Історія російської державної статистики: 1811-2011

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями:

Поділіться з друзями:

ІСТОРІЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ СТАТИСТИКИ: 1811-2011

М., Росстат, ІВЦ "Статистика Росії",
2013, 143 сторінки

http://www.gks.ru/free_doc/new_site/rosstat/smi/stat_2012-10-10.pdf

Виникнення в Росії державної статистики відноситься до часу утворення міністерств у 1802 г. Після воцаріння Олександра I на російський престол, була здійснена корінна реформа всієї системи державного управління в країні. Головна мета цих перетворень полягала в організації управління за аналогією з європейськими країнами - реорганізація петровських колегій в міністерства, підлеглі міністрам, які призначалися імператором. З метою зручності системи управління міністерства планувалося розділити на департаменти на чолі з директорами і з канцеляріями при них. Все колегії та прирівняні до них установи повинні були розподілитися по міністерствах.

Стор. 7.

4 березня 1858 року було прийнято рішення про розбудову Центрального статистичного комітету (ЦСК) при Міністерстві внутрішніх справ. Ця установа по суті було перетворенням Статистичного комітету. ЦСК став складатися з двох відділів - статистичного та земського, причому завданням останнього оголошувалося "попереднє обговорення і обробка всіх справ з питань, що стосуються земської-господарського устрою в Імперії". Головою Статистичного відділу був, по положенню, товариш міністра внутрішніх справ, а з метою забезпечення зв'язку і єдності статистичних робіт до відділу повинні були входити, як "дорадчих членів з правом голосу", представники інших відомств. Фактично це означало офіційне визнання і утвердження, як визначальних засад організації урядової статистики, принципів централізації і єдності всіх проведених нею статистичних робіт та підняття їх до рівня загальнодержавної статистики.

Стор. 38.

Особливістю пореформеної статистики в Росії було розвиток земської статистики, яка представляє собою видатне явище в історії російської і світової статистики. Її роботи мали надзвичайно велике значення для утвердження статистики як знаряддя соціального пізнання, для вироблення найбільш раціональних прийомів статистичної роботи. Величезний статистичний матеріал, який збирався і розроблявся земськими статистиками протягом трьох-чотирьох десятиліть, з'явився надійної фактичної основою для глибоких досліджень економіки пореформеної Росії, в першу чергу російського села.
В ході реформ 1860-х років в 33 губерніях Росії були створені органи місцевого самоврядування, які отримали найменування земських. Вони були покликані "до найближчого участі в завідування справами, що відносяться до господарських користей і потреб кожної губернії і кожного повіту". Земства повинні були займатися народним продовольством і благодійністю, промисловістю і торгівлею, матеріальною допомогою народної освіти і охорони здоров'я, поштою, страхуванням і т. П. Органами земств були губернські та повітові збори, які скликалися один раз на рік, і губернські та повітові земські управи, безпосередньо відали справами земств, що обиралися на трирічний термін. Діяльності земств сприяв міністр внутрішніх справ П. А. Валуєв (1815-1890).

Стор. 59-60.

Найвища затверджена Комісія для складання статуту про загальну військову повинність висловила, що найнадійнішим засобом для обліку осіб, які підлягають військової повинності, може служити загальна народна перепис, яка грунтується на установі територіальних волостей і на встановленні для всіх законної осілості. Спеціальним циркуляром від 5 липня 1873 року міністр внутрішніх справ наказав складання породинного списків для осіб, внесених і підлягають внесенню до ревизские казки, і циркуляром від 8 лютого 1874 року ці списки необхідно було складати по суворо визначеній формі.
1 лютого 1874 року була утворена Комісія під головуванням сенатора А. К. Гірса (1815-1880), на яку було покладено "скласти припущення про заходи, які можуть бути прийняті для ведення в майбутнє час правильного рахунку осіб, які підлягають військової повинності, і , якщо буде визнано за необхідне провести для цього загальну поголовну перепис всього населення, то визначити, якими способами і яким порядком вона повинна бути поведена "(Ювілейний збірник Центрального статистичного комітету Міністерства внутрішніх справ, ч. II, с. 49). Ця комісія з'ясувала, як і ким ведеться облік населення в цілому, дворянства, духовенства, міських станів і зробила висновок про вкрай незадовільний стан справ. Член цієї Комісії від МВС П. П. Семенов вважав єдиним засобом отримати досить повні відомості про населення країни тільки повівши всенародну перепис, приурочену до одного дня. Він представив у Комісію "Проект положення про перепис", що містив у собі 25 статей. Перепис повинна була повторюватися кожні 10 років і проводитися в зимові місяці, в роки, що закінчуються нулем. Інструкції зі збору матеріалів повинен був скласти Статистичний рада, а затверджувалася вона Міністерствами внутрішніх справ і фінансів. Відзначимо, що за відмову в наданні відомостей, необхідних переписом, а також за подання завідомо неправильної інформації передбачався штраф від 5 до 30 руб. за вироком мирового судді. Такий же штраф накладався і на лічильників за недотримання ними інструкцій.

Стор. 64.

Ювілейне ілюстроване видання, підготовлене Федеральною службою державної статистики, присвячене історії становлення і розвитку російської державної статистики протягом 200-річного періоду: 1811-2011 рр.

Інформація, що міститься в книзі інформація представлена ​​на підставі історичних і архівних документів, що відображають статистичну діяльність в Росії. У книгу включені як історичні матеріали, так і відомості про останні досягнення та основні напрямки розвитку російської державної статистики, що дозволяє оцінити весь пройдений статистикою за 200 років шлях і визначити перспективи подальшого розвитку.

Книга призначена для широкого кола читачів, які цікавляться історією державної статистики.

ЗМІСТ

ПЕРЕДМОВА

Глава 1
СТВОРЕННЯ міністерської системи В РОСІЇ І ПОЯВА ПЕРШОЇ СТАТИСТИЧНОЇ СЛУЖБИ

глава 2
РЕФОРМА АДМІНІСТРАТИВНОЇ СТАТИСТИКИ 1834
Праці за статистикою Вільного економічного суспільства
Праці за статистикою Російського географічного товариства

глава 3
РЕФОРМА АДМІНІСТРАТИВНОЇ СТАТИСТИКИ У 1852 РОЦІ
Відомча статистика в Росії

глава 4
УСТАНОВА ЦЕНТРАЛЬНОГО статистичного КОМІТЕТУ
Статистичні курси МВС
Регулярні статистичні видання Центрального статистичного комітету
земська статистика

глава 5
Перепису В РОСІЇ
Перша загальний перепис населення Російської Імперії 1897
інші перепису

глава 6
ДЕРЖАВНА СТАТИСТИКА На 1917 РОЦІ

глава 7
ЗАРОДЖЕННЯ РАДЯНСЬКОЇ СТАТИСТИКИ

глава 8
СТАТИСТИКА НА СЛУЖБІ ПЛАНОВОГО ГОСПОДАРСТВА
Основні роботи державної статистики
Статистика військового часу і перших повоєнних років (1941-1948 рр.)
Реорганізація державної статистики в 1948-1955 рр.

глава 9
РОЗВИТОК РАДЯНСЬКОЇ СТАТИСТИКИ
Перехід до територіального управління економікою
Основні роботи державної статистики
Державна статистика в 1965-1985 рр.
Державна статистика напередодні переходу до ринкової економіки

глава 10
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВНА СТАТИСТИКА СЬОГОДНІ

Сподобалася стаття?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация