Камишанов - депутати Державної думи Російської імперії I і II скликання

  1. Адвокат, депутат і історик Яків Дітц
  2. Учитель і депутат - Павло Кальянов
  3. Лікар і депутат - Олександр Лісін
  4. люди коментують

Кількість переглядів: 2257

Жителі Камишинського повіту завжди відрізнялися високою політичною активністю Жителі Камишинського повіту завжди відрізнялися високою політичною активністю. Звідки у них така «політична молодецтво», вельми влучно зазначив у своїх «Записках» (1909 рік), написаних в Камишинському в'язниці, один з героїв нашої розповіді - адвокат Яків Дітц:

«Широке волзьке роздолля створювало широку натуру волжанина, яку центральна влада спочатку Москви, а потім ще більш Петербурга намагалася урізати суворими заходами і репресіями, але марно: наш край не підкорявся запропонованим строгість і свої хартії вольностей отримував від Стеньки Разіна і Пугачова. Тут був притон волзьких розбійників, які втекли від гніту уряду і поміщиків. У нашому повіті, в верстах 40 вище Камишина, на березі Волги розташований бугор, що зберіг назву бугра Стеньки Разіна, з якого глядачеві відкривається чарівний вид на величезний простір Волги і багате Заволжя. Але ніколи уряд не робив розумних заходів до впровадження в цьому багатому краї громадянськості, культури і спокою. Як і раніше, до останнього часу девізом управління служить: «Розорю, не дозволю» ... На Волзі виростає свобода і воля людини ».

Адвокат, депутат і історик Яків Дітц

Автор рядків про широку натурі волжанина - Яків Єгорович Дітц (1864 -1917), депутат Державної думи Російської імперії I скликання. Він народився в німецькій колонії полагодити Камишинського повіту, довгий час жив в Камишині, а також неподалік, в Данилівці, де заклав до сих пір зберігся «Дітце сад».

Яків Дітц самостійно вивчив юриспруденцію і витримав іспит, здобувши вищу освіту. Однак до цього часу він вже перебував на обліку як «неблагонадійний». Подібне клеймо мало серйозні наслідки, тому, щоб знайти роботу, Дітц в 1889 році виїхав до своє дрібне маєток в Області війська Донського (поблизу станції Арчеда).

Події 1905 року сколихнули імперію. Багато що змінилося, і Дітц отримав можливість повернутися на Волгу - він оселився в Камишині і став приватним повіреним Камишинського повітового з'їзду і Саратовського окружного суду, помічником юрисконсульта управління Рязано-Уральської залізниці. Наприкінці 1905 року в Камишині він почав видавати «Приволзької газету», закриту в тому ж році, з січня 1906 року стало редактором газети «Поволзький край».

14 квітня 1906 Яків Дітц був обраний від загального складу вибірників Саратовського губернського виборчого зборів в Першу російську Держдуму, де увійшов в Трудову групу. Дума проіснувала 72 дні і була розпущена за указом імператора Миколи II від 8 (21) липня 1906 року. 10 (23) липня 1906) Я. Е. Дітц підписав Виборзьке відозву до громадян Росії, за що був засуджений до трьох місяців в'язниці, що автоматично позбавляло його виборчих прав. Він відсидів ці три місяці по власним проханням на ім'я прокурора Саратовського окружного суду в Камишинському в'язниці в 1909 році, де і написав «Записки».

Я. Е. Дітц залишив видатний слід в вивченні історії Нижнього Поволжя і колонізації краю. Він займався краєзнавчими дослідженнями, працював в архівах, особисто відвідував німецькі колонії і записував спогади. Підсумком багаторічної копіткої роботи стала праця «Історія поволзьких німців-колоністів».

Учитель і депутат - Павло Кальянов

Разом з Яковом Дітце в депутати Державної думи Російської імперії I скликання від Саратовської губернії (Камишинський повіт входив тоді в Саратовську губернію) був обраний Павло Васильович Кальянов (1869 -? (Не раніше 1916). Про Кальянова сам Дітц в «Записках» відгукувався вельми шанобливо , писав:

«Зі мною і Кальяновим, як представниками селян, будинки розправилися за девізом:« Мужика бей не дубьем, а рублем ». Кальянова звільнили з посади земського вчителя і позбавили насущного шматка хліба. Мене позбавили звання приватного повіреного ... Було зроблено розпорядження про укладення мене з Кальяновим в Камишинська в'язницю, і Кальянов тоді ж відбув покарання; щодо мене ж привид у виконання вироку було призупинено через раптового порушення нової суду наді мною ... Таким чином, ми з Кальяновим виявилися суто битими і дубьем, і рублем ».

... А за три роки до цього, в 1906 році, Саратов урочисто проводжав своїх депутатів до столиці. Правда, Я.Е. Дітц і П.В. Кальянов виїхали з Камишина пізніше без помпезних проводів.

Про Кальянова є дані у виданні «Державна дума Російської імперії: 1906-1917. Б.Ю. Іванов, А.А. Комзолова, І.С. Ряховская. (Москва. РОССПЕН. 2008):

«Павло Васильович Кальянов народився в селі Кубасовим Камишинського повіту Саратовської губернії в селянській родині. Отримав домашню початкову освіту. У 1898 склав іспит на звання вчителя, після чого працював в школі грамоти. З 1902 року - завідувач Золотовский земської школи. Протягом 5 років був сільським писарем, залишив службу через розбіжності з земським начальником. Учасник з'їзду вчителів в Саратові (1904). Член саратовській Партії соціалістів-революціонерів. У 1905 році - активний діяч Всеросійського Селянського Союзу.

14 квітня 1906 року обраний в I Державну Думу від загального складу вибірників Саратовського губернського виборчого зборів. Входив до складу «Трудової групи». Підписав законопроект «Про цивільному рівність», заяви про утворення Комісії з розслідування злочинів посадових осіб і про необхідність перетворення місцевих аграрних комітетів. Член редколегії газети «Селянський депутат». За підписання Виборзького відозви 10 липня 1906 засуджений за ст. 129, ч. 1, п.п. 51 і 3 Кримінального Уложення, засуджений до 3 місяців в'язниці і позбавлений виборчих прав ».

Лікар і депутат - Олександр Лісін

У січні-лютому 1907 році відбулися вибори в другу думу (нині заведено говорити: «Державна дума Російської імперії II скликання»). Серед обраних членів виявився і житель Камишинського повіту - земський лікар села Лопуховки А. Ф. Лісін.

На жаль, про цю людину є дуже убогі відомості. А в тому, що він був непересічною особистістю, сумніватися не доводиться. Олександр Федорович Лісін народився (за даними зі списку депутатів думи) в 1868 році (за іншими даними, на рік раніше). Закінчив медичний факультет Казанського університету в 1894, в 1904 році служив земським лікарем в Камишинському повіті Саратовської губернії, жив і працював у селі Лопуховки (Камишинського повіту, Саратовської губернії).

Лікар-політик. Член II Державної Думи від Саратовської губернії. Входив до Народно-соціалістичну фракцію.

Три Камишинська депутата Держдуми - учитель, лікар і адвокат. За часів становлення російського парламентаризму саме вони стали першими представниками Камишинському землі в цьому законодавчому органі.


Автор: Леонід Смелов

Фото: Колаж infokam.su

На фото: П. В. Кальянов, Я. Е. Дітц і А. Ф. Лісін

РЕДАКЦІЯ: Коментування даної теми закрито. Причина: За закінченням терміну давності.

люди коментують

а зараз струму едрісня з ПЖиВ закони пішет.Мля зла на вас не вистачає

гадюка [Гість] @ 04 січня 2014 року, 15:00

Держдума взагалі себе зжила. Раніше щось захищали, вибори були справжніми. Тепер один блеф.

Паша [Гість] @ 04 січня 2014 року, 15:02

А ще на Волзі були бурлаки. Волелюбні. Вони сильно любили баржі тягати.

Трахшіло [Гість] @ 04 січня 2014 року, 16:11

А у Трашілло серйозний рівень IQ. Просто геній ідіотизму.
Але до чого Інфоком згадав депутатів? Малигін що буде избират в Государст. думу?

Саня [Гість] @ 04 січня 2014 року, 19:24

А чи не погорду нам тим, що родовід генерала Краснова виходить теж від Камишинського козацтва. Може їм пам'ятники поставити?

козак [Гість] @ 04 січня 2014 року, 21:29

Да уж, "Були люди ..." в думі ... і дума дурепою була. А тепер одне г ... о. Три літери на вибір.

Колумніст [Гість] @ 04 січня 2014 року, 23:00

Народився, хрестився, обраний ... А як і чим займалися ці панове, тут не йдеться. А між тим, давно відомо, що політична і громадська діяльність цих державних мужів, в кінцевому підсумку, прискорила соціальні процеси, що призвели до державного перевороту в Росії ... Ну, а що було в 1905-1907 роках, і що почалося в 1917 році , ми знаємо з курсу історії ...

Між рядків [Гість] @ 04 січня 2014 23:39

"Ну, а що було в 1905-1907 роках, і що почалося в 1917 році, ми знаємо з курсу історії ..." да ладно. Ми знаємо мізер з переписаною історії.

О_О [Гість] @ 05 січня 2014 року, 00:40

Я скоро прийду!!!

2017 [Гість] @ 05 січня 2014 року, 6:17

У Камишині До 2010 комуністів не залишилося. А вони все 2017 чекають. Старички на служінні Єдиної Росії, продають місця в списках.
Чекаємо 2017 смішний. Ілліча заодно поховаємо.

Думка [Гість] @ 05 січня 2014 року, 14:36

думку. До питання про партії (офіційні дані):
СР - 414 558 членів-83 відділення
КПРФ - 154 244 члена-81 відділення
ЕР - 2 009 937 члена-83 відділення
Яблуко - 54 911 члена-75 відділень
Маються на увазі регіональні відділення. Неважко уявити чисельність члено кожної парії в Камишині.
Думаю мало помилюся: СР - 40 осіб; КПРФ - 12 осіб; ЕР- 120 чоловік, Яблуко -3 людини.

ЛІП [Гість] @ 05 січня 2014 року, 14:50

Ви, звичайно ж, помиляєтесь, пані ЛІП. А, скоріше, лукавите. У Камишині тільки первинних парторганізацій КПРФ 15. Плюс комсомол. Не спокушайтеся разом з Думкою.

Фалін [Гість] @ 05 січня 2014 року, 14:59

Фалін. Арифметика не дозволяє вірити Вам на слово. В середньому на регіон виходить по 1904 члена КПРФ. Ви, звичайно розумієте, що регіони різні. Навіть якщо врахувати, що Волгоградська область традиційно знаходиться в "червоному поясі", то все одно 1904 члена партії- це дуже мало! А якщо ще поділити на кількість осередків в кожному населеному пункті області, то і виявиться від 5 до 25 членів КПРФ. Якщо Ви знаєте точні цифри- озвучте. Я взяла з офіційного сайту.

ЛІП [Гість] @ 05 січня 2014 року, 16:13

Але до чого Інфоком згадав депутатів?
Думу?
Може їм пам'ятники поставити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация