Подвійне громадянство в Росії: закон, повідомлення, бланки, чи можна мати

  1. Що говорить закон?
  2. Особливості закону про подвійне громадянство
  3. Яким чином можливо отримання подвійного громадянства?
  4. Як подати повідомлення в ФМС (ГУВМ МВС)
  5. Відео: новинний сюжет про порядок повідомлень про друге громадянство

Законодавчі норми СРСР були побудовані на різкому запереченні подвійного громадянства, тоді як Росія допускає можливість прийняття другого підданства.

Згідно ст.62 Конституції РФ росіянин має право прийняти іноземне громадянство відповідно до федеральними законами або міжнародним договором, укладеним з тією чи іншою державою. Закон «Про громадянство РФ» говорить, росіянин, який має громадянство іншої країни буде розглядатися тільки як громадянин РФ, якщо інше законодавчо не передбачається.

Тобто подвійне громадянство в Росії заперечується, якщо такі факти не потрапляють під дію нормативних актів. На цьому базується принцип допущення подвійного громадянства, сенс якого полягає в тому, що Росія визнає можливі юридичні наслідки, неминуче випливають з тієї ситуації, коли її громадянин отримує другий паспорт. Однак такі можливі наслідки не будуть визнані, якщо отримання другого громадянства законодавчо врегульовано не було.

Що говорить закон?

Російські закони не передбачають різного роду обмежувачів, які перешкоджали б отриманню іноземного громадянства Російські закони не передбачають різного роду обмежувачів, які перешкоджали б отриманню іноземного громадянства. Тобто подвійне громадянство не забороняється, але і його прийняття не заохочується. При цьому заперечується не сам факт отримання другого паспорта, а ті юридичні наслідки, які випливають з даної ситуації.

Часто отримання другого підданства може стати наслідком різного роду особливостей законодавства тієї чи іншої країни. Наведемо приклад. Громадянство може бути присвоєно як по праву землі (США, Бразилія, Куба), так і по праву крові (держави Євросоюзу, РФ). У першому варіанті воно присвоюється кожній дитині, яка народилася на території тієї чи іншої держави, а в другому - неповнолітній отримує громадянство тільки за умови, що його батьки (або один з них) також є громадянами країни.

Припустимо, що російська подружня пара переїжджає на постійне місце проживання до Бразилії на законних підставах, але при цьому обидва чоловіки зберігають за собою російське громадянство. На новому місці з'являється дитина: йому автоматично присвоюється бразильське громадянство, але за нормами законодавства РФ він також буде громадянином Росії.

Ухвалення іноземного підданства і розширює права громадян, і народжує безліч складнощів як для самих росіян, так і для РФ в цілому. Наприклад, гостро постануть питання оподаткування та проходження військової служби. Проте заперечення подвійного підданства в Росії створює штучні бар'єри між людьми, ще недавно об'єднаних спільними духовними, культурними та моральними цінностями. Так йдуть справи з країнами СНД.

Так йдуть справи з країнами СНД

Поки Росією підписано міжнародний договір про визнання подвійного громадянства тільки з Таджикистаном і Туркменією. Виключно з цими державами існують двосторонні угоди, які регулюють права росіян, які мають подвійне підданство. Але наявність другого громадянства у росіянина не стає причиною для припинення у нього російського.

Особливості закону про подвійне громадянство

Між поняттями «два громадянства» і «подвійне громадянство» дуже часто не робиться відмінностей. Тоді як термін «подвійне» юридично грамотно застосовувати тільки при прийнятті росіянами підданства тих країн, з якими укладено міжнародну угоду. Наприклад, особа, яка має паспорт Швеції, буде знаходитися в статусі «двох громадянств».

Існують два варіанти, коли можна говорити, що особа має зазначений статус:

  • Іноземець проявив бажання стати громадянином РФ. В даному випадку отримати російський паспорт, що не відмовившись від попереднього підданства не вийде. На цьому базується сама процедура отримання громадянства Росії . Однак іноді Міграційна служба закриває очі на такі нюанси або в силу різних причин не вимагає негайного зречення від іноземного підданства, і паспорт РФ може бути виданий без отримання подібного відмови. Подібна ситуація спостерігалася з жителями Криму.
  • Росіянин прийняв іноземне підданство.

Яким чином можливо отримання подвійного громадянства?

Стати громадянином іншої країни можна в ряді випадків, але найбільш поширений варіант - переїзд росіянина на ПМЖ в іншу державу Стати громадянином іншої країни можна в ряді випадків, але найбільш поширений варіант - переїзд росіянина на ПМЖ в іншу державу. Популярними в плані міграції країнами залишаються держави Євросоюзу , США , Канада, Ізраїль і навіть Австралія. Наприклад, Австралія не вимагає від своїх майбутніх громадян відмови від попереднього підданства, а в США хоч офіційно подвійне громадянство не дозволяється, на практиці цей факт ніхто не перевіряє.

Пройшовши так званий процес натуралізації іноземець має право звернутися з проханням про присвоєння йому громадянства. Не вдаючись в подробиці, відзначимо, що процес його отримання зазвичай досить тривалий і займає близько 5-10 років. Зрозуміло, бувають різного роду нюанси і виключення, що дозволяють отримати громадянство в більш короткий термін. Наприклад, вступ в шлюб з іноземцем скорочує період натуралізації до 2-3 років. А в ряді випадків, наприклад, за програмами репатріації паспорт видається вже при в'їзді в країну. Але це, скоріше, виняткові і окремі випадки. Основним шляхом отримання другого підданства все-таки залишається натуралізація.

Перед отриманням громадянства має сенс ретельно вивчити законодавчу базу даної держави. Наявність другого громадянства тягне за собою як привілеї, так і ряд обов'язків. Наприклад, проходження військової служби на батьківщині може не звільнити від подібної обов'язки після отримання громадянства.

Як подати повідомлення в ФМС (ГУВМ МВС)

Закон про подвійне громадянство накладає деякі обов'язки на осіб, які перебувають в статусі «двох громадянств», а також отримали ВНЖ або ПМЖ. Ці зміни внесені до ст. 6 Закону «Про громадянство РФ» в червні 2014 року. (З повним текстом закону можна ознайомитися за посиланням www.rg.ru/2014/06/06/grajdanstvo-dok.html).

Закон набув чинності 4 серпня 2014 року. Згідно з внесеними змінами, росіяни, що мають два і більше громадянства зобов'язані повідомляти про даний факт міграційну службу. Нова обов'язок покладено і на батьків неповнолітніх росіян, які є власниками паспорта або ВНЖ іншої країни. При цьому громадянство офіційних представників дитини не має значення, і вони зовсім не зобов'язані бути росіянами. Але повідомлення про друге громадянство своєї дитини повинні подати в установленому порядку. Від такого обов'язку звільнені тільки громадяни, які постійно перебувають за межами Росії.

Повідомити про друге громадянство можна як з'явившись особисто в ФМС (перейменована в ГУВМ МВС) за місцем проживання, так і відправивши необхідні документи поштою.

Таким чином, обов'язок подати заяву в ФМС виникає якщо:

  1. Громадянин РФ набув вигляду на проживання або громадянство іншої країни і при цьому він постійно живе в Росії;
  2. Громадянин РФ має посвідку на проживання або громадянство іншої країни, де постійно проживає, але в'їхав в Росію;

Іншими словами, якщо росіяни мають ВНЖ або громадянство іншої держави, де постійно перебуває, то подавати дані не потрібно. Але як тільки зазначені в'їдуть в РФ, то вони зобов'язані повідомити про наявність у них громадянства або дозволу на проживання в іншій країні. Виняток становлять ті росіяни, які відвідують РФ з короткочасним візитом, і місцем проживання для них як і раніше залишається іноземну державу. Однак повідомити ФМС про друге громадянство зобов'язані ті особи, які постійно перебувають за кордоном, а в Росії у них зберігається постійна реєстрація.

Повідомлення подається:

Допускається заповнення бланка в електронному вигляді. При цьому необхідно внести записи до всіх граф бланка. До повідомлення додаються:

  1. Копії паспортів іноземної держави і РФ, документа про отримання ВНЖ;
  2. Копія свідоцтва про народження дитини і підтвердження наявності у нього російського громадянства, якщо заяву подається представником неповнолітньої особи;

Всі копії подаються без нотаріального засвідчення.

Таким чином, росіяни, які постійно перебувають за межами Росії, звільняються від подання повідомлення до моменту їх в'їзду в РФ. Також від обов'язку подавати дані в ФМС звільнені громадяни Росії, які мають таджицький або туркменський паспорта. Жителі Криму отримали відстрочку: в даному регіоні закон почав діяти з початку 2016 року. Найбільш повну інформацію можна отримати на офіційному сайті ФМС: www.fms.gov.ru.

Громадянин РФ, який отримав іноземний паспорт зобов'язаний протягом 60 днів з моменту настання цього факту повідомити ФМС, надавши необхідну документацію і заповнивши бланк заяви. Подати відомості можна тільки в Росії, за її межами проведення даної процедури не передбачено.

В якості підтвердження подачі повідомлення інспектор ФМС видає відривну частину бланка, на якому ставить печатку і власний підпис. При відправці через пошту, на яке повідомлення позначку про відправку ставить співробітник поштового відділення.

Приховування подвійного громадянства загрожує наступними санкціями:

  • Штраф у сумі 200 000 руб .;
  • Або штраф, що дорівнює річному доходу;
  • Або примусові роботи на строк до 400 годин.

Кримінальна відповідальність накладається виключно на росіян, отримати другу підданство і приховали цей факт. Несвоєчасна ж подача заяви тягне за собою штраф до 1000 руб.

Відео: новинний сюжет про порядок повідомлень про друге громадянство

також рекомендуємо:

Що говорить закон?
Що говорить закон?
Яким чином можливо отримання подвійного громадянства?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация