Кішка в міфології, тотем кота. Обговорення на LiveInternet

Не менш цікава і російська старовинна міфологія, пов'язана з кішками. У слов'ян є легенда про підземну кішці з вогняними вухами, яка скарби охороняє і відлякує вовків. Ця легенда особливо відома у уральських золотошукачів. А вже скільки переказів, звичаїв і повір'їв існує у російського народу про кішок. Деякі з них і до цього дня не тільки відомі, але й відіграють велику роль в житті людей забобонних, що живуть за прикметами. Кішка і погоду передбачити може, і будинок від нечистої сили захищає, і прихід гостей напророкує, і злого людини від доброго відрізнить безпомилково. І справді, багато прикмети збуваються. Особливо якщо в них вірити беззастережно.

Прислів'я та прикмети:

- Чорний кіт хвіст з труби показує (дим)
- Біла кішка лізе в віконце (про світанковому сонце)
- Кішка вмивається - до гостей або зміні погоди.
- Лежить кішка черевом догори - до тепла, ховає голову - до холоду, розпушує хвіст - до хуртовини.
- Кішку дев'ята смерть дошкуляє (про живучість кішок)
- Мова блудлів, що кішка
- бовкнув би коток, та мову короткий

- Кішку дев'ята смерть дошкуляє (про живучість кішок)   - Мова блудлів, що кішка   - бовкнув би коток, та мову короткий

Відома любов кішок до ласки, домашнього тепла, чистоті й затишку. Разом з тим кішки - самі незалежні і горді тварини серед приручених людиною. Кішками називають людей укритті, пестливих і брехливих.

Якщо кішка - яскраво виражений жіночий образ, тварина, любляче домашній затишок, то кіт - вільне, бродячі істота, втілення хтивості і прихованої потужності. Вчений кіт-Баюн (оповідач) - частий гість слов'янських казок. Його гучний голос відлякує духів на багато верст навколо.

Кішки прив'язані до будинку найбільше, навіть більше, ніж до господаря. Бували випадки, що кішка залишалася в старому холодній хаті, коли люди переселялися в новий. Цим кішки нагадують будинкових, вірних своєму кутку до повного його руйнування.

Чорних кішок вважали помічниками чаклунів і відьом, зустрітися з ними - поганою прикметою. На кішках і козлах роз'їжджали чаклунки. У тіло кішки може вселитися ворожий дух, рятуючись від переслідування або для проникнення в житло людини. У такому вигляді відьма може до смерті укотити кінь або навіть людини.

Перевертня-кішку ще називали кошколаком. Кішка, перестрибнувши через мерця, неодмінно зверне його в вампіра. Білорус, який убив кота - накличе на себе сім років бід і нещасть.

Вічне протистояння кішки і миші відображає боротьбу двох сил - земної і підземної, яка накопичує і творчою, темної і прихованої (Велес) і небесної, лютою і відновлює грозовий мощі (Перун).

Час кішки - зима. Кольори - чорний, білий

Кольори - чорний, білий

Кішка, кіт - домашня тварина, наделяемое в народних уявленнях двоїстої символікою і різними демонічними функціями і часто виступає в парі з собакою.

Кішка, кіт - домашня тварина, наделяемое в народних уявленнях двоїстої символікою і різними демонічними функціями і часто виступає в парі з собакою

Кішка оцінюється неоднозначно: і як чисте тварина, і як нечисте. Кажуть: «У кішки шерсть погана, а рило чисто; у собаки рило погано, а шерсть чиста »; «Собаку можна цілувати в морду, а не в шерсть, кішку - навпаки». За болгарським повір'ями, Кішка радіє смерті господаря, а собака плаче; Кішка додає господареві мук в пеклі, роздуваючи полум'я під його котлом, а собака носить воду і заливає вогонь. Повір'я пояснюють походження Кішки як від диявола, так і з рукавиці Божої Матері. У легенді про всесвітній потоп Кішка рятує Ноїв ковчег: затикає хвостом діру, яку прогризла миша, створена дияволом.
Вбивати Кішку заборонено, інакше ні в чому не буде удачі. Вважається, що якщо людина буде спати з Кішкою, у нього скаламутився розум. Небезпечно везти Кішку кіньми, бо кінь від цього сохне. Кішку заборонено впускати до церкви. Кішці і собаці не можна давати їсти їжу, освячену в церкві. Однак у поляків на Великдень їм іноді спеціально давали освяченого хліба з маслом. Цей звичай пояснюється народним уявленням, що люди мають хліб завдяки Кішку і собаці: згідно поширеною легендою про хлібному колосі, за нешанобливе ставлення до хліба люди нині користуються хлібом, який Бог залишив тільки на частку Котів і собак. Погана прикмета, якщо Кішка (будь-яка, не тільки чорна) перебіжить дорогу або зустрінеться в дорозі. Мисливцеві і рибалці зустріч з Кішкою обіцяла невдачу в лові. У зв'язку з цим намагалися не згадувати Кішку під час полювання або називали її інакше (наприклад, запёченкой).

У зв'язку з цим намагалися не згадувати Кішку під час полювання або називали її інакше (наприклад, запёченкой)

У вигляді чорної Кішки часто представляють нечисту силу. У той же час Кішка, як вважають, здатна бачити нечисту силу, невидиму для людини. В образі Кішки може з'являтися рис. У котячому вигляді представляють душі померлих, особливо тих, хто спокутує після смерті свої гріхи або помер не своєю смертю. У вигляді Кішки показується смерть маленьким дітям. У чорній Кішці бачили також втілення хвороб: холери і «коров'ячої смерті».
Російські вірять, що чорні Кішка і собака оберігають будинок від попадання блискавки, проте вважають і небезпечним присутність їх в будинку під час грози. Це пояснюється повір'ям, що під час грози Бог намагається вразити риса блискавкою, а чорт ховається від Бога, звертаючись в Кішку, собаку або іншу тварину. В українців відомий розповідь про те, як лісник під час грози побачив чорну Кішку, яку не брав грім, і застрелив її освяченою олов'яної ґудзиком. Після цього йому уві сні явився св. Георгій і сказав, що він убив сатану, який сім років дражнив святого.

Георгій і сказав, що він убив сатану, який сім років дражнив святого

Кішці властиві риси домашнього покровителя. Присутність її в будинку сприятливо позначається на господарстві і худобі.
Вірять, що щастя в будинок приносить крадена Кішка. А в нещасливому будинку Кішки не водяться. При переїзді в новий будинок господарі часто пускають в нього спочатку Кішку, а лише потім вселяються самі. Входячи слідом за нею, господар йде в кут, який повинен зробити вибір собі домовик. Принесену в новий будинок Кішку садять на піч поруч з димарем, тобто туди, де за поширеними повір'ями, живе домовик. Нерідкі розповіді і про домовика, який звертається в Кішку.

Нерідкі розповіді і про домовика, який звертається в Кішку

Кішку використовують у народній магії та медицині. Вірять, наприклад, що у чорної Кішки або кота є чудодійна кістка. Якщо добути її, вона зможе зробити людину невидимою або наділить його здатністю все знати. Той, хто опівночі на перехресті доріг наколе такий кісткою собі палець і підпишеться кров'ю, отримає собі на службу риса-будинкового, який буде приносити в будинок крадені гроші, зерно, молоко від чужих корів і т.д. У деяких російських губерніях для запобігання почався падежу худоби вважалося необхідним заривати померлому худобу в хліві разом з живою Кішкою. Щоб уберегтися від холери, проводили навколо села борозну маленьким плугом, в який запрягали Кішку, собаку і півня, неодмінно чорних. Опухле вим'я корови лікували, дряпаючи по ньому кігтями домашньої Кішки. Дитину, хворого на сухоти, купали в купелі разом з чорної Кішкою, щоб хвороба перейшла на Кішку. Від нежитю слід нюхати дим пекучого котячого хвоста. Білу котячу шерсть використовували як засіб від опіку.

Білу котячу шерсть використовували як засіб від опіку

За народними уявленнями, кіт здатний благотворно впливати на сон. Тому образ кота, як і зайця, часто зустрічається в колискових піснях. Перед тим як вперше покласти дитину в колиску, туди кладуть кота, щоб дитина міцно спав. Уявлення про спорідненість Кішки і зайця відзначено у сербів, які вважають, що заєць стався від Кішки.
У народній культурі Кішка виступає символічним аналогом ведмедя, а собака - вовка. У східнослов'янських казках, в російських і лужицьких билічках нечиста сила, налякана ведмедем (рис, мара, водяний і т.п.), називає його «кішкою». У російських селян відомий спосіб викликати за допомогою Кішки лісового духу - «боровика», що має ведмежий вигляд.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация