Коломацький чай - TeaTerra

  1. Про ЧАЙНОЇ ЦЕРЕМОНІЇ У КАЛМИКОВ
  2. Яких правил повинна дотримуватися господиня при виготовленні і підношення калмицького чаю?
  3. Ось далеко не все, але деякі рецепти приготування калмицького чаю:

Коломацький чай, відомий також як джомба, монгольський чай, Каримський чай, каримний чай, киргизький чай і плитковий чай.
Коломацький чай, відомий також як джомба, монгольський чай, Каримський чай, каримний чай, киргизький чай і плитковий чай
Чим він відрізняється від звичайного листового чаю?
Для цегляного або, як його ще називають, калмицького чаю використовують великі старі чайне листя, які збирають пізньої осені після збирання основного врожаю (молодих зелених листочків). Чайні листя не піддають ферментації і зав'яленню, тому напій з них має характерний терпкий, трохи гіркуватий присмак і жовто-червоний колір.

Про ЧАЙНОЇ ЦЕРЕМОНІЇ У КАЛМИКОВ

Калмикам відома легенда, в якій походження чаю зв'язується з ім'ям релігійного реформатора Цзонхави. У ній говориться, що одного разу Цзонхави занедужав і звернувся до відомого лікаря. Той прописав йому один напій, назвавши його «божественним» (деедсн ідеї), і порекомендував Цзонхави вживати його на голодний шлунок протягом семи днів. Виконавши вказівки лікаря, на сьомий день, який співпав з 25-м днем ​​місяця барса за місячним календарем, Цзонхава позбувся недуги. З цієї нагоди, він звелів усім віруючим в цей день поставити Бурханом лампадку, додати до свого віку один рік (млостей нас зуух) і приготувати зцілив його напій, названий калмиками пізніше «Хальмг ця» ( «джомба»).

З тих пір, за переказами, калмики стали відзначати свято Зул, на якому найбільш шанованим стравою став калмицький чай. І в пам'ять про чудесне зцілення стали щорічно здійснювати чайний ритуал підношення божествам (дееж, ерглпн).

В іншому ж переказі говориться, що чай був відомий задовго до того, як наші предки долучилися до м'ясних страв; тоді існувала заборона на прийом м'ясної їжі. І ось один лама вирішив створити рослинну їжу, яка б не поступалася за кількістю калорій м'ясних страв. З цією метою протягом тридцяти днів він читав спеціальну молитву. Згідно з легендою, на тридцятий день завдяки молитовним воланням лами чудодійна культура проросла. Так у калмиків з'явився чай, який став найбільш шанованою їжею. З нього починався звичайний день, без чаю не обходився жоден свято ...

Яких правил повинна дотримуватися господиня при виготовленні і підношення калмицького чаю?
  • 1. По-перше, заборонялося кип'ятіння води (хоосн хар ССО) без чайної заварки. Звичайний окріп вживався у виняткових випадках: під час хвороби, крайньої убогості і т. Д. Попереджаючи можливість подібного, воду кип'ятили з одним з інгредієнтів традиційного чаю (сіллю, чайною заваркою, краплею молока).
  • 2. Всі рухи під час приготування чаю і ритуалу чайного підношення відбуваються зліва направо, по ходу сонця. В основі даного правила проглядається солярний культ, що мав величезне значення в духовному житті калмиків. Здається, що, здійснюючи кругові рухи, люди сподівалися, що життя і всі добрі починання будуть необоротно рухатися вперед відповідно до законів діалектики.
  • 3. Після того, як чай добре завариться (агнь Ьарад), його солять, додають за смаком молоко і мускатний горіх, товчений в вершковому маслі. Потім чай ретельно розмішують за допомогою ополоника.
  • 4. Перша порція приготовленого чаю подається як підношення (дееж.) Бурханом. Чай наливається в жертовну чашечку, яка постійно знаходиться на вівтарі. Після певного часу цей чай віддавали дітям, в основному хлопчикам.
  • 5. Відомо, що калмики поклонялися сонцю, місяцю, шанували землю. З цієї причини вони регулярно здійснювали обряди жертвоприношення небесним світилам, землі і якось по-особливому ставилися до предметів, форму яких нагадували об'єкти культу. Наприклад, у калмиків заборонялося наступати на поріг кибитки з круглою підставою, тримати вдома піалу з відламаний краями. Посуд, призначена для гостей, повинна відповідати канонам традиційного етикету. У калмицької прислів'ї говориться: «Хотин СЕЕГ куунд ег» (Кращу їжу віддай гостю). Доброю їжі повинна відповідати якісний посуд. Гість цілком міг відмовитися від чаю, якщо він подається в піалі з відламаний краями (кемтрке ааЬд), якщо який підносить опускає в піалу з чаєм вказівний палець (ааЬін ам чавчад берхле).
  • 6. Людина, який підносить чай, повинен тримати піалу обома руками (на хадак - в особливих випадках) на рівні грудей, тим самим, демонструючи свою повагу і сердечне розташування гостю. Раніше ритуал підношення відбувався в колінопреклонної позі, оскільки наші предки пили чай, сидячи на землі або за низеньким столиком (Ширяєв).
  • 7. При підношення чаю строго враховувалася ієрархія присутніх: спочатку чай подають старшому за віком, незалежно від того, є він гостем, родичем або ким? То ще. Якщо адресатом є духовна особа, важливий державний чиновник, то ритуал підношення чаю відбувається господарем будинку.
  • 8. Приймаючий підношення повинен взяти піалу обома руками, безіменним пальцем правої руки зробити ритуал кроплення (цацл цацх), вимовити благопожелание (йорял), в якому добрі побажання адресуються самому напою, людині, пригощали чаєм, його сімейства. У йоряле говорить згадує, як правило, і скбя.
  • 9. Випивши чай, калмики повертають порожню посуд господареві. Забороняється перевертати порожню піалу догори дном. Подібне розцінювалося як прокляття. Чайна церемонія ? це лише один з багатьох обрядів і ритуалів калмиків. Однак в ній в повній мірі позначилися специфіка національного характеру калмиків, їх релігійна прихильність, завидну постійність і відданість по відношенню до традицій і звичаїв предків.

Коломацький чай рекомендують для схуднення, адже в ньому міститься зелений чай, який прискорює обмін речовин і виводить токсини з організму. Також калмицький чай дуже поживний і після нього ще довго не хочеться їсти. Приносить користь калмицький чай і годуючим мамам, тому що сприяє лактації. Ще чай проганяє хміль, піднімає життєвий тонус і забезпечує приплив сил і енергії.

Рецептів калмицького чаю дуже багато. В основу приготування його входять молоко, сіль, вершкове масло. Додають чорний перець і інші спеції.

Ось далеко не все, але деякі рецепти приготування калмицького чаю:

Чай по-татарськи:
Чай пресований - 30-35 г, вода - 100 г, молоко - 100 г, масло вершкове - 10 г, сіль. Пресований чай покласти в киплячу воду і відразу влити молоко. Кип'ятити, помішуючи, 5 - 6 хвилин. Потім додати за смаком сіль і покласти вершкове масло.

«Джомба»
200-300 г плиткового зеленого чаю, 3 л води, 2 л вершків, 50 г вершкового масла, 2 ч. Ложки солі, 5-6 горошин чорного перцю, лавровий лист або мускатний горіх.
Чай потовкти, залити холодною водою і варити на середньому вогні до закипання, потім зменшити вогонь, варити ще 15-20 хв, зняти з'явилися на поверхні прутики чаю, влити підігріті вершки, проварити ще 5-10 хв, додати масло, сіль, чорний перець , дати постояти в закритому вигляді 10-15 хв, лавровий лист або мускатний горіх додаються за смаком, після чого розливати.

Чай по-калмицьких
Подрібнений пресований чай - 2 столові ложки, вода - 1/2 склянки, молоко - 1/2 склянки, масло вершкове - 1 чайна ложка, сіль. Покласти чай в киплячу воду і відразу влити молоко. Кип'ятити, помішуючи, 5 хвилин. Додати сіль. Розлити в піали і в кожну покласти вершкове масло.

Коломацький чай «Хурсіця»
Потовчений плитковий чай - 3 столові ложки, молоко - 2 ст. ложки, сало топлене - 1/2 чайної ложки, борошно - 1/2 чайної ложки, горіх мускатний, лавровий лист. Засипати в каструлю плитковий чай і залити його холодною водою. Закип'ятити, влити молоко, знову довести до кипіння і процідити. Обсмажити на салі борошно до коричневого кольору і розвести її водою. Змішати з чаєм, додати мускатний горіх і лавровий лист.

Коломацький чай з молоком
Зелений плитковий чай - 40 г, молоко - 1 стакан, кориця мелена - на кінчику ножа, гвоздика - 1 бутончік, масло топлене - 25 г, сіль - за смаком, вода - 1 стакан. У киплячу воду засипати подрібнений чай і варити па малому вогні протягом 5 хвилин. Влити гаряче кип'ячене молоко, додати сіль, корицю, гвоздику. Варити ще 8-10 хвилин, процідити, покласти масло і довести до кипіння.

Коломацький чай з піджаркою (Хурсн ця)
4 ст. ложки з верхом зеленого чаю, 2 л молока, 1,5 л води, 100 г вершкового масла, 3 ст. ложки пшеничного борошна, 7-8 горошин чорного перцю, 2 лаврові листки, 2 ч. ложки солі.
Чай потовкти, залити холодною водою і варити на середньому вогні до закипання, потім зменшити вогонь, варити ще 15-20 хв, сіль додати разом з молоком, потім пасерувати борошно з маслом до світло-жовтого кольору (не допускаючи пережарювання) і ввести в чай разом з прянощами, після чого розливати.

Коломацький чай м'ясної (Махта ця)
400 - 500 р свіжих баранячих реберець, 200-300 г плиткового зеленого чаю, 3 л води, 2 л молока, 2 ч. Ложки солі, 5-6 горошин чорного перцю, лавровий лист або мускатний горіх.
Баранячі реберця залити холодною водою, додати сіль і варити на середньому вогні до закипання, потім зменшити вогонь, варити ще 40-50 хв, вийняти реберця, в отриманий бульйон потовкти і додати чай, варити на середньому вогні ще 5-10 хв, після зняти з'явилися на поверхні прутики чаю, влити молоко, проварити ще 5-10 хв, додати чорний перець, дати постояти в закритому вигляді 10 хв, лавровий лист або мускатний горіх додаються за смаком, після чого розливати. Реберця подавати окремо, присипавши зеленню, з гарніром з відвареної картоплі.

Як бачите за рецептами, калмицький чай не дуже схожий на попередні чаї. Замість вершкового масла спочатку додавали в цей напій баранячий жир. У багатьох селах на Сході гостей зустрічають саме калмицьким чаєм, який дуже корисний і поживний. У голодні часи цей чай заміняв жителям степів і перше, і друге, і третє.


Чим він відрізняється від звичайного листового чаю?
Яких правил повинна дотримуватися господиня при виготовленні і підношення калмицького чаю?
7. При підношення чаю строго враховувалася ієрархія присутніх: спочатку чай подають старшому за віком, незалежно від того, є він гостем, родичем або ким?
Чайна церемонія ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация