Кінець валютного концтабору. Що дасть закон про валюту

21 червня Рада прийняла закон про валюту в цілому. Що тепер зміниться

НБУ представив законопроект "Про валюті" ще влітку 2017 року. У травні цього року Рада проголосувала за нього в першому читанні. А 21 червня 2018 народні обранці прийняли 13-сторінковий закон в цілому, врахувавши понад 200 зауважень і пропозицій.

Так що ж змінить закон про валюту для українців

Міняємо Lanos на Tesla

До сих пір валютні операції в Україні регулював Декрет 1993 року. За словами Віталія Шапрана, головного фінансового аналітика рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг", на базі декрету за 25 років НБУ "наплодив" громіздку систему підзаконних актів (108), які стримують розвиток економіки. Крім того, декрет не відповідає тим вимогам, які накладає на Україну Угода про асоціацію з ЄС.

Зате така зарегульованість і складність не завадила за 25 років незалежності вивезти з країни 4-5 річних ВВП, - вважає Віталій Шапран: "При тому, що валютне регулювання в Україні було найсуворішим в Європі".

"Новий проект закону" Про валюті ", запропонований НБУ, - це як революція, відкладена в часі. Пострадянський репресивне валютне регулювання має піти в історію, зате пропонуються правила цивілізованих валютних відносин "- пояснює в коментарі еспресо заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко. - "Концептуально це регулювання відрізняється від Декрету 1993 року, за яким ринок працює сьогодні, приблизно як автомобіль Tesla відрізняється від Ланоса".

Головною новацією прийнятого закону є принцип "дозволено все, що прямо не заборонено".

Економісти порівнюють прийняття нового закону з виходом України з валютного концтабору, а в НБУ новацію називають своєрідним "безвізом" для капіталу.

"Закон" Про валюті і валютні операції "створить комфортні, прозорі і безпечні умови для ведення бізнесу в Україні та відкриє двері іноземним інвесторам. А українці отримають право інвестувати в цінні папери на глобальних ринках і розміщувати кошти на рахунках будь-яких банків світу", - пояснює переваги Глава НБУ Яків Смолій.

Коли і як саме проводити валютні операції бізнес і населення будуть вирішувати самостійно, отримувати дозвіл регулятора буде непотрібно.

Коли і як саме проводити валютні операції бізнес і населення будуть вирішувати самостійно, отримувати дозвіл регулятора буде непотрібно

"Безвіз" для капіталу

Гривня залишиться єдиним засобом платежу, але буде дозволений широкий спектр операцій з валютою, які раніше українцям були недоступні.

Українці отримали можливість інвестувати в цінні папери на глобальному ринку і розміщувати кошти на банківському рахунку в будь-якому банку світу.

Нагадаємо, в лютому 2018 у Україні вступило в силу дозвіл вільно купувати, дарувати, передавати у спадок іноземні цінні папери. Для цього потрібно подати заяву Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і отримати відповідний дозвіл.

Раніше в Україні дозвіл на придбання ЦП могли отримати тільки емітенти, у яких є активи в нашій країні. Крім того, іноземні ЦБ могли звертатися тільки на біржі.

Що ж стосується валютних операцій, то до кризи для їх проведення потрібно було отримувати дозвіл Нацбанку. Це передбачало збір пакету документів та очікування на дозвіл НБУ. До слова, часто Нацбанк міг відмовити в проведенні операції. А під час кризи 2014 роки (до літа 2017 року) в НБУ і поготів їх забороняли.

На першому етапі буде скасований весь валютний контроль за операціями на суму менше 150 тис. Грн - близько $ 5,5 тис (а це близько 40% усіх операцій з валютою).

Також будуть скасовані санкції у вигляді зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення строків розрахунку за валютним контрактом (тобто держоргани не зможуть блокувати роботу бізнесу).

Також банки зможуть проводити валютні операції без додаткових ліцензій, бізнес зможе отримувати кредити у нерезидентів без їх реєстрації.

Закон скасовує встановлений для бізнесу максимальний термін розрахунків за експортно-імпортними контрактами в межах 180 днів і санкції за порушення у вигляді штрафу в розмірі 100% від суми операції і заборони на проведення зовнішньоекономічної діяльності.

"Тільки припинивши робити з гривні збиткову валюту, яку не можна продавати, ми зможемо повернути до неї довіру і зупинимо втеча капіталу з країни. Заборони привели нас до злиднів - давайте подивимося що зробить свобода ", - покладає надії на закон колишній глава Ради директорів Національного депозитарію України Роман Сульжук.

контрольована свобода

Вільний рух капіталу відкриє українцям широке поле можливостей, але зробить українську економіку більш вразливою до різних шоків, передбачити які зазвичай неможливо, попереджають в НБУ.

"Велика свобода покладає на Національний банк, який відповідно до закону відповідає за цінову і фінансову стабільність, ще більшу відповідальність. Ми повинні мати достатньо можливостей, щоб запобігати потенційні ризики і загрози ".

Регулятор має наміру скасовувати валютні обмеження поступово і обережно і при наявності сприятливих макроекономічних умов, щоб не похитнути фінансову стабільність, до настання повної свободи проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що прямо не заборонено законом".

Також незважаючи на оголошену лібералізацію, Національний банк залишив за собою право встановлювати тимчасові обмеження в ручному режимі при виникненні кризових ситуацій до 6 місяців.

Закон вступає в силу з дня, наступного за днем ​​його опублікування, та вводиться в дію через сім місяців перехідного періоду з дня набрання ним чинності. Півроку триватимуть доопрацювання нормативно-правових актів Національного банку, після чого Національний банк оприлюднить їх для завчасного ознайомлення громадськості. В НБУ обіцяють, що закон буде введений в дію через 30 днів після опублікування відповідних нормативно-правових актів.

Втім повна лібералізація валютного регулювання прив'язується до прийняття Верховною Радою пакету законів щодо протидії ухиленню від податків - так званий пакет анти-BEPS (base erosion and profit shifting), пояснює Марія Репко:

"Складність полягає в тому, що для прийняття пакету анти - BEPS потрібно також прийняття закону про амністію капіталів, і цей момент надзвичайно чутливий в політичному плані".

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация