Стратегія і тактика Перемоги: Генеральний штаб Збройних сил СРСР в роки Великої Вітчизняної війни

У фондах бібліотеки зберігаються унікальні матеріали про Велику Вітчизняну війну У фондах бібліотеки зберігаються унікальні матеріали про Велику Вітчизняну війну. Це рідкісні, раніше засекречені видання, підготовлені Генеральним штабом Збройних сил СРСР за матеріалами бойових операцій періоду Великої Вітчизняної війни. Детальні описи бойових операцій - як вирішальних, так і місцевого значення, були передані в бібліотеку Інституту марксизму-ленінізму при ЦК КПРС (нині - Центр соціально-політичної історії, філія ГПИБ) в післявоєнні роки, з метою підготовки багатотомної історії Великої Вітчизняної війни, і були невідомі широкому загалу.

В 70-річний ювілей Великої Перемоги, Центр соціально-політичної історії підготував ці матеріали для виставки «Стратегія і тактика Перемоги». Представлені видання містять цінні дані для аналізу багатогранної діяльності Генерального штабу ЗС СРСР в різні періоди Другої світової і Великої Вітчизняної воєн та оцінки радянського військового мистецтва, як найважливіших складових Перемоги над фашистською Німеччиною. В інтерв'ю на відкритті виставки, її куратор - доктор історичних наук, професор Російського державного соціального університету Микола Валентинович Агєєв особливо наголосив на актуальності підготовленої експозиції: "Останнім часом з'явилася величезна кількість публікацій по Великій Вітчизняній війні. Проблема в тому, що ці роботи часто пишуть або не історик, або не військові професіонали, а частіше за все не ті, і не інші. і сумним фактом є навіть не те, що про війну пишуть ці люди, а то, що часто такі роботи спрямо лени нема на пошук історичної істини, а на пошук якихось «смажених» фактів. І ось наша спільна діяльність - РГСУ і Центру соціально-політичної історії - по організації виставки спрямована на те, щоб зберегти історичну правду. Ті книги, які тут представлені , несуть в собі колосальний масив інформації, саме тієї, якої не вистачає сучасним дослідникам ".

При підготовці виставки організатори керувалися класифікацією і термінологією, прийнятої у вітчизняній військово-історичній науці.

Експозиція відкривається невеликий підбіркою матеріалів, виданих в післявоєнний період і відображають історію створення Генерального штабу і зміст його діяльності. Це, зокрема, об'ємна праця «Генеральний штаб Російської армії: історія і сучасність», широко відомі мемуари Г. К. Жукова "Спогади і роздуми», С. М. Штеменко «Генеральний штаб в роки війни».

У розділі «Розвиток радянського військового мистецтва в роки Великої Вітчизняної війни» (підрозділ «Стратегія») виставлені матеріали, що описують найрізноманітніші за масштабами військові операції - від найбільш великих, до локальних, про які не повідомлялося в зведеннях Радінформбюро. Тут читач знайде збірники документів Верховного Головнокомандування, наказів Народного комісаріату оборони СРСР, стратегічні нариси Великої Вітчизняної війни, документи по бойових дій військ окремих фронтів.

У самому великому розділі виставки експонуються матеріали, що ілюструють діяльність артилерії в оборонних і наступальних операціях. Ключовим експонатом, який показує дії Військово-повітряних сил в роки Великої Вітчизняної війни, є книга В. М. Солошенко «Досвід спільних бойових дій радянських Військово-повітряних сил з ВПС Болгарії, Польщі, Румунії, Чехословаччини в операціях 3-го періоду Великої Вітчизняної війни ».

Бойові дії Військово-морського флоту відображають матеріали, що показують досвід застосування військово-морської авіації десантних операцій, протиповітряної оборони флоту, дій підводних човнів.

Значне місце займають видання, присвячені питанням забезпечення військових дій: використання автомобільного транспорту у Великій Вітчизняній війні, організації тилового забезпечення, роботи залізниць, дій залізничних, інженерних військ, зв'язку, організації та тактики партизанської боротьби.

Особливий інтерес, з огляду на нинішні події на Україні, представляють матеріали розділу «Червона Армія в ході військових дій в Криму».

Завершують експозицію розділи: «Бойові дії Збройних сил союзників під час Другої світової війни» та «Бойові дії Збройних сил Німеччини і її союзників у роки Другої світової війни».

В цілому матеріали виставки містять цінні та об'єктивні дані для аналізу багатогранної діяльності Генерального штабу ЗС СРСР в різні періоди Великої Вітчизняної війни. Виставка допомагає гостріше відчути велич подвигу, здійсненого радянськими збройними силами, всім радянським народом у війні з фашистською Німеччиною та її сателітами. Вона нагадує про ціну, яку довелося заплатити за Перемогу.

Виставка розрахована на глядачів широкого кола і фахівців істориків, вона зажадає від відвідувачів уважного і вдумливого вивчення документів, зацікавить їх глибоким змістом.

Виставка розрахована на глядачів широкого кола і фахівців істориків, вона зажадає від відвідувачів уважного і вдумливого вивчення документів, зацікавить їх глибоким змістом

презентація виставки відбулася 30 квітня 2015 р

Репортаж про відкриття виставки на сайті Міністерства культури Російської Федерації.

Репортаж Полит.ру про захід

Репортаж про виставку на сайті журналу "Дилетант"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация