Політологи - про те, як пройшли президентські вибори-2018

  1. Чистота і технічність

У неділю, 18 березня, пройшли вибори президента Росії, які були відзначені цілим рядом безпрецедентних показників. За підсумками обробки 99,94% протоколів, Володимир Путін набрав 76,68% голосів, у порівнянні з 63,6% на виборах 2012 року. Рекордним виявився і відрив переможця від кандидата, що зайняв друге місце - Павло Грудінін набрав 11,78%. У неділю, 18 березня, пройшли вибори президента Росії, які були відзначені цілим рядом безпрецедентних показників

Фото: ТАСС / Антон Новодережкіна

Ще один рекорд пов'язаний з явкою виборців, яка склала майже 68% в порівнянні з 65% на минулих виборах. Для багатьох експертів така висока активність виборців стала сюрпризом.

"Багато політологів пророкували, що явка в кращому випадку буде такою ж, як на минулих президентських виборах, - зазначає політолог Олег Матвейчев. - Вважали, що в Москві люди взагалі не прийдуть, тому що москвичі в принципі погано ходять на вибори, як і взагалі жителі великих міст. до того ж, як відомо, деякі політики і блогери закликали до бойкоту виборів. Були якісь скандали, націлені на те, щоб люди не були. Вважалося, що це все якось вплине на волевиявлення. і зовсім несподівано виявилося, що по країні явка ін імерная на три відсотки вище, ніж була на виборах президента в 2012 році. За Москві явка теж вище, ніж на минулих виборах ".

"Було дуже багато людей в Москві, навіть черги на деяких ділянках утворилися, - зазначає політолог Павло Данилін. - Це для Москви дуже незвично, і взагалі відсоток голосуючих в Москві вище, ніж раніше. На середину дня він був вище на 6%, потім вище на 4% ".

Читайте також


За оцінками Даніліна, найменш активні в плані голосування райони Москви - це захід. "Гагарінський район," Універ "та" Вернадка "голосують найменше - все ж там" університетські кадри ", вони найчастіше ставляться з недовірою до виборів, - додає політолог. - Зараз вони теж голосували менше, ніж інші райони, але набагато активніше , ніж раніше - близько 50%, це хороший результат для цих районів ".

Фото: ТАСС / Артем Геодакян

В інших районах явка склала істотно більше 50%. "Дуже гідне голосування показали Савелко - вище 60%. В центрі - близько 50%, але там просто мало народу живе. Це, насправді, хороші показники, - зазначає Павло Данилін. - На дільниці прийшло набагато більше людей, ніж, наприклад , в ході виборів до Держдуми. Мосгорізбірком постарався донести інформацію, що будуть проходити вибори, де вони будуть проходити, вся Москва в вивісках, стікерах про те, що ваша ділянка знаходиться там. Це позитивно - легко було знайти свою ділянку, прийти і проголосувати " .

"Що незвично: сьогодні Москва за своїми уподобаннями більше схожа на Росію, - констатує Борис Макаренко. - Зазвичай голосування за владу в Москві відрізняється від загальноросійського досить здорово. Зараз ця різниця істотно скоротилася".

Експерти вказують на цілий комплекс причин, що забезпечили високу активність виборців. "Тут спрацювали кілька чинників, - каже Олег Матвейчев. - Перший - безпрецедентна виборча кампанія, яка була проведена усіма кандидатами. Всі поставилися до неї на совість, всі працювали в соціальних мережах, ставили білборди, робили ролики, і так далі. Другий - робота , яку вели наші громадські організації, яку вела наша Центральна виборча комісія. ЦВК в цей раз відпрацювала дуже сильно: ви бачили цю рекламу: повідомлення, обдзвони, ролики. Ще один фактор - це зовнішній тиск, який вчинила на Росію в останні ве тижні, які пройшли під знаком замаху на Скрипаля та хамської поведінки Великобританії і деяких західних країн щодо РФ. Це по-хорошому розлютило наших виборців, і багато хто прийняв рішення йти голосувати в останній момент для того, щоб підтримати президента ".

"Складна міжнародна обстановка, неспровоковане тиск з боку Великобританії не могли не надихнути багатьох людей прийти на вибори, - погоджується Павло Данилін. - Я абсолютно переконаний, що ця геополітика додала десь два-три відсотки в показник явки. Тобто люди пішли на вибори, щоб продемонструвати, що вони підтримують і поділяють політику, яка проводиться, і солідарні з владою ".

Чистота і технічність

Фото: ТАСС / Вадим Денисов

Ще одне позитивне відмінність нинішніх виборів - технологічність процесу голосування. Центрвиборчком почав готуватися до президентських виборів заздалегідь, в результаті до 18-березня вдалося досягти безпрецедентного рівня технічної оснащеності. Зокрема, всі дільничні виборчі комісії забезпечили комп'ютерною технікою, що виключило людський фактор при підрахунку голосів. Число комплексів обробки виборчих бюлетенів (КОІБ) зросла в порівнянні з минулими виборами вдові - до 13 тисяч машин. Крім того, на озброєння взяли випробувану на торішніх виборах технологію застосування QR-кодів при складанні протоколів.

"У Москві величезна кількість - майже 90% - ділянок оснащено відеокамерами. Територіальні виборчі комісії теж тепер оснащені камерами, QR-коди є на кожному бюлетені. І кожен протокол теж захищена персональним QR-кодом", - розповідає Матвейчев.

"QR-коди дозволяють відсканувати дані, вони відразу потраплять у вищестоящі комісії, - вже не помилишся, - додає Борис Макаренко. - Крім того, більше п'яти мільйонів росіян скористалися нововведенням, що можна стати мобільним виборцем, в електронному вигляді забезпечити собі голосування там, де ти сьогодні знаходишся ".


Рубченко Максим

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация