Про фінських грошах

  1. Талер, рубль, марка, євро
  2. Колекційні євро-монети

Ріксдалер, рублі, фінські марки - і євро. Фінські монети і банкноти відображають історію країни. Кожна країна єврозони сама вирішує, що буде зображено на євро-монетах.

Офіційна валюта Фінляндії - євро. Вона була введена в безготівковий обіг 1 січня 1999 року, а в готівковий обіг банкноти і монети євро були введені 1 січня 2002 року.

Всі монети євро мають загальну лицьову сторону, на якій на тлі схематичної карти Європи позначено номінал монети. На зворотному боці знаходиться «національне» зображення тієї країни, де монета була викарбувана.

Два лебедя на фінській монеті номіналом в 1 євро зобразив дизайнер Пертті Мякинен. На монеті в 2 євро Раймо Хейно намалював ягоди і листя морошки. А на всіх центових монетах Хейккі Хяйвяойа помістив геральдичного лева - герб Фінляндії.

Талер, рубль, марка, євро

Ріксдалер, рублі, фінські марки - і євро

У 1860 році Фінляндія отримала власну грошову одиницю - фінської марку, яка використовувалася аж до переходу на євро. Оскільки в ті часи країна ще входила до складу Російської імперії, на банкноті видно напис російською мовою.
На фото: банкнота 1898 року випуску номіналом в 500 марок. Фото: Яакко Коскентола / Банк Фінляндії

Досить важко визначити, коли в Фінляндії з'явилися перші гроші. Перші знайдені в Фінляндії монети - римські, і датуються вони близько 2000 років тому. У X столітті в країні почали виготовляти перші власні монети, їх робили, видавлюючи на поверхні металу зображення. Це були не державні офіційні гроші, а копії візантійських грошових знаків. Вперше офіційні монети були викарбувані в Турку в XIV і XV століттях.

Кілька століть Фінляндія перебувала під шведським пануванням, тому в країні закріпилася шведська грошова система. Так, починаючи з 1604 року, грошовою одиницею був шведський талер - ріксдалер, який коштував 32 шведських ері. Поряд з мідними ріксдалер, головним чином у зовнішній торгівлі, використовувалися срібні талери і золоті дукати. Перші паперові гроші в Фінляндії з'явилися в 1660-х роках.

Перші паперові гроші в Фінляндії з'явилися в 1660-х роках

З 1955 по 1986 рік у Фінляндії випускали банкноти з портретами видатних фінських спортсменів, державних і культурних діячів.
На фото: банкнота в 500 марок 1975 року зі зображенням восьмого президента Фінляндії Урхо Калев Кекконена.
Фото: Яакко Коскентола / Банк Фінляндії

У 1809 році Фінляндія увійшла до складу Російської імперії, і в обіг були введені російські копійки і рублі. У 1860 році країна отримала власну грошову одиницю - фінської марку, яка використовувалася аж до переходу на євро. Цікаво, що назва їй придумав Еліас Леннрот - лінгвіст, збирач і укладач національного карело-фінського епосу «Калевала».

Після здобуття Фінляндією незалежності з грошових знаків були видалені символи імперської Росії. Сам зовнішній вигляд банкнот залишився незмінним: тільки з лицьового боку пропало зображення двоголового орла, а зі зворотного - написи російською мовою.

З 1955 по 1986 рік в країні випускали банкноти з портретами видатних фінських спортсменів, державних і культурних діячів. Так, в 1975 році з'явилася банкнота в 500 марок із зображенням восьмого президента Фінляндії Урхо Калев Кекконена.

Колекційні євро-монети

Офіційна валюта Фінляндії з 2002 року - євро. На фото в верхньому ряду оборотні боку фінських монет номіналом (зліва направо) в 50 центів, 1 євро і 2 євро. У нижньому ряду (зліва направо) пам'ятні монети номіналом в два євро в честь 100-річчя виборчого права (2006 рік), монета з зображенням письменниці Туве Янссон (2014 г.) і ювілейна монета «хокей» (2016 г.). фото: банк Фінляндії , Фото з хокейною монетою - Монетний двір Фінляндії .

Крім звичайних євро-монет всі країни, що входять в єврозону, мають право випускати свої колекційні монети. Національні ювілейні монети - це монети, номінал яких відрізняється від звичайних євро-монет.

До того ж кожна країна може два рази в році випустити спеціальні пам'ятні монети номіналом в два євро. Ці пам'ятні монети мають таку ж лицьову сторону, що і звичайні монети в два євро, і ними можна розплатитися в будь-який євро-країні. А ось на зворотному боці фінських монет зображено, наприклад, письменник Ф. Е. Силланпяя, художник Хелені Шерфбек, композитор Жан Сібеліус і письменниця, художниця Туве Янссон.

До того ж, пам'ятна монета була випущена, наприклад, до 100-річчя виборчого права в Фінляндії.

Текст: Анна Ліукко, січень 2016 р

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация