Корупція в ПАРЄ: Повії, ікра та інші "європейські цінності" - Ікра і повії від Азербайджану: Про що ми дізналися зі звіту про корупцію в ПАРЄ - 112 Україна

  1. Коли і навіщо була створена слідча група
  2. Що виявила комісія під час розслідування корупції в ПАРЄ
  3. "Ікряна дипломатія": Які подарунки отримували члени ПАРЄ від Азербайджану
  4. Лобізм в ПАРЄ "по-азербайджанські"
  5. Докази корупції в ПАРЄ
  6. Місце Аграмунт в корупційних схемах Азербайджану
  7. Хто опинився під підозрою
  8. Висновки і рекомендації слідчої групи
  9. Що далі: Початок великого скандалу?

Одним з ключових фігурантів звіту є Педро Аграмунт, колишній голова ПАРЄ і доповідач по Азербайджану Одним з ключових фігурантів звіту є Педро Аграмунт, колишній голова ПАРЄ і доповідач по Азербайджану   Президент Азербайджану Ільхам Алієв в ПАРЄ Фото з відкритих джерел   Ряд колишніх і діючих членів   Парламентської асамблеї Ради Європи   з великою часткою ймовірності отримував хабарі від представників влади Азербайджану

Президент Азербайджану Ільхам Алієв в ПАРЄ Фото з відкритих джерел

Ряд колишніх і діючих членів Парламентської асамблеї Ради Європи з великою часткою ймовірності отримував хабарі від представників влади Азербайджану. Такі висновки зробила незалежна слідча група, яка 22 квітня опублікувала 200-сторінковий звіт . У ПАРЄ вже зробили ряд термінових заходів. Про що ж ідеться в звіті і якими можуть виявитися наслідки - розбираємося далі.

Коли і навіщо була створена слідча група

Звинувачення в корупції на адресу членів ПАРЄ почали звучати ще в 2012 році, коли некомерційна організація European Stability Initiative (ESI) опублікувала перший звіт, в якому стверджувалося, що європейські політики отримували коштовності, килими і чорну ікру (так звана "Ікряним дипломатія") від азербайджанської влади в обмін на схвальні доповіді про стан демократії в цій країні. Незабаром були і інші розслідування (зокрема, OCCRP).

Асамблея кілька років ігнорувала ці звинувачення, поки в 2015 році прокуратура Мілана не порушила кримінальної справи проти італійського депутата ПАРЄ Луки Волонте (йому інкримінували отримання 2 млн євро від члена азербайджанської делегації). Ряд депутатів ПАРЄ вимагали від тодішнього президента Педро Аграмунт почати незалежне розслідування в асамблеї, проте він всіляко затягував цей процес. А скандал з самим Аграмунт і його поїздкою до Сирії на російському літаку тільки підкинув дров у багаття. У 2017 році в ПАРЄ врешті-решт погодилися на створення зовнішньої слідчої групи. До її складу увійшли три судді у відставці: Ніколас Братца (колишній президент Європейського суду з прав людини), Жан-Луї Брурьє (французький суддя, відомий резонансними рішеннями у справах про тероризм) і Елізабет Фура (колишня суддя ЄСПЛ, нині - шведський омбудсмен) .

Що виявила комісія під час розслідування корупції в ПАРЄ

Системне зовнішній вплив на документи і рішення ПАРЄ на користь Азербайджану

За словами свідків, коли в ПАРЄ ухвалювали рішення по Азербайджану, зали були надзвичайно переповненими. Крім того, спостерігалося просування інтересів цієї країни в окремих комітетах асамблеї.

Моніторинговий комітет. Тут не раз виникали "нюанси" про призначення доповідача по Азербайджану. Одним з яскравих прикладів було призначення Дебоно Гречка (Мальта), хоча спочатку його місце повинна була зайняти Ліз Кристофферсен (Норвегія), проте її кандидатура була відхилена "прихильниками Азербайджану" (серед яких і Аграмунт), які в кінцевому рахунку просунули "свою людину" . Після Гречка одна з кандидаток відмовилася замінити його на посаді, оскільки її переконав в цьому Аграмунт, який згодом (з 2010 по 2015 рік) сам став співдоповідачем.

Після призначення Аграмунт главою ПАРЄ співдоповідачем по Азербайджану став Агустін Конде (від Іспанії), який ніколи не відвідував цю країну, але підтримував владу. Незабаром (в 2016) був призначений Чезар Флорін Преда (від Румунії), який також дуже підтримував азербайджанську владу. Він кілька разів відвідував країну (зокрема, коли там проходила гонка Формула-1), іноді разом з сім'єю, а в рамках однієї з місій брав з собою сина. Мав офіційні зустрічі з керівництвом країни, куди не допускав представників секретаріату ПАРЄ.

Комітет з прав людини. Ален Дестекс (Бельгія), голова комітету, відвідував у 2017 році Азербайджан для прояснення ситуації з політв'язнями, також зустрічався наодинці з президентом Ільхамом Алієвим (і главою АП) і знову ж таки не дотримувався рекомендацій секретаріату щодо зустрічей. Цікавим фактом свідки називають його прохання до членів секретаріату робити рукописні замітки про візит і віддавати йому. На їх основі він зробив звіт, написаний на поганому французькою, що є дивним для носія мови. На підставі звіту в секретаріаті було складено доповідь (далекий від жорсткого), проте Дестекс вніс туди ряд змін, де хвалив владу Азербайджану за боротьбу з бідністю, забезпечення релігійної терпимості і подавав в іншому світлі ситуацію з політв'язнів в країні, а вимоги до влади виявилися досить слабкими.

Комітет з політичних справ і демократії. Доповідач Роберт Вальтер (Великобританія) готував звіт щодо Нагірного Карабаху. Для цього він відвідав Азербайджан, до Вірменії його не пустили через нібито антіармянскіх заяв. Також зазначалося, що його дружина (громадянка Туреччини) мала в Азербайджані бізнес. Таким чином, його звинувачують в конфлікті інтересів під час роботи над доповіддю. Сам він усі звинувачення відкидав, одночасно розповідав про наближеності до президента Алієва члена російської делегації в ПАРЄ Леоніда Слуцького, який отримав навіть від Азербайджану медаль.

Загалом, за свідченнями свідків, після візитів в Азербайджан чиновників ПАРЄ звіти і доповіді істотно змінювалися, звичайно ж, на користь цієї держави.

"Ікряна дипломатія": Які подарунки отримували члени ПАРЄ від Азербайджану

Ряд свідків (як депутатів, так і членів ПАРЄ) розповіли про подарунки, які їм доводилося отримувати від влади Азербайджану. Найбільш поширеними з них були чорна ікра і килими.

Найбільш поширеними з них були чорна ікра і килими

Ікряним дипломатія З відкритих джерел

Наприклад, в 2017 році, коли в Азербайджані проходив Всесвітній форум з прав жінок і конференція з міжкультурного діалогу, членам ПАРЄ покрили всі витрати - від проживання в п'ятизіркових готелях до розваг. Ряд депутатів відправлялася в Баку навіть разом з членами сім'ї або друзями. Тоді для подарунків була відведена окрема кімната - з килимами, шарфами і сувенірами.

Маленькі килими лунали чиновникам нижчого рівня, великі - вищим в чині. У Баку літак був наповнений подарунками для тих, хто відвідав президента Алієва. А глава азербайджанської делегації в ПАРЄ Самед Сєїдов роздавав невеликі подарунки - такі, як банки з ікрою.

Ікру (а часом і коньяк) Азербайджан посилав в ПАРЄ ще навіть до вступу країни в РЄ. Зокрема, колишній генсек ПАРЄ Войцех Савицький згадує, що дуже важко було відмовитися від таких коробок, тому після сесії співробітники асамблеї влаштовували ікряні сніданки. Один з чиновників Венеціанської комісії теж мав подібний досвід під час місії в Баку (2003 чи 2004 рік), однак ікра тоді виявилась несправною.

За даними слідчого органу, за весь час були задекларовані тільки шість випадків отримання подарунків чиновниками ПАРЄ (серед яких шарф, наручний годинник і картина від РФ для Аграмунт).

Серед незадекларованих подарунків, отриманих з боку Азербайджану, були книги, ручки, золотий ланцюжок з перлами, алмази, запрошення на концерти або кінні шоу.

Під час візиту лорда Девіда Рассела-Джонстона, глави ПАРЄ в 1999-2002 рр., В Азербайджан його готельний номер просто-таки завалили подарунками. Здивований, він попросив направити в Страсбург лише четверту частину подарунків.

Були і більш пікантні пропозиції. Зокрема, кілька співробітників ПАРЄ розповідали, що азербайджанські лобісти розхвалювали їм азербайджанських дівчат, натякаючи на секс-послуги. Доходило і далі пропозицій: під час офіційних візитів в Баку в готельні номери євродепутатів неодноразово заходили оголені дівчата з цілком конкретною метою. Однак всі свідки запевняють, що від секс-послуг відмовилися.

Цікаво, що більшість депутатів, які приймали подарунки з боку Азербайджану, які не декларували їх. У деяких випадках сповіщали про це національні парламенти, а не ПАРЄ. Більшість з них стверджують, що брали подарунки як прояв люб'язності, адже деякі з них мали культурний елемент, до того ж вони не хотіли образити представників влади Азербайджану.

Лобізм в ПАРЄ "по-азербайджанські"

Слідчий орган отримав докази, які підтверджують факти лобістської діяльності ззовні на користь Азербайджану в ПАРЄ. Зокрема, таке лобіювання стосується використання різних форм переконань, спрямованих на депутатів, щоб діяти в інтересах цієї країни. Справа в тому, що за правилами ПАРЄ в сесійний зал можуть заходити навіть після відставки ті депутати, які в минулому займали в асамблеї високі посади. Таким чином, було помічено багаторазове використання пропусків поруч екс-парламентарів, яких вважають лобістами Азербайджану.

Ключовою фігурою в цьому контексті називають колишнього депутата Бундестагу, члена ПАРЄ з 1999 по 2010 рік Едуарда Дж.Лінтнера. Відзначається, що з 2012 по 2014 рр. німецькому політику через зареєстровані в Великобританії підставні фірми було перераховано більше 819 тис. євро з Баку. При цьому сам Линтнер стверджує, що отримав гроші від розташованої в Баку неурядової організації. Підтримував Азербайджан, часто їздив туди незалежно від ПАРЄ.

Стеф Горіс - колишній депутат від Бельгії в ПАРЄ (1999-2007). Його часто бачили в будівлі асамблеї, коли обговорювалися питання щодо Азербайджану, активно виступав за непідтримку доповіді Штрассера з політичних в'язнів в Азербайджані. Серед інших лобістів згадуються Яакко Лааксо (Фінляндія), Карін Уолдсет (Норвегія), Горан Ліндблад (Швеція).

За просування інтересів Азербайджану лобісти отримували винагороди.

Докази корупції в ПАРЄ

За словами свідків, в ПАРЄ існувала система розподілу коштів. Зокрема, Лааксо роздавав банкноти по 500 євро, а Горіс відповідав за роздачу конвертів з грошима в Європейській народній партії. Також Азербайджан начебто "дякував" конвертами депутатів за вибори чиновників Ради Європи.

Слідчий орган має серйозні підстави підозрювати в корупції Аграмунт, Волонте, а також депутатів-посередників з Азербайджану: Ельхама Сулейманова і Мусліма Магомедова. Зокрема, за даними свідків, "брудне лобіювання" здійснювалося через Адміністрацію президента Азербайджану, а відповідальною особою був Сулейманов, у якого на ці потреби зберігалося 30 млн євро. Також, за словами свідків, гроші в Страсбург передавали і через азербайджанських студентів, яких відправляли за кордон за урядовою програмою. Їх змушували перевозити до 10 тис. Євро готівкою, а потім кошти забирав Сулейманов і перерозподіляв між членами ПАРЄ.

Сулейманов часто зустрічався з членами ПАРЄ поза приміщенням Ради Європи, а вечорами навідувався в їх готельні номери.

Місце Аграмунт в корупційних схемах Азербайджану

Ще будучи доповідачем по Азербайджану, Аграмунт неодноразово відвідував країну, після чого писав досить позитивні звіти.

Ще будучи доповідачем по Азербайджану, Аграмунт неодноразово відвідував країну, після чого писав досить позитивні звіти

Педро Аграмунт LB.ua

Він зустрічався з Алієвим за закритими дверима, нічого не повідомляючи комітету, відвідував політв'язнів в Азербайджані, відкрито підтримував стосунки з владою. Одного разу він прибув до Азербайджану на два дні раніше делегації.

Крім того, за словами свідків, Аграмунт вносив правки в доповідь на прохання глави азербайджанської делегації Самеда Сеідова (ця інформація повинна бути конфіденційною).

Часом його коментарі до звітів були написані ідеальним англійським (це викликало подив, тому що він іспанець), а самі звіти він часто переробляв (що було незвичайної практикою). Крім цього, Аграмунт зривав дедлайни для доповідей про стан з політв'язнями в Азербайджані, а також ігнорував ініціативи щодо проголошення заяви про засудження дій офіційного Баку в цьому питанні.

Обрання його головою ПАРЄ, за словами свідків, було не чим іншим, як корупційною схемою. Зокрема, представник української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв свідчив, що до нього перед від'їздом на осінню сесію 2013 приїхав президент SOCAR Україна Ельчин Мамедов, який пропонував хабар за голос на користь Аграмунт.

У ПАРЄ Аграмунт часто бачили з великими сумами готівки, що також не могло не привернути уваги.

Хто опинився під підозрою

За словами президента Асамблеї Мікеле Ніколетті, в звіті про корупцію йдеться про п'яти діючих членах ПАРЄ : Педро Аграмунт (Іспанія), Флоріані зраджу (Румунія) Штефаньо Шеннах (Австрія), Самедов Сеідове (Азербайджан) і Жорді шукла (Іспанія).

В цілому в звіті названі 17 прізвищ, щодо яких достатньо доказів, що вони порушили етичні норми ПАРЄ. Чотирьох "цілком обгрунтовано" підозрюють в корупційних діях: Аграмунт, Волонте, двох депутатів-посередників з Азербайджану: Сулейманова і Магомедова.

Висновки і рекомендації слідчої групи

- Проблеми з корупцією в ПАРЄ не обмежуються одним Азербайджаном (в звіті побіжно згадуються також Вірменія, Казахстан, Монако, Угорщина, Росія, Туреччина і Україна), проте через брак часу увага була зосереджена саме на ньому.

- Є багато підстав вважати, що Волонте, Сулейманов, Мамедов займалися діяльністю корупційного характеру. За Аграмунт в цьому контексті існує "сильна підозра". Зазначені особи серйозно порушили кодекс поведінки ПАРЄ.

- У ПАРЄ була група осіб, яка діяла на користь Азербайджану. При цьому доказів того, що ці особи входили в єдину організовану структуру, виявлено не було.

- Відносно виборів в Азербайджані. У деяких колишніх і діючих членів ПАРЄ був конфлікт інтересів, однак доказів неналежної поведінки знайдено не було.

- Депутати ПАРЄ і члени секретаріату отримували різні подарунки з боку Азербайджану, однак більшість з них були символічними і їм не було надано особливого значення. Також не вдалося встановити, що якийсь конкретний подарунок був вручений в обмін на конкретну дію або рішення. Єдиним документованим підтвердженням в цьому плані стали документи, викладені в італійському кримінальній справі проти Волонте.

- Встановлено два способи фінансового впливу на діяльність ПАРЄ по Азербайджану: Оплата роботи лобістів (колишніх членів асамблеї), корупційні дії в обмін на будь-які види діяльності на користь Азербайджану.

У зв'язку з цим орган ПАРЄ пропонує: уточнити керівні принципи подальшого спостереженнями за виборами в країнах (спостерігачі повинні слідувати етичної частини); зробити більш прозорим процес отримання подарунків або інших вигод членами ПАРЄ (вносити в декларації), а також зробити більш прозорим призначення доповідачів і процес голосування в комітетах; будь-яка спроба фальсифікації під час голосування повинна піддатися санкціям і т. п.

Що далі: Початок великого скандалу?

За даними опитаних свідків (а їх було понад 50), подарунки і різного виду винагороди (іноді навіть гроші) зіграли певну роль в процесі прийняття рішень щодо Азербайджану. Слідчі скаржаться, що провести ретельне розслідування їм не вдалося, оскільки ряд ключових фігур (наприклад, Аграмунт) відмовлялися давати свідчення. Тому звіт опублікований з метою, щоб відповідні органи влади РЄ розібралися з викладеними твердженнями на власний розсуд.

Відразу після оприлюднення звіту Бюро ПАРЄ попросило депутатів , Які фігурують в ньому, негайно припинити свою участь в роботі асамблеї. Бюро також закликало комітет з питань правил процедури, імунітету та інституційних питань розглянути варіанти дій щодо діючих і колишніх членів ПАРЄ, підозрюваних в корупції.

26 квітня в ПАРЄ відбудуться термінові дебати , Під час яких обговорять цей звіт. У той же час вже відомо про першу жертву цього корупційного скандалу. Як пише " Європейська правда ", Президент групи Європейської народної партії в ПАРЄ Чезар Флорін Преда" на час розслідування "припинив виконання обов'язків. Очікується, що замість нього групу очолить кіпріотка Стелла Кіріакідес.

Постпред України в Раді Європи Дмитро Кулеба зазначає, що оприлюднений документ не є частиною кримінального провадження або розслідування, а є внутрішнім документом асамблеї. "Тому тепер найцікавіше, власне, що асамблея буде робити, якою буде реакція, що будуть робити люди, згадані в цьому документі, які нові факти будуть спливати. Я думаю, що це початок великого скандалу, який викличе додаткові заворушення всередині Парламентської асамблеї і політичне протистояння ", - заявив він, при цьому додавши, що ніякі санкції щодо членів ПАРЄ насправді не передбачені, існують лише етичні стандарти.

Що далі: Початок великого скандалу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация