Секрети вулиці Маразліївській в Одесі

Місцеві жителі кажуть, що арка така ж стара, як і сама вулиця, хоча про її походження мало що відомо. Фото: Сьогодні

Секрети вулиці Маразліївській в Одесі Аліна Калініна https://cdn.segodnya.ua/img/article/5613/48_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/5613/48_tn.jpg 2014-10-20T03 : 16: 44 + 03: 00 Одеса звідси відправили на каторгу знамениту Соньку Золоту ручку

Сьогодні ми прогуляємося по вулиці Маразліївській, яка за півстоліття перетворилася з поселення бідняків і працівників порту в аристократичний куточок найбагатших і знатних родин Одеси. Вулиця зберегла колишню шик, правда, місцями под'еденний цвіллю, мохом і часом. Тут так само тихо, як і 200 років тому, в колишніх особняках живуть одесити, а на перших поверхах розташовуються ділові контори. За словами краєзнавців, вулиця з'явилася в 20-х роках ХIХ століття і називалася Нової. У халупки, прибудований на ній між складами і підсобними приміщеннями, тулилася біднота. Потім землі придбав купець Маразлі, а його син Григорій, обрана міським головою, за безцінь розпродав території заможним городянам: щоб з моря було видно по-справжньому красиві і оригінальні будови. У 90-х роках вулицю перейменували на честь засновника Маразлі.

будинок мільйонера

Якщо зайти на Маразлієвську вулицю з боку Базарній, відразу видно, що кожна будівля тут заслуговує на увагу. Вигадлива ліпнина, найрізноманітніші скульптури і химерні вікна ... Здається, ніби архітектори змагалися між собою, чиє творіння буде кращим. Серед таких будинків - неповторне будівлю Всесвітнього клубу одеситів, побудоване в 1893 році за проектом архітектора Бернардацці. Свого часу тут був прибутковий будинок Гринчака, а за радянських часів - гастроном "Піщемолпродукт". Наступна на шляху - сучасна багатоповерхівка, досить органічно вписалася в місцевий пейзаж. У XIX столітті тут був заїжджий двір, який не зберігся, але одесити, переказуючи міські легенди, запевняють, що в ньому зупинявся сам Олександр Пушкін. До речі, тут ви можете помітити, що по лівій стороні вулиці нумерація будинків починається з 64-го, а по правій - з 7-го номера і йде на спадання. "Через те, що майже всю праву сторону вулиці займає парк Шевченко - тут тільки п'ять будинків з непарними номерами ", - пояснила нам одеситка Олександра, яка проживає неподалік.

Після яскравих і відреставрованих панських маєтків увагу привертає непоказний будинок на розі Маразліївській і Троїцької з башточками і порожніми вікнами, що нагадує одноповерховий замок. Здається, ніби тут жили лицарі, а зараз живуть душі мертвих. "Цей будинок свого часу побудував мільйонер Михайло Бліженскій. За часів революції тут обладнали лазарет для офіцерів, а потім про будинок і події в ньому в повісті" Зимовий вітер "написав Катаєв", - говорить історик Тетяна Сазонова. І зізнається, що через запущеного вигляду особняк і справді часто називають будинком з привидами.

стілець Маразлі

Якщо від "будинку з привидами" перейти на протилежну сторону вулиці, то можна побачити пам'ятник одеському градоначальнику і засновнику вулиці Григорію Маразлі, перенесений сюди з Грецької площі. Бронзового мецената "посадили на стілець" до свята 200-річчя Одеси, а автором статуї став відомий архітектор Олександр Князік. Градоначальник сидить в кінці вулиці, а дивиться на сусідню - Троїцьку.

Прямо за постаментом - невисокий будинок радянської споруди 30-х років, який звели спеціально для співробітників НКВС. До слова, саме каральне відомство знаходилося за адресою Маразлієвська, 40/42. Зараз в будівлі розташовується Морський коледж. Історики кажуть, що на початку ХIХ століття на місці будинку енкаведистів стояла Михайлівська церква.

Хлопчик-вовк

По правій стороні вулиці, від пам'ятника Маразлі, починається парк Шевченка. Але якщо перейти на ліву половину вулиці, то можна ще довго милуватися різномасті маєтками одеських купців Кефала, васалів, Маргуліса і Лузанова. За ними - Палац культури студентів, що нагадує різьблений скриньку, і особняк Міндалевіча. "Його фасад прикрашений унікальними скульптурами", - розповідає історик Станіслав Кінка і звертає увагу, що навколо віконець будинку прилаштувалися амури і янголята, причому всі в різних позах. Минувши кілька будинків, ви опинитеся біля володінь поміщика Панкеєва, де жив ... хлопчик-вовк. "У дитинстві Сергію Панкеєва приснилося, що за вікном на дереві сидить вовк і дивиться йому в очі. З тих пір син поміщика став вважати себе вовком, а психіатри порадили відправити хлопця на лікування до Зигмунда Фрейда", - розповідає Тетяна Сазонова. За її словами, хлопчик-вовк став, мабуть, найвідомішим пацієнтом Фрейда і навіть асистував великому лікаря.

Єгипетський декор

Залишивши позаду особняк Панкеєва, садибу Міндалевіча з левами і купідонами, зверніть увагу на будинок № 14-а, який цікавий не тільки своєю архітектурою, але і двориком, в центрі якого розташувалася скульптура "Хлопчик з дельфіном". На стінах будівлі можна помітити елементи декору стародавнього Єгипту, а точніше, їх трактування в стилі російського ампіру. Раніше оголений дитина, зворушливо обіймає дельфіна, виконував функцію фонтану, а зараз на занедбану скульптуру заводять подивитися туристів. Прибутковий будинок Мортона, в дворику якого і застигли "хлопчик з рибкою", відрізняється від інших будівель масонськими скульптурами і мальовничими парадними.

турецькі полонянки

Закінчується Маразлієвська вулиця прибутковим будинком Луцького, в якому свого часу писав свій "Гранатовий браслет" Михайло Купрін. це кутовий будівлю прославилося ще й тим, що на його фасаді красується величезний і трохи дивний барельєф дівчата з петлею на шиї. Таких будинків на цій вулиці три. За однією з легенд, поміщик вирішив увічнити пам'ять дочки, яка покінчила життя самогубством. Також кажуть, що в будинках з такими барельєфами утримували полонянок, які обслуговували чоловіків в турецьких борделях. "Дівчат заводили в будинку, а потім по катакомбах переводили на кораблі і переправляли в Османську імперію", - говорить історик Тетяна Сазонова. Втім, жодна з цих версій документально не підтвердилася.

арка Соньки

Якщо від будинку Купріна піти по діагоналі і обігнути ресторан, то можна побачити старовинну арку парку Шевченка - раніше це був вхід в Олександрівський парк, відкритий під час візиту імператора. Місцеві жителі кажуть, що арка така ж стара, як і сама вулиця, хоча про її походження мало що відомо. Якщо зайти через арку в парк і пройти метрів сто, то ви потрапите ще до однієї пам'ятки - Карантинної арці. "Від неї на заслання відправляли всіх бандитів і злодіїв, в тому числі і легендарну Соньку Золоту ручку", - розповідає Тетяна Сазонова. До речі, раніше на території парку було так зване "карантинне" цвинтар, де ховали померлих від чуми та учасників Кримської війни.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация