У Чехії вільно продається «Майн кампф» Гітлера!

  1. Історія сучасної чеської «Майн кампф»
  2. Експерт: екстремізм Чехії не загрожує
  3. Показник рівня розвитку суспільства
  4. Комплекс партійних з'їздів НСДАП в Нюрнберзі

У мене ледь не витекли очі, як я восени побачив в інтернет-магазинах всім добре відому книгу Адольфа Гітлера «Моя боротьба» (нім. Mein Kampf, транслит. Майн кампф), що стала фундаментом ідеології Третього рейху. Дійшов до одного з офлайнових магазинів - і правда, відкрито продається в відділі військової літератури!

Майн кампф),

Це не якісь коментарі, не обговорення книги - це той самий «Майн Кампф» в перекладі на чеську. Більш того, в нижній частині обкладинки зображено з гербом Третього рейху. В упаковці його не видно, він прикритий білою стрічкою:

В упаковці його не видно, він прикритий білою стрічкою:

В першу чергу стрічка містить попереджувальний текст:

Книга «Майн кампф» являє собою один з основних документів нацистської ідеології, яка в минулому призвела до загибелі мільйонів людей. Книга містить багато напівправд і брехні, пропагандистської демагогії, а також думки негуманні, расистські, що суперечать законам демократичних держав.

До розуміння історії не приводить її переписування під потреби сучасного світу, для її розуміння необхідно її всебічне вивчення. Спробуємо навчитися на досвіді минулого, щоб деякі його фази більше ніколи не повторилися.

Спробуємо навчитися на досвіді минулого, щоб деякі його фази більше ніколи не повторилися

Як ми всі знаємо, « Майн кампф »Була написана Гітлером в 1924 році в німецькій в'язниці після невдалого« пивного путчу ». Він сформував в книзі основи нацистської ідеології, яка визначає держава як вищу мету, зазначив право однієї раси на поневолення і знищення інших. Книга стала культовою, в 1943 році в Німеччині було близько 10 млн примірників, а сам Гітлер заробив гігантський капітал на її поширення.

Історія сучасної чеської «Майн кампф»

Як так вийшло, що книга вийшла на прилавки і навіть стала бестселером? Книга в Чехії не була заборонена з моменту падіння комуністичного режиму - в Чехії як істинно демократичній державі немає списків заборонених книг, фільмів або навіть символів. Чеська Вікіпедія пише , Що списки забороненої літератури існують в країнах з тоталітарним режимом або обмеженням свободи слова. У Чехії ви можете читати що завгодно, дивитися що завгодно, це вільна країна. Чи не заборонена навіть як така демонстрація нацистської символіки, - у забороні немає необхідності, суспільство саме пригнічує екстремізм.

У продажу книги не було через дії авторських прав на книгу аж до 1 січня 2016 року. До кінця війни права на видання книги належали мюнхенському видавництву Franz-Eher-Verlag, обслуговував потреби НСДАП . Із закінченням війни володарем прав стали США, але в 1946 поступилися їх владі Баварії. Баварія завжди відмовлялася від видання книги як цілком, так і уривків з неї, петому на чорному ринку могли бути доступні лише нелегальні тиражі, а в крамницях лахмітників - старі видання. Варто відзначити, що ще до 2016 року в Чехії не було проблемою придбання «Майн кампф», досить було з належним запасом терпіння пройтися по антикварних магазинах.

З настанням 2016 року авторські права на книгу минули, вона стала надбанням людства. на хвилі галасу підприємливий Інститут сучасної історії (нім. Institut für Zeitgeschichte) випустив її з численними коментарями і примітками, що викривають обман кривавої ідеології. Тепер кожен може її видавати, якщо тільки це не порушує закони цієї країни і поширення книги не буде визнано пропагандою нацизму.

У Чехії книжка не заборонена, тому після закінчення терміну авторських прав на книгу і появи видання від Інституту сучасної історії в видавництво військової літератури "Naše vojsko" стали надходити запити від клієнтів. Керівництво довго думало, вирішувало і після консультацій з юристами вирішило все ж випустити видання. Чеський варіант вийшов в квітні 2016 року, трохи пізніше на замовлення німецької фірми вийшов оригінал німецькою. М'яко кажучи, книга від чеського видавництва стала близькому до оригіналу, коментарі та критика як такі відсутні, ви знайдете їх лише на листку на обкладинці і у введенні.

М'яко кажучи, книга від чеського видавництва стала близькому до оригіналу, коментарі та критика як такі відсутні, ви знайдете їх лише на листку на обкладинці і у введенні

Спочатку громадськість була дуже обережна, книжкові магазини не робили попередні замовлення, деякі друкарні зовсім відмовилися друкувати книгу, не обійшлося і без курйозів. так в интерьвью ECHO24 директор видавництва повідомив про те, що в перші тижні продажів від одного з чеських клієнтів надійшло замовлення на партію 15 000 штук для словацького ринку, але словацьке національно-культурне товариство « Матіца словацька »Побачило в поширенні книги пропаганду Адольфа Гітлера і замовлення скасував.

16 років тому вже була спроба видання «Майн камфп» в Чехії видавцем Міхалом Зітко (чеськ. Muchal Zítko). Його засудили на 3 роки умовного ув'язнення за пропаганду нацизму, але через 4 роки він був виправданий Верховним судом. Зітко вдалося випустити книгу тиражем 100 000 примірників, більша частина була в швидкості розпродана.

Експерт: екстремізм Чехії не загрожує

В останні роки в Європі і в Чехії зокрема чутні екстремістські гасла, викликані хвилею біженців з Африки і з Близького Сходу. Але, на думку Мілослава Мареша (чеськ. Miroslav Mareš), експерта по естремізму з Масарикова університету, немає причин побоюватися, чеське суспільство досить стабільно, книга початку минулого століття не може створити для нього проблеми. «Я не думаю, що сьогодні книга може привести кого-то до неонацизму. Але, звичайно, люди, вже не розділяють демократичні цінності, можуть знайти в ній підтвердження своїх думок. І, навпаки, книга дасть людям з демократичним мисленням розуміння того, як виникає екстремізм, "- доповнив він.

Керівник видавництва теж вважає, що в даний час книга повчальна: «Думаю, що книгу повинен прочитати кожен. Сьогодні це застаріла література, але в сучасному світі вона може бути застосована ». Більш того, будь-який неонацист може дістати книгу в електронному вигляді, ми живемо в XXI столітті. Я теж не бачу в Чехії будь-якої екстремізм і неонацизм. Більш того, серед щонайменше моїх знайомих жарти на тему нацизму, концтаборів неприйнятні за визначенням. Тут не зрозуміють, якщо ви жартома скажете про «дітей Бухенвальда».

Показник рівня розвитку суспільства

У мене були дуже змішані почуття, коли я вперше побачив книгу в продажу. Чи не перебільшу, я був приголомшений. Я до сих пір не вірю, що таку книгу можна купити в найближчому книжковому магазині і тебе не засудять. Більш того, покупці пишуть у відгуках , Що книга дуже цікава, її варто прочитати кожному. У той же час кожен вказує в мінусах небезпеку даної літератури для фанатиків і малограмотного населення, яке не зможе поглянути на цю ідеологію критично, сприйме її як керівництво до дії. Через кілька місяців з того моменту, як я побачив книгу в продажу, у мене сформувалася думка, що вільний продаж «Майн кампф» - все ж більше плюс, ніж мінус. Здорове суспільство має прагнути до навчання мислячих людей, а не будівництва загород для нездібних і легкоманіпуліруемого стада. Необхідно підвищувати рівень освіти, вчити людей мислити критично, на підкірці розділяти ідеї демократичного і ліберального суспільства.

Я радий, я навіть пишаюся Чехією, що їй під силу випустити такі книги у вільний доступ - це яскравий приклад високого рівня розвитку суспільства і освіти.

Комплекс партійних з'їздів НСДАП в Нюрнберзі

Якщо говорити про «Майн кампф», то не можна пройти повз т.зв. Центру документації нацистської партії в Нюрнберзі (нім. Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände, англ. Documentation Center Nazi Party Rally Grounds), часто його просто називають музеєм фашизму в Нюрнберзі. У ньому розміщена постійна виставка під назвою «Чарівність і насильство» (нім. Fascination und Gewalt).

Я відвідав його минулої зими і можу сказати, що його відвідування в істотне міру змінило моє сприйняття ідеології НДСАП. Настійно рекомендую абсолютно кожному для усвідомлення того, як зовсім не дурна німецький народ вдалося довести до стану ненависті до всього світу, пояснити їм необхідність кровопролитних воєн, фізичного знищення своїх же інвалідів, секс-меншин та ін.

У музей ми йшли спеціально, по холоду, на околицю історичної забудови Нюрнберга, де на площі в більш ніж 11 км (ви тільки вдумайтеся!) Розкинулася Територія з'їздів НДСАП (нім. Reichsparteitagsgelände). Нюрнберг був обраний як ідеологічний центр нацистів не стільки завдяки збереглася історичній забудові, скільки як місце проведення рейхстагом Імператорами Священної Римської імперії , - так Гітлер логічно провів зв'язок між Першим (Священною Римською імперією) і Третім рейхом. На Території з'їздів повинні були розміститися різноманітні споруди гігантських масштабів для проведення заходів НСДАП і ключових ідеологічних подій Рейху, народних свят (партійні свята поступово витісняли все релігійні), Німецький стадіон на 405 000 глядачів, Трибуна Цепеліна, Марсове поле для показових навчань Вермахту і т. д. Само по собі опис всього комплексу споруд займе не одну статтю, хоча нацисти встигли втілити лише невелику частину задуманого. На даний момент Нюрнберг зберіг найбільше монументальних пам'ятників Третього рейху, хоча після війни довгі роки район знаходився в запустінні.

Музей розташовується в північній частині Залу зібрань (нім. Kongresshalle), який повинен був вміщати 50 000 делегатів, а фасад будівлі є відсиланням до римського Колізею і на його будівництво звозилися гранітні блоки вищої якості з усіх куточків імперії:

Kongresshalle), який повинен був вміщати 50 000 делегатів, а фасад будівлі є відсиланням до римського Колізею і на його будівництво звозилися гранітні блоки вищої якості з усіх куточків імперії:

Будівля не була добудована через початок війни в 1939 році, з 70 м у висоту було збудовано лише 39. Вихідний концепт мав на увазі створення атріуму:

Вихідний концепт мав на увазі створення атріуму:

Довгий час приміщення використовувалися під склади, але під натиском інтересу нації до своєї історії і просто для приведення району в порядок, в 2001 році міська влада створила в північній прибудові (на фото праворуч) музей, а південне крило (ліворуч) з 2000 року віддано Нюрнберзького симфонічному оркестру.

Довгий час приміщення використовувалися під склади, але під натиском інтересу нації до своєї історії і просто для приведення району в порядок, в 2001 році міська влада створила в північній прибудові (на фото праворуч) музей, а південне крило (ліворуч) з 2000 року віддано Нюрнберзького симфонічному оркестру

Усередині в очі відразу кинулося величезна кількість відвідувачів. Натовпи молоді (ймовірно, школярів) прийшли в цей холодний грудневий день в музей посеред неживого району:

Натовпи молоді (ймовірно, школярів) прийшли в цей холодний грудневий день в музей посеред неживого району:

Безперечно, явно це обов'язкові екскурсії шкіл або вузів, але інтерес навчальних закладів не можна не похвалити. Квитки коштують дуже дешево: 5 € для дорослих, 3 € для студентів.

Архітектура будівлі дуже своєрідна, музей як би врізається в стару кладку. В одних місцях проходи нависають на висоті кількох метрів, в інших місцях в стінах зроблені проходи:

Тут ви не побачите зажував плоску байку «Фашисти спалювали людей в концтаборах», тут вам покажуть ідеї, які рухали німецьким народом. Ви будете приголомшені тим, як очевидці того часу часом не стримуються і закотивши очі ностальгують за тими часами і тим емоціям своєї молодості. З іншого ж боку вам показують жахи і страждання людей, які працювали на будівництві даних колосальних споруд. Хтось працював за наймом, хтось працював як в'язень. Виставка не перефарбовувати все в чорне і біле, у всьому відчувається максимальна об'єктивність.

Неймовірно, але пропаганді націонал-соціалізму вдалося спритно зв'язати прості і зрозумілі кожному базові інстинкти з завданнями військової машини: «Наших німецьких братів утискають чехи, треба прийти на допомогу своєму народові, який опинився на чужині!», «Нам заздрить весь світ! Зі століття в століття нам не дають встати з колін! »,« Одна людина - ніщо! Інтереси держави - понад усе! »І т.д. Найбільше мені в пам'ять врізалося настільки актуальне в наш час «Один народ, одна країна, один вождь!» (Нім. Ein Volk, ein Reich, ein Führer), з якої випливало те, що німецький народ, Німеччина і Гітлер нерозривні. Німецький народ зобов'язаний утворювати єдину державу, а кожен незгідний з Гітлером є противником, зрадником німецького народу. Хто ж ще, якщо не Гітлер, як то кажуть. Після огляду експозиції навіть далекий від політики людина почне з жахом усвідомлювати те, що відбувається в сучасному світі, нерідко успішні спроби окремих країн використовувати ті ж мотузочки, за які смикав Гітлер.

Після огляду експозиції навіть далекий від політики людина почне з жахом усвідомлювати те, що відбувається в сучасному світі, нерідко успішні спроби окремих країн використовувати ті ж мотузочки, за які смикав Гітлер

Це музей про ідеологію НСДАП як такої, це не музей про хід Другої світової війни, навіть не музей про концтабори. Жертви концтаборів згадуються в кінці виставки. Я б сказав, що мимохіть.

Я б сказав, що мимохіть

З балкона можна розглянути місце запланованого розміщення залу, фотоапаратом такий масштаб не охопити і фотографією не передати навіть при всьому бажанні:

З балкона можна розглянути місце запланованого розміщення залу, фотоапаратом такий масштаб не охопити і фотографією не передати навіть при всьому бажанні:

Поруч з виходом є зал, присвячений Нюрнберзькому процесу, який встановив правила сучасної міжнародної політики, засудив нацизм.

Поруч з виходом є зал, присвячений Нюрнберзькому процесу, який встановив правила сучасної міжнародної політики, засудив нацизм

Вухам своїм не віриш, коли чуєш свідчення ключових фігур Третього рейху, які з упевненістю в голосі повторюють: «Я нічого не знав про концтабори, я тільки виконував накази». Само собою, ніхто нічого не знав, все просто хотіли зарплату побільше, квартиру краще, та й взагалі їм треба було дітей годувати. І вже точно не не бігти ж від режиму за кордон, не кидати батьківщину напризволяще або, боронь Боже, потрапити в Гестапо за недостатній патріотизм. Раз дітей треба годувати - всі засоби хороші, точка.

Безумовно, ніхто не заважає знайти цей матеріал в Мережі, але будемо чесні, ніхто просто так не шукає дані матеріали, не слухає їх. Крім того, на Території з'їздів НСДАП своя особлива атмосфера, енергетика, ти відчуваєш, що все ті ключові події сучасної Європи відбулися тут. Дуже рекомендую відвідати цей музей кожному, абсолютно кожному. Це не розважальний захід - це сама освітня і повчальна експозиція з усіх, де я тільки був. На відміну від опудал птахів і вігвамів краєзнавчого музею, тут можна почути, побачити і зрозуміти те, що понині рухає суспільством навколо нас. Зрозуміти, через що ми і в XXI столітті перестаємо спілкуватися з друзями, часом навіть рідними. Можна зрозуміти, як під виглядом патріотизму розпалюють в людях ненависть, тщеставіе, жадібність. Побачити те, як диктатори маніпулюють свідомістю людей, щоб ті гинули у війнах з братніми народами, доносили на членів своєї сім'ї, опускалися до найпростіших інстинктів варвара. А раз ви будете все це знати, то і самі будете менш сприйнятливі до клейкою, приємною і зрозумілою кожному пропаганді екстремізму.

Інші замітки по темі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация