Про бідного агента замовте слово ...

До початку 60-х років минулого століття відносини між спецслужбами Радянського Союзу і Чехословаччини набули характеру сталого співробітництва До початку 60-х років минулого століття відносини між спецслужбами Радянського Союзу і Чехословаччини набули характеру сталого співробітництва. Чималу роль в цьому зіграла і підписана в Москві в серпні 1960-ого року угода про співпрацю двох розвідок. Підписаний договір вніс планомірність і надав нову якість цій співпраці. У звіті ЦК Компартії Чехословаччини керівництво розвідки відзначало (цитую): «Підписана угода, безумовно, вносить величезний внесок в роботу чехословацької розвідки, оскільки спрямовує її діяльність на бій з головним противником, на отримання інформації та розкриття агресивних планів противника в його боротьбі проти країн соціалістичного табору і на розкриття намірів противника проти національно-визвольного і антиколоніальних рухів в країнах Латинської Америки і Африки »(кінець цитати).

На основі цієї угоди були розроблені плани співпраці розвідок і основні напрямки, яким надавали особливого значення. Правда, до кінця 1960 р виконання угоди грунтовно загальмувалося з причин, які не залежали від бажань спецслужб. Справа в тому, що в цей час у ФРН і трохи пізніше - в Швейцарії були розкриті агентурні мережі чехословацької розвідки. В результаті цього з гри виявилися вимкнені 50 агентів. Втім, навіть незважаючи на тимчасове обмеження діяльності чехословацьких агентурних мереж в європейських країнах, співпраця Праги і Москви в області розвідки йшло повним ходом. Розповідає Петра Зламал:

«Дуже насиченим навіть в таких умовах виявилася співпраця двох країн по лінії політичної розвідки. Спецслужби Радянського Союзу і Чехословаччини раніше домовилися, що основним завданням по цій лінії буде розкриття зловісних планів і практик американського імперіалізму на всіх континентах.

Так, в Мексиці вдалося здійснити акцію, при якій президента країни відвідали 9 видатних національно-орієнтованих політиків. Вони висловили повну підтримку тих висловлювань президента, які були спрямовані проти проамериканських сил в Мексиці. В Аргентині через агента з агентурними ім'ям ПІЛАР вдалося розмістити статті, які дискредитують політику США по відношенню до Куби та інших країн Латинської Америки. У Бразилії була проведена операція МІТРА, в рамках якої було розкрито, як доповідала розвідка, втручання США і Ватикану у внутрішні і зовнішні справи Бразилії ».

Фідель Кастро (Фото: ЧТК)   Особлива увага по лінії розвідки на латиноамериканському континенті приділялася підтримці кубинської революції і режиму Фіделя Кастро Фідель Кастро (Фото: ЧТК) Особлива увага по лінії розвідки на латиноамериканському континенті приділялася підтримці кубинської революції і режиму Фіделя Кастро. У пресі різних країн континенту розміщувалися статті в підтримку Куби, відомі політичні діячі лівого спрямування отримували матеріали для ведення пропагандистської діяльності, знову ж таки, на користь Куби. У той же час, розвідки не забували і про головне противника - Сполучених Штатах. Одним з основних напрямків боротьби стало руйнування панамеріканістскіх тенденцій в Латинській Америці. Заради цього розроблялися і проводилися спеціальні акції - починаючи з розкидання листівок і закінчуючи проведенням семінарів і обробкою видних представників емігрантських кіл.

До речі, робота по латиноамериканському напрямку була, мабуть, найбільш успішною для чехословацької розвідки на початку 60-х років. Цікавий момент: співпраця з радянськими спецслужбами різко розширювало сферу діяльності чехословацької розвідки далеко за межі інтересів спецслужб невеликої держави Східної Європи. За завданням з Москви чехословацька агентурна мережа вирішувала завдання глобального характеру. Каже Петра Зламал:

«Москва отримала від Праги, наприклад, документи про хід переговорів президентів Бразилії та Аргентини з приводу ставлення до соціалістичним країнам. Заради руйнування американських планів в Латинській Америці чехословацької агентурі вдалося вплинути на хід одного з ключових засідань мексиканської правлячої партії PRI. В Аргентині вдалося отримати плани розвитку атомної енергетики.

Особливо Прага пишалася заходами попереджувального характеру. Так, все в тій же Аргентині вдалося заздалегідь отримати інформацію про плани знизити чисельність співробітників в посольствах в соцкраїнах. Чехословацька розвідка негайно поставила Москву до відома про ці плани, і радянська дипломатія заздалегідь відреагувала на наміри аргентинської сторони ».

В рамках угоди про співпрацю з радянськими колегами, чехословацька розвідка активно прагнула отримати інформацію довідкового характеру. Так, у звіті про виконання угоди від 22 червня 1961 р наголошується, що Москві були передані внутрішні телефонні довідники НАТО і ЦРУ. Втім, на цьому напрямку далеко не все плани були реалізовані. Продовжує Петра Зламал:

«У звіті наголошується, що так і не була вирішена задача проникнення на об'єкти НАТО «У звіті наголошується, що так і не була вирішена задача проникнення на об'єкти НАТО. Розкриття агентурної мережі не дозволило закінчити вербування кількох перспективних співробітників альянсу. Чи не вдалося і досягти мети внести смуту і поглибити протиріччя між державами-членами НАТО. Цікаво відзначити, що причиною невдач на цьому напрямку стала нестача фактичних знань про поточну ситуацію в Північно-Атлантичному альянсі, а також відомостей про інтереси і підходах різних національних делегацій ». До речі, деякі завдання, поставлені радянською розвідкою перед своїми чехословацькими колегами, не могли бути реалізовані з вини Москви. Згідно з домовленостями між двома спецслужбами, чехословацька агентура мала проникнути в мовну школу в Блумінгтоні і військову розвідшколу у Вашингтоні. Ці завдання не вдалося реалізувати, оскільки радянська сторона не виконала свою обіцянку надати чехословацьким колегам основну інформацію. Аналогічно Москва, поставивши перед Прагою мета проникнути в надра організації «Американці за демократичні дії», не передала основну інформацію про цю структуру. Тому чехословацька сторона охарактеризувала досягнення мети як «нереальне». Чи не вдалося Празі нічого дізнатися і про діяльність розвідувального центру США в Бейруті. Причина була дуже простою - у чехословацької сторони були відсутні навіть основні відомості про структуру цього центру, його розташуванні і навіть сам факт його існування.

Траплялися й кумедні ситуації. Розповідає Петра Зламал:

«Радянська сторона поставила перед чехословацькою агентурою завдання збору відомостей про антирадянську діяльність ряду католицьких діячів, серед яких називалися прізвища Брісбен, Тулаба, Стокланс і Бучек. Прага не змогла виконати це завдання з простої причини: чехословацької розвідки не вдалося нічого довідатися про саме існування цих католицьких активістів. Неможливо також поширити інформацію про те, що Англія за допомогою своїх агентів впливу в африканській державі Гана прагне роздобути під свій контроль колишні французькі колонії. Причина невиконання завдання крилася в зміні зовнішньополітичної ситуації - просто в африканських країнах явно виявлялося британське, а американський вплив ».

Радянська сторона врахувала недоліки в роботі, і в кінці червня було підписано нову угоду про співпрацю спецслужб. Після цього робота пішла набагато жвавіше. Звіт чехословацької розвідки, підготовлений в листопаді 1961 р містить набагато більше інформації про вдалі акціях, ніж матеріали від початку червня.

Найуспішнішим була співпраця спецслужб по лінії науково-технічної розвідки - просто кажучи, промислового шпигунства, а також по лінії нелегалів. Для того, щоб забезпечити гідну довіри легенду майбутнім нелегалам, чехословацькі спецслужби, згідно зі звітом від серпня 1961 р взяли в опрацювання інформацію про 15 іноземців, що померли на території Чехословаччини. В кінці року записи про їхнє народження були внесені заднім числом в книги записи обліків громадян країни і дозволили виписати документи для нелегалів. Продовжує Петра Зламал:

До того ж, радянській розвідці були передані матеріали, необхідні для підготовки нелегалів, по ситуації в Мексиці, США, Канаді, Бразилії та інших країн. За другу половину 1961 року через Чехословаччину на Захід були переправлені 14 нелегалів. До того ж, Москві були передані 193 закордонні паспорти різних капіталістичних держав. 5 чехословацьких паспортів були підготовлені для легалізації виїзду нелегалів в Москву. Радянська розвідка активно підтримувала діяльність своїх чехословацьких колег в цьому напрямку. Наприклад, з Москви до Праги у відрядження прилітав експерт в організації візуальної розвідки, а після провалу в Англії радянського агента Лонсдейла Москва передала Празі детальний розбір причин провалу.

Август 1968 року в Празі   Після розкриття агентурної мережі в Німеччині і Швейцарії чехословацька розвідка до кінця 1961 спробувала ширше розвернутися в США Август 1968 року в Празі Після розкриття агентурної мережі в Німеччині і Швейцарії чехословацька розвідка до кінця 1961 спробувала ширше розвернутися в США. Частково їй це вдалося. Були розкриті таємні об'єкти ЦРУ у Вашингтоні, вдалося також встановити близько чотирьох сотень співробітників Центрального розвідувального управління США. Успіхом було і отримання через завербованого агента телефонного довідника Пентагону. У Парижі, Бонні, Лондоні безперервно велася робота з десятками секретарок, які працювали в структурах НАТО, а також людей, що мали доступ до документів альянсу.

Була також зроблена спроба відновлення мережі в Німеччині. У листопадовому звіті наголошується, що чехословацька розвідка активно прагнула запровадити своїх людей, підставляючи їх під вербування своїх німецьких колег-противникам. Спеціально для цього в відрядження до Німеччини були вислані під різними легендами 77 співробітників розвідки, причому 14 з них вийшли на контакт з розвідкою Німеччини, і 6 були навіть нібито завербовані для роботи на користь Бонна.

Активно велася робота також з вербування німецьких політиків і співробітників їх апарату. Протягом двох-трьох років ця робота дала свої плоди. Правда, після 1968 р довіру Москви до чехословацької розвідки було сильно підірвано, і про відновлення колишнього масштабного співробітництва з найрізноманітніших лініях говорити вже не доводилося.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация