Геополітика і вибори: Що дало Україні військовий стан

Фото - ТСН

Якщо не відбудеться нічого надзвичайного, то сьогодні, 26 грудня, о 14:00 в Україні припиниться дія воєнного стану, введеного 30 днів назад (правда, навіть якщо і станеться щось надзвичайне, незрозуміло, хто буде продовжувати військовий стан, адже Верховна Рада вже закрилася "на канікули").

Як відомо, 26 листопада, після збройної агресії російських військових щодо кораблів ВМС України в Керченській протоці, Верховна Рада підтримала введення воєнного стану на 30 днів у десяти областях України , Які межують з Російською Федерацією або мають загрозу прямого вторгнення.

Відразу після його введення як окремі політики, так і фейсбучние активісти, цитуючи законодавство, почали розганяти "зраду" про спробу узурпації влади президентом Порошенко з подальшим перенесенням / скасуванням президентських виборів.

Власне, стаття 1 Закону України " Про правовий режим воєнного стану "Каже, що:" Воєнний стан - це особливий правовий режим, який вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності; він передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та зміцнення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень ".

І хоча закон дійсно наділяє органи влади (в першу чергу військове командування, а потім вже центральну і місцеву владу) надзвичайними повноваженнями під час воєнного стану, верховний головнокомандувач ЗСУ і президент України Петро Порошенко відразу ж поспішив запевнити всіх: це військовий стан потрібно в першу чергу для того, щоб мати можливість оперативно та адекватно протидіяти прямого збройного вторгнення військ Російської Федерації, про надзвичайно високу ймовірність якого повідомляла розвідка. Якщо ж такого вторгнення не відбудеться, то рядові українці не відчують на собі ніяких обмежень прав і свобод, а дія воєнного стану автоматично завершиться через 30 днів.

"Якщо не відбудеться початок широкомасштабної агресії Росії, вторгнення, військовий стан продовжено не буде", - пообіцяв Порошенко і додав, що після закінчення воєнного стану почнеться підготовка до виборів президента. До речі, дата виборів - 31 березня - була закріплена окремою постановою в Верховній Раді.

геополітичний аспект

Перше наслідок введення воєнного стану України отримала миттєво: в той же вечір на позачерговому засіданні Рада безпеки ООН відхилила ініціативу Росії з вимогою засудити дії України в Керченській протоці і вирішив розглядати цей інцидент за зверненням України (тобто з обвинуваченням в агресії безпосередньо Росії).

Згодом, 17 грудня, Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію щодо мілітаризації Криму , В якій, зокрема, зафіксувала вимога звільнити українські кораблі і моряків "без додаткових умов", а також висловила стурбованість постійним збільшенням Росією кількості своїх військ і зброї в Криму, в тому числі літаків і ракет, здатних доставляти ядерну зброю.

Ну а 23 грудня Генасамблея ООН підтримала резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна" , Внесену офіційним Києвом.

Українські дипломати відзначають, що введення воєнного стану значно поліпшило шанси на успішне голосування всіх цих декларацій, оскільки таким чином Україна дала зрозуміти, що вона готова відстоювати свою свободу і незалежність і сама прикладає для цього всі можливі в даній ситуації зусилля.

військовий аспект

Після проголошення воєнного стану чоловіча частина населення країни завмерла в очікуванні мобілізації або навчальних зборів. Однак Порошенко відразу ж запевнив, що рішення про введення воєнного стану не передбачає негайної мобілізації , Але буде проведена відповідна робота з резервом першої черги, а також в областях, де оголошено військовий стан, відбудуться навчальні збори з резервістами і територіальною обороною .

Таким чином, починаючи з 3 грудня, були проведені збори військовозобов'язаних в складі бригад (до 15 діб) і в складі навчальних центрів (до 20 діб). При цьому на збори викликався тільки оперативний резерв І черги.

Крім того, в областях, в яких діяло військовий стан, були проведені масові збори з військовозобов'язаними територіальної оборони тривалістю до 10 діб, під час яких було проведено бойове злагодження бригад і батальйонів територіальної оборони з метою підготовки до захисту своїх областей.

Читайте також: Масштабні збори резервістів: Кого і навіщо заберуть в армію перед святами .

О восьмій навчальних центрів Збройних сил України направлено понад три тисячі військовозобов'язаних з усіх куточків нашої країни . Підготовку організовано по 42 військово-обліковими спеціальностями і більш ніж 120 різних спеціалізацій (посадами). Під час зборів бійців тероборони акцент робився на вдосконаленні хлопцями навичок з вогневої, тактико-спеціальної, медичної та інших предметів бойової підготовки.

Також з метою більш якісної підготовки резервістів начальником Генерального штабу було ухвалено рішення про проведення військового стажування на первинних командних посадах в навчальних центрах 250 курсантів вищих військових навчальних закладів.

За підсумками зборів тільки в Харкові більше 30 осіб підписали контракт і будуть проходити службу у військовому резерві, плюс ще близько 60 хлопців оформляють необхідні документи і незабаром теж стануть в ряди воїнів-резервістів обласного з'єднання тероброни.

Крім цього, в середині грудня відбулися масштабні тактико-спеціальні навчання підрозділів системи МВС України з метою перевірки готовності діяти, жити, працювати і перемагати в умовах повномасштабного військового вторгнення ворога.

"Це досить численні і серйозні вчення, в яких взяли участь близько 1200 чоловік особового складу, було задіяно понад 100 одиниць військової і спеціальної техніки. Навчання продемонстрували високий рівень підготовки наших гвардійців, прикордонників, ГСЧС, працівників Нацполіціі", - повідомив секретар РНБО Олександр Турчинов .

"За підсумками трьох тижнів ми вже можемо підвести попередні результати дії правового режиму воєнного стану. У напрямку зміцнення обороноздатності держави зроблено вже чимало. Ми посилили протиповітряну оборону держави, наростивши сили Повітряних сил на загрозливих напрямках, підвищили інтенсивність органів управління і військ, особливо на територіях десяти областей, що межують з Російською Федерацією ", - заявив Петро Порошенко на прес-конференції 20 грудня.

В цілому ж можна констатувати, що під час воєнного стану військові сили були приведені в бойову готовність, доукомплектовані понад сто одиницями техніки, провели передислокацію військ, бойове злагодження бригад і батальйонів територіальної оборони, уточнили і затвердили мобілізаційний план.

Також можна відзначити, що під час воєнного стану українські військкомати провели чи не найбільш агресивну призовну кампанію за весь час існування ЗСУ, масово отлавливая призовників прямо на вулиці.

Читайте також: Заклик-2018: Чому воєнкоми дійшли до облав на вулицях і вокзалах .

Що ж стосується ситуації в зоні ООС, то вона під час воєнного стану практично не зазнала змін.

Читайте також: Воєнний стан: Що змінилося у війні на Донбасі .

антитерористичний аспект

Завдяки введенню воєнного стану, українські прикордонники отримали право не впускати в країну кожного, чия особистість здасться їм підозрілим. Зокрема, станом на 24 грудня в Україну не пропустили понад півтори тисячі громадян Російської Федерації , Більшість з яких були професійними "ТІТУШКИ".

Чи варто нагадувати, що саме такі "політичні туристи" мутили воду навесні 2014-го року, підбурюючи людей на сході України до масових виступів проти української влади та захоплення адмінбудівель?

Крім цього, 20 грудня в СБУ заявили про затримання на сході України трьох агентурно-бойових груп російської розвідки . Деталі обіцяли розкрити на спеціальному брифінгу контррозвідки СБУ на цю тему.

релігійний аспект

Це, а також рішучі дії українських спецслужб щодо російських і проросійських провокаторів, можливі під час воєнного стану, дозволили 15 грудня без ексцесів провести в Києві об'єднавчий собор українських православних церков.

Зокрема, можна виділити проведену роботу з 12-ма священиками УПЦ МП , Яких звинуватили в державній зраді, а також слідчі дії за місцем проживання намісника Києво-Печерської лаври Павла , Відомого в кримінальних колах як "Паша-Мерседес". Його в результаті звинуватили в підготовці кривавої провокації в день об'єднавчого собору.

політичний аспект

Якщо ж говорити про вибори, то певний вплив на них військовий стан все ж справило. Правда, вибори не президентські, а в ОТО. 3 грудня Центральна виборча комісія визнала неможливим проведення місцевих виборів в десяти областях України , Зокрема на Донеччині та Луганщині, через введення там воєнного стану. Таким чином 23 грудня заплановані там раніше вибори не відбулися.

Отже, як бачимо, перше в історії України військовий стан хоч і вплинуло на багато аспектів життя країни, однак виявилося не таким страшним, як його малювали скептики (якщо не враховувати обмеження продажу алкоголю в зазначених областях). В цілому ж є всі підстави вважати, що введення воєнного стану пішло на користь. Зокрема, українці знову згадали, що вони живуть в країні, яка п'ятий рік вимушено знаходиться в стані війни.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация