Шукач | Пам'ятник Отаману Зеленому (Данило Ількович Терпило) в с. Трипілля

Оцінка: +8 / 2 учасники / 2 рекомендації / (+0) (-0) якість

А у неділю вранці-рано вдарили Гармата -
Те Зелений Україну почав візволяті.
Ой грімнуло у Тріпіллі - в Каневі лунає;
Отамане Зеленому й Дніпро помагає.
Пливуть Дніпром комуністи - и спілі, й неспілі ...
Чи не хоче їх риба Їсти, бо осточортілі ...
Вімітає, вічіщає, гей! Визволу Вкраїну, гей!
Его слава, поки й віку, які не вмре, що не загине.
Та гей! Гей!

Життя і діяльність Отамана Зеленого в значній мірі відображає ту стихію часів українських визвольних змагань 1917-1920 рр, яка з металу на своєму шляху все і вся в своєму прагненні отримати заповітну - Землю і Волю.
"Зелений" - це псевдонім, а в дійсності отамана звали Данило Терпило. Народився він 16 грудня (за с.с.) 1886 року недалеко Києва, в Трипілля, на розі Гайдаівка, що на самому березі Дніпра. Батьки майбутнього отамана Ілько і Варка вже мали чотирьох синів - Саву, Гордія, Григорія і Афанасія, а ще в родині було п'ятеро дівчат - Оксана, Одарка, Мелашка, Софія і молодша Галина.
Під час революції 1905-1907 рр був членом гуртка соціалістів-революціонерів, який очолював з 1906 року. За антиурядову діяльність в 1910 році заарештований і засланий в Холмогори Архангельської губернії на три роки.
Брав участь у Першій світовій війні: в 1914-1917 рр мобілізований в Російській армії. Служив на Західному фронті писарем при штабі XXXV корпусу. У 1917 році повернувся в Україну.
Відновлена ​​Іваном Гавришем та Данило Терпило Трипільська організація соціалістів-революціонерів мала великий вплив на околиці: Трипільську, Черняхівську, Германівську, Обухівську та Велікодмітрівську волості. У той час Данило Терпило з товаришами і закладали мережу майбутнього повстанського руху: структура війська, старшини, зброя, місця збору, агентура, оповіщення та все інше, що входить в поняття забезпечення мобілізаційної готовності.
У листопаді 1918 підтримав Симона Петлюру і Директорію у повстанні проти гетьмана Павла Скоропадського, взявши участь у повстанні проти гетьманського уряду на Тріпольщене. 21 листопада воїни Данила Терпила розгромили Трипільської гетьманську варту. Тоді його загін становив близько 4000 селян. Це була перша перемога під керівництвом Данила Терпила. А після блестательного і аргументованого виступу на багатолюдному мітингу в Григорівці, і призову людей допомогти його загону встановити народну владу по всіх селах, загін його значно поповнився добровольцями з навколишніх сіл.
23 листопада 1918 року, розвиваючи Григорівський успіх, повстанці виступили на Обухів, де їм вчинила опір німецька кінна частина, що мала на озброєнні сорок кулеметів. Сміливим ударом повстанці зламали опір кайзерівців і звільнили Обухів. Тому великому загону повстанців на Обухівському величезному мітингу дали ім'я Першої Дніпровської дивізії, а її командиром обрано Данила Терпила.
Визнавши верховенство Директорії УНР спільно із загонами Петлюри та січових стрільців в грудні 1918 року займає Київ.
На початку 1919 року отаман Зелений розійшовся з Директорією, оскільки вважав, що радянську владу треба встановлювати разом з більшовиками. І агресія більшовицької Росії і безчинства Муравйова в Києві, коли до стінки ставили українське слово і вишиванку, змінили позицію отамана. І вже в квітні 1919 року він почав боротьбу з російською комуністичною окупаційною владою, яка ще в березні оголосила його поза законом.
Отаман Зелений входив в підпільний Всеукраїнський ревком, гаслами якого були: "Ми домагаємося такого: - Україна повинна бути незалежною ...; Влада в Україні має бути з місцевих людей українців (всього живого в Україні) ...".
Зелений воював проти більшовиків на території Васильківського, Фастівського, Ржищівського, Обухівського та Переяславського повітів сучасної Київської області. Згодом повстанський рух зелених вийшов за межі Київщини і першло на Полтавщину.
Загони Зеленого отримали назву "Перша Київська дивізія". Тоді ж був утворений на Васильківщини і "Друга Київська повстанська дивізія" (отаман Марко Шляховий). Ці дивізії були зведені в "Перший повстанський кіш", який очолив отаман Зелений. І вже влітку 1919 року район Трипілля-Васильків-Мотовилівка-Кагарлик повністю перейшов до рук повстанців.
За даними радянської історії, сили Зеленого нараховували 30-35 тис. Козаків і старшин. Але не стільки важливо, скільки козаків було у отамана Зеленого, а важливо скільки сили ворожої він притягував до себе. Тільки за кінець травня початок червня з петлюрівського фронту було знято 21 тис. Чоловік червоної армії і кинуті на боротьбу з Зеленим. Двадцять одну тисячу чоловік цей отаман відтягнув на себе. Ось конкретна його участь у визвольній боротьбі. І він не тікав від десятків тисяч ворогів, а розбивав іхполкі.
Отаман Зелений розумів, що початок занепаду і погибелі України поклала Переяславська Рада в 1654 році. З тих пір нам нав'язувався міф про вікову російсько-української дружби. У Переяславі 15 липня 1919 отаман Зелений урочисто, в присутності місцевих жителів і своїх військ, скасував Переяславську угода 1654 року про «возз'єднання» з Московією.
У вересні 1919 року Зелений з одним із загонів відбув до Кам'янець-Подільський, де зустрічався з урядовцями Директорії і особисто з Симоном Петлюрою. Після цього отаман Зелений провів у своїх військах нараду, де було прийнято визнання Української Директорії за верховну владу.
Всю восени 1919 Зелений, очоливши велику партизанську армію, воював з денікінцями, які прийшли в Україну як нові окупанти.
У жовтні 1919 року в бою з денікінцями неподалік Канева був важко поранений, по дорозі до Трипілля отаман помер у селі Стрітівка на 34 році життя. Тіло отамана одягли в дорогий жупан, в труну поклали шаблю. Поховали Зеленого зі священиками і співочими на кладовищі в Трипілля. Білі розрили могилу, але труни там не виявилося. Соратники таємно перепоховали свого отамана. Де покоїться прах отамана Зеленого, не знає ніхто ...
Це була досвідчена людина, з великим політичним досвідом, і величезним даром оратора, а ще внутрішньої тягою до справедливості. Бажання правди і справедливості - це фактично головний енергетичний хребет української нації, і тому до нього тягнулися люди.

http://spas.net.ua/index.inc.php?section=zelenuy

section=zelenuy

Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация