1 травня: історія одного свята

  1. Першотравень і язичництво Ритуальні церемонії, Фото: відкритий джерело 1 Мая відомий більшості...
  2. Святкування в Росії
  3. 1 травня в Чехії

Першотравень і язичництво

Ритуальні церемонії, Фото: відкритий джерело   1 Мая відомий більшості громадян, як свято комуністичної епохи, який пережив політичні зміни і залишився в календарі червоним днем Ритуальні церемонії, Фото: відкритий джерело 1 Мая відомий більшості громадян, як свято комуністичної епохи, який пережив політичні зміни і залишився в календарі червоним днем. Однак своїм корінням він сягає в далеке минуле. Для древніх римлян це був день урочистого жертвопринесення на честь богині Майї - покровительки землі і родючості, старшої з Плеяд, дочок титана Атланта та океаніди Плейони. Разом з сестрами вона жила в Аркадії, де її зустрів і полюбив Зевс. Від нього вона народила сина Гермеса. Щоб позбавити від переслідувань Гери, Зевс узяв Майю на небо разом з іншими шістьма сестрами, перетворивши їх в сузір'я. Саме ім'ям цієї богині і названий останній весняний місяць, він же - перший місяць посівних робіт. У Стародавньому Римі було прийнято вранці виходити з міста і йти в поле чи ліс; музика і танці супроводжували хід. Наламавши зелених гілок, жителі поверталися до міста, прикрашали ними ворота і вдома і влаштовували бенкети з танцями, які, до речі, нерідко закінчувалися оргіями. Навіть імператор Тиверий намагався заборонити ці урочистості, проте святкування незабаром стали народною традицією. З поширенням християнства в епоху раннього Середньовіччя в Європі це свято набуло двоїстий характер. З одного боку, представники Церкви намагалися позбавити суспільство від язичницьких «пережитків» та звести цей день до простих гулянь і святкового весняного відпочинку на природі. Але язичницька сутність свята не зникла.

Ніч на 1 травня продовжувала вважатися сприятливою для ритуальних церемоній і жертвопринесень, в тому числі людських. Саме в ті часи склалася народне повір'я, що першотравнева ніч - це свято відьом, які зліталися на мітлах і козлах на гору Брокен в Німеччині, де проводили час в диких бенкетах, танцях і зляганні з демонами і дияволом.

Вальпургієвої ночі стала дещо пізніше. Ця назва пов'язана з ім'ям Святої Вальпургії Уімбурнской, англійської черницею, яка приїхала до Німеччини в 748 році з метою заснування монастиря. Вона померла 25 лютого 777 року в Хайденхаймі. Сторіччя після смерті при ремонтних роботах в монастирі її могила була порушена, і вночі - якраз на 1 травня - робочим з'явилася її грізна тінь. Пізніше поклоніння їй в Німеччині стало обростати окультними рисами, а ім'я та день її пам'яті виявилися пов'язані зі згаданою легендою про нечисту силу. Зокрема Гете докладно розповідає про Вальпургієвої ночі в «Фаусті» (в перекладі Б. Пастернака):

Вальпургієва ніч, автор: Альберт Вельті   Від німців першотравневі святкування приблизно з XIII століття проникли і до східних слов'ян, з'єднавшись з місцевими язичницькими звичаями Вальпургієва ніч, автор: Альберт Вельті Від німців першотравневі святкування приблизно з XIII століття проникли і до східних слов'ян, з'єднавшись з місцевими язичницькими звичаями. Поляки, словаки, чехи зустрічали травнем весну і проганяли з селищ марену (смерть природи); на Русі першотравневі гуляння стали влаштовуватися за часів Петра I, який побачив їх уперше в німецькій слободі в Москві і з яким вони дуже сподобалися. Так, в «Путівнику по Москві і її околицях» за 1872 рік у оповіданні про Сокольниках зазначено: «До Петра Великого полювання була найулюбленішим заняттям царів, але Петро, ​​який не любив її, скасував її при дворі. З цих пір Сокільники перестали бути місцем царського полювання і стали улюбленим місцем заміських прогулянок москвичів. Особливо чудово тут гуляння 1-го Травня, на яке збирається майже вся Москва ». У середньовічній Європі на 30 квітня припадав і кінець адміністративного року. У цей день веселощі йшло повним ходом: селяни проводили щорічний збір громади, на якому обирали нового старійшину і виганяли на випас худобу. Тоді ж з'явився звичай запалювати травневі багаття, зборів навколо яких супроводжувалися стріляниною, дзвоном дзвіночків, криками і шумом.

сучасна історія

Першотравень в сучасній формі з політичним ухилом виник в середині XIX століття в робітничому русі, що висунула в якості одного з основних вимог введення восьмигодинного робочого дня.

Розповідає історик Військово-історичного інституту Ярослав Ланики:

Ярослав Ланики, Фото: Військово-історичний інститут   «Рівень життя робітників і умови праці тоді, в епоху індустріалізації, були дуже важкими, робочий день тривав по 10-14 годин і більше Ярослав Ланики, Фото: Військово-історичний інститут «Рівень життя робітників і умови праці тоді, в епоху індустріалізації, були дуже важкими, робочий день тривав по 10-14 годин і більше. Не дивно, що робітничий клас домагався змін. Спочатку з вимогою про скорочення робочого дня виступили робочі Австралії 21 квітня 1856 року. За їх прикладом 1 травня 1886 року анархічні організації США і Канади, а також Американська Федерація праці та інші захисники прав робітників організували мітинги і демонстрації, а також оголосили загальнонаціональний страйк. Найбільш радикальний характер вона прийняла в Чикаго.

Демонстрації тривали кілька днів і закінчилися сутичками з поліцією. 4 травня на мітингу протесту в Хеймаркет терорист кинув бомбу в поліцейських, які відповіли стріляниною по натовпу. Шістдесят офіцерів поліції отримали поранення, вісім загинули, точне число загиблих робітників визначено не було.

Поліція заарештувала сотні городян, за звинуваченням в організації вибуху вісім робітників-анархістів були засуджені до повішення. Трьом з них смерть замінили вироком до 15 років каторги, але четверо все-таки, незважаючи на протести міжнародної громадськості, були страчені ». Їх похорон знову перетворилися в масову демонстрацію. Вони увійшли в історію робітничого руху як «чиказькі мученики». Але днем ​​їх пам'яті соратники призначено не день страти, і не день трагічного зіткнення, а саме 1 травня. У грудні 1888 року в Сент-Луїсі з'їзд Американської Федерації Праці оголосив 1 травня вдень загальнонаціонального виступу за права робітників.

Паризький конгрес II Інтернаціоналу (липень 1889 роки) за пропозицією французького делегата Раймона лавини в знак солідарності з чиказькими робочими оголосив 1 травня 1890 року Днем солідарності робітників усього світу і прийняв рішення про проведення в цей день щорічних робочих демонстрацій.

1 травня 1890 р Стрілецький острів, Прага, Фото: відкритий джерело   Дана подія була негайно підхоплена революційно-соціалістичними рухами в усіх європейських країнах 1 травня 1890 р Стрілецький острів, Прага, Фото: відкритий джерело Дана подія була негайно підхоплена революційно-соціалістичними рухами в усіх європейських країнах. 1 травня 1890 року свято було вперше проведено в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Італії, Норвегії, Франції та Швеції. У Великобританії він пройшов 4 травня. Основним гаслом маніфестацій була вимога восьмигодинного робочого дня.

І знову дамо слово Ярославу Ланики, який оповідає про те, як пройшли святкування першого Дня солідарності робітників в чеських землях.

«1 + травня 1890 Ян Неруда привітав трудівників в своєму фейлетоні. Згідно зі статистикою в святковій демонстрації взяло участь близько 130 тисяч осіб. Центрами святкування стали Прага, Пльзень і Острава. Якщо говорити про заборони, в той час роботодавці погрожували підлеглим, що участь в демонстрації спричинить за собою звільнення. Треба сказати, на жаль, свято не обійшлося без жертв. У 1891 році недалеко від Брно було застрелено 10 осіб. Жертви були і в наступному році, коли поліція відкрила вогонь у натовп », - зазначає Ланики. У 1891 році за рішенням Брюссельського конгресу другого Інтернаціоналу, окремих секціях в кожній країні було надано право самостійно встановлювати дату і форму святкування 1 травня.

Святкування в Росії

У Російській імперії це свято вперше було відзначено в 1890 році у Варшаві проведенням першотравневої страйку робітників. На наступний рік в Петербурзі відбулася перша маївка - збори революційно налаштованих робітників за містом, що отримала свою назву від традиційних маївок-пікніків.

Офіційним же святом Першотравень став тільки після Жовтневої революції 1917 року. У 1918 році він був закріплений в Кодексі законів про працю та отримав назву День Інтернаціоналу. У повоєнний час першотравневі демонстрації змінили смислове навантаження: в 1970 році Основи законодавства СРСР про працю закріпили за святом нову назву - Дні міжнародної солідарності трудящих. Але поступово цей контекст губився. Пояснює історик Олександр Добровольський:

Фото: Радіо Прага   «Першотравневе свято був одним з найулюбленіших в Радянському Союзі, тому що це була весна, було тепло, і люди відпочивали Фото: Радіо Прага «Першотравневе свято був одним з найулюбленіших в Радянському Союзі, тому що це була весна, було тепло, і люди відпочивали. Людей дратували обов'язкові збори і демонстрації, гасла, які потрібно було нести, і вони все це компенсували доступними розвагами, наприклад, прийомом 200 грам чогось розважального по ходу руху - у дворі або скверику. Для цього заздалегідь заготовляли бутерброди, тут на допомогу трудящим приходив плавлений сирок. У 1997 році свято деполітизувати і став святом світлого Христового воскресіння. Хоча хто знає, може з часом цей день поверне собі первісний зміст боротьби трудящих за свої права. Адже ми всі працюємо, і у нас є права, які потрібно відстоювати ».

1 травня в Чехії

1 травня в Чехії - не самий шанований свято, так як він нагадує населенню про радянський спосіб життя. Про історію його святкування в Чехословаччині та сучасної ЧР нам розповів Іржі Коціан, професор Інституту сучасної історії Академії наук ЧР.

Новостворена Чехословаччина вперше відзначила 1 травня в 1919 році. Як проходили святкування у той історичний період?

За часів Першої республіки докорінно змінився погляд на працю. Президент Томаш Гарріг Масарик казав, що праця - це те, що генерує цінності. Разом з тим, існували побоювання, що може повторитися ситуація кінця XIX століття, і тому держава і правоохоронні органи до цього дня ретельно готувалися. Люди, втім, теж боялися вийти на вулиці, але час показав, що робітничий клас не зацікавлений в конфліктах, трудящі хотіли провести демонстрації і просто відпочити.

Однак в 20-х і особливо 30-х рр., В контексті складної зовнішньополітичної ситуації і внаслідок економічної кризи, спостерігалося певне розшарування суспільства не тільки з питання погляду на 1 травня, а й взагалі всіх свят, які стосувалися робітничого класу. В результаті різні групи населення почали відзначати їх окремо на партійному і партійно-профспілковому принципі: крім комуністів, свій Першотравень відзначали соціал-демократи, націонал-соціалісти та інші політичні об'єднання.

Як пройшли Першотравневі демонстрації в критичні для Чехословаччини 1938 і 1939 роки, коли в країні відчувалася загроза швидкого німецького вторгнення?

1 травня 1938 року в Ліберці, Фото: відкритий джерело   Першотравень 1938 роки зіграв особливу роль 1 травня 1938 року в Ліберці, Фото: відкритий джерело Першотравень 1938 роки зіграв особливу роль. У той рік свято відзначалося в зовсім іншому внутрішньополітичному та міжнародному контексті, хоча ці настрої були присутні в рамках всього міжнародного соціалістичного руху ще з 1935 року. У 1937-38 роках були присутні контакти на рівні чиновників і членів соціалістичних і робітничих організацій, здійснювалася співпраця, висловлювалися подібні погляди на ситуацію, яка викликала серйозну стурбованість. Це кілька розмивало ідеологічні відмінності, завдяки чому демонстрації і свята, хоча і залишалися партійними, але вже не були виключно ідейними. Особливо це було характерно для комуністів.

У 1948 році характер свята знову змінився. Чи можна сказати, що цей день перетворився з урочистого декларування вимог і позицій робітничого руху в вшанування чинній владі?

Почасти. К1 травня 1948 року відбулося деякий час після жорсткої лютневої репресивної кампанії проти громадян, які були не згодні з комуністами; також очікувалися вибори, які були намічені на 31 травня. Клемент Готвальд не був зацікавлений в тому, щоб громадськість була налаштована проти режиму. Навпаки, свята, яким значилося 1 травня або передвиборні мітинги Національного фронту, повинні були проходити в дусі народного веселощів і торжества. Хоча комуністи і стежили за тим, що відбувається, але намагалися домогтися відчуття народної єдності.

А як обстояла ситуація в 50-х роках? Люди тоді були зобов'язані брати участь у демонстраціях. Ходи неможливо було залишити, так як міліціонери стояли уздовж всієї траси руху потоку людей по Вацлавській площі, де зазначалося 1 мая ...

Іржі Коціан, Фото: Шарка Шевчікова, Чеське радіо   У той час дійсно існував строгий сценарій Іржі Коціан, Фото: Шарка Шевчікова, Чеське радіо У той час дійсно існував строгий сценарій. Веселий Першотравень відразу перетворився на дисципліноване хід в колонах представників різних професій, військових, народної міліції. Той, хто не міг бути присутнім, зобов'язаний був принести довідку від лікаря. Протягом декількох роки 1 травня проходив так, немов людина бачила кадри з Червоної площі в Москві.

Католицька церква, до речі, також відзначала День праці, чи не так?

Це маловідомий факт. З 1955 року католицька церква святкує день святого Йосипа Трудівника, покровителя всіх трудящих. Швидше за все, то була реакція на репресії проти католицької церкви в країнах Східного блоку на початку 50-х років, і в той же час спроба показати, що поняття роботи і її етична оцінка може мати духовний та ідейний контекст, а не тільки комуністичний.

Але в 1968 році все було по-іншому ...

Дійсно, через довгий час Першотравень був справжнім Святом праці, на який люди йшли з радістю, інтересом, тому що там можна було вільно висловлюватися. У демонстраціях тоді могли взяти участь абсолютно будь-які групи громадян, які відкрито могли про це заявити. У документах зафіксовані позитивні реакції з боку деяких комуністичних представників, і це був дивовижний і обнадійливий момент.

Яку роль відіграє 1 травня в сучасній Чехії?

Квітуче черешневе дерево, Фото: Барбора Нємцова, Чеське радіо - Радіо Прага   Він все ще носить певне політичне забарвлення Квітуче черешневе дерево, Фото: Барбора Нємцова, Чеське радіо - Радіо Прага Він все ще носить певне політичне забарвлення. Для однієї частини суспільства це День праці, а для іншого - просто вихідний. У цей день ніхто не ходить на демонстрації з примусу, а просто відпочиває і веселиться, насолоджуючись навесні разом зі своєю сім'єю і друзями. «Політичний» Першотравень відзначають, в основному, соціальні демократи, нащадки робітничого руху. Іноді в цей день відбуваються і заходи, які мають суспільний і політичний резонанс: наприклад, в Празі, коли на традиційному місці, де раніше проводили ходи комуністи, збираються представники Конфедерації політичних в'язнів і згадують, яких збитків країні і народу завдав попередній режим.

До речі, 1 травня в Чеській Республіці не тільки День праці, а й день закоханих. Його появі багато в чому сприяло одне з популярних творів Карела Гинека Махи (1810-1836), основоположника чеського романтизму - його поема «Май».

Існує традиція - на 1 травня молоді пари цілуються під квітучим черешневим деревом, вірячи в те, що це допоможе зберегти любов на довгі роки. Втім, в День любові цілуватися рекомендовано всім закоханим незалежно від віку. Головне, щоб під черешнею, щоб наступний рік приніс багато хорошого - успіхи, здоров'я і щастя.

Як проходили святкування у той історичний період?
Як пройшли Першотравневі демонстрації в критичні для Чехословаччини 1938 і 1939 роки, коли в країні відчувалася загроза швидкого німецького вторгнення?
Чи можна сказати, що цей день перетворився з урочистого декларування вимог і позицій робітничого руху в вшанування чинній владі?
А як обстояла ситуація в 50-х роках?
Католицька церква, до речі, також відзначала День праці, чи не так?
Яку роль відіграє 1 травня в сучасній Чехії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация