Роза: Королева квіткового пантеону

Створено 01.05.2011 10:04 orijanka

Сторінка 1 з 2

Горда, ніжна, чарівна, загадкова - Роза Горда, ніжна, чарівна, загадкова - Роза. Їй поклонялися, її обожнювали, її оспівували. З глибокої античності і по сьогоднішній день вона визнана символом любові і жіночності. Давньогрецька поетеса Сафо називала її не інакше як Царицею Квітів. Роза - квітка північної півкулі, що завоював серця людей у всіх куточках Землі. Згідно з останніми дослідженнями вчених, троянда - одне з найдавніших рослин, історія якого налічує не менше 35-40 мільйонів років. Яскрава і чарівна, вона залишила такий же яскравий слід в культурі, міфології , Релігії та медицині.

Роза - представниця сімейства розоцвітих, до якого також належать яблуні, груші, малина. На сьогоднішній день налічується більше 30000 сортів троянд. Прабатьківщиною троянди вважається Персія, а в перекладі з древнеперсидского слово «троянда» означає «дух». Древнє поетичну назву Ірану «Гюлістан» дослівно означає «країна троянд». Вважається, що на Захід троянди були принесені Олександром Македонським. Перші письмові згадки про троянду були знайдені в шумерських писаннях, які налічують більше 3000 років. Найдавніше зображення троянди знайдено при розкопках на Криті, в Кноссосе, на мінойської фресці, висхідній до 1500-1600 рр. до н.е. Відомий грецький лірик Анакреон оспівував цілющі властивості рожевого бальзаму і назвав троянду «радістю Афродіти і улюбленою квіткою муз».

Роза в міфології

Грецька міфологія

Грецька і римська міфологія донесла до нас не одну легенду про походження троянд. Відповідно до одного грецькому переказами, троянда була створена богинею квітів Хлоріс. Побачивши в лісі бездиханне тіло німфи, вона спробувала її оживити. Старання Хлоріс виявилися марними і в пам'ять про німфу вона вирішила створити хоча б квітка. У Афродіти, богині любові, вона попросила для нього краси, у Діоніса, бога виноробства, нектару для привабливого аромату. Три Грації наділили квітка блиском, радістю і кольором, а Зефір, бог західного вітру, розігнав хмари, щоб бог Сонця, Аполлон, зігрів троянду своїм ніжним теплом. Подарована була перша троянда Еросу, богу любові. Згідно з іншою легендою білі троянди з'явилися з бризок води в момент народження Афродіти, а червона троянда була створена самою Афродітою: оплакуючи Адоніса, вона створила її зі своїх сліз і крові коханого.

Римська міфологія

З римської міфології ми дізнаємося іншу історію. Колись жила на Землі дівчина надзвичайної краси, яку звали Роданте. Вона була настільки прекрасна, що шанувальники не давали їй проходу. Втомившись від надмірної уваги, вона шукала порятунку в храмі Діани. Коли шанувальники, які слідували за Роданте, зламали ворота храму, Діана не на жарт розлютилася і перетворила дівчину в троянду, а настирливих шанувальників - в шипи на її стеблі.

Коли шанувальники, які слідували за Роданте, зламали ворота храму, Діана не на жарт розлютилася і перетворила дівчину в троянду, а настирливих шанувальників - в шипи на її стеблі

Індійська міфологія

За індуїстським переказами богиня краси, любові і щастя, Лакшмі, з'явилася на світло чи з лотоса, то чи з розкрився бутона троянди, що складається з 108 великих і 1108 малих пелюсток. Верховний бог Вішну, зачарований красою дівчини, взяв її за дружину. А троянда стала символізувати божественну таємницю, приховану від світу і захищену гострими шипами.

У древніх індуїстських писаннях також є історія про те, як між собою посперечалися верховні боги, Вішну і Брахма, про те яку квітку прекрасніше: троянда або лотос. Вішну був на стороні троянди, а Брахма, який ніколи не бачив троянд, на стороні лотоса. Але коли Брахма вперше побачив троянду, він був настільки зачарований, що відразу ж погодився з Вішну в її перевазі. Більш того, з 108 великих і 1108 малих рожевих пелюсток Брахма створив Пишного жінок - Лакшмі, що стала дружиною Вішну.

перська міфологія

У перської міфології є легенда про солов'я, безмежно закоханого в білу троянду. Коли Аллах назвав троянду Царицею квітів, соловей поспішив обійняти і привітати улюблену троянду, але його серце пронизав гострий шип. Так з'явилася на світ червона троянда.

Так з'явилася на світ червона троянда

Ісламська міфологія

У мусульманській міфології є дві цікаві легенди, що оповідають про походження троянд. Обидві вони пов'язані з пророком Мухаммедом. Згідно з першою легендою, під час нічного сходження на небо кілька крапельок поту пророка впали на землю і з них виросла прекрасна біла троянда. Його супроводжував архангел Гавриїл. З крапельок поту Гавриїла виросла червона троянда. А з крапельок поту супроводжував Мухаммеда тварини - жовта.

Друга легенда оповідає про походження жовтої троянди. Будучи на війні, далеко від улюбленої Аїші, Мухаммеда почали долати сумніви: а чи вірна йому дружина? Він звернувся за допомогою до архангелу Гавриїлу і той порадив йому наступне: як тільки повернешся додому і побачиш Аішу, попроси її кинути в воду то, що вона буде тримати в руках. Якщо кинутий в воду предмет не змінить свій колір, значить вона зберегла тобі вірність. Мухаммед все зробив так, як йому сказав Гавриїл. Коли Мухаммед повертався додому, йому на зустріч вибігла радісна Аїша. В руках вона тримала букет червоних троянд. Мухаммед попросив кохану кинути букет в воду і, на жаль, його найгірші очікування виправдалися - червоні троянди стали жовтими. Мухаммед пробачив кохану, але з тих пір і до цього дня жовті троянди для багатьох залишаються символом зради, розлуки, ревнощів, зради і печалі. За іншою версією цієї ж легенди, незважаючи на те, що троянди змінили свій колір, Аїша все одно змогла довести свою чистоту і відданість чоловікові, а жовті троянди стали символом обману.

За іншою версією цієї ж легенди, незважаючи на те, що троянди змінили свій колір, Аїша все одно змогла довести свою чистоту і відданість чоловікові, а жовті троянди стали символом обману

У суфійської поезії троянда стала символом життя. Її краса асоціюється з досконалістю, а шипи з труднощами, які людина повинна подолати на шляху до досконалості.

У марокканських магічних ритуалах рожеву воду, змішану з шафраном, використовували для написання заклинань в перші години першої неділі місяця.

Єврейська міфологія

Відповідно до єврейської міфології червоні троянди з'явилися з крові невинно убієнного Авеля.

Коментарі:

Будучи на війні, далеко від улюбленої Аїші, Мухаммеда почали долати сумніви: а чи вірна йому дружина?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация