10 дивних фактів про Пантеоні в Римі

  1. Вартість квитків
  2. Дивне відсутність історії перебудов
  3. загадковий купол
  4. Легенди про Пантеоні
  5. Дивовижна гармонія форм
  6. Поховання в Пантеоні
  7. Дивні кола з червоного порфіру в підлогах
  8. таємничий фронтон
  9. Дивні колони портика
  10. Ще один дивний факт
  11. Про фонтан і єгипетський обеліск перед Пантеоном

Пантеон найзагадковіше з усіх споруд Стародавнього Риму. Ніхто достеменно не знає коли і головним чином, як він був побудований. Будь-який сучасний будівельник вам скаже, що цього не може бути, тому що не може бути ніколи. А Пантеон варто. Вважається, що його будівництво було закінчено до 120 року н.е.

Такі висновки про віці Пантеону зроблені офіційною наукою на підставі читання збережених літописів. Але в історичних джерелах немає точної вказівки дати в прийнятому сьогодні літо обчисленні. Тобто були побудовані якісь логічні ланцюжки міркувань (правильні або неправильні) і на їх підставі закінчення будівництва Храму всіх богів віднесли до 120 році нашої ери і правлінню імператора Адріана.

Тобто  були побудовані якісь логічні ланцюжки міркувань (правильні або неправильні) і на їх підставі закінчення будівництва Храму всіх богів віднесли до 120 році нашої ери і правлінню імператора Адріана

Пантеон в Римі

Зміст статті

Вартість квитків

Пантеон був свого часу побудований, як Храм всіх богів, але вже давно став церквою Святої Марії і Мучеників. Вхід до чинних церкви безкоштовний, насолоджуйтеся.

Вхід до чинних церкви безкоштовний, насолоджуйтеся

Доступні аудіогіди російською мовою

Далі я розповім вам, що мене бентежить у всій цій історії з Пантеоном і взагалі з античним Римом, оскільки, древнє місто виявився цегляним.

Дивне відсутність історії перебудов

Вікіпедія (я читала статтю на англ., Російською мовою написано набагато менше) дивним чином майже нічого не повідомляє про перебудовах і ремонтах Пантеону, але ж будь-яку будівлю потребує ремонту, ніщо не вічне. А Пантеон виходить майже вічний? Згадайте поміщицькі садиби Росії, побудовані аналогічним Пантеону способом з цегли і розчину. В якому вони перебувають стані? Але ж вони занедбані всього то якісь жалюгідні 100 років.

Солідний вік Пантеону вступає в протиріччя з цегляними стінами і бетонною куполом будівлі. Цегла і бетон мають обмежений термін придатності, сучасна будівельна наука стверджує, що час життя бетону не більше 600 років. Подумайте про венеціанської Кампаніле, адже вона обрушилася в 1902 році класичним чином - розвалилася на окремі цеглинки. Тобто зв'язку між цеглинами ослабли настільки, що вся конструкція буквально за кілька миттєвостей перетворилася на купу будівельного сміття.

А Пантеон древнє кампаніли майже на 1000 років, відповідно до офіційної історичної версії.

А Пантеон древнє кампаніли майже на 1000 років, відповідно до офіційної історичної версії

Пантеон варто в підтоплюються зоні, будь-який будівельник скаже, що це дуже шкідливо для будівлі

Саме старовинне зображення Пантеону я знайшла від XVII століття. Картина написана голландським живописцем Золотого століття Willem van Nieulandt II, що народилися і постійно проживали в Антверпені. Уже тоді він виглядав занедбаним, але для того щоб порости кущами будівлі не потрібні тисячоліття, досить буде 10-15 років відсутності догляду.

Вид Пантеону, Willem van Nieulandt II (роки життя 1584-1635)

Найбільшою ілюстрацією змін конструкції Пантеону є нижченаведена картина Пиранези. У XVI столітті архітектор Берніні за вказівкою чергового Папи побудував нагорі дві дивні дзвіниці, прозвані в народі «ослячі вуха Берніні», щоб надати античному храму більша схожість з церквою. Через два століття, їх прибрали.

Зверніть увагу, як за 150 років, що минули з моменту написання попередньої картини змінилися околиці. Будинки підступили майже впритул до храму. І залишаються в такий же близькості і понині.

І залишаються в такий же близькості і понині

Вид Риму, Пиранези, 1761 рік, зберігається в музеї Сан Франциско

Сліди перебудов Пантеону втім кидаються в очі, але з якихось причин про них нічого не повідомляється. Зверніть увагу над портиком добре видно сліди попереднього портика. Почитайте історію будь-якого стародавньої споруди крім римських, і ви побачите довгу низку перебудов і ремонтів. А історія стародавнього Пантеону ділиться на три відрізки:

  1. Пантеон початку першого тисячоліття, з пожежами, руйнуваннями і відновленням до 120 році. Забуття майже 400 років.
  2. Потім слід короткий епізод із закриттям язичницького храму і відкриттям християнського в цьому ж будинку в 609 році. Забуття близько 900 років.
  3. Далі історія триває вже в XVI столітті.

Разом провал величиною в 900 років. Тут явно щось не так. 900 років для цегляної будівлі це майже вічність. Ніде не повідомляється, що Пантеон піддавався ґрунтовній перебудові. Вважається, що це найбільш добре збереглася будівля Стародавнього Риму, навіть мармурова обробка внутрішнього приміщення здебільшого оригінальна.

Ці мудрі капітелі колон теж оригінальні.

Над головним вівтарем

загадковий купол

Головною загадкою Храму всіх богів є його купол. Бетонний, що не армований купол, якому близько 2000 років ??? Дослідники повідомляють, що нижні яруси купола зроблені з більш твердого бетону, ніж верхні. А в бетон верхніх ярусів була подмешена пемза для полегшення конструкції. До сих пір купол Пантеону залишається найбільшим неармовані куполом в світі.

Товщина купола навколо окулюс 1,2 метра, а при погляді знизу і не скажеш.

Кесонна купол і окулюс

Цікаво, що коли ми були у Флоренції нам розповідали про унікальний купол собору Санта-Марія-дель-Фіоре, побудований Брунеллески в 1436 році, тобто на 1316 років пізніше Пантеону. Повідали про проблеми з якими зіткнувся архітектор. Боялися, що величезний і дуже важкий купол розчавить стіни собору.

На тлі купола Пантеону геніальність Брунеллески меркне, хіба він ніколи не бачив Храму всіх богів в Римі і не міг спробувати зробити що-небудь подібне? Але очевидно, що не бачив, хоча в його біографії розповідається, що він їздив вивчати античні руїни Риму, але конкретно про те, що він вивчав купол Пантеону ані слова. Купол Санта-Марія-дель-Фіоре - подвійний, щоб розподілити навантаження, тобто за конструктивним рішенням зовсім інший.

Легенди про Пантеоні

Для початку зауважу, що римляни самі визнають за собою майстерність в творі і просуванні легенд в життя. Адже наслухавшись красивих історій в Рим кинуться туристи, один з основних джерел доходу італійців. Тому до римських легенд треба ставитися відповідно. Але тим не менше нижчевикладені історії мають місце бути.

Римські легенди повідомляють, що Пантеон був побудований на місці з якого вознісся на небеса сам Ромул - засновник Риму. І різні Храми всіх богів стояли на цьому місці з часів заснування Риму. І це ще не все.

Так само розповідають, що щоб зробити купол всю будівлю засипали землею, змішаної з монетами. Це була своєрідна опалубка та риштування в одному флаконі. А після завершення будівництва, дозволили народу землю з приміщення забрати разом з монетами. Кажуть, що стіни були звільнені від землі протягом доби.

Ці легенди говорять про те, що як була зроблена опалубка для заливки купола невідомо.

Дивовижна гармонія форм

Внутрішнє приміщення Пантеону має форму циліндра, висота якого дорівнює радіусу сфери купола, і становить 43,3 метрів. Всередині зовсім немає вікон, крім загадкового отвору по центру купола, відомого ще як Oculus!

Всередині зовсім немає вікон, крім загадкового отвору по центру купола, відомого ще як Oculus

Креслення для ілюстрації гармонії форм

Окулюс дуже своєрідний архітектурний елемент, ніде більше я не бачила подібного вікна в стелі. Природно через нього в приміщення потрапляє світло і дощ. Підлога зроблена таким чином, щоб дощова вода зливалася в спеціальний отвір. Очевидно, що при первісному будівництві променю світла, проникаючого всередину через околюс, відводилася значна роль.

У нішах, розташованих по колу храму, стояли 7 статуй римських богів, що співвідносяться однак і з 7 планетами давнини (Сонцем, Місяцем, Венерою, Сатурном, Юпітером, Меркурієм і Марсом.). А промінь світла протягом дня обходив тільки половину кола і висвітлював по черзі статуї денних богів. Можна сказати, що Пантеон був античної обсерваторією і храмом одночасно.

Світловий ефект можна подивитися 21 квітня, коли полуденне сонце падає рівно на металеву решітку над дверним отвором. Римляни святкували 21 квітня день заснування міста. У цей день сам імператор стояв біля входу в Пантеон в оточенні світла, що йде зсередини. Це світло ставив імператора на один щабель з богами, мешканцями Пантеону.

Поховання в Пантеоні

Поховання в Пантеоні почали робити теж вже в XVI столітті, якщо не брати до уваги дивного епізоду часів перепрофілювання храму з язичницького в християнський. Кажуть Папа Боніфацій IV велів перевезти 28 возів кісток святих з римських катакомб в Пантеон в 609 році.

В даний час в Пантеоні знаходяться могили Рафаеля Санті (роки життя 1483-1520), архітектора Бальдассаре Перуцці (роки життя 1481-1536), живописця Аннибале Карраччі (роки життя 1560-1609), композитора Арканджело Кореллі (роки життя 1653-1713), короля, який об'єднав Італію - Віктора Еммануїла II (роки життя 1820-1861), короля Умберто I (роки життя 1844- 1900). Ховати великих людей Італії в Пантеоні почали тільки починаючи з XVI століття, а в XVIII столітті французи побудували свій Пантеон в Парижі і так само почали ховати в ньому великих людей Франції.

Поховання Рафаеля Санті

В архітектурі відомі багато наслідування римським Пантеону, але всі вони побудовані не раніше XVI століття.

Дивні кола з червоного порфіру в підлогах

У Храмі всіх богів зберігся оригінальний мармурова підлога, що складається з ряду геометричних візерунків, ще з давньоримських часів. Однак велике коло на підлозі з червоного порфіру ми бачили ще в Соборі Святого Петра, на ньому Карл Великий став на коліна, коли на Різдво 800 року він був коронований папою Левом III імператорською короною. Потім ще 21 імператор схиляли коліна, отримуючи корону Священної Римської імперії з рук тата.

Мармурові підлоги Пантеону за 2000 років ні краплі не потерли, я думаю багато хто з вас за своє життя бачили сильно потерті мармурові підлоги і сходи в будинках куди меншого віку. Або підлоги не оригінальні або в Римі мармур винятковою твердості?

Порфіровий коло в підлозі Пантеону

Аналогічний коло з червоного порфіру є і в базиліці Санта-Марія-ін-Космедін (це там де знаходяться Уста Істини). Вважається, що базиліка була побудована в VI столітті. Навіть коло в базиліці виглядає старішим, ніж коло в античному Пантеоні.

Підлоги в базиліці Санта-Марія-ін-Космедін

Поки шукала щось про ці порфірових колах в підлозі натрапила на інформацію, що у Святій Софії, що знаходиться в Стамбулі є такий же коло. Виходить, що християнські церкви успадкували від язичницьких храмів традицію робити в своїх полах такі порфірову кола? Адже Пантеон спочатку будувався, як язичницький храм.

Пол в Соборі Святого Петра

У Соборі Святого Петра, стоячи на колі коронувалися імператори, у Святій Софії стояв на цьому місці імператорський трон, але що ж тоді означав цей круг в скромній базиліці Санта-Марія-ін-Космедін? Хто-небудь знає відповідь на це питання?

таємничий фронтон

Тільки в XVII столітті за наказом папи Урбана VIII з фронтону Пантеону були прибрані якісь бронзові фігури, що стоять там з часів римських імператорів. Передбачається, що це був імперський орел зі стрічкою. Урбан VIII пустив античні бронзи в переплавку на гармати для замку Святого Ангела.

Колони підтримують трикутний фронтон з написом «М. AGRIPPA LF COS TERTIUM FECIT », що в перекладі звучить як:« Марк Агріппа, син Луція, обраний консулом в третій раз, спорудив це ». Це єдиний фрагмент, що залишився від первісного храму, збудованого Агріппою, і вважається, що Адріан залишив його в пам'ять про свого попередника, коли відновлював Пантеон після пожежі.

Бронзові букви напису до речі відлили заново вже в XIX столітті по слідах, які залишилися на фронтоні. Відновлення малюнка або написів по слідах (діркам в стіні), які залишилися після їх втрати, виглядає досить сумнівно. Отворів на фронтоні дуже багато.

Дивні колони портика

16 масивних колон Корінфа, що підтримують портик, важать 60 тонн кожна. Вони 11,8 м у висоту, 1,5 м в діаметрі і приїхали в Рим з Єгипту. Ці колони тягли понад 100 км від кар'єру до річки Ніл на дерев'яних санках. Вони сплавлялися на баржах вниз по річці Ніл, коли рівень води був високий під час весняних паводків, а потім були перевантажені на інші судна, щоб перетнути Середземне море у напрямку до римського порту Остія. Там вони були ще раз перевантажені назад на на баржі і відправлені вгору по річці Тібр.

Там вони були ще раз перевантажені назад на на баржі і відправлені вгору по річці Тібр

Підстава колони Пантеону

У Санкт-Петербурзі є такий блогер ZigZag. Він розвиває теорію про те, що наш Ісаакіївський собор побудували «інопланетяни», а не Монферран , На підставі тих фактів, що колони Ісаакія виконані з монолітного граніту і важать по 114 тонн кожна. Мовляв де і вирубати і транспортувати і обробити ці будівлі $ в XIX столітті було неможливо через відсутність сучасної техніки. Що ж тоді можна сказати про гранітних колонах Пантеону? Адже передбачається, що їх виготовили і встановили набагато раніше.

Колони Пантеону в порівнянні з колонами Ісаакія набагато більш грубо оброблені і місцями пошкоджені, пошкодження відзначені ще на гравюрі Пиранези від 1761 року. Ісаакіївського колони полірованими майже ідеально, на них є лише відколи, нанесені під час ВВВ, є ще заплатки, зроблені під час будівництва.

Ще один дивний факт

У 609 році Пантеон став першим язичницьким храмом, який перетворено в церкву, і тому він був врятований від руйнування в середні століття. Тут мені хочеться поставити запитання: «Першим з якого набору храмів? Хто в ті далекі часи вів подібну статистику і як вона дожила до наших днів? ». Сьогодні це церква Святої Марії і Мучеників.

Про фонтан і єгипетський обеліск перед Пантеоном

На площі перед Пантеоном знаходиться красивий фонтан. Він був розроблений відомим архітектором Джакомо делла Порта в 1575 році і виконаний з мармуру Леонардо Сормані. У 1711 році папа Климент XI велів архітектору Філіппо Барігноні розробити новий проект фонтану, який би включав інший басейн, зроблений з каменю, і обеліск Рамзеса II, розташований в центрі на постаменті з чотирма дельфінами біля основи.

У 1711 році папа Климент XI велів архітектору Філіппо Барігноні розробити новий проект фонтану, який би включав інший басейн, зроблений з каменю, і обеліск Рамзеса II, розташований в центрі на постаменті з чотирма дельфінами біля основи

Підстава фонтану на площі Ротонди

Хочеться відзначити любов Пап до гранітних єгипетським обелісків. Всього в Римі встановлено цілих 13 подібних обелісків, на багатьох з них нанесені ієрогліфи. Майже про все римські обеліски розповідають аналогічні історії. Спочатку за часів Стародавнього Риму обеліск доставили морем з Єгипту, потім він деякий час прикрашав столицю Імперії, потім його знайшли під час розкопок, що проводяться вже в XVII-XVIII століттях і встановили на нові постаменти. Все обеліски встановлені по велінню Римських Пап.

Площа Ротонди в Римі з єгипетським обеліском

Тобто батьки римсько-католицької церкви не вбачають в установці язичницьких обелісків в своїй столиці нічого дивного. Для прикладу зауважу, що в Санкт-Петербурзі в лісопарку «Соснівка» знищили дерев'яних ідолів буквально навесні 2015 року з релігійних міркувань, хоча, я і швидше за все і більшість городян ніколи не вбачали в дерев'яних скульптурах, встановлених в лісопарку ніякого язичницького підтексту. Ось такі ми різні.

Або може мати рацію нові хронології А.Т. Фоменко і Г.В. Носівський? І раніше Єгипет теж був християнською країною, зрозуміло зі своїм національним колоритом, і Папи на цій підставі прикрашали Рим обелісками.

Мені здається, що все таки у визначенні віку Пантеону закралися помилки, можливо втрачені повідомлення про перебудову купола або всієї будівлі.

Цікаво, що після реставрації і пильного вивчення знаменитої скульптури Капітолійської вовчиці було встановлено її реальний, а не літописний вік. Виявляється скульптуру виготовили в XII столітті, а не в 500 році до нашої ери, як про це повідомлялося раніше. Буває, що стародавні літописці писали про одну споруду, а історики віднесли ці записи зовсім до іншого. Може бути після додаткових досліджень і вік Пантеону буде переглянутий, а з ним і всього Стародавнього Риму.

Хоча твердження про давність міста або роду, обіцяють такі привілеї, що зробити щось подібне буде не просто. Табличку в музеї поруч з Капітолійської вовчицею так і не поміняли.

Зовсім поруч з Пантеоном знаходиться не менше цікава церква Санта-Марія-сопра-Мінерва . По-перше відразу ж дивує її назву, що сполучає не сумісне - давньогрецьку богиню і Святу Діву Марію, а по-друге ця церква була опорою інквізиції, саме там виголошували свої зречення від єресі численні засуджені, в її дворі розкладали багаття. У храмі зберігається один із творів Мікеланджело ...

Хочете поїхати в Рим самостійно? Читайте в одній статті короткий путівник по Риму і околицях . Ви дізнаєтеся: про всі види трансферу з аеропорту (вартість), про вартість квитків на громадський транспорт, отримаєте план огляду міста на 6 днів, де найкраще купити квитки в музеї Риму і уникнути черг.

А Пантеон виходить майже вічний?
В якому вони перебувають стані?
Бетонний, що не армований купол, якому близько 2000 років ?
На тлі купола Пантеону геніальність Брунеллески меркне, хіба він ніколи не бачив Храму всіх богів в Римі і не міг спробувати зробити що-небудь подібне?
Або підлоги не оригінальні або в Римі мармур винятковою твердості?
Виходить, що християнські церкви успадкували від язичницьких храмів традицію робити в своїх полах такі порфірову кола?
Хто-небудь знає відповідь на це питання?
Що ж тоді можна сказати про гранітних колонах Пантеону?
Тут мені хочеться поставити запитання: «Першим з якого набору храмів?
Хто в ті далекі часи вів подібну статистику і як вона дожила до наших днів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация