Княжна Тетяна - улюблениця імператриці

Велика Княжна Тетяна Миколаївна носила ім'я святої мучениці Тетяни, яка за життя виконувала служіння диякониси, тобто "належала до того чину церковному, який ніс, як би ми тепер сказали, активне соціальне служіння серед хворих, ув'язнених у в'язницях, серед тих, хто бідний і убогий в цьому світі "(священик Максим Козлов). І в цьому відношенні друга дочка імператора Миколи по праву носила своє ім'я - вона так само, як і її Небесна покровителька, була відкрита суспільству, і готова була активно працювати на благо підданих свого батька. При цьому вона залишалася істинної царської дочкою. Велика Княжна Тетяна Миколаївна носила ім'я святої мучениці Тетяни, яка за життя виконувала служіння диякониси, тобто належала до того чину церковному, який ніс, як би ми тепер сказали,   активне   соціальне служіння серед хворих, ув'язнених у в'язницях, серед тих, хто бідний і убогий в цьому світі (священик Максим Козлов)

"Направо від мене сидить Велика Тетяна Миколаївна. Вона Великая Княжна з голови до ніг, так вона аристократична і царственим. Обличчя її матово-блідо; тільки трохи рожевіють щоки, точно з-під її тонкої шкіри пробирається рожевий атлас. Профіль її бездоганно гарний, він немов виточений з мармуру різцем великого художника. Своєрідність і оригінальність надають її особі далеко розставлені один від одного очі.

Їй більше, ніж сестрам, йде косинка сестри милосердя і червоний хрест на грудях. Вона рідше сміється, ніж сестри. Обличчя її іноді має зосереджене і суворе вираз. У ці хвилини вона схожа на матір. На блідих рисах її обличчя сліди напруженої думки і часом навіть смутку. Я без слів відчуваю, що вона якась особлива, інша, ніж сестри, незважаючи на спільну з ними доброту і привітність. Я відчуваю, що в ній свій цілий замкнутий і своєрідний світ ", - писала фрейліна імператриці Александ Федорівни, С. Я. Офросімова.

Баронеса С. К. Буксгевден: "Тетяна Миколаївна, по-моєму, була сама гарненька. Вона була вище матері, але така тоненька і так добре складена, що високий зріст не був їй на заваді. У неї були гарні, правильні риси обличчя, вона була схожа на своїх Царствених красунь-родичок, чиї сімейні портрети прикрашали палац. Чорнява, блідолиця, з широко розставленими світло-карими очима, це надавало її погляду поетичне, кілька відсутнє вираження, що не відповідало її характеру. В ній була суміш щирості, прямоліне йності і завзятості, схильності до поезії і абстрактним ідеям ... Саме Тетяна Миколаївна няньчила з молодшими, допомагала влаштовувати справи в Палаці, щоб офіційні церемонії узгоджувалися з особистими планами Сім'ї. У неї був практичний розум Імператриці і детальний підхід до всього ".

А. А. Вирубова, подруга государині: "Тетяна Миколаївна була в матір - худенька і висока. Вона рідко пустувала, і стриманістю і манерами нагадувала Государиню. Вона завжди зупиняла сестер, нагадувала волю матері, від чого вони постійно називали її" гувернанткою "... Мені також здавалося, що Тетяна Миколаївна була дуже популярна: все її любили - і домашні, і вчителі, і в госпіталях. Вона була сама товариська і хотіла мати подруг ".

П. Жильяр, вихователь царських дітей: "Тетяна Миколаївна від природи швидше стримана, володіла волею, але була менш відверта і безпосередня, ніж старша сестра. Вона була також менш обдарованих, але викупала цей недолік великою послідовністю і ревнощами характеру. Вона була дуже красива , хоча не мала принади Ольги Миколаївни ".

А. Мосолов, начальник канцелярії Міністерства імператорського двору: "Тетяна була вище, тонше і стрункіше сестри, особа - більш довгасте, і вся фігура - породисті і аристократичні, волосся - трохи темніше, ніж у старшій. На мій погляд, Тетяна Миколаївна була найбільш красивою з чотирьох сестер ".

Якщо тільки Імператриця робила різницю між дочками, то її улюбленицею була Тетяна Миколаївна. Не те щоб її сестри любили мати менше її, але Тетяна Миколаївна вміла оточувати її постійної дбайливістю і ніколи не дозволяла собі показати, що вона не в дусі. Своєю красою і природним умінням триматися вона в суспільстві затемнювала сестру, яка якось стушевиваются. Проте сестри ніжно любили один одного; між ними було тільки півтора року різниці, що природно їх зближувало.

Полковник Кобилинський згадував: "Коли Государ з Государиня виїхали з Тобольська, ніхто якось не помічав старшинства Ольги Миколаївни. Що потрібно, завжди йшли до Тетяни:" Як Тетяна Миколаївна ". Це була дівчина цілком сформованого характеру прямої, чесної і чистої натури; в Ней відзначалася виняткова схильність до встановлення порядку в житті і сильно розвинене свідомість боргу. Вона відала, за хворобою Матері, розпорядку в будинку, дбала про Олексія Миколайовича, і завжди супроводжувала Государя на Його прогулянках, якщо не було Долгорукова . Вона була розумна, розвинена; любила господарювати, і зокрема, вишивати і гладити білизну ".

А. Якимів, царський охоронець: "Така ж, видать, як Цариця, була Тетяна. У неї вигляд був такий же строгий і важливий, як у матері. А решта дочки Ольга, Марія і Анастасія важливості ніякий не мали".

Не дивно, що порівняння Тетяни з великою княжною Ольгою нерідко наводиться в цих спогадах. "Велика пара" була дуже дружна, - весь час разом, - але, тим не менше, чим сильніше дорослішали Великі Княжни, тим помітніше для всіх ставало переважання другої сестри. І якщо Ольгу Миколаївну ми порівнювали з принцесою, то Тетяна, безсумнівно - королева.

Наведемо лист від 15 серпня 1915 року: "Я весь час молилася за вас обох, дорогі, щоб Бог допоміг вам в цей жахливий час. Я просто не можу висловити, як я шкодую вас, мої улюблені. Мені так шкода, що я нічим не можу допомогти ... У такі хвилини я шкодую, що не народилася чоловіком. Благословляю вас, мої улюблені. Спіть добре. Багато разів цілую тебе і дорогого Папу ... Ваша любляча і вірна дочка, Тетяна ".

Не відразу здогадаєшся, що ці рядки належать вісімнадцятирічної дівчини і звернені до батьків. У записці Тетяни до матері, датованій 1912 роком, тон шанобливою слухняною дочки м'яко заміщається теплою материнської інтонацією. "Я сподіваюся, що Аня (Вирубова - М. К.) буде мила з тобою і не буде тебе втомлювати, і не буде входити, і тривожити тебе, якщо ти захочеш побути одна. Будь ласка, дорога Мамо, не бігай по кімнатах, перевіряючи , чи все в порядку. Пішли Аню або Ізу, інакше ти втомишся і тобі буде важко буде приймати Тьотю і Дядю. Я постараюся, і на борту з офіцерами буду вести себе якнайкраще. до побачення, до завтра. Мила, що не турбуйся про бебі. Я догляну за ним, і все буде в порядку ", - так пише матері дівчинка-підліток. Відчувається рано визначився цілісний характер, господарська кмітливість, практичність і діловитість. А за всім цим, якщо не забувати, ким написані ці рядки, - Романовська царська сила і воля.

Але і чисто жіночі таланти були притаманні Тетяні Миколаївні у більшою мірою, ніж сестрам. Анна Вирубова писала, що, займаючись рукоділлям, Тетяна працювала краще за інших. У неї були дуже спритні руки, вона шила собі і старшим сестрам блузи, вишивала, в'язала та чудово причісувала мати, коли дівчата відлучали.

Тетяна - єдина, з ким в листуванні Олександра Теодорівна говорила про справи, про війну, навіть про те, що мучило царицю особисто - про розпускати проти неї наклеп, яка звинувачує її в симпатії до Німеччини.

Коли почалася Перша світова війна, великій княжні Тетяні виповнилося 17 років. Через кілька тижнів після початку війни вона виступила ініціатором створення в Росії "Комітету Ея Імператорської Високості Великої Княжни Татіани Миколаївни для надання тимчасової допомоги постраждалим від військових лих". Вона була почесною головуючим цього Комітету, в який входили відомі в Росії державні та громадські діячі. Незважаючи на свій юний вік, дівчина брала активну участь в діяльності Комітету Її імені і входила в усі його справи.

Громадська діяльність великих князівен віталася і активно прямувала імператрицею. З листа государині дружину від 20 вересня 1914 року: "В 4 & frac12 ч. Тетяна і я прийняли Нейдгарда у справах її Комітету - перше засідання відбудуться в Зимовому Палаці в середу, після молебню, я знову не буду присутній. Корисно надавати дівчаткам працювати самостійно, їх притому ближче дізнаються, а вони навчаться приносити користь ".

Цю ж думку Її Величність повторила в листі від 21 жовтня 1914: "О. і Т. зараз в Ольжиним комітеті. Тетяна одна приймала Нейдгарда з його доповіддю, що протривала цілі півгодини. Це дуже корисно для дівчаток. Вони привчаються бути самостійними, і це їх набагато більшого навчить, так як доводиться думати і говорити за себе, без моєї постійної допомоги ".

Лист від 24 жовтня 1914 року: "Тетяна була на засіданні в своєму комітеті, воно тривало 1 & frac12 години. Вона приєдналася до нас в моїй Хрестів. Громаді, куди я з Ольгою заїжджала після складу".

Також велика княжна Тетяна Миколаївна самовіддано віддавала всі свої сили роботі медичної сестри.

С. Я. Офросімова: "Якби, будучи художницею, я захотіла намалювати портрет сестри милосердя, якою вона представляється в моєму ідеалі, мені б треба було тільки написати портрет Великої Княжни Тетяни Миколаївни; мені навіть не треба було б писати його, а тільки вказати на фотографію її, що висіла завжди над моїм ліжком, і сказати: "Ось сестра милосердя".

У госпіталі Тетяна виконувала важку роботу. Разом з матір'ю і, спочатку, зі старшою сестрою Ольгою асистувала при хірургічних операціях, була, за спогадами, при роботі в госпіталі серйозніше і стриманіше сестер. Государиня раз у раз повідомляла чоловікові: "Тетяна замінить мене на перев'язках", "надаю цю справу Тетяні".

Т. Є. Мельник-Боткіна (дочка лейб-медика Миколи Другого Е. С.Боткіна) згадувала, що доктор Деревенко, "людина вельми вимогливий по відношенню до сестер" говорив уже після революції, що йому рідко доводилося зустрічати таку спокійну, спритну і ділову хірургічну сестру, як Тетяна Миколаївна ".

Вона їздила в лазарет кожен день, навіть в свої іменини. Доктор Боткін дивувався працездатності імператриці і великих князівен, і розповідав своїй доньці про царівну Тетяні: "вона, перш ніж їхати в лазарет, встає о сьомій годині ранку, щоб взяти урок, потім вони обидві (мати і дочка - М. К.) їдуть на перев'язки, потім сніданок, знову уроки, об'їзд лазаретів, а як настане вечір, вони відразу беруться за рукоділля або за читання ".

Мабуть, Тетяні Миколаївні не чужі були і нахили амазонки. Олександра Федорівна часто повідомляла дружину, що Тетяна відправилася кататися верхи, тоді як інші дівчатка вважали за краще інші заняття: "... збираюся покататися з 3 дівчатами, поки Тетяна їздить верхи".

Велика княжна Тетяна була шефом армійського уланського полку і вважала себе уланом, причому пишалася тим, що батьки її - улани: обидва гвардійських уланських полку мали шефами імператора і імператрицю. "Улани тато" і "улани мама", - говорила вона, наголошуючи на останньому "а". Олександра Федорівна писала чоловікові: "Тетяна в захваті, що ти бачив її полк і знайшов його в повному порядку".

Відмінність Тетяни від сестер, її духовне старшинство виявлялося навіть в дрібницях. "Обидві молодші і Ольга бурчать на погоду, - розповідає в листі Олександра Теодорівна, - всього 4 градуси, - вони стверджують, ніби видно дихання, - тому вони грають в м'яч, щоб зігрітися, або грають на роялі, - Тетяна спокійно шиє".

Будучи натурою врівноваженою, практичного складу, друга велика княжна була схильна до конкретних справ благодійності. Баронеса Буксгевден згадувала про Ольгу Миколаївну, що та "була щедра і негайно відгукувалася на будь-яке прохання. Від неї часто чули:" Ой, треба допомогти бідоласі такому-то або такий-то, я якось повинна це зробити ". Її сестра Тетяна була схильна більше надавати допомогу практичну, вона питала імена нужденних, подробиці, записувала все, і через деякий час надавала конкретну допомогу прохачеві, відчуваючи себе зобов'язаною зробити це ".

Той "замкнутий і своєрідний світ", який відчували в спокійній і стриманій натурі царівни Тетяни близькі люди, так і залишився не розкритим до кінця. лише в листах , Щоденниках, спогадах можемо ми вловити відгомони цього дивного світу ...

Читайте також:

Ольга, Тетяна, Анастасія і Марія Романови втілили ...

Сучасні Романови майже втратили зв'язок з Росією

Якою була Ольга Романова, дочка царя Миколи?

Не сама нещаслива пара династії Романових

Історія кохання цесаревича Костянтина Павловича ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация