Віртуальна екскурсія E1.RU: гуляємо по закритому музею, де зберігається зброя, що перемогло фашистів

У музеї зібрані експонати, які реально були задіяні у війні.

Пістолет-шпага, рушниця-дубина, набір мисливця на вампірів, зброя піратів Карибського моря, реальне зброю з полів Великої Вітчизняної ... список унікальних експонатів можна продовжувати довго. Всі вони є в Екатеринбургском музеї зброї РМК. Можливо, ви про нього і не чули, що не дивно: вільного доступу до колекцій немає.

Але ми вам все покажемо. Напередодні Дня Перемоги Е1.RU вдалося побувати в цьому музеї. Зараз там виставлено 1 158 експонатів, їх збирали протягом 15 років, і колекція постійно поповнюється. Показуємо і розповідаємо, що ми побачили. Екскурсію для нас проводив керівник музею Микола Соболєв, який особисто об'їздив півсвіту, щоб зібрати експонати.

- Експонатів багато, але цілі за кількістю у нас немає, в нашому музеї - тільки якість, - каже Микола, - а починалося все з колекції, яка була присвячена Другій світовій війні. Ми збирали реальне зброю, з яким радянські солдати, наші союзники і наші противники йшли в бій. У кожного примірника своя історія. Потім ми розширювали діапазон і так пішли аж до зброї XVI століття. У музеї присутні екземпляри зброї піратів Карибського моря. Це рівень легендарного музею в штаті Вісконсін, експонати якого збираються всією країною. Більше такого музею в Росії немає. Тут представлена ​​одна з найкращих світових приватних колекцій.

Напередодні Дня Великої Перемоги зупинимося більш детально на історії озброєння робітничо-селянської Червоної армії. У роки Великої Вітчизняної війни основною зброєю наших солдатів були: пістолет-кулемет Шпагіна, пістолет-кулемет Дегтярьова, гвинтівка Мосіна, автоматична гвинтівка Симонова АВС-36, самозарядна гвинтівка токарєва СВТ-40.

У роки Великої Вітчизняної війни основною зброєю наших солдатів були: пістолет-кулемет Шпагіна, пістолет-кулемет Дегтярьова, гвинтівка Мосіна, автоматична гвинтівка Симонова АВС-36, самозарядна гвинтівка токарєва СВТ-40

Пістолет-кулемет Дегтярьова і пістолет-кулемет Шпагіна - основа озброєння Червоної армії в роки Великої Вітчизняної війни.

- Пістолет-кулемет Шпагіна - це перший експонат у нашому музеї, з нього все почалося, - розповідає Микола Соболєв. - ППШ - це такий же символ нашої країни, як, наприклад, автомат Калашникова. Наявність ППШ вплинуло на хід війни. Воно дуже просте у виробництві, ми могли випускати його у великих кількостях. Німці ж робили упор на якість, на виготовлення їх примірника йшло 12 людино-годин! Вони все ускладнювали, вони перемудрили. Це їх і погубило.

ППШ в секунду випускав до 15-20 куль. У диск ППШ поміщається 71 патрон. В умовах ближнього бою це було дуже потужною зброєю. Це одне з найбільш масових видів стрілецької зброї Червоної армії, ППШ брав участь у всіх найбільших битвах, пройшов разом з радянським солдатом всю війну і закінчив її в Берліні.

Це одне з найбільш масових видів стрілецької зброї Червоної армії, ППШ брав участь у всіх найбільших битвах, пройшов разом з радянським солдатом всю війну і закінчив її в Берліні

У цього пістолета-кулемета (нижній на фото) своя історія, яку відтворили працівники музею. "Він був знайдений під підбитим танком. Там було дуже багато гільз, солдат відстрілювався, він не здався, не втік, а стріляв до останнього патрона", - говорить Микола Соболєв.

Ще одним символом Великої Вітчизняної була гвинтівка Мосіна. У музеї РМК представлені різні її варіації, які проводилися в царській Росії, РРФСР, Радянському Союзі, а також Фінляндії, Франції і США.

- Тут є гвинтівка Мосіна з багнетом-блокадників, це дійсно великий раритет, - каже Микола, - багнет виготовлявся на Кіровському заводі під час блокади Ленінграда.

- Тут є гвинтівка Мосіна з багнетом-блокадників, це дійсно великий раритет, - каже Микола, - багнет виготовлявся на Кіровському заводі під час блокади Ленінграда

Гвинтівка Мосіна прийнята в озброєння російської армії в 1891 році. Різні її варіації використовувалися і в роки ВВВ. Гвинтівка Мосіна прийнята в озброєння російської армії в 1891 році Гвинтівка Мосіна з багнетом-блокадників.

Величезним авторитетом в роки Другої світової користувалася автоматична гвинтівка Симонова АВС-36.

- Це теж легенда, це наша історія. Тут представлена ​​автоматична гвинтівка Симонова з предсерийного випуску, і це дуже рідкісна річ. Вона створювалася під шефством маршала Тухачевського. У 1936 році рушниця пройшла всі випробування. Вона витримувала 27 тисяч пострілів! Це дуже багато. Вона була важкувато, але дуже перспективною. Після того як Тухачевський був засуджений і розстріляний, Сталін, будучи дуже недовірливим і мстивим, особисто був за те, щоб прибрати всі ідеї Тухачевського. І, врешті-решт, на озброєння беруть гвинтівку Токарєва зразка 1938 року, на той момент ще гвинтівку дуже "сирий".

Великим досягненням радянського озброєння можна вважати гвинтівку Токарєва СВТ-40. З одного боку, вона була досить примхлива, вимагала ретельного догляду, за що її називали Свєтку, натякаючи на жіночий примхливий характер. З іншого боку, вона мала відмінну скорострільність і високу бойову міць.

"Самозарядна гвинтівка Токарєва прийнята на озброєння в 1938 році", - розповідає Микола Соболєв.

- З часом Токарев допрацював гвинтівку, і найкращим зразком стала СВТ-40. Наші противники, німці, вважали саме її (а не свої маузер або Вальтер) кращої гвинтівкою всіх часів і народів. Відомі задокументовані випадки, коли після захоплення складів з СВТ-40 німецькі солдати билися один з одним за неї.

Рідкісним зразком музею є перший радянський ручний кулемет "Максим" Токарева. Всього їх було випущено 2,5 тисячі примірників.

- Назва "Максим" - це похідне від системи Максима. Взагалі раніше наголос ставився на перший склад. Є умови, які повинні бути дотримані, щоб річ можна було назвати Максим: зброя повинна бути зроблено на станочном обладнанні і має бути присутнім три вузла зі звичайного станкового кулемета Максим.

Нижче ми розповідаємо про найцікавіші експонати зброї різних епох і різних країн. Одним зі світових раритетів в музеї є автоматична гвинтівка Федорова.

- Побачити оригінал автомата Федорова ви можете тільки в двох місцях - артилерійському музеї Санкт-Петербурга і нашому музеї. Все інше - це музейні та автентичні копії. У них можуть ствол, магазин, частина затвора бути справжніми, а інші деталі замінені. А екземпляр нашого музею до останнього гвинтика справжній.

Автоматична гвинтівка Федорова 1916 року. Унікальний експонат. У світі збереглося всього два першотвору.

А нижче - фотографія гіршого зброї всіх часів і народів за версією Миколи Соболєва. Це французький кулемет системи Шоша.

- Ті, хто особисто знайомий з французьким автопромом, напевно, дивлячись ось на це "чудо", як мінімум відчує себе не самотнім у своїх стражданнях, - іронізує Микола. - Взагалі, якби був рейтинг гіршого зброї всіх часів і народів, то гордо з великим відривом від усіх інших в топі йшов би ось цей французький кулемет. Це їх перший кулемет. Зверніть увагу на секторний магазин. При стрільбі гарантовано остання куля переверталася, і всю систему заклинювало! Тому під час стрілянини військовослужбовець повинен був поглядати, щоб не постріляних до останнього патрона. Але і постріляних треба було ще зуміти, оскільки в цей магазин потрапляв пил і бруд. Та й темп стрільби - він, скоріше, присипляв противника.

Та й темп стрільби - він, скоріше, присипляв противника

"Найгірше зброю в історії зробили французи", - вважає експерт Микола Соболєв. Мова про експонат в середині. Це французький кулемет системи Chauchat.

Ви, напевно, чули назву світового бренду Zinger. І перша асоціація - це швейні машини. Все вірно: компанія спеціалізувалася на випуску швейних машинок, але в роки Першої світової війни почала нести величезні збитки і була змушена перейти на випуск пістолетів, які користувалися набагато більшим попитом.

Музей не працює за графіком, він відкриває тільки на час змагань зі стрільби.

- Наш музей - це приватна колекція. Це нестандартного формату музей, у нас немає штату, який би працював в музеї з 8:00 до 17:00. Це інше, це мій порив душі, я б сказав. Та й стандартна робота музею тут, напевно, і не потрібна. Розумієте, це настільки ексклюзивно, настільки штучно, що ставити це на потік не можна. Повторюся, рівних цьому музею в Росії немає. Так, як тут розташовані експонати, їх рівень - це унікально. Відкривається музей тільки на час змагань зі стрільби тут, на території, тоді бувають екскурсії для уболівальників та учасників, - пояснив керівник музею Микола Соболєв.

Замість швейних машинок в певний період "Зінгер" випускала навіть пістолети. Замість швейних машинок в певний період Зінгер випускала навіть пістолети "Кольт" - перший автоматичний пістолет на озброєнні США. Окопний німецький перископ. За допомогою цієї системи солдат міг сидіти в окопі і вести прицільний вогонь. Кільце-револьвер. Дами надягали його на палець. Йшли на зустріч з противником, кидали хустку, коли кавалер нахилявся, щоб підняти хустку, дама виробляла постріл. Кулі були отруйні, тому було досить пробити шкіру. Яд був настільки сильним, що смерть наставала протягом декількох секунд. Прихований пістолет під виглядом ключа. Набір мисливця на вампірів. Англія, 18 століття. Набір для дуелі. Росія, 19 століття. Четирёхствольний пістолет піратів Карибського моря. Пістолет-шпага. Один з найстаріших експонатів. Пістолет Конкістадора. Франція, 16 століття. Пістолет, оброблений людською кісткою. Османська Імперія, 18 століття. Рушниця-дубина для колоніальної поліції. Східна Азія, 19 століття. Пістолет-спис для вбивства бойових слонів. Британська Індія, 18 століття. Капсульне рушницю з насадкою для метання гранат. Росія, Тула, 19 століття. Пістолет-сокира. Великобританія. Пістолет, з якого був застрелений президент Лінкольн. Колекція кулеметів. Колекція пістолетів Дикого Заходу. Саме з таким револьвером ходили ковбої по шинках і стріляли на дуелях.

Текст: Іван ВЕДЕНІН
Фото, відео: Антон БУЦЕНКО / Е1.RU

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация