10 невідомих: "чарівна пісня про російську природу" Ісаака Левітана


Щопонеділка більшість московських музеїв не працюють, але це не означає, що у публіки немає можливості долучитися до прекрасного. Спеціально для першого дня тижня редакція мережевого видання m24.ru запустила нову рубрику "10 невідомих", в якій ми знайомимо вас з десятьма творами світового мистецтва, об'єднаними однією тематикою. Роздруковуйте наш гід і сміливо вирушайте з ним в музей, починаючи з вівторка. Щопонеділка більшість московських музеїв не працюють, але це не означає, що у публіки немає можливості долучитися до прекрасного

Ісаак Левітан, Автопортрет, 1880

30 серпня виповнилося 156 років від дня народження великого російського художника Ісаака Левітана, безсумнівно, головного співака російської природи, одного з найзначніших не тільки російських, але і європейських пейзажистів XIX століття.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 10

Ісаак Левітан "Дерев'яна каплиця в Плесі"

Ісаак Левітан Дерев'яна каплиця в Плесі

Ісаак Левітан "Дерев'яна каплиця в Плесі"

Своєю всесвітньою популярністю крихітний місто Плесо в Іванівській області зобов'язаний художнику, чия кисть створила унікальний образ скромної російської природи. Багаторазово Ісаак Левітан зображував правий берег Волги на своїх картинах, і кожен раз осінь, весна, зима і літо виглядали у нього по-різному: то хмари затуляли сонце, і повітря наповнювався передгрозової вологою, то перша трава пробивалася через брудні весняні проталини або притискалася до землі від поривів північного осіннього вітру. Художник вловлював саме такі унікальні мить і стану природи, тому ніколи не повторювався, навіть зображуючи один і той же мотив.

Ісаак Левітан "Пізня осінь. Садиба"

Садиба

Ісаак Левітан "Пізня осінь. Садиба"

Корній Чуковський називав Левітана "царем чарівників", які "вміли сказати кожної травичці, кожному листочку:" Служи моєму почуттю, будь речовим згустком цього почуття, цілком перейди в нього, припинивши самостійне своє існування, а я тобі нагороду безсмертним відблиском вічної краси ". осінь для художника була нескінченним джерелом натхнення: він створив сотні жовто-золотих, криваво-червоних і похмуро-сірих пейзажів і тисячі ескізів, етюдів та малюнків. Садиба, зображена на цій картині знаходиться в Тверській області, недалеко від села Островно. В кінці XIX століття вона належала таємного радника Турчанинову, одному Левітана, у якого художник жив деякий час.

Ісаак Левітан "Весна. Яблуні цвітуть"

Яблуні цвітуть

Ісаак Левітан "Весна. Яблуні цвітуть"

Буяння фарб весняного цвітіння зачарувало Левітана не менш, ніж похмура стриманість осені. "Він найбільший поет серед них і найбільший чарівник настрої, він наділений найбільш музичної душею і найбільш гострим чуттям російських мотивів в пейзажі," - писав Ігор Іммануіловіч Грабар. Зробивши природу своєї головної любов'ю, Левітан увібрав в себе всі кращі і найяскравіші риси пейзажів Сєрова і Коровіна, Перова і Саврасова, Полєнова і Венеціанова, а щоб познайомитися з дослідженнями про іноземні пейзажист, художник спеціально вивчив французьку мову.

Ісаак Левітан "Літо. Сонячний день"

Сонячний день

Ісаак Левітан "Літо. Сонячний день"

Левітан одним з перших в російського живопису навчився зображати сонячне світло так, як це робили французькі художники-імпресіоністи. Сергій Маковський згадував, що "саме Левітан перший підглянув у французів секрети їх мальовничих прийомів", але насправді були ще Сєров і Коровін, які також дуже близько відтворювали особливості живопису Клода Моне і Едгара Дега.

Ісаак Левітан "Сутінки. На дачі"

На дачі

Ісаак Левітан "Сутінки. На дачі"

В кінці 1890 років Левітан став все більше зображати "сутінкові мотиви" - нічні пейзажі, місячні сутінки, сплячі села. Причиною тому було погіршення фізичного стану художника: він часто погано себе почував, переніс тиф, давали про себе знати симптоми серцевих хвороб. Проте він продовжував працювати. У його роботах не відчувається приреченості і безвиході: в сутінках він знаходить дивовижні світло-тіньові нюанси, миті, коли день переходить в ніч, а повітря наповнюється вечірньою прохолодою.

Ісаак Левітан "Хати. Після заходу сонця"

Після заходу сонця

Ісаак Левітан "Хати. Після заходу сонця"

І все ж деякі пейзажі у Левітана виходили надривними, пройнятими палкою жагою минає життя. "Мені страшно хочеться жити, хочеться, щоб життя наше була свята, висока і урочиста, як звід небесний, - писав він. - Ви, я - помремо. Це в порядку речей. Але шкода, що ми вже цього не побачимо".

Ісаак Левітан "Фортеця в Фінляндії"

Ісаак Левітан Фортеця в Фінляндії

Ісаак Левітан "Фортеця в Фінляндії"

Фінляндія справила на Левітана вкрай гнітюче враження. Йому здавалося, що крім сірого кольору навколо не було зовсім нічого. У цій поїздці він створив кілька ескізів, в тому числі для картини "Фортеця в Фінляндії", де зобразив середньовічну фортецю міста Савонлінна, що стоїть на високому березі Сайменский озер.

Ісаак Левітан "Туман над водою"

Ісаак Левітан Туман над водою

Ісаак Левітан "Туман над водою"

Левітан був гранично поетичний: до кожного пейзажу можна знайти рядки в російській літературі, які відображали б його настрій і стан природи, відображеної на полотні. Наприклад, у Антона Чехова в оповіданні "Людина у футлярі" є такий опис: "Коли в місячну ніч бачиш широку сільську вулицю з її хатами, стогами, заснулими вербами, то на душі стає тихо; в цьому свій спокій, сховавшись в нічних тінях від праць, турбот і горя, вона лагідна, сумна, прекрасна, і здається, що і зірки дивляться на неї ласкаво і з розчуленням і що зла вже немає на землі і все благополучно ".

Ісаак Левітан "Весна в Італії"

Ісаак Левітан Весна в Італії

Ісаак Левітан "Весна в Італії"

Не тільки російська природа захоплювала художника: багато подорожуючи, він зображував і північні пейзажі Фінляндії, і південні краси Італії. Вони абсолютно не схожі на зображення російських просторів і сіл, тому й не видають манери художника: манеру Левітана в цих рожевих італійських видах дізнатися практично неможливо.

Ісаак Левітан "Сутінки. Замок"

Замок

Ісаак Левітан "Сутінки. Замок"

Це одна з найбільш показових картин пізнього періоду, коли здоров'я Левітана ставало все гірше і гірше. Навесні 1900 року, повернувшись з Парижа, художник застудився на дачі в Хімках. Так і не оговтавшись від хвороби, Левітан помер 22 липня, не доживши до свого сорокаріччя всього 26 днів. Його поховали на старому єврейському кладовищі, поблизу Дорогомиловского, а 22 квітня 1941 року його прах перенесли на Новодівочий цвинтар, де могила опинилася поруч з похованнями його друзів Чехова і Нестерова.

Посилання по темі

сюжет: 10 невідомих: шедеври московських музеїв

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация