Ксенія Собчак про ЧС-2018: «Країна, де проблеми з сортирами, повинна займатися цим»

18.06.2018

Відома телеведуча розповіла в Казані про свій фільм про батька і про те, чому після Путіна його система завалиться

Документальний фільм Віри Кричевської «Справа Собчака», присвячений колишньому меру Санкт-Петербурга Анатолія Собчака, вийшов в російський обмежений прокат. З такої нагоди ідейний натхненник проекту Ксенія Собчак презентує його у вітчизняних містах. «БІЗНЕС Online» побував на прес-показі в Казані і з'ясував, чому Чубайс говорить в картині 14 хвилин, а Путін - тільки 6, як Ксенія Анатоліївна відмовилася очолити російську версію журналу Forbes і якого роду зауваження вважає сексистськими.

Ксенія Собчак    постала перед казанської публікою в минулий уїк-енд, як завжди, в модному образі Ксенія Собчак постала перед казанської публікою в минулий уїк-енд, як завжди, в модному образі

«В ЯКИЙСЬ МОМЕНТ ВОЛОДИМИР ВОЛОДИМИРОВИЧ ГОВОРИТЬ ПРО ТЕ, ЩО В МІСТІ З ВЕРТОЛЬОТА розкидати ЛИСТІВКИ ЗА ЯКОВЛЄВА»

Ксенія Собчак постала перед казанської публікою в минулий уїк-енд, як завжди, в модному образі: одяг - від Бронелло Кучинелли, взуття надана молодим російським дизайнером Андрієм Артемовим. Але приїхала Ксенія Анатоліївна виключно з однією метою - представити документальний фільм про свого батька «Справа Собчака» . Як сказано в описі до картини, це політичний детектив.

«Моє завдання, щоб це було все-таки журналістське розслідування, а не меморіальний фільм, - розповіла Собчак казанської публіці. - Про тата багато меморіальних фільмів було знято. Я взагалі не дуже люблю цей документальний жанр, коли тобі просто розповідають історію про якусь людину, ти дізнаєшся якісь нові факти, це не мій тип документального кіно. Я дуже люблю бібісішний формат документальних фільмів, і мені він здається найбільш захоплюючим ». У підсумку тим, хто любить історію або кому цікаво, чому колись популярний губернатор другого за величиною міста в країні стрімко втратив свій вплив і пост, та ще до того ж отримав кримінальну справу, витратять час не дарма. Тим більше що одним з головних хедлайнерів картини виступив сам Володимир Путін, який в 1997-му не зрадив свого «політичного батька» Собчака і зробив все можливе, щоб вивезти його до Франції на операцію.

Собчак-молодша довго шукала режисера під свій задум. Півтора роки тому починала працювати з однією людиною, проте обидва по-різному побачили кінцевий продукт і вчасно розійшлися. А після того як телеведуча побачила фільм про Бориса Нємцова «Занадто вільна людина» режисера-документаліста Віри Кричевської, то зрозуміла, що з нею готова пройти цей шлях: «Мені цей фільм сподобався тим, що він зовсім не схожий на жанр документального російського кіно. На телеканалі "Культура" багато таких робіт, а я побачила щось зовсім інше ».


Собчак часто запитують: чому вона вирішила зняти це кіно зараз, з чим це пов'язано? За словами відомої медіаперсон, це зовсім не пов'язано з минулими президентськими виборами, а навіть навпаки, її команда перенесла терміни виходу фільму, щоб не стикатися з виборами. Робота над цією картиною почалася за півроку до того, коли у неї народилися ідеї висуватися кандидатом в президенти Росії. «Тому, як казав Фрейд:" Сигара - це іноді просто сигара ". Це не політична заява, не агітація. Це просто подія, пов'язана з моїм батьком », - запевняє Ксенія Анатоліївна. За словами Собчак, мета картини була в тому, щоб показати час, технологію цькування, анатомію того, як ведуться апаратні ігри. Люди вже не бояться про це говорити. Вони розуміють, що це справи давно минулих років і їм вже нічого не загрожує. Тому відверті розмови можна почути як від друзів і соратників її батька, так і від ворогів.

Гостя Казані розповіла, що у фільм увійшли тільки ті фрагменти інтерв'ю, викладені в яких історії мали багато свідчень і підтверджень. Тому «порізати» довелося навіть чинного главу держави. «У якийсь момент Володимир Володимирович [Путін] говорить про те, що в місті з вертольота розкидали листівки за Яковлєва (суперника Собчака на виборах мера Санкт-Петербурга - прим. Ред.). І це дуже круто звучить. Ти відразу уявляєш, що все місто був заповнений ними. Але далі кожну фразу ми починаємо перевіряти. Якщо ми не знаходимо свідоцтва, а я з Вірою не знайшла свідоцтва ще одну людину або газету того часу. Ми годинами сиділи в архіві. Якщо ми бачимо, що ніхто про це і не писав раніше, немає жодного очевидця, який все це бачив, ми не залишимо це, як би нам не подобалася краса цієї фрази ». Зрозуміло, що піддавалися ретельній перевірці не тільки слова Путіна, а й інших героїв. Як каже телеведуча, люди говорили про 90-х, а це теж для них події давно минулі. Людині властиво переписувати якусь історію зі своєї голови. «Це не те, щоб вони спеціально, просто кожен пам'ятає по-своєму. Деякі герої суперечили один одному в дрібницях, розповідаючи одну і ту ж історію », - резюмує вона. За словами Собчак, в цій картині немає лиходіїв і немає святих. Є люди, які в різні моменти свого життя роблять благородну вчинки, а потім роблять вчинки, які ведуть до того, що сьогодні в нашій країні є політв'язні. І одні і ті ж люди колись проявляли милосердя, а сьогодні його проявити не можуть.

Приїхала Ксенія Анатоліївна виключно з однією метою - представити документальний фільм про свого батька «Справа Собчака» Приїхала Ксенія Анатоліївна виключно з однією метою - представити документальний фільм про свого батька «Справа Собчака»

«Я НЕ УЯВЛЯЮ, ХТО СЬОГОДНІ, В СУЧАСНІЙ РОСІЇ, осмілівши ЗРОБИТИ ТАКЕ, АЛЕ ВЖЕ ЗА СПИНОЮ ПУТІНА»

За Путіна в картині авторам вже дісталося від товаришів-лібералів. Однак, як виявилося, з 1 години 20 хвилин інтерв'ю, яке Собчак і Кричевська записали для картини, в «Дело» увійшли лише 6 хвилин, а, наприклад, Анатолій Чубайс царює на екрані набагато довше - 14 хвилин.

Про операції з метою вивезти з Росії свого колишнього шефа Собчака Путін раніше публічно не розповідав. «Коли я прийшла брати інтерв'ю у Володимира Володимировича, я не знала, розповість він про це чи ні. У мене ніхто не цікавився попередніми питаннями, ми з Дмитром Пєсковим узгодили теми, щоб він міг освіжити в своїй пам'яті. Я написала таку записку, що ми будемо питати про події 1991 го, 1996-1997 років », - каже Ксенія Анатоліївна. Вона додає, що все це не виправдовує того, що Путін зробив потім, але факт порятунку її батька дійсно був. «У той момент Путін працював у Єльцина і при цьому за спиною у Бориса Миколайовича рятував Собчака, знаючи, що у них глибокий конфлікт. Я не уявляю, хто сьогодні, в сучасній Росії, наважився зробити таке, але вже за спиною Путіна. Напевно, ніхто. І це показово, що він побудував таку систему, що тепер уже ніхто ось так от літаком вивезти в разі чого нікого не зможе. Але одна справа - врятувати людину, в якому ти впевнений і знаєш, що він не винен, а інша справа - проявити милосердя до людей незнайомим, але які абсолютно такі ж невинні: Кирило Серебренников, Олег Сенцов і багато інших », - каже Собчак.

Ксенія Анатоліївна знаходить показовим, коли Путін відповідає на питання, чому цькування Собчака продовжилася навіть після того, як її батько програв вибори в Пітері. За словами президента, це «інерція». Силовики завели кримінальну справу, і вони не можуть його просто так закрити, інакше доведеться визнати, що вони не праві. І начебто президент Росії говорить про справи давно минулих років, тільки це судження можна віднести і до нашого часу, впевнена телеведуча. «Зараз знову поновили кримінальну справу стосовно Юрія Дмитрієва про педофілію, за якого всі ми боролися, - каже Собчак. - Уже закрили справу, вже визнали, що він не винен, випустили - зараз знову все заново. Тому що комусь із силовиків дуже не подобається, коли вказують на їх неспроможність, що вони порушують кримінальні справи без ознак злочину. І коли ми бачимо такі міркування у фільмі, це теж важливі для нас знання. І президент знає, що так відбувається. Він знає, що буває ця інерція ».

Роль Путіна в життя її родини поєднується з опозиційністю Собчак: «Я про це теж часто говорю, чому мені не подобається [відбувається в країні]. В останніх декількох хвилинах цього кіно я разом з режисером Вірою Кричевською намагалася вкласти головне послання, до чого ми всі це розповідаємо. Останні кілька хвилин мені здаються найважливішими в цьому фільмі ». Однак, схоже, зусилля авторів дали зворотний ефект. В кінці творці сімейної історії явно натякали глядачеві, що, мовляв, засидівся Володимир Володимирович при владі. Але образ супергероя Путіна, який, як не крути, драматично складається під час розповіді, виявляється настільки яскравим, що одна дівчина, вийшовши з кінотеатру, вимовила: «Ех, не дарма я за Путіна голосувала ...» Сам президент Росії отримав флешку з картиною, але Собчак не володіє інформацією, чи подивився він фільм.

Собчак вважає, що 90-е спеціально дискредитують, навіть незважаючи на те, що в них реально було і багато поганого Собчак вважає, що 90-е спеціально дискредитують, навіть незважаючи на те, що в них реально було і багато поганого

«Я ЖІНКА, І ПОЛ - ЦЕ НЕ МІЙ СТЕЛЯ»

Собчак вважає, що 90-е спеціально дискредитують, навіть незважаючи на те, що в них реально було і багато поганого. Але це все відбувалося через розпад СРСР, а не через тих людей, які прийшли до влади. Абсолютно нові люди прийшли в політику непідготовленість, і на їх очах розвалювалася країна. Потрібно розуміти цю причинно-наслідковий зв'язок. За похмурим прогнозам телеведучої, в нашій країні найближчим часом знову повториться аналогічний крах системи. «Ми повинні розуміти, що після Путіна, коли зруйнується його система, а вона обов'язково зруйнується, будь це через 20 років, через 10 або через рік - ми цього не знаємо ... Але після цього буде економічний обвал. Чи не тому, що Путін поганий або хороший. Коли так побудована система, коли вона ієрархічно тримається на одній людині, іншого бути не може. А хороший менеджер - той, хто будує систему, яка працює без нього. Коли він іде на іншу роботу, все налагоджено так, що від заміни якихось людей на місцях сама система не змінюється. І це головна проблема в нашій країні. Зміна влади у нас сприймається як трагедія. Чиновники сидять на своєму місці, будують систему під себе, щоб вона їх максимально підтримувала », - вважає Собчак.

Але нове покоління вселяє їй надію, тому що ці люди не жили при Радянському Союзі, у них немає цієї «совковості». Вони не борються з якимись там демонами і примарами 90-х. Вони просто не розуміють, чому їх свободу намагаються обмежити, чому якісь депутати кажуть, з ким спати, а з ким не спати, що правильно, а що неправильно.

На питання, наскільки сьогодні складно жінці стати справжнім політиком, Собчак відповіла, що гендерних обмежень бути не повинно.

- Я за те, щоб рівноправність працювало, щоб у всіх були однакові стартові можливості. Інша справа, що далі це не повинно залежати від статі. У мене є улюблена фраза політика Галини Старовойтової, вона говорила: «Я жінка, і підлогу - це не мій стелю». Жінки повинні мати всі права, які мають чоловік в нашій країні.

- Але як же сім'я, створення вогнища, - почувся коментар з аудиторії. Ксенія Анатоліївна порахувала його сексісткім ...

- У сучасному світі і чоловік, і жінка сидять з дитиною. Мені здається, що сім'я і діти - це не тільки жіноча обов'язок. Цим займаються обидва партнера, і вони зобов'язані нести цей тягар обидва. Мені здається, що в нашій родині в цьому сенсі партнерські відносини. Це неправильна позиція, коли чоловік скидає виховання дітей на свого партнера і діти ростуть як дрова. Я взагалі не розумію, як таку важливу річ, як виховання своєї дитини, можна скидати на одну людину. Я вважаю, що цим люди повинні займатися разом, в цьому і є шлюб. Так само як і гроші заробляти повинні і чоловіки, і жінки, а не один чоловік ...

Підвищення пенсійного віку для Собчак не було несподіванкою, і вона відчувала, що це станеться, ще до президентських виборів Підвищення пенсійного віку для Собчак не було несподіванкою, і вона відчувала, що це станеться, ще до президентських виборів

«ВИ ПРОГОЛОСУВАЛИ ЗА ЦЬОГО ПРЕЗИДЕНТА, ВОТ И ОТРИМУЙТЕ ПІДВИЩЕННЯ ПОДАТКІВ І ПЕНСІЙНОГО ВІКУ»

У кореспондента «БІЗНЕС Online» було кілька хвилин, щоб задати питання, що називається, віч-на-віч, не пов'язані безпосередньо з презентацією фільму.

Ми поцікавилися, зокрема, що вона зараз, поза контекстом передвиборної кампанії, думає про вивчення національних мов в школах: «У Татарстану є своя автентичність, і, якщо люди хочуть вивчати свою мову, вони повинні, безумовно, це робити. Просто наскільки я знаю, під цією "добровільністю" в школах перестає бути така можливість. Просто звільняють вчителів, класів для вивчення татарського стає менше ». На думку Собчак, у виборі того, яку мову ти хочеш вивчати, нічого страшного немає. Просто, як вважає гостя Казані, це таке єхидство - прикриватися необов'язковістю його вивчення і скорочувати вчителів і класи.

З приводу свого політичного майбутнього Собчак розповіла, що 23 червня збирає з'їзд нової Партії змін разом з Дмитром Гудковим. «Приходьте, розповімо, які у нас плани», - заявила вона. При цьому телеведуча не збирається відмовлятися від ведення різних світських церемоній, а восени повернеться на телеканал «Дощ»: «Я не буду відмовлятися від тієї професії, від того життя, яке у мене вже є. Я заробляю гроші, утримую сім'ю. Це та частина мого життя, і я така, яка є. Але це не заважає займатися мені політичною діяльністю і намагатися щось змінити. Я буду поєднувати свою роботу журналіста і політичну діяльність ». Собчак підтвердила, що їй надійшла пропозиція очолити російську версію журналу Forbes, але вона відмовилася, оскільки товаришує з несподівано звільненим головним редактором Миколою Усков і хоче його підтримати в його суперечці з видавцем, який, вона сподівається, закінчиться благополучно.

Завдяки ЧС з футболу Росія все ж отримає певний статус на міжнародній арені, але внутрішню політику це навряд чи змінить. «Країна, в якій проблеми з чистими сортирами, з нормальним житлом і медициною, повинна в першу чергу займатися цим, а не проведенням статусних заходів. Це з серії, коли у тебе серйозне захворювання і тобі в першу чергу потрібно витрачати гроші на операцію, а не на те, щоб піти на педикюр або волосся пофарбувати, - каже Собчак. - Якщо є такі бюджети, може бути, їх варто витрачати нема на статус. Це 90-е - їздити на Mercedes і не мати грошей, щоб його заправити. Краще їздити на велосипеді, нормально виглядати, стежити за собою і годувати сім'ю. Ви самі бачите: підвищуються податки, підвищується пенсійний вік. І це робиться не просто так. Немає іншого шляху, тому що країна знаходиться в економічній кризі ... Мені шкода, що статусні речі в Росії грають б о більшу роль, ніж соціальна підтримка людей, які, на жаль, вже годі чекати будь-якої допомоги ».

Підвищення пенсійного віку для Собчак не було несподіванкою, і вона відчувала, що це станеться, ще до президентських виборів, бо у держави іншого виходу на сьогоднішній день просто немає: «Наші люди повинні нести відповідальність за свої рішення. Ви проголосували за цього президента, ось і отримуйте підвищення податків і пенсійного віку ».

Собчак в ці вихідні вже встигла презентувати свій фільм і в Єкатеринбурзі, де в «Єльцин-центрі», як виявилося, не було жодної згадки про її батька: «У нас якось була велика закрита дискусія після показу фільму, на якій були присутні ми з мамою (Людмилою Нарусова - прим. ред.), а також Тетяна і Валентин Юмашева. І мама прямо запитує: чому, якщо ви говорите, що Єльцин любив і поважав Собчака, в музеї досі це не відображено? »На наступний день Ксенії Анатоліївні подзвонили і попросили зібрати фотографії та передати музею.

На питання, ким би був сьогодні Анатолій Собчак, доживи він до наших днів, відома ведуча відповіла: «Я не знаю, це питання ми задаємо і в фільмі, може бути, в цьому є якась мудрість часу, що ми цього ніколи не дізнаємося ... »

А ви згодні з Ксенією Собчак, що гроші на футбольний ЧС треба було витратити на соціальні потреби?

56% Так, вважаю, всі ці понти і стадіони - гроші на вітер

29% Ні, футбольний ЧС-2018 - це історична подія, а грошей завжди не вистачає

13% Коли нафта була по 100, можна було бенкетувати, а зараз податки піднімають

2% Свій варіант (в коментарях)

Прийом голосів за опитуванням закритий

Собчак часто запитують: чому вона вирішила зняти це кіно зараз, з чим це пов'язано?
І мама прямо запитує: чому, якщо ви говорите, що Єльцин любив і поважав Собчака, в музеї досі це не відображено?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация