10 російських богатирів, про які мало хто знає

  1. Святогор
  2. Вольга Святославич
  3. Микула Селянинович
  4. Сухман Одіхмантьевіч
  5. Дюк Степанович
  6. Василь Буслаєв
  7. Микита Кожум'яка
  8. Хотен Блудович
  9. Михайло Потик
  10. Дунай Іванович

Навіть ті, хто в школі пропускав уроки історії і літератури, хоч вночі, розбуди їх, зможуть відразу назвати імена найвідоміших російських богатирів: Альоша Попович, Добриня Микитич та Ілля Муромець. Спасибі мультиків, звичайно. Але на самій-то справі, богатирів на Русі було не так і мало, але не про всі сьогодні відомо широкому загалу. Несправедливо виходить, однако. А ось це ми зараз і виправимо.

Святогор

Святогор

Один з найдавніших героїв російського билинного епосу. Святогор - богатир-велетень настільки великий і сильний, що навіть Мати - Сиру Земля не могла його витримати. Однак і сам Святогор, згідно епосу, не міг перемогти «тяги земної», укладеної в сумі: намагаючись підняти суму, він йшов ногами в землю.

Вольга Святославич

Вольга Святославич

Вольга відноситься до числа одних із найдавніших богатирів в російських билинах. Його відмінними рисами були здатність до оборотничеству і вміння розуміти мову птахів і звірів. За легендами, Вольга - син змія і княжни Марфи Всеславьевни, яка зачала його чудесним чином, випадково наступивши на змію. Коли він побачив світло, здригалася земля та жахливий страх скував всіх, хто живе істот. Цікавий епізод зустрічі Вольги і Микули Селяниновича описують билини. Під час збору податей з міст Гурчевца і Ореховца зустрів Вольга орача Микулу Селяниновича. Побачивши в Микуле могутнього богатиря, покликав Вольга його з собою в дружину для збору податей. Від'їхавши, Микула згадав, що забув соху в землі. Два рази посилав Вольга дружинників ту соху витягнути, на третій раз сам з дружиною всієї не подолали. Микула ж однією рукою висмикнув ту соху.

Микула Селянинович

Микула Селянинович

Легендарний орач-богатир, з яким не можна битися, тому що «весь рід Мікулов любить Мати - Сиру Земля». Згідно з однією з билин, саме Микула Селянинович звернувся до велетня Святогора підняти впала на землю сумку. Святогор цього зробити не зміг. Тоді Микула Селянинович підняв сумку однією рукою і сказав, що в ній знаходиться «вся тягар земна». Фольклор говорить, що було у Микули Селяниновича дві дочки: Василиса і Настасья. І стали вони дружинами Ставра і Добрині Микитовича відповідно.

Сухман Одіхмантьевіч

Сухман Одіхмантьевіч

Герой київського билинного циклу. Згідно з легендою, Сухман їде здобувати князю Володимиру лебідь білу. Під час поїздки він бачить, що Непра-річка бореться з силою татарською, яка мостить на ній мости калинові, щоб йти до Києва. Сухман б'є силу татарську, але під час битви отримує поранення, які закриває листочками. Сухман повертається до Києва без лебеді. Князь Володимир не вірить йому і велить за вихвалки заточити в льох, а Добриню Микитовича посилає дізнатися, чи правду сказав Сухман, і коли виявляється, що правду, Володимир хоче нагородити Сухман; але він знімає з ран листочки і спливає кров'ю. З його крові потекла річка Сухман.

Дюк Степанович

Дюк Степанович

Один з найоригінальніших богатирів київського билинного епосу. За легендою, Дюк прибуває до Києва з «Індію багату», так, по всій видимості, називали Галицько-Волинську землю. Після прибуття Дюк починає хвалитися розкішшю свого міста, власним багатством, своїм одягом, які щодня його кінь приносить з Індії, і знаходить несмачними вино і калачі князя київського. Володимир, щоб перевірити хвастощі Дюка, відправляє посольство матері Дюка. В результаті посольство визнає, що якщо продати Київ і Чернігів та купити папери для опису Дюкова багатства, то не вистачить того паперу.

Василь Буслаєв

Василь Буслаєв

Теж формально не богатир, але дуже сильний герой, який представляє собою ідеал молодечого і безмежної видали. З дитинства Василь був зірвиголовою, не знав ніяких утисків і робив все тільки так, як заманеться. На одному з бенкетів Василь б'ється об заклад, що буде битися на чолі своєї дружини на Волховському мосту з усіма новгородськими мужиками. Бій починається, і загроза Василя побити всіх супротивників до єдиного близька до здійснення; тільки втручання матері Василя рятує новгородців. У наступній билині, відчуваючи тягар своїх гріхів, Василь відправляється їх замолювати в Єрусалим. Але паломництво до святих місць не змінює характеру героя: він демонстративно порушує всі заборони і на зворотному шляху гине самим безглуздим чином, намагаючись довести своє молодецтво.

Микита Кожум'яка

Микита Кожум'яка

Формально до богатирям не відноситься, але є героєм-змієборцем. Згідно з переказами, дочка київського князя була віднесена змієм і утримувалася їм в ув'язненні. Дізнавшись від самого змія, що він на світі боїться тільки одного людини - Микиту Кожум'яку, вона з голубом відправляє лист до батька з проханням відшукати цього богатиря і спонукати його битися зі змієм. Коли посланці князя увійшли в хату Кожум'яки, займається своєю звичайною справою, він від несподіванки перериває 12 шкур. На перше прохання князя битися зі змієм Микита відмовляє. Тоді князь посилає до нього старців, які теж не змогли вмовити Микиту. Втретє князь відправляє до богатирю дітей, і їх плач чіпає Микиту, він погоджується. Обмотавши пеньком і обмазалися смолою, щоб стати невразливим, богатир б'ється зі змієм і звільняє княжу дочку. Далі, як свідчить легенда, змій, повержений Микитою, молить його про пощаду і пропонує розділити з ним землю порівну. Микита кує соху в 300 пудів, запрягає в неї змія і проводить борозну від Києва до Чорного моря; потім, почавши ділити море, змій тоне.

Хотен Блудович

Хотен Блудович

Богатир в російських билинах, який виступає в одній билині в ролі свата і нареченого. Історія Хотена і його нареченої - практично давньоруська історія Ромео і Джульєтти. Згідно з легендою, Мати Хотена, вдова, на одному бенкеті сватала свого сина до красуні Чайне Часовий. Але мати дівчини відповіла їй образливим відмовою, який почули всі бенкетуючі. Коли Хотен дізнався про це, він відправився до нареченої і та погодилася вийти за нього заміж. Але мати дівчини була категорично проти. Тоді Хотен зажадав поєдинку і побив дев'ятьох братів своєї нареченої. Мати чайну просить у князя військо, щоб впоратися з богатирем, але Хотен перемагає і його. Після цього Хотен одружується з дівчиною, беручи багате придане.

Михайло Потик

Михайло Потик

Один з другорядних богатирів. Відомий він лише в північно-російських билинах як красень і змееборец. Легенд про нього існує кілька. Згідно з однією з них, Михайло на полюванні зустрів лебедя, який звернувся в дівчину - Авдотью Лебідь Білу. Вони одружилися і дали клятву, що якщо хтось помре раніше, то залишився в живих буде похований разом з померлим в одній могилі. Коли Авдотья померла, Потика разом з її трупом спустили в могилу, на коні в повному озброєнні. У могилу з'явився змій, якого богатир убив, а його кров'ю воскресив дружину. За іншими билин, дружина напоїла Потика і звернула в камінь, а сама втекла з царем Кощієм. Товариші богатиря - Ілля, Альоша та інші, рятують Потика і мстять за нього, убивши Кощія і четвертували невірну Лебідь Білу.

Дунай Іванович

Дунай Іванович

Один з найпопулярніших богатирських образів в російських билинах. На відміну від трьох головних героїв епосу (Іллі Муромця, Добрині Микитовича і Альоші Поповича), Дунай Іванович - персонаж трагічний. Згідно з легендою, під час весілля Дунай і Настасья Королевічна, яка теж була Богатирка, починають хвалитися, Дунай - хоробрістю, а Настасья - влучністю. Вони влаштовують поєдинок і Настасья тричі прострілює срібне кільце, що лежить на голові над Дунаєм. Не в силах визнати перевагу дружини, Дунай наказує їй повторити небезпечне випробування в зворотному варіанті: кільце тепер на голові у Настасії, а стріляє Дунай. Стріла Дунаю потрапляє в Настасію. Вона вмирає, а Дунай дізнається, «розпластався їй черево», що вона була вагітна чудесним немовлям: «по колінця ніжки в сріблі, по локоточкі рученьки в золоті, на голівоньці по косиця зірки часті». Дунай впадає на свою шаблю і вмирає поряд з дружиною, з його крові бере свій початок Дунай-ріка.

джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация