Україна робить дуже малі кроки в боротьбі з корупцією, але навіть це важливо

Поступові раціональні зміни можуть, врешті-решт, допомогти Києву позбутися хабарництва. Поступові раціональні зміни можуть, врешті-решт, допомогти Києву позбутися хабарництва

Кінцева мета здолати корупцію не повинна відволікати від важливості маленьких змін / УНІАН

Масштаби глобальної клептократії стали надзвичайно великими. За деякими підрахунками, хабарництво виливається в більш ніж трильйон доларів збитків для країн, що розвиваються.

Іноді здається, що це явище не можливо подолати. Однак, невеликі перемоги України в цьому вказують на правильний шлях, пише New York Times .

Читайте також Suddeutsche Zeitung: Україна втрачає через корупцію більше, ніж хоче отримати від МВФ

В Україні дуже великий відсоток людей, які курять і вживають алкоголь. А національний делікатес сало - яскравий представник нездорової народної кухні. Тому серцево-судинні захворювання залишаються одним з головних факторів смертей в країні, відбираючи життя у двох з кожних трьох українців. Незважаючи на тривожну статистику, хірургам довелося дуже довго боротися за те, щоб отримати стенти - невеликі трубки з сталевої сітки, які використовують для того, щоб розкрити забиті артерії, які постачають кисень в серце.

Роками десятки мільйонів доларів розкрадалися з бюджету системи охорони здоров'я корумпованими посередниками. Гроші ховали в офшорах впливові інсайдери. Тим часом, лікарні розвалювалися. Лікарі втрачали доступ до потрібних ліків і деталей для медичного обладнання. Або ж їм навіть іноді не платили зарплати. Деякі почали брати хабарі, щоб заробити на життя, підриваючи довіру пацієнтів. Видання пише, що середньостатистична тривалість життя в Україні менше, ніж в сусідніх європейських країнах.

Читайте також "Чистий отрута": вчені назвали «найшкідливіший» продукт харчування

Точна сума, яку у країни вкрав її корумпований колишній президент Віктор Янукович, навряд чи колись стане відомою. Колишній глава Генеральної прокуратури говорив, що мова йде навіть про 100 мільярдів доларів. Так само навряд чи вдасться підрахувати точну кількість українців, які померли через нестачу вакцин, ліків або необхідних коштів для лікування, доступ до яких їм гарантує Конституція.

Однак, в минулому році вперше за десятиліття смертність від серцево-судинних захворювань в Україні почала скорочуватися. В регіонах, де хірурги отримали на 50% більше стентів, у 2017 році кількість смертей від таких хвороб скоротилася на 20% в порівнянні з 2015-м. Всього 420 українців залишилися живі завдяки цьому.

Цифра, звичайно, навряд чи когось вразить. Але для народу, який звик до грабежів з боку державних служб, це може бути хорошим прикладом, який надихає. Найбільш ефективний спосіб приборкати міжнародну корупцію, ймовірно, полягає якраз в таких невеликих прагматичних заходи, а не в одиночній широкомасштабної кампанії.

Читайте також Що робити, коли в лікарні вимагають благодійні внески: пояснення ось Супрун

Після революції в 2014 році міністерство охорони здоров'я України попросило міжнародні організації закуповувати ліки для країни, сподіваючись відрізати доступ до цього процесу для корумпованих інсайдерів, які наживалися на державні закупівлі. Ініціатива мала великий успіх. Загалом, закупівлі ліків та обладнання через два агентства ООН і британську некомерційну організацію Crown Agents обійшлися Києву на 40% дешевше, ніж через стару систему. У 2016 році Crown Agents купила для України в два рази більше стентів, але за ціною на 50% нижче, ніж країна платила раніше. Це дозволило українському уряду заощадити три мільйони доларів тільки на стент і 222 мільйони в цілому. Ці гроші були використані на купівлю інших необхідних для країни ліків.

Видання пише, що приклад невеликого успіху вказує на шлях України в напрямку очищення своїх отруєних корупцією державних інститутів. Чесні аутсайдери можуть допомогти країні зламати схеми корупційної поведінки і дати уряду простір, яке йому потрібно для створення чистої системи, вільної від втручання.

Читайте також Дослідження довели, що консервовані продукти дуже небезпечні для здоров'я людини

Звичайно, одних тільки технократичних поліпшень не досить, щоб повністю подолати хабарництво. Україна досі потрібно садити клептократів і їх поплічників у в'язницю, а також переслідувати чиновників, які обкрадали медичну систему так довго. Офшорні активи цих людей повинні бути викриті, а вкрадені гроші повернуті в бюджет і використані за призначенням. Також необхідні міжнародні угоди, щоб покласти край зловживанням корпоративними структурами, які дозволяли людям, таким як Янукович, накопичувати власність через посередництво фальшивих компаній.

Втім, як показує історія зі стентами в Україні, масштаб кінцевої мети не повинен відволікати від важливості поступових змін. Навіть невеликі успіхи можуть рятувати життя і гроші.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация