Містика і міфологія дзеркала

Перші дзеркала з обсидіану датуються 6-7 тисячоліттям до нашої ери. Бронзові дзеркала з'явилися близько 3 тисяч років тому. А коли людина вперше усвідомив себе, дивлячись на своє відображення на водній гладі - науці невідомо, але явно ще раніше. Дзеркало - одна з найдавніших і найбільш загадкових речей. Це річ, придумана людиною, але вийшла з-під його контролю. Перші дзеркала з обсидіану датуються 6-7 тисячоліттям до нашої ери

ljplus.ru

Перші дзеркала з обсидіану датуються 6-7 тисячоліттям до нашої ери. Бронзові дзеркала з'явилися близько 3 тисяч років тому. А коли людина вперше усвідомив себе, дивлячись на своє відображення на водній гладі - науці невідомо, але явно ще раніше. Дзеркало - одна з найдавніших і найбільш загадкових речей. Це річ, придумана людиною, але вийшла з-під його контролю.

міфологія дзеркала

У різних культурах з дзеркалом асоціюються різні міфологічні уявлення. Дзеркало може сприйматися як символ сонця, як двері в потойбічний світ, як всевидюче око. І це ще не все магічні уявлення про дзеркала: «Що стосується образів потойбічного, ірреального, то існують ще міфологеми дзеркала, що має пророчу функцію, і дзеркала, який приховує магію і смерті і знання одночасно», - пояснює Марія Рон, кандидат культурології, доцент кафедри теорії та історії культури факультету філософії людини РГПУ ім. Герцена.

Солярна символіка дзеркала

Перші бронзові дзеркала, що з'явилися в 4 -3 тисячолітті до нашої ери в Месопотамії і в Стародавньому Єгипті, були схожі на сонячний диск.
«Одне з знайдених стародавніх дзеркал являє собою образ жінки, що тримає на своїх руках сонячний диск. Це дзеркало пов'язано з уявленнями про богиню Хатхор, атрибутами якої і було дзеркало, - розповідає Марія Рон, - Така символіка і форма дзеркал багато в чому вплинула і на дзеркала середземномор'я - Древньої Греції, Древнього Риму. У китайській і японській міфології дзеркало було атрибутом богинь, пов'язаних з сонцем. Бронзові дзеркала, начищені до блиску, сприймалися як сховища сонця ».
У найдавніші часи «дзеркало як сонце» було прямо пов'язане з жіночим образом - дзеркало завжди було атрибутом богинь, і практично ніколи не було атрибутом богів-чоловіків. Такий зв'язок жінки і солярний символіки в древньої міфології цілком природна для часів матріархату. Пізніше, з настанням патріархату, солярні посади в міфології починають переходити до богів-чоловікам, але дзеркала залишаються за жінкою. Наприклад, хоча богом сонця в Стародавній Греції був Геліос, дзеркальний диск на ніжці був атрибутом богині краси, Афродіти. Солярна символіка поступово відійшла від дзеркала. Дзеркало залишилося за жінкою, а сонце за чоловіком.

Дзеркало як двері в потойбічний світ

«Подання про дзеркало як про кордон потойбічного світу найбільш яскраво відбивається в європейській традиції. Це комплекс уявлень про те, що відображення являє нам інший світ - світ померлих, світ духів. Дуже схожий на наш, але, в той же час, що відрізняється від нашого мирського простору, - каже Марія Рон, - Це простір казкове, таємниче. І воно таїть загрозу ».
У задзеркаллі ховається потойбічний світ, і дзеркало відкриває двері в нього. Кордон між цими світами дуже хитка, вона завжди поруч з нами і дуже небезпечно перейти її «ненавмисно», не будучи підготовленим. Тому з'являється маса табу, пов'язаних з дзеркалом: наприклад, не можна дивитися у дзеркало жінці вагітної, на початку місячних, або відразу після пологів, не можна дивитися в дзеркало після темряви, в грозу і т.д. Тому, наприклад, в селянських хатах дзеркала закривали фіранками, подекуди цей звичай в силі досі.
У російських казках все найнеймовірніше зазвичай відбувається «за тридев'ять земель». У європейській традиції, наприклад, в казках Льюїса Керролла, Гофмана дива творяться в «задзеркалля». Марія Рон бачить прямий зв'язок між цими казковими метафорами: «І« задзеркалля », і« за тридев'ять земель »таїть в собі одну і ту ж метафору загробного світу. Простіше кажучи, дзеркало - це найкоротший шлях туди, за тридев'ять земель ».
Уявлення про «задзеркалля» в міфології нерозривно пов'язане з уявленнями про душу. У багатьох народів існували уявлення про те, що душа може знаходиться не тільки всередині людини, а й відділятися від нього, отримувати своє втілення, наприклад, в тіні або в тіні. «Саме тому вампіри в дзеркалі не відбиваються, як і деяка інша нечисть, - тому що у них немає душі», - говорить Марія Рон.

Дзеркало як всевидюче око

«Світе мій, дзеркальце, скажи, та всю правду розкажи» - такі слова вкладав в уста героїні «Казки про мертву царівну і сім богатирів» Олександр Пушкін , Який добре знав народні традиції та міфологічні уявлення. Адже дзеркало - це магічний інструмент, в якому відбивається сьогодення, минуле і майбутнє. Образ дзеркала-ока любив використовувати не тільки Пушкін, а й Гофман, Андерсен, Жуковський, Гоголь.
«Ця символіка дзеркала багато в чому обумовлена ​​зв'язком дзеркала і води, - пояснює Марія Рон, - Якщо звернутися до історії виникнення дзеркал, то можна зрозуміти, що до того, як людина виготовив дзеркало як річ, він осмислив сам феномен відображення. І перше дзеркало, це, перш за все, водне дзеркало. І тому символіка води, дуже сильно вплинула на міфологію предмета ». Існує відома приказка - «як у воду дивився», яка характеризує точне, майже пророче пророцтво кимось якоїсь події. Зв'язок води, дзеркал і пророцтв добре закріпилася в народній творчості.
У деяких традиціях дзеркало було метафорою очі: в казках виникав образ дзеркала в руках красної дівиці, яка дивиться з неба і вивчає світ. Дзеркало дивиться на світ разом з нею і фіксує в собі ці картинки.

Деградація і десакралізація символу дзеркала в культурі

Спочатку дзеркало не було предметом, в який потрібно виглядати, щоб поправити зачіску або накласти макіяж. Дзеркало було знаряддям містичним, ритуальним, дзеркало було оберегом, а жінка з дзеркалом - богинею, жрицею або чаклункою. А відображення особи вивчали за допомогою ємності з водою - по-перше, дешевше, по-друге, старовинне дзеркало давали не дуже рівне відображення. В ті часи дзеркала виконували саме магічну, сакральну функцію. Сучасний же стереотип дзеркала - чисто жіночий інструмент, пов'язаний з підтриманням зовнішньої краси.
Така десакралізація образу дзеркала відбувалася поступово, з еволюцією свідомості людей - з переходом від традиційного міфологічного свідомості до свідомості раціоналістичного.
«Цей новий стереотип формувався протягом багатьох століть, в тому числі, завдяки образотворчому мистецтву. У минулому сакральний образ жінки-богині, наприклад, Венери, перед дзеркалом трансформувався в образ красуні, де дзеркало всього лише підтверджує її красу, - розповідає Марія Рон, - І це вже сюжет, позбавлений тих таємничих і дуже глибоких філософських значень, які були властиві міфології стародавнього народу. Епоха Відродження малює вже не богиню, а просто жінку, насолоджується своєю красою в дзеркальному відображенні. І в подальшому, коли розвивається традиція жіночого портрета, це стає хрестоматійним сюжетом, перетворюється в штамп ».

дзеркальні двійники

І Гофман, і Едгар По, і Стівенсон, і багато інших письменників використовують образ дзеркала для ілюстрації подвійності людської натури. У сюжетах книг персонаж отримує якесь роздвоєння, і виникає образ двійника. Як правило, двійник - це антигерой, негативний персонаж, як містер Хайд, «друге Я» доктора Джекіла. Сюжети можуть бути різні - двійник може потягти героя в задзеркаллі або, навпаки, прорватися в наш світ, може захоплювати його тіло і т.д .. Особливість таких творів в тому, що Зло в них не зовнішнє, а внутрішнє. Це розмова про подвійність натури людини, коли всередині нього бореться добре і зле, раціональне і ірраціональне.
«Двійник перетворюється на повного антипода героя, він стає втіленням його злого« Я », всіх його пристрастей. І якщо з відображенням у дзеркалі розмова неможливий, тому що дзеркало мовчить, то тут, в літературі, герой вступає в діалог зі своїм негативним «відображенням». І це страшний діалог - адже, з одного боку, дзеркальний двійник уособлює наше «Я», але, одночасно, виявляється іншим, чужим », - говорить Марія Рон.
Хоча не завжди двійник виявляється негідником, буває і навпаки. Зокрема, в оповіданні Едгара По «Вільям Вільсон», двійник, навпаки, втілює совість. Тут герой оповідання є негативним персонажем, а його дзеркальний двійник стає втіленням всього доброго, що є в ньому і від чого він намагається позбутися. І вбивство двійника перетворюється, по суті, в самогубство героя ( «З цього моменту ти також помер - помер для світу, для неба і для надії. У мені ти жив, а тепер ти бачиш в моїй смерті, бачиш в цьому відображенні, як ти остаточно вбив себе », - каже двійник).
«І тут уже мова, навіть не стільки про містичному, але скільки про такий філософському погляді на те, що, позбавляючись від совісті, людина переживає моральну смерть», - розповідає Марія Рон.

Стадії дзеркала і пізнання себе

Одним з основних відкриттів французького психоаналітика Жака Лакана була «стадія дзеркала». Згідно Лакана, дитина у віці від 6 до 18 місяців має особливі відносини з дзеркалом, які проходять кілька етапів:
«Спочатку немовля сприймає дзеркало як реальність - як продовження цього світу. Потім дитина приходить до усвідомлення того, що відображення - це якесь умовне простір і умовне зображення. А в подальшому відбувається стадія пізнання: дитина розуміє, що «відображення є моє відображення», що це він сам. І тоді відбувається впізнавання себе і впізнавання тілесності. І ось ці три стадії, вони проявляються не тільки в житті людини, в ракурсі онтогенезу, але в ракурсі філогенезу. Тобто, ми можемо говорити про те, що і людство колись переживало ці стадії дзеркала, - пояснює Марія Рон, - І ці, здавалося б, елементарні процеси, які виникають в той момент, коли людина спостерігає за собою в дзеркалі, відображають досить важливий шлях до пізнання реальності і власної тілесності явленої в цьому світі ».
Розмова про дзеркало як про інструмент самопізнання починається в Європі в період епохи відродження. Формується новий тип європейської свідомості, актуалізується поняття особистість і індивід.
«У людині починають цінувати не рід, а індивідуальність, його неповторну зовнішність. З'являється бажання пізнати себе, внутрішні якості через зовнішній вигляд. У живописі і в літературі з'являється автопортрет. Живопис сприймається як спосіб створити відображення реальності, наприклад, Да Вінчі говорив, що «найкраща картина - це дзеркало». Дзеркало стає інструментом, коли можна подивитися на самого себе. Виникає ідея, що пізнати своє дзеркальне відображення, це означає, пізнати свою душу. Саме так, до речі, деякі філософи інтерпретують і образ Нарциса », - розповідає Марія Рон.

брехливість дзеркала

Поступово на зміну ідеї самопізнання через дзеркало приходить боязнь обману.
«Коли я дивлюся в дзеркало, я бачу не себе, я бачу маски - маски, які я виявляю дзеркала. Маски, які я одягаю, розраховуючи побачити реакцію іншого. І людина, перебуваючи в ситуації самоспостереження і самозамилування, дуже часто вибудовує для себе образ, який відрізняється від його способу в реальності. Саме тому, наприклад, для Бахтіна, дзеркало це не інструмент самопізнання, а навпаки, зачинені двері »- пояснює Марія Рон.
Японський письменник Едогава Рампо в своєму оповіданні «Пекло дзеркал» розповідає про людину, забрали в дзеркальна куля - з повністю відбиває всередині. Провівши там ніч, він сходить з розуму. Автор припускає, що це - покарання за прагнення отримати заборонене знання: «... мій багатостраждальний приятель захотів відкрити завісу неприпустимого і невідомого, і кара богів наздогнала його», - говорить К. - персонаж розповіді. Але справа тут не тільки в надмірному цікавості:
«І це не тільки таке містичне враження про жах всебічного відображення дійсності. За цим стоїть і ще така одна важлива деталь. Прагнучи пізнати дзеркало, пізнати своє відображення, ми стикається з проблемою: наскільки це є відображенням нашого Я, а наскільки - тими ж масками », - вважає Марія Рон.

Марія Євневич

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация