Пеленг (навігація)

  1. різновиди
  2. Пеленг і азимут
  3. Див. також

Цей термін має також інші значення див. пеленг .

Пеленг в навігації - горизонтальний кут між північною частиною меридіана спостерігача і напрямком з точки спостереження на об'єкт; вимірюється за годинниковою стрілкою від нуля (напрямок на норд , N) до повної дуги кола (360 °, або 32 румба ).

Пеленг на об'єкт для стислості може називатися пеленг об'єкта. Тобто для вимірювання пеленга необхідні дві точки: спостерігач і об'єкт, а також напрямок на північ.

різновиди

Залежно від використовуваного меридіана, пеленг може бути:

  • Істинний - відраховується від істинного (географічного) півночі, тобто направлення на північний полюс
  • Магнітний - відраховується від магнітного півночі, т. Е. Направлення на магнітний полюс землі
  • Компасний - відраховується від компасного півночі, тобто від напрямку, що вказується компасом . Так як компас будь-якої конструкції має поправку, цей напрям відрізняється як від справжнього, так і від магнітного.

За способом вимірювання пеленг може бути:

  • Візуальний (оптичний) - вимірюється пеленгаторами, курсоуказателя, візирями , перископами і їм подібними інструментами. Припускає, що об'єкт (зовнішній орієнтир) знаходиться в прямій видимості спостерігача. Точність оптичного пеленга визначається точністю застосовуваного інструмента.
  • Радіопеленг - як об'єкт виступає радіопередавач . Вимірюється радіопеленгатором. Його дальність може бути набагато більше прямої видимості. Тому на точність починає впливати кривизна Землі. радіопеленг є ортодроміческое , Оскільки радіохвилі поширюються по найкоротшій лінії. Для нанесення пеленга на карту, виникає необхідність в поправці (ψ = Лок. П. - Орт. П.) для перекладу його в локсодроміческій . В разі меркаторской карти ортодроміческое поправка має вигляд:
Цей термін має також інші значення див

і обчислюється за середньою широті φср:

і обчислюється за середньою   широті   φср:

і по різниці довгот Δλ:

і по різниці   довгот   Δλ:

, Де φс, λс - координати счислімим точки, а φр, λр - координати джерела ( радіомаяка )

Пеленг і азимут

На відміну від азимута , Допускає варіації відліку, пеленг завжди вимірюється від напрямку на північ, за годинниковою стрілкою і на повну дугу окружності. Таким чином пеленг відповідає круговому азимуту.

Див. також

література

  • Довідник вахтового офіцера. / Общ. ред. А. П. Пронічкін. М., Військове видавництво МО СРСР, 1975.
  • Військово-морський словник / Чернавин В. Н. . - М.: Воениздат, 1989. - С. 307. - 511 с. - ISBN 5-203-00174-X

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация