Рене Декарт (Картезий)

ДЕКАРТ (Descartes), Рене

31 березня 1596 р - 11 лютий 1650 р

Французький філософ, фізик, математик і фізіолог Рене Декарт (латинізоване ім'я - Картезий; Cartesius) народився в Лае поблизу Тура в знатній, але небагатій родині Французький філософ, фізик, математик і фізіолог Рене Декарт (латинізоване ім'я - Картезий; Cartesius) народився в Лае поблизу Тура в знатній, але небагатій родині. Освіту здобув в єзуїтській школі Ла Флеш в Анжу (закінчив в 1614 р) і в університеті в Пуатьє (1616). У 1617 р (на початку Тридцятирічної війни) надійшов на військову службу, яку залишив в 1621 р .; після декількох років подорожей переселився до Нідерландів (1629), де провів двадцять років у відокремлених наукових заняттях. Тут вийшли його головні твори - «Міркування про метод ..." (1637, рос. Пер. 1953), «Роздуми про першу філософію ...» (1641, рос. Пер. 1950), «Начала філософії» (1644 рус. пер. 1950). У 1649 р на запрошення шведської королеви Христини переселився в Стокгольм, де незабаром помер.

В математиці Декарт першим ввів поняття змінної і функції, заклав основи аналітичної геометрії, які були представлені в його роботі «Геометрія" (1637). Змінна величина у Декарта виступала в подвійній формі: як відрізок змінної довжини і постійного напряму - поточна координата точки, описує своїм рухом криву, і як безперервна числова змінна, що пробігає сукупність чисел, що виражають цей відрізок. Двоякий образ змінної зумовив взаємопроникнення геометрії і алгебри. У Декарта дійсне число трактувалося як відношення будь-якого відрізка до одиничного, хоча сформулював таке визначення лише І. Ньютон ; негативні числа одержали у Декарта реальне тлумачення у вигляді направлених ординат. Декарт значно поліпшив систему позначень, ввівши загальноприйняті знаки для змінних величин (x, у, z, ...) і коефіцієнтів (a, b, с, ...), а також позначення ступенів (х4, a5, ...) . Запис формул у Декарта майже нічим не відрізняється від сучасної. Декарт поклав початок ряду досліджень властивостей рівнянь: сформулював правило знаків для визначення числа позитивних і негативних коренів, поставив питання про межі дійсних коренів і висунув проблему приводимість (представлення цілої раціональної функції з раціональними коефіцієнтами у вигляді твору двох функцій такого ж роду), вказав, що рівняння 3-го ступеня вирішується в квадратних радикалах і вирішується за допомогою циркуля і лінійки, коли воно приводиться. В аналітичній геометрії, яку одночасно з ним розробляв П. Ферма, основним досягненням Декарта з'явився створений ним метод координат. В область вивчення геометрії Декарт включив «геометричні» лінії (названі пізніше Г. Лейбніцем алгебраїчними), які можна описати рухами шарнірних механізмів. У «Геометрії» Декарт виклав спосіб побудови нормалей і дотичних до плоских кривих (в зв'язку з дослідженнями лінз) і застосував його, зокрема, до деяких кривих 4-го порядку, т. Н. овалам Декарта. Заклавши основи аналітичної геометрії, сам Декарт просунувся в цій області недалеко - не розглядалися негативні абсциси, не торкнулися питання аналітичної геометрії тривимірного простору. Проте його «Геометрія» зробила величезний вплив на розвиток математики. У листуванні Декарта містяться і ін. Його відкриття: обчислення площі циклоїди, проведення дотичних до циклоїди, визначення властивостей логарифмічної спіралі. З рукописів Декарта видно, що він знав (відкрите пізніше Л. Ейлером) співвідношення між числами граней, вершин і ребер опуклих багатогранників.

Фізичні роботи Декарта відносяться до галузі механіки, оптики і будови Всесвіту. Декарт ввів поняття кількості руху, сформулював закон його збереження (але без урахування того, що швидкість - вектор). Він прагнув побудувати загальну картину природи, в якій всі явища пояснювалися б як результат руху великих і малих частинок, утворених з єдиної матерії. У своїх фізичних роботах Декарт часом зловживав гіпотетичними побудовами, не маючи достатньої експериментальної основи. За Декарту, фізика повинна мати на меті зробити людей «панами і господарями природи». На відміну від Галілея , Що вважав, що фізика повинна досліджувати, як відбуваються явища, Декарт вважав, що фізика повинна відповідати на питання, чому відбуваються явища. Декарт поставив завдання математизації фізики за типом евклідовой геометрії: невелика кількість очевидних аксіом, на які спирається впорядкована послідовність висновків. Розвиток фізики в цілому показало неспроможність цих міркувань Декарта, але ряд положень зіграв позитивну роль в розвитку науки, зокрема, принцип причинності в загальній механіці.

Основна риса філософського світогляду Декарта - дуалізм душі і тіла, «мислячої» і «протяжної» субстанції. Ототожнюючи матерію з протягом, Декарт розуміє її не стільки як речовина фізики, скільки як простір стереометрії. На противагу середньовічним уявленням про кінцівку миру і якісну різноманітність природних явищ Декарт стверджує, що світова матерія (простір) безмежна і однорідна; вона не має порожнеч і ділиться до безмежності (це суперечило ідеям відродженої за часів Декарта античної атомістики, яка мислила світ складається з неподільних частинок, розділених порожнечами). Кожну частинку матерії Декарт розглядав як інертну і пасивну масу. Рух, який Декарт зводив до переміщення тіл, виникає завжди тільки в результаті поштовху, що повідомляється даному тілу ін. Тілом. Загальною ж причиною руху в дуалістичної концепції Декарта є бог, який створив матерію разом з рухом і спокоєм і зберігає їх.

Вчення Декарта про людину також дуалистично. Людина є реальний зв'язок бездушного і млявого тілесного механізму з душею, що володіє мисленням і волею. Взаємодія між тілом і душею здійснюється, по припущенню Декарта, за допомогою особливого органу - т. Зв. шишкоподібної залози. З усіх здібностей людської душі Декарт на перше місце висував волю. Головне дію афектів, або пристрастей, полягає, по Декарту, в тому, що вони мають у своєму розпорядженні душу до бажання тих речей, до яких підготовлено тіло. Сам бог з'єднав душу з тілом, відрізнивши тим самим людину від тварин. Наявність свідомості у тварин Декарт заперечував. Будучи автоматами, позбавленими душі, тварини не можуть думати. Тіло людини (як і тіло тварин) є, згідно Декарту, всього лише складний механізм, створений з матеріальних елементів і здатний, в силу механічного впливу на нього навколишніх предметів, здійснювати складні рухи.

Декарт досліджував будову різних органів тварин, а також будову їх зародків на різних стадіях розвитку. Фізіологічні роботи Декарта засновані на вченні У. Гарвея про кровообіг. Він вперше спробував з'ясувати сутність «мимовільних» і «довільних» рухів і описав схему рефлекторних реакцій, в якій представлені доцентрова і відцентрова частини рефлекторної дуги. Декарт вважав рефлекторними не тільки скорочення скелетної мускулатури, але і багато вегетативні акти.

У колі питань філософії, які розробляв Декарт, першорядне значення мав питання про метод пізнання. як і Ф. Бекон , Декарт бачив кінцеву завдання знання в пануванні людини над силами природи, у відкритті і винаході технічних засобів, в пізнанні причин і дій, в удосконаленні самої природи людини. Декарт шукає безумовно достовірне вихідне основоположення для всього знання і метод, за допомогою якого можливо, спираючись на це основоположення, побудувати настільки ж достовірний будинок всієї науки. Ні цього основоположні, ні цього методу він не знаходить в схоластиці. Тому вихідний пункт філософських міркувань Декарта - сумнів в істинності загальновизнаного знання, що охоплює всі види знання. Однак, як і у Бекона, сумнів, з якого починав Декарт, тобто не переконання агностика, а тільки попередній методичний прийом. Можна сумніватися в тому, чи існує зовнішній світ, і навіть в тому, чи існує моє тіло. Але сам мій сумнів в усякому разі існує. Сумнів же є один з актів мислення. Я сумніваюся, оскільки я мислю. Якщо, т. О., Сумнів - достовірний факт, то воно існує лише оскільки існує мислення, оскільки існую я сам як мислячої: «... Я мислю, отже я існую ...» (Cogito, ergo sum).

Ідеалізм Декарта пов'язаний з релігійними передумовами його системи. Для доказу реального існування світу, по Декарту, необхідно попередньо довести існування бога. Це доказ Декарт будував за зразком онтологічного доказу бога Ансельма Кентерберійського. Але якщо бог існує, то в силу його досконалості виключається можливість того, щоб він нас обманював. Тому існування об'єктивного світу також достовірно.

У вченні про пізнання Декарт був родоначальником раціоналізму, який склався в результаті спостережень над логічним характером математичного знання. Математичні істини, по Декарту, абсолютно достовірні, володіють загальністю і необхідністю, витікаючими з природи самого інтелекту. Тому Декарт відвів виняткову роль в процесі пізнання дедукції, під якою він розумів міркування, що спирається на цілком достовірні вихідні положення (аксіоми) і складається з ланцюга також достовірних логічних висновків. Достовірність аксіом убачається розумом інтуїтивно, з повною ясністю і виразністю. Для ясного і виразного представлення всього ланцюга ланок дедукції потрібна сила пам'яті. Тому безпосередньо очевидні вихідні положення, або інтуїції, мають перевагу порівняно з міркуваннями дедукції. Озброєний достовірними засобами мислення - інтуїцією і дедукцією, розум може досягти у всіх областях знання повної достовірності, якщо тільки керуватиметься дійсним методом. Правила раціоналістичного методу Декарта складаються з чотирьох вимог:
1) допускати в якості істинних тільки такі положення, які представляються ясними і виразними, не можуть викликати ніяких сумнівів в їх істинності;
2) розчленовувати кожну складну проблему на складові її приватні проблеми або завдання;
3) методично переходити від відомого і доведеного до невідомого і недоведеним
4) не допускати ніяких пропусків у логічних ланках дослідження.
Досконалість знання і його обсяг визначаються, по Декарту, існуванням в нас природжених ідей, поділюваних Декартом на вроджені поняття і вроджені аксіоми. Достовірно відомо дуже небагато про тілесні речі; набагато більше ми знаємо про людський дух і ще більше про бога.

Вчення Декарта і напрямок у філософії і природознавстві, що продовжувало його ідеї, отримало назву картезіанства - від латинізованої форми імені Декарта. Він справив значний вплив на подальший розвиток науки і філософії, причому як ідеалізму, так і матеріалізму. Навчання Декарта про безпосередню достовірність самосвідомості, про природжені ідеї, про інтуїтивний характер аксіом, про протилежність матеріального і ідеального з'явилися опорою для розвитку ідеалізму. З іншого боку, вчення Декарта про природу і його загальний механістичний метод роблять філософію Декарта одним з етапів матеріалістичного світогляду нового часу.


джерело:

Велика Радянська Енциклопедія. У 30 тт.


Хронологія подій і відкриттів в хімії:
До XIX століття 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000

Хронологія подій і відкриттів в хімії:    До XIX століття   •   1801-1850   •   1851-1900   •   1901-1950   •   1951-2000

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация