Традиції та звичаї Румунії

Для румунського фольклору типовими є так звані лади - від найпростіших 3 - х або 5 - ти ступенних систем до досить складних многоступенних систем. Румунський фольклор тут представлений колисковими, обрядовими, жартівливими, пастушими, ліричними піснями, епічними плачами, баладами та ін. Одним з найскладніших і самобутніх румунських жанрів вважається лірична дойна.

Різноманітні також інструментальні награвання, в основному імпровізаційного складу, що включають багату орнаментику і примхливу ритміку.

Численні румунські танцювальні жанри, найчастіше це всілякі колективні танці - Сирбу, хору, інвертіта, бриу, хацегана. З давніх-давен в Румунії поширені в народному побуті свята з танцями і піснями, які називаються «жок».

У багатьох містах Румунії дуже яскраво і видовищно відзначають Новий Рік. Новий рік у них ще називають "малим Різдвом" Увечері, після заходу сонця, перед іконою Христа, в кожному будинку, запалюють свічку з чистого воску, яка, в свою чергу, горить всю ніч. Пороги і двері в кожному будинку, в сховищах зерна, в приміщеннях для худоби, обмазували часником і топленим жиром. На домашніх тварин таким же складом ставили знак хреста, після чого мазали себе і всіх членів сім'ї. Згідно з народними повір'ями, обмазалися таким спеціальним складом можна було захистити себе і свій будинок від підступів диявола. Цей новорічний вечір, як і напередодні Різдва Христового, також багатий і різними колядками. Найдавнішим і барвистим новорічним звичаєм у румунів вважається плугушорул. У тих областях Румунії, де виконували плугушорул, в колядках участь беруть тільки діти з бідних сімей і маленькі хлопчики. Після проголошення поздоровлень і колядок, господарі будинку обдаровують плугурашей, горіхами, яблуками, калачами, грошима. Так вони ходять від хати до хати, поки не настане опівночі. А потім, по-братськи розділивши між собою подарунки, разом з побажаннями щастя один одному в Новому році, розходяться.

В Румунії люблять відзначати не тільки національні або релігійні свята. На території країни проходять також різні, яскраві і запам'ятовуються дійства: ярмарки та фестивалі.

Так, відвідавши цю дивовижну країну в лютому місяці, ви зможете взяти участь в Зимовому Фестивалі, в Сфинту - Георге. У квітні, в місті Брашові, проходить щорічний Міжнародний Фестиваль Мистецтва, Національний Весняний Фестиваль Мистецтва в Хотінь - Марамуреш. Щороку в травні проводиться Міжнародний Фестиваль фотографії, Міжнародний Фестиваль блюзу і джазу, Фестиваль Нарцисів в Брашові. У червні проходить Міжнародний Кінофестиваль в Трансільванії, Клуж - Напока, Ярмарок Пречистої Діви в Гайна - Гора, а також Ярмарок ремесел в Бухаресті. У липні-серпні дуже цікаво: проходить Національний Фестиваль поп музики в Мамаї, а також знаменитий серпневий фестиваль в Тулче. У вересні проводяться цікаві змагання з ловлі коропа, а також різні музичні та кінофестивалі "Сібініум" в Сібіу.

У сімейному побуті румуни частенько використовують низенькі столики для їжі. Після трапези їх прибирають. Гостя, звичайно, за такий столик садити не прийнято. Ним користуються лише у вузькому сімейному колі.

Чоловік румунський національний костюм включає білу сорочку і білі штани з полотна або вовняної тканини. Обов'язковими є шкіряний або вовняний пояс і безрукавка. Головний убір - смушева шапка (кечуле). Верхній одяг шиють з сукна або овчинного хутра. Верхній одяг прикрашається орнаментом, різними в різних регіонах.

Жіночий традиційний костюм складається з довгої сорочки (кемаше) і поясний незшитим спідниці. Вона тримається на вузькому вишитому поясі. Орнаментом часто прикрашається і сорочка і поділ спідниці. На голову жінкам належить хустку або шлемовідний головний убір. Народний костюм часто дуже мальовничий, і вишиті і ткані орнаменти має місцеві особливостей. Часто такі костюми передавалися з покоління в покоління.

І чоловіки, і жінки доповнюють будь-який одяг безрукавками з сукна або оксамиту. Кохані також барвисті хутряні жилети.

Традиційною взуттям румунам (і чоловікам і жінкам) служили сирицеві постоли (опінчі). Їх одягали на білі вовняні шкарпетки, обмотуючи ногу шкіряними шнурками. У наші дні вони вже не вживаються.

У румунській кухні багато рослинних продуктів. Як і раніше популярна мамалига з кукурудзяного борошна, колись заміняла хліб. Багато їдять квасолі, варять чорбу - овочевий суп, популярні страви з капусти і картоплі. Перші страви прийнято окисліться спеціальним квасом або просто оцтом. З молочних продуктів найбільше улюблені кисле молоко, сир і бринза. У свята печуть листкові пиріжки з начинкою з м'яса, сиру та фруктів. Варять всіляке варення, в тому числі з трояндових пелюсток. Тушковане м'ясо приправляють, як правило, соусом. А якщо рибу або м'ясо смажать на решітці (гретар), то їх їдять, поливаючи часниковим соусом (муждей). Улюблені національні блюда в Румунії - це мититеи, які нагадують люля-кебаб і голубці (сармале). Начинку з рису і свинячого м'яса обертають виноградним листям або листям свіжої або квашеної капусти. Капусту для цього солять качанами, щоб готувати їх і взимку.

З напоїв найбільше улюблені саморобний виноградне вино і кава.

Більшість румунів - православні християни. Католики, які живуть на території Румунії, в основному угорці. Церква і зараз користується в Румунії великим впливом, особливо в сільській місцевості. Навіть молоді пари після офіційної реєстрації шлюбу йдуть вінчатися до церкви.

Прикладне мистецтво Румунії - це в першу чергу багата вишивка хрестом. Вишивають всіма видами ниток, в тому числі з використанням золотої та срібної ниток, використовують блискітки і намистини. У гірській Мунтенії зустрічається дуже своєрідна рельєфна вишивка - одноколірна, але з вкрапленнями золотої або срібної нитки різної товщини. Розвинене килимарство.
Древнє гончарство знову дуже популярно в наші дні. Крім побутової кераміки багато виготовляється і декоративної - в тому числі справжні скульптури з цього матеріалу для прикраси жител і вулиць. Румунські різьбярі по каменю славилися ще з фракійської епохи. Є чудові майстри і зараз.

Найбільш відомою областю румунського пісенного фольклору є дойна. З народних танців - хору - танцюючі стають півколом, поклавши руки один одному на плечі.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация