10 перемог Кутузова

  1. 1. Шума, що під Алуштою. хоробрий підполковник
  2. 2. Ізмаїл. «Він був моєю правою рукою!»
  3. 3. Мачин. «Віват, генерал-поручик Кутузов!»
  4. 4. Сім'я. «Я до тебе, мій друг, пишу ...»
  5. 5. Місія в Берліні. «Розумний, розумний! Хитрий, хитрий! »
  6. 6. Амштеттен
  7. 7. Рущук. графський титул
  8. 8. Бородіно. двозначна слава
  9. 9. Малоярославець
  10. 10. Розгром Наполеона. «Не переможемо, але проведемо!»

У цей день, 8 серпня (за новим стилем - 20-го) 1812 року, до захоплення солдатів, генерал від інфантерії Михайло Іларіонович Кутузов був призначений головнокомандувачем усіма російськими арміями і ополченням. «Старий Лис Півночі» очолив армію в нелегкий час. Нашестя Наполеона в розпалі. Багато тоді вважали французів непереможними, а нашого військового міністра Барклая - зрадником. Кутузову йшов 67-й рік. Молодецтва йому вже не вистачало: не те здоров'я. До того ж його недолюблював імператор. Чому ж раділа вся Росія? Чому бачила в ньому рятівника Вітчизни?

1. Шума, що під Алуштою. хоробрий підполковник

У Криму, по дорозі в Алушту, напевно багато хто з вас бачили пам'ятник-фонтан, дивлячись на який, ми згадуємо про важкому пораненні майбутнього князя Смоленського.

У липні 1774 року турецький десант просувався вглиб Криму. У села Шуми трьохтисячний російський загін зупинив і розгромив ворога. Кутузов командував гренадерського батальйоном, бився відважно і був важко поранений.

«Московського легіону підполковник Голенищев-Кутузов, який призвів свій батальйон, з нових молодих людей складається, до такого досконалості, що в справі з ворогом перевершував оний старих солдатів. Цей штаб-офіцер отримав рану кулею, яка, ударивши його між оці і скроні, вийшла безперервно в тому ж місці на іншій стороні особи », - писав імператриці генерал Долгоруков після битви.

Катерина серцево поставилася до Кутузову, подбала про його лікуванні. Вона високо цінувала те, що цей освічений, дотепний офіцер виявився сміливцем. Кутузов отримав Георгія 4-го класу і був направлений для лікування в Австрії. За рахунок скарбниці.

У цей день, 8 серпня (за новим стилем - 20-го) 1812 року, до захоплення солдатів, генерал від інфантерії Михайло Іларіонович Кутузов був призначений головнокомандувачем усіма російськими арміями і ополченням

Портрет Кутузова в мундирі полковника Луганського пікінерного полку

2. Ізмаїл. «Він був моєю правою рукою!»

На такий штурм можна зважитися лише раз в житті ... Кожен - від рядового до генерала - ризикував смертельно.

При штурмі неприступної фортеці генерал-майор Кутузов командував 6-й колоною, яка повинна була увірватися в Ізмаїл через Кілійські ворота. За планом Суворова, Кутузівська колона зав'язала бій на валу.

Коли турки стали тіснити нападників - Кутузов попросив у Суворова підкріплення. Відповідь командувача був хитромудрим: «Ізмаїл взято. І генерал-майор Кутузов призначений його комендантом ».

Михайло Іларіонович відкинув сумніви і послав в бій резерви. Фортеця впала, а Кутузівська колона відзначилася в бою.

«Генерал-майор і кавалер Голенищев-Кутузов показав нові досліди мистецтва і хоробрості своєї, подолавши під сильним вогнем ворога всі труднощі, він виліз на вал, опанував бастіоном, і, коли чудовий ворог примусив його зупинитися, він, служачи прикладом мужності, утримав місце, переміг сильного ворога, утвердився у фортеці ... Він йшов на лівому фланзі, але був моєю правою рукою », - так писав Суворов, цінував не тільки солдатську хоробрість, а й дипломатичну хитрість дотепного генерала.

3. Мачин. «Віват, генерал-поручик Кутузов!»

Червень 1791 року. Це було одне з найбільших битв російсько-турецької війни. Османи прагнули не пустити росіян за Дунай і зосередили в районі міста Мачина 80-тисячну армію.

Командував російськими військами Микола Васильович Рєпнін - він задумав завдати по основним силам противника попереджуючий удар. Корпус Кутузова розтрощив правий фланг турецьких військ і увірвався в Мачинский табір. Кутузов відзначився і в переслідуванні відступаючих турок. Діяв распорядительно і швидко.

За перемогу під Мачином майбутній фельдмаршал удостоївся ордена Георгія 2-го ступеня.

4. Сім'я. «Я до тебе, мій друг, пишу ...»

Кутузов був жінколюбний, як мало хто з видатних наших полководців. І все-таки (на відміну від Румянцева, Суворова, Потьомкіна, Милорадовича, Єрмолова, Скобелєва ...) Кутузов створив справжню сім'ю і свою Катерину Іллівну любив до скону. Вільні подобається не розхитали їх союз. Дружина подарувала йому сина і п'ять дочок, до виховання яких він ставився небайдуже.

Він писав їй з усіх походів. Відчував сильну потребу у відвертій листуванні з дружиною. Про воєнні події вона часом дізнавалася раніше імператора ... Останній лист князь Смоленський вже диктував слабеющим голосом. Воно завершувалося словами: «Прости, мій друг ...».

Портрет дружини полководця, Е. І. Г.-Кутузової, кисті Е. Виже-Лебрен, 1795 рік

5. Місія в Берліні. «Розумний, розумний! Хитрий, хитрий! »

При Павлові Першому Кутузов уникнув опали, хоча не уникнув найвищих виволочек. Імператор довіряв йому і вважав, крім іншого, спритним переговірником.

На початку 1 798-го Кутузов прибув до Берліна. Незадовго до цього прусський престол зайняв новий король - Фрідріх Вільгельм III. У Пруссії Кутузов мав не тільки привітати нового короля і познайомитися з ним, а й підготувати грунт для антифранцузького союзу.

При дворі прусського короля Кутузова взяли як героя. Його рани вселяли повагу. У приватних бесідах з монархом Михайло Іларіонович вміло схилив його до союзу з Росією. Дипломатичну місію виконав блискуче.

6. Амштеттен

Суперництво з Наполеоном в ті часи вважали божевіллям. Восени 1805-го, після капітуляції австрійського генерала Мака, російська армія під командуванням Кутузова змушена була відступати. 5 листопада війська маршала Мюрата - авангард Великої армії - атакували російський ар'єргард, яким командував генерал Багратіон. Незважаючи на значну чисельну перевагу французів, війська Багратіона витримали удар.

На допомогу йому Кутузов вислав корпус Милорадовича. Гренадери Апшеронского і Смоленського полків перекинули французьку піхоту. Поки йшла битва, в якому російські війська показали себе з кращого боку, основні сили, за задумом Кутузова, спокійно відступали, переправляючись через річку ІХС. Їм вдалося відірватися від Наполеона на значну відстань.

Як це часто бувало в біографії Кутузова - питання про переможця залишається відкритим. Мюрат стверджував: адже російські продовжили відступ! Кутузов парирував: але ми і мали намір відступати, а французам не вдалося розбити ар'єргард і наздогнати основні сили Кутузова.

Кутузов парирував: але ми і мали намір відступати, а французам не вдалося розбити ар'єргард і наздогнати основні сили Кутузова

Кутузов приймає армію

7. Рущук. графський титул

Під командуванням Кутузова виявилася невелика армія з потужною артилерією. Довгий час він лукаво демонстрував туркам бездіяльність. Він виманив Ахмет-пашу, змусив його підійти впритул до фортеці. Основні сили російських стояли неподалік від Рущука.

Турки мали чималої за чисельністю, але не дуже організованою армією. Кутузов підкинув османам ще одну ідею: навалом кінноти відрізати російську армію від фортеці і притиснути до річки. Але потужний контрудар, а також несподівані вилазки з фортеці зломили турків. Втративши 5 тисяч солдат, турки відступили. Чудова вікторія в смаку Кутузова!

Незабаром армія Кутузова доб'є супротивника під Слободзея. За ці важливі перемоги, досягнуті з мінімальними втратами, Кутузов був зведений в графське гідність.

8. Бородіно. двозначна слава

Про цю битву ми згадаємо ще не раз. Суперечливі трактування її ходу завжди будуть інтригувати любителів історії. Аж до Великої Вітчизняної Бородінська битва залишалася найбільшою за масштабом з числа битв, які пройшли на території корінної Росії.

Під Москвою зіткнулися дві великі сили. Показали недосяжну доблесть. Переможених не було. Тактичну перемогу здобули французи. Безсумнівно, що після Бородінської битви вони продовжили рух на Схід і незабаром зайняли Москву. Другого генеральної битви біля стін Білокам'яній Кутузов їм не дав, вважав за краще зосереджуватися.

Сам Михайло Іларіонович завжди вважав бій переможним. Імператор навряд чи довіряв його оптимізму, але був змушений нагородити Кутузова - хоча б з пропагандистських цілей, щоб зміцнити бойовий дух армії. Через три дні після Бородінської битви Кутузова виробляють в фельдмаршалом ... Втім, жезл він заслужив давно.

Втім, жезл він заслужив давно

Кінець Бородінської битви. художник В. Верещагін

9. Малоярославець

Після Бородінської битви найважливішим в кампанії 1812-го була саме ця битва. Велика армія спершу відступала з Москви по Старої Калузької дорозі. Але потім Наполеон наказав повернути на Нову. Партизани Сеславина помітили просування основних сил Великої армії до Малоярославцу.

23 жовтня, коли Наполеон ночував в стародавньому Боровске, головні сили Кутузова покинули Тарутинський табір, щоб перекрити Нову Калузьку дорогу. Вранці 24-го почалася битва в Малоярославце, в якій спочатку брали участь невеликі з'єднання. Але в воронку битви затягувалися все нові і нові частини. Завдання російської армії - унеможливити просування французів на Південь Росії, рятівне для Наполеона.

25-го Кутузов наказав своїм військам відступити і зміцнитися на зручній позиції. Несподівана атака козаків Платова ледь не закінчилася взяттям у полон Наполеона. В результаті Бонапарт був змушений продовжити відступ на Захід по розореній Смоленській дорозі. Це був шлях до смерті.

10. Розгром Наполеона. «Не переможемо, але проведемо!»

Кутузов вступив в війну 1812 року з афористичній програмою: «Ми не переможемо Наполеона. Ми його проведемо ». Генерал Богдан Кнорринг пожартував афористично: «Щогодини сну цього старця невблаганно наближає нас до перемоги».

Старіючий Кутузов встиг проводити французьку армію до західного кордону Російської імперії і видворив геть залишки Великої армії. Звичайно, і російська армія несла втрати - головним чином Флобера, а медичні.

І все-таки Кутузову вдалося зберегти армію і забезпечити загибель армії противника. У цьому - торжество стратегії обережного полководця. І заповіт, і урок Кутузова на всі часи. Який, на жаль, ми нечасто згадуємо.

Читайте також:

Чому ж раділа вся Росія?
Чому бачила в ньому рятівника Вітчизни?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация