Ректор ДонНУ: "Вибравшись із зони АТО, ми змушені воювати з Держказначейством"

З третього листопада у Вінниці починає навчальний процес переїхав сюди Донецький національний університет

Вищі навчальні заклади, розташовані в зоні АТО, змушені перебиратися в інші міста. Як повідомив міністр освіти і науки Сергій Квіт, таке перебазування відбувається з ініціативи самих вузів. Так, Донецький національний університет тепер буде працювати в Вінниці, Луганський національний - в Старобільську, Східноукраїнський імені Даля - в Сєвєродонецьку, Луганський медичний - в Рубіжному. Через ситуацію в країні ситуації багато молодих людей продовжують навчання в інших українських інститутах і університетах в якості вільних слухачів. Але вже в наступному семестрі вони матимуть можливість повернутися в рідні навчальні заклади або зможуть стати студентами вищих навчальних закладів, в яких навчаються зараз.

Ректор Донецького національного університету, професор, доктор юридичних наук Роман Гринюк вважає зміну юридичної адреси свого вузу випробуванням на стійкість, вірність академічним цінностям і традиціям. Сьогодні Роман Федорович разом з колегами відновлює діяльність вузу в Вінниці.

- Роман Федорович, ви припускали, що в Донецьку почнуться військові дії?

- Ми до останнього сподівалися, що українська армія очистить Донецьк від сепаратистів, - говорить професор Роман Гринюк. - Принаймні, в липні умови для цього були. У той час збройних представників так званої ДНР в місті налічувалося всього людина 300. Вони зайняли будівлю обласної державної адміністрації, блокпости навколо міста і легко могли бути нейтралізовані. Але втрутилася регулярна армія Російської Федерації, увійшла важка військова бронетехніка з російськими прапорами, значно зросла кількість бойовиків-найманців. І з тих пір Донбас у вогні. Квазіреспубліка «ДНР» - не цілісне, не визнана ніким освіту, що надає ідеологічне і фізичний тиск на населення, - привела до хаосу і безладу. Обидві сторони конфлікту втратили контроль над тим, що відбувається. На окупованій території сьогодні орудують озброєні бандитські формування, які вбивають дорослих і дітей, грабують будинки, приватну і державну власність, руйнують інфраструктуру і економіку регіону.

- Ви ризикнули передислокуватися майже за тисячу кілометрів від рідних місць, хоча інші донецькі вузи переїжджають переважно в сусідні регіони ...

- Це бажання не особисто моє, а колективу університету. На початку вересня уряд «ДНР» прийняло рішення про підпорядкування йому усіх вищих навчальних закладів, що знаходяться на підконтрольній території. Перший візит був до нас. Представився міністром освіти так званої ДНР Ігор Костенок, в недалекому минулому викладач одного з донецьких вузів, прийшов в університет разом зі своїм заступником і групою автоматників. Вони зібрали деканів, завідуючих кафедрами, керівників структурних підрозділів і виклали своє бачення «перспектив» нашого вузу, підкресливши, що ми повинні перейти на російські стандарти навчання і російські робітники програми. Було заявлено, що університет стане філією Московського державного університету імені Михайла Ломоносова. Думаю, МГУ і не підозрював, що у нього з'явиться «філія» в Донецьку. Співробітники колективу заперечили візитерам, пояснивши, що, згідно з міжнародним освітнім стандартам, вузи залишаються поза політикою і ніхто не має права диктувати їм що-небудь. Значну частину наших питань «міністр» і його помічники проігнорували. А на закінчення вони пообіцяли, що такого «вільнодумства» не пробачать.

Після такого жорсткого розмови ми вирішили звернутися до міністра освіти і науки України Сергію Мироновичу Квіта, щоб він допоміг вирішити питання про зміну юридичної адреси донецького університету. Було кілька пропозицій, куди саме будемо «евакуюватися». Вибрали Вінницю. У Вінниці немає класичного університету, ми будемо першим. Це дасть регіону нові спеціальності, додаткові робочі місця, вінницькі абітурієнти зможуть отримати дипломи міжнародного зразка. Місто нам дуже подобається - затишний, чистий, доглянутий. Чемпіонат багато, в якому живуть добрі і небайдужі люди.

- Виходить, донецьких національних університетів тепер два? Один переїхав до Вінниці, інший залишився в Донецьку?

- Ні, донецький університет один - той, у якого є ліцензія Міністерства освіти і науки (МОН) України на надання освітніх послуг, акредитація на право підготовки бакалаврів, спеціалістів, магістрів за багатьма напрямками і спеціальностями. За наказом МОН тепер вуз знаходиться за новою юридичною адресою. Ми вже отримали друк, на якій вказано: Донецький національний університет - Вінниця. Важливо, що в наших руках залишилася вся інформаційна база навчального закладу (системи управління кадрами, майном, фінансами). Користуватися цією базою можемо тільки ми. - Ні, донецький університет один - той, у якого є ліцензія Міністерства освіти і науки (МОН) України на надання освітніх послуг, акредитація на право підготовки бакалаврів, спеціалістів, магістрів за багатьма напрямками і спеціальностями

* Ректор Донецького національного університету Роман Гринюк: «У Вінниці нас прекрасно прийняли, але ми сподіваємося, що прийде час, коли рідний Донецьк буде очищений від сепаратистів і ми зможемо повернутися додому» (фото автора)

Що стосується решти в Донецьку «вузу», його очолив кандидат історичних наук Сергій Баришніков, який викладав в минулому на кафедрі політології. Два роки тому його звільнили з університету, оскільки він не був обраний за конкурсом на заміщення вакантної посади доцента. Баришніков - завзятий ідеолог «русского мира». Саме тому і він, і його сподвижники так одержимо боролися за те, щоб ліквідувати в університеті кафедру історії України, а також всі спеціальності, пов'язані з українською філологією. На його переконання, «Донбас повинен повернутися в лоно Росії».

Викладачів, які не підтримали самопроголошену республіку, називали бандерівцями, на деяких відкрили кримінальні виробництва. Нас залякували, говорили, що, якщо поїдемо до Вінниці, відберуть наші квартири. Потім намагалися підкупити матеріальною допомогою і продуктами. Однак, незважаючи на погрози, більшість співробітників тепер тут. Хоча ряд шанованих мною професорів залишилися вдома, в Донецьку. У поважному віці важко починати все з нуля. Проте вони вважають за неможливе розвивати українську науку на невизнаних територіях квазіреспублік. До слова, мені розповіли, що студентів в донецькому «ВНЗ» зовсім небагато - по чотири-п'ять чоловік в аудиторії. Коли ж поруч з одним з корпусів розірвався снаряд, вирішили перейти на дистанційну форму навчання. Через бомбардувань постраждали два корпуси університету, в них вилетіли усі шибки. У студентських гуртожитках нині живуть ополченці, їх сім'ї і біженці.

Співробітники та студенти Донецького національного університету повинні визначитися з майбутнім місцем роботи та навчання. Хотілося б застерегти випускників, які продовжують навчання в Донецьку, що з обіцяними російськими дипломами їх просто вводять в оману. Справа в тому, що ми працюємо за програмою подвійних дипломів з московським Університетом дружби народів. Наші магістри повинні були рік відучитися в Росії, захистити там магістерські роботи, скласти іспити, і тільки потім їм дали російські дипломи. Так що отримати ці документи тільки тому, що їх обіцяють представники «ДНР», не вдасться!

- Ваш вуз - найвищого, четвертого, рівня акредитації ...

- У нас було більше 120 докторів наук, професорів. Більшість з 900 штатних викладачів - кандидати наук. У Вінницю приїхали найвідважніші. Крім того, я вже отримав багато резюме викладачів з інших вузів, які хочуть у нас працювати. Так що заново формуємо колектив.

З 14 тисяч наших студентів (вісім тисяч денної форми навчання і шість тисяч - заочної) на сайті Міністерства освіти вже зареєструвалися на навчання до Вінниці більше п'яти тисяч. Процес реєстрації триває. Найактивніші хлопці допомагають нам відновлювати діяльність університету на новому місці. Багато студентів, сім'ї яких виїхали з Донецька, перевелися до вузів Києва, Харкова, Львова. Понад 700 стали вільними слухачами в інших навчальних закладах. Сподіваємося, вони повернуться до рідного вузу. Як і ті, хто просто вичікує, чим все це закінчиться. Але, аналізуючи ситуацію, можу припустити, що на Донбасі навряд чи вдасться швидко навести порядок.

- Була інформація, що деякі факультети Донецького національного університету відмовилися від переїзду до Вінниці.

- Все десять факультетів сьогодні з нами! Майже в повному складі юридичний, економічний, історичний, філологічний ... На деяких факультетах (наприклад, математичному, іноземних мов) - лише половина студентів. З третього листопада починаємо навчальний процес. Спочатку велика частина факультетів буде працювати зі студентами за індивідуальним графіком через Інтернет (на сайті університету можна знайти навчальну та методичну літературу з лекціями викладачів і домашніми завданнями). У міру готовності гуртожитків, студенти заповнять аудиторії навчального корпусу.

- А де будуть жити студенти і викладачі?

- Викладачі, які зараз у Вінниці відновлюють роботу університету, проживають в наданому нам гуртожитку Інституту післядипломної освіти. Деякі знімають житло. Правда, часом місцеві жителі, дізнавшись, що ми з Донецька, відмовляються здавати квартири або підвищують ціни.

Для студентів вінницькі колеги обіцяють виділити близько тисячі місць в гуртожитках різних навчальних закладів. А ще нам надали старий гуртожиток педагогічного університету на п'ятсот місць, яке необхідно відремонтувати. Сподіваємося, кошти на ремонт отримаємо.

- Роман Федорович, у Вінниці під університет виділені виробничі корпуси, в яких раніше розміщувався ювелірний завод «Кристал».

- Дякую вінницьким владі, колегам з обласного управління освіти і науки за допомогу і турботу про нас. Корпуси можна підготувати для навчального процесу, оснастивши комп'ютерною технікою та меблями. Для цього потрібні значні кошти. Все асигнування, які мав університет, працюючи в Донецьку, залишилися за нами. Втім, є інша проблема. Вирвавшись із зони АТО, ми змушені воювати ... з Міністерством фінансів і Державним казначейством, які блокують наші рахунки. Чиновники чомусь не розуміють серйозності ситуації. Кажуть, мовляв, за документами вуз поки знаходиться на окупованій території, тому ніякі виплати вони проводити не можуть. Хоча ми вже давно перереєструвалися в казначействі Маріуполя. Тим часом наші викладачі не отримували зарплату з липня. Намагаємося швидше залагодити всі формальності з реєстрацією вузу в Вінниці, відкрити свої рахунки, і тоді подібних проблем не буде.

Розумію, що паралелі тут, звичайно, недоречні, але залишилися в Донецьку викладачам «денееровци» вже виплатили так звану соціальну допомогу по дві-три тисячі гривень.

- Чи буде зменшена вартість контрактної форми навчання студентів?

- Так, і з цією метою ми вивчаємо ринок освітніх послуг у вінницькому регіоні.

- У соцмережах по-різному коментують переїзд донецького університету в Вінницю. Є й досить тривожні висловлювання про те, що місто пропав, що вінничани, мовляв, ризикують заразитися ідеями сепаратизму ...

- Все сепаратисти залишилися в Донецьку! До Вінниці ж їдуть освічені, інтелігентні молоді люди, справжні патріоти України, які змушені тимчасово покинути рідні домівки. Упевнений, ми тільки примножимо все краще, що є у Вінниці. А конкуренцію місцевим вузам навряд чи створимо. Адже фахівців кількох профілів - з юриспруденції, психології, прикладної математики, прикладної лінгвістики, політології - тут не готують. Крім того, ми маємо намір надати робочі місця не тільки викладачам, а й лаборантам, охоронцям, слюсарям, теслярів ...

Ініціативна група співробітників і студентів сьогодні докладає величезних зусиль, щоб якнайшвидше відновити діяльність нашого вузу. Сподіваємося, що прийде час, коли рідний Донецьк буде очищений від сепаратистів і ми зможемо повернутися додому. Тоді, швидше за все, у Вінниці залишиться філія Донецького національного університету і добра пам'ять про нас.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

Роман Федорович, ви припускали, що в Донецьку почнуться військові дії?
Виходить, донецьких національних університетів тепер два?
Один переїхав до Вінниці, інший залишився в Донецьку?
А де будуть жити студенти і викладачі?
Чи буде зменшена вартість контрактної форми навчання студентів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация