А до 2025 року планується забезпечити стабілізацію чисельності населення Алтайського краю на рівні не нижче 2 млн. 300 тис. Чоловік, збільшити очікувану тривалість життя до 73 років, стабілізувати сумарний коефіцієнт народжуваності на рівні 1,85 і рівень загальної смертності на рівні 14% на 1000 населення, забезпечити міграційний приріст населення на рівні, який заповнює природне зменшення, - не менше 2 тис.осіб.

Як зазначив керівник дослідницького колективу з розробки моделі моніторингу демографічного розвитку Алтайського краю, доцент АлтГУ Олексій Єрьомін, актуальність розробки та прийняття Концепції очевидна і зумовлена ​​не тільки неоднозначністю і суперечливістю демографічної ситуації, що складається в Алтайському краї, а й окреслилися позитивними тенденціями, які треба закріпити на регіональному рівні.

Актуальність концепції.

  • Демографічна ситуація в Алтайському краї в 2010-і рр. неоднозначна, суперечлива
  • У XXI ст. спостерігається ряд позитивних тенденцій в природному відтворенні населення

  • В Алтайському краї довгий час спостерігається режим звуженого відтворення населення, що призводить до негативних структурних змін

Причому, на думку вченого, ефективної управлінської політики без грамотно побудованого і науково обгрунтованого демографічного моніторингу бути не може. Моніторинг цей повинен носити полімасштабний (багаторівневий) характер і враховувати демографічну неоднорідність Алтайського краю.

Демографічний моніторинг.

  • Найважливіша мета системи моніторингу - своєчасне реагування на зміну демографічної ситуації та коригування заходів демографічної політики
  • У 2014 році в рамках державного контракту на виконання науково-дослідних робіт для державних потреб Алтайського краю вченими АлтГУ була виконана науково-дослідна робота "Розробка моделі моніторингу демографічного розвитку Алтайського краю"
  • Публікація щорічної доповіді про демографічну ситуацію в Алтайському краї підвищить якість інформаційно-аналітичного забезпечення регіональної демографічної політики, забезпечить зростання інформованості громадян про діяльність органів влади в даній сфері
  • Навчання навичкам демографічного аналізу державних і муніципальних службовців, що беруть участь в управлінні демографічним розвитком, сприятиме підвищенню ефективності регіональної демографічної політики.

Тим часом, за словами Бессарабова і як випливає з базових індикаторів проекту Концепції, стратегічною метою демографічної політики в Алтайському краї на найближчі 10 років є стабілізація чисельності населення регіону в першу чергу за рахунок збільшення очікуваної тривалості життя при народженні. за офіційними даними , Сьогодні середня тривалість життя в Росії становить 71,4 року, а до 2018 року передбачається збільшити середню тривалість життя до 74 років.

В той же час, за даними УФМС по Алтайському краю , Демографічна динаміка, яку демонструє регіоном і обумовлена ​​сприятливими соціально-економічними умовами, сприяла збільшенню тривалості життя населення Алтайського краю: у 2005 році для всього населення вона склала 64,6 років; в 2012 році - 69,1 років, збільшившись за 7 років на 4,5 року.

Таким чином, приймаючи Концепцію, влада ставить перед собою цілком реалістичні цілі з урахуванням ситуації, що в останні роки динаміки і реальних результатів регіональної демографії. Цікаво, що індикатори Концепції не розходяться принципово з демографічним прогнозом для Алтайського краю до 2020 року, викладеним в далекому 2007 році в аналітичній записці Інституту економіки та організації промислового виробництва СО РАН «Демографічні тенденції та перспективи народонаселення в Алтайському краї».

Як повідомив Данило Бессарабов, крайова влада припускають тепер щорічно готувати та публікувати доповідь про демографічному розвитку Алтайського краю. «Відкритість і доступність інформації про демографічні процеси, управлінських рішеннях, прийнятих в цій сфері, стали базовими принципами Концепції. Ми маємо намір істотно підвищити якість інформування населення, спеціальні положення про це передбачені проектом документа », - підсумував віце-губернатор.

Довідка від Doc22:


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация