1 Марка 1919 докладний опис

  1. Водяний знак: Аверс:
  2. Реверс:
  3. коментар:

Водяний знак:

Аверс:

Аверс:

Російською мовою. По всьому полю банкноти квітковий візерунок.

У лівому нижньому кутку тиснений друк (конгрев)!

Напис: "Західна добровольча армія, Мітава 10 Окт.1919 року".

"Ці розмінні знаки забезпечуються всім надбанням західної добровольчої армії і мають ходіння на території, зайнятій армією як законний засіб платежу і з 1 квітня 1920 року вільно розмінюються в армійських казначействах на марки або на рівноцінну рублеву валюту.

За підробку цих розмінних знаків винні піддаються суворому покаранню ".

Західна добровольча армія (ЗДА) - антирадянське військове підрозділ прогерманской орієнтації, сформований П. Р. Бермондт-Аваловим з російських офіцерів і німецьких добровольців в кінці 1918 - початку 1919 р в Прибалтиці для боротьби з більшовиками і проголошеної 18 листопада 1918 року Латвійської республікою. Західна добровольча армія (ЗДА) - антирадянське військове підрозділ прогерманской орієнтації, сформований П

Єлгава (латиш. Jelgava, історичне російська назва Мітава, ньому. Mitau) - місто (з 1573 року) до Латвії, в 1578-1795 столиця Курляндського держави. Розташований в південній частині Земгальского низовини, на річці Лиелупе. Місто знаходиться на відстані 42 км. від Риги.

У центрі, над номіналом, малий державний герб російської імперії.

На крилах двоголового орла (Малого герба) розміщувалися вісім гербів повного титулу імператора Росії: герб царства Казанського; герб царства Польського; герб царства Херсонеса Таврійського; з'єднаний герб Київського, Володимирського і Новгородського великих князівств; герб царства Астраханського, герб царства Сибірського, герб царства Грузинського, герб Великого князівства Фінляндського.

У 1895 року був височайше наказано залишити без змін малюнок державного орла, виконаний академіком А.Шарлеманем. Останній за часом акт - "Основні положення державного устрою Російської імперії" 1906 року - підтвердив всі попередні законоположення, що стосуються Державного герба. ( У світі геральдики )

Банкноти підписані:

Командувач Західного Добровольчої Армією Полковник Авалов-Бермондт Командувач Західного Добровольчої Армією Полковник Авалов-Бермондт.

Павло Рафа (і) Лович (Рафаеловіч, Михайлович) Авалов-Бермон (д) т (князь Авалов, 4 березня 1877 - 27 січень 1974) - російський офіцер, генерал-майор (1919), представник пронімецького течії в білому русі в Прибалтиці. У літературі зустрічаються різні варіанти написання по батькові та прізвища. Ставлення до Авалова-Бермондт в радянській і емігрантської історіографії в основному негативне. Ймовірно через те, що він послідовно шукав союзу з німцями, в той час коли більшість керівників Білої армії ставило на Антанту. Його звинувачували в провалі походу Юденича на Петроград, в авантюризмі і самозванстві. Відповідно до іншої точки зору дії Бермондт могли привести до перемоги Білого справи, якби його лідери виявилися більш далекоглядними і погодилися з пропозиціями Бермондт спертися у війні з більшовизмом на німецькі військово-політичні кола.

Начальник Відділу Государственнаго Господарства при Армії Енгельгардт Начальник Відділу Государственнаго Господарства при Армії Енгельгардт.

Борис Олександрович Енгельгардт (1877-1962) - російський військовий і політичний діяч, перший революційний комендант Петрограда під час Лютневої революції.

У центрі, під номіналом, хрест графа Келлера мальтійської форми.

В кінці 1918 року, після падіння гетьмана Скоропадського, полковник Бермондт-Авалов евакуювався з Києва з німцями. Російські офіцери були інтерновані в табір Зальцведель. Тут у нього народилася думка сформувати в Прибалтиці союзну з Німеччиною добровольчу армію. Символом її став т. Н. "Хрест Келлера": білий мальтійський хрест "терпіння і невтомної боротьби" - в пам'ять про який мав його (як випускник Пажеського корпусу) Ф. А. Келлер. Пізніше колір хреста був змінений на чорний.

На тлі, білим кольором, два православних хреста.

Номінали цифрами праворуч і ліворуч, в центрі прописом.

Реверс:

Реверс:

Текст на німецькій мові (аналогічний російському тексту).

Номінали цифрами по всіх кутках, прописом в центрі.

коментар:

Знайшов цікаву статтю по Маркам Західної Добровольчої Армії:

У 1919 році, незважаючи на Версальський договір, німецькі війська продовжували перебувати в Латвії. Антанта вирішила використовувати німецькі з'єднання в якості своєї збройної опори в боротьбі проти революції в Прибалтиці. Німеччині пропонувалося тримати війська в Прибалтиці, поки союзники вважатимуть це за необхідне. Хоча багато німецькі солдати під впливом революційних подій покидали фронт, досить значна частина колишньої кайзерівської армії в Курляндії перебувала ще в руках генералітету. Тут німецькі війська були зведені в "залізну дивізію" на чолі з генералом фон дер Гольцем. Під його командуванням, крім дивізії, знаходилися частини Ландсвера і білогвардійський загін князя Лівена. Прагнучи створити в Прибалтиці "Балтійське герцогство", фон дер Гольц навесні 1919 року повалив уряд англо-американської орієнтації Карліс Ульманиса і організував пронімецький уряд. У зв'язку з цим невдоволення союзників генералом досягло межі, і в липні 1919 року Верховний рада Антанти наполегливо зажадав виведення німецьких пошук з Прибалтики.

В цей же час в Прибалтиці претендували на певне положення і влада білогвардійці як антантофільской, так і германофільскім орієнтації. Базою пронімецького табору була Латвія. Німецькі військові кола відкрито вербували в Прибалтиці добровольців для поповнення білої армії. Вербувалися добровольці і з російських військовополонених в Німеччині. У Курляндії прогерманские білогвардійських корпусом командував Павло Бермондт. За своїми політичними переконаннями він був монархістом. У травні 1919 року з невеликим загоном російських білогвардійців він з'явився в Лієпаї, а в червні вже влаштувався в Митаве (Єлгаві), де продовжував формування білогвардійських з'єднань. Спільно з фон дер Гольцем діяв проти Рад. Опинившись в Прибалтиці, він до вересня іменував себе Бермондт, а в жовтні став Аваловим-Бермондт, а з листопада - князем Аваловим-Бермондт. На противагу "Північно-Західному уряду" антантофільской орієнтації, в Митаве виник прогерманський "Русский Західний Урядовий Рада" ( "Західно-російське Уряд") на чолі з графом паленої.

Всі ці події турбували, в першу чергу, англійців. Вони вирішили для посилення контролю над діями Бермондт-Авалова перекинути його сполуки під Нарву в безпосереднє підпорядкування Юденичу, на що йому було віддано відповідний наказ. Але замість виконання наказу, 21 вересня 1919 року, між Бермондт і німецьким командуванням був укладений договір про включення до складу російських військ німецьких військових частин в якості добровольців. Таким чином, в Курляндії була сформована Західна (російсько-німецька) армія чисельністю в 52 тисяч чоловік, в тому числі близько 40 тисяч німців. Штаб армії очолював колишній командир німецької "залізної дивізії" Бішоф. Таким чином, Бермондт мав армією, яка за чисельністю і озброєння перевершувала армію Юденича.

У своїх мемуарах "У боротьбі з більшовиками" Бермондт-Авалов так охарактеризував фінансовий стан своєї армії:

"Армія була оснащена всім необхідним і нестачі ні в чому не терпіла, але запасів великих не було. Грошей було мало. Мої звернення до німецької індустрії через завідував фінансовим відділом барона Енгельгардта, голови Ради управління графа Палена, нарешті, особисті переговори графа фон дер Гольця про надання фінансової підтримки армії успіху не мали. Силою обставин я, таким чином, був поставлений в необхідність випускати грошові знаки під забезпечення майнового надбання армії ".

До цієї характеристики командувача армією важко що-небудь додати. Відносно грошей, які були випущені Бермондт-Аваловим, знайдені досить докладні архівні матеріали. Отже, 24 жовтня 1919 року в Митаве було дано оголошення "Русского Західного Урядового Ради" про те, що відповідно до наказу Головнокомандувача Західної Добровольчою армією випускаються грошові знаки цієї армії на суму 10.000.000 марок номіналом в 1, 5, 10 і 50 марок . Ці грошові знаки надходять в обіг нарівні з німецькими окупаційними грошима, що випускалися позичкової касою міста Ковно. В оголошенні було наведено умови обміну випускалися знаків в Західній кредитної конторі на ост-знаки. Так, право на обмін передбачалося для наступної категорії осіб:

- всім, що знаходиться на службі в Західній армії і звільненим у відпустку на батьківщину, а також відповісти тому, хто гроші своїм сім'ям за посередництвом Західної кредитної контори;

- особам, які мають дозвіл на виїзд за кордон;

- торговцям, які купують за кордоном товари.

З наведеного переліку випливає, що грошові знаки Бермондт-Авалова призначалися в основному для звернення не серед російського складу армії, а серед німецьких військовослужбовців і осіб, що постачають їх товарами. В оголошенні також вказувалося, що грошові знаки забезпечувалися всім майном Західної армії і всім казенним майном, що перебуває на зайнятої армією території. Був також наведено курс цих грошей, а саме: 2 марки Західної армії прирівнювалися до одного ост-знаку (ост-рублю) і 2 царським рублям.

Для того, щоб населення окупованих територій брало гроші Західної армії, було обіцяно відпускати дрова і лісові матеріали в першу чергу тим місцевим жителям, які будуть розплачуватися цими грошима. Командування армії, очевидно, розуміло, що такі привілею не зваблять місцеве населення приймати гроші армії, та ще за офіційним встановленим курсом. Тому відповідно до наказу Бермондт-Авалова в оголошенні були наведені такі міри покарання за порушення правил обігу та встановленого курсу:

- особи, які відмовилися приймати грошові знаки Західної Добровольчої армії або приймають їх за нижчим курсом, піддаються грошового штрафу до 1000 царських рублів, або тюремного ув'язнення до 6 місяців, або обом покарань разом;

- особи, спіймані при злісної агітації проти знаків Західної Добровольчої армії, будуть віддані до військового суду.

На грошових знаках (крім знака в 50 марок) стоїть дата випуску - 10 жовтень 1919 року і підписані вони Бермондт-Аваловим на посаді командувача армією. Звідси випливає, що за термін не більше двох тижнів Бермондт-Авалон встиг отримати нову посаду - став головнокомандувачем, про що свідчить його підпис на оголошенні, яке було випущено 24 жовтня 1919 року.

Гроші Західної армії хоча і були віддруковані на білому папері без водяних знаків, але всі вони мають гарне орнаментально-художнє виконання. На всіх купюрах проставлена ​​серія і номер, а на деяких екземплярах виконано рельєфне тиснення - конгрев.

На оформлення випущених грошових знаків сильний вплив зробила військово-політична обстановка, що склалася в Латвії в період утворення Західної армії і "Західно-Російського уряду". У малюнках грошових знаків поєднана монархічна і релігійна символіка дореволюційній Росії з почесним військовим орденом Німеччини "Залізним хрестом". Всі грошові знаки прикрашені гербом царської Росії - двоголовим орлом з усіма царськими регаліями. Тіньові зображення православних хрестів на малюнках підтверджували, очевидно, святу місію, виконувану армією Бермондт-Авалова по реставрації монархії в Росії. Написи на грошових знаках надруковані російською і німецькою мовами. Смислова сторона написів на німецькій мові практично не відрізняється від російських написів. Деяка відмінність полягає в тому, що замість "тимчасових розмінних знаків" вони названі (виходячи з перекладу) просто "паперовими грошима".

Зі змісту наказу та оголошення слід, що передбачався одночасний випуск всіх купюр серії. Разом з тим ці купюри по фінансово-емісійним і художньо-орнаментальним параметрам чітко поділяються на 2 групи: перша група - грошові знаки номіналом в 1, 5 і 10 марок, друга група - грошовий знак вищого номіналу в 50 марок.

За параметрами матеріально-фінансового забезпечення перевага була віддана грошового знаку гідністю в 50 марок. На цьому ж знаку малюнок "Залізного хреста" займає призначене йому германофільскім урядом положення - вище герба Росії. Таким чином, навіть в оформленні грошових знаків досить переконливо проявилася політичне й ідеологічне зміст "Західно-російського уряду" і Західної армії на чолі з Бермондт-Аваловим - затятим монархістом і другом Німеччини. ( mirtesen.ru )

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация