«10 відсотків - ймовірність того, що в найближчі два роки буде загальна війна, що переходить в ядерну»

9.05.2016

Опитування: Гряде нова велика бойня?

Напередодні Дня Перемоги знову актуальні міркування: а чи можливий новий конфлікт, за масштабом можна порівняти з Другою світовою війною? Або вона вже йде, але в іншій формі? На ці питання «БІЗНЕС Online» відповідають Леонід Івашов, Олександр Невзоров, Рафаель Хакимов, Індус Тагіров та ін.

Володимир Путін: «Ви бачите, як зростає застосування сили в міжнародних справах Володимир Путін: «Ви бачите, як зростає застосування сили в міжнародних справах. Все це говорить про те, що ми повинні наш порох сухим тримати, повинні підвищувати обороноздатність Росії »(фото: kremlin.ru )

«ПО ВСЬОМУ кордонів Росії - потенційні вогнища ВІЙНИ»

Леонід Івашов - президент Академії геополітичних проблем:

- Так, такий конфлікт можливий. Нормативно-ідеологічна база цього є - це стратегія національної безпеки США лютого 2015 року, військова доктрина США цього ж року, де, по суті справи, Штати заявляють про готовність розв'язати велику війну заради захисту свого світового лідерства. Чітко прописано, що немає альтернативи американському лідерству, всім наказують підкоритися в форматі однополярного світу. Далі цитую: «Ми будемо захищати лідерство з позиції сили».

Весь текст стратегії (а це головний американський документ із зовнішньої політики) пронизаний тезами «Ми будемо вести бойові дії», «Ми будемо діяти з позиції сили заради захисту наших національних інтересів» і т. Д. Це документ, націлюючи США і їх союзників по НАТО на велику війну. Ми бачимо, що виконавчий істеблішмент США, особливо пов'язаний з військовими проблемами, тут же допустив програму підготовки до цієї війни. Головним об'єктом цієї війни є Росія, вона проходить через весь документ як головна загроза людству, безпеки США. Так що війна цілком можлива.

Павло Фельгенгауер - незалежний військовий експерт:

- Війна завжди можлива, а зараз її загроза наростає з кожним тижнем. За всіх кордонах Росії - потенційні осередки війни: Донбас, Сирія, Карабах, Прибалтика. На Далекому Сході тільки не вистачає. Імовірність зростає. Що завгодно може стати каталізатором: російсько-турецьке зіткнення десь в Сирії, втручання Росії і Туреччини в карабахський конфлікт, зіткнення в Балтиці і прибалтійський конфлікт, який може перерости в загальноєвропейську війну. Можливо, щось ще з'явиться.

Імовірність війни все росте і росте. Думаю, зараз до 10 відсотків - ймовірність того, що в найближчі два роки буде загальноєвропейська війна, що переходить в ядерну. Поки ніхто не дає заднього ходу всерйоз. Але Росія до війни абсолютно не готова. Сподіваюся, що це розуміють. Росія, звичайно, пропонує і компроміси, про це і Путін каже, але компроміси зараз неможливі. Домовитися з Заходом не можна в принципі: ідеологічні відмінності настільки суттєві, що єдина надія на мирне співіснування - це холодна війна. Холодної війни не треба боятися, якщо альтернатива їй - війна гаряча. Так що надія тільки на те, що вдасться залишитися на стадії холодної війни.

Григорій Кітанов - радник глави Нижньокамського муніципального району з патріотичного виховання:

- Фактично війна йде, і ініціатором є США. Форма її дійсно інша. Дипломатичні зусилля практично не приносять успіхів - тут впливає і має місце тільки сила. США підім'яли Європу, позбавивши її суверенітету. Подвійні стандарти, санкції - все це ставить за мету послабити Росію, підірвати її зсередини, підірвати єдність російського народу. В таких умовах ми повинні згуртуватися. Подвиг наших батьків і дідів у роки Великої Вітчизняної війни надихає росіян на захист своєї Вітчизни не тільки на території РФ, а й за її межами. Приклад - Прохоренко в Сирії. Росія повинна використовувати всі зусилля дипломатії і, звичайно, кріпити обороноздатність країни. Але якщо вже, не дай бог, прийде той час, кожен з нас стане на захист Батьківщини.

Олександр Невзоров - публіцист, журналіст:

- Homo - істоти дуже агресивні, війна для них завжди найбільш реалістичний сценарій. Справа в тому, що зоологічні особливості нашого виду не передбачають, скажімо так, розумного вирішення питання, з розвитком у людства поки не дуже виходить багато вирішувати. До того ж існують всі ці ідіотські чинники у вигляді патріотизму і всієї іншої нісенітниці. Але там, де є один патріотизм, на нього завжди знайдеться інший патріотизм, у якого боєголовки побільше. Тому фактор війни завжди з нами, тільки абсолютно розслаблені дурні можуть його не розуміти. Можна жити, намагаючись пролізти між ниточок павутинки, пройти між цівок дощу, а можна йти напролом, і це гарантовано має спровокувати досить великий конфлікт.

Каталізатором може стати що завгодно, починаючи від Криму, продовжуючи Донбасом, будь-якої іншої витівкою будь-якої країни. Я тут не звинувачую Росію. Вона така, якою історично склалася, вона не вміє по-іншому існувати, її основний реалізаційний потенціал - це якраз війни, захоплення, грабежі і анексії якихось територій. Анексією вона займається протягом 300 років, відучитися відразу від цього неможливо. Але є багато всяких інших країн, які промишляють тим же самим. У якийсь момент найде коса на камінь, все почнеться. Таке можливо хоч завтра. Зрозумійте, ті люди, які приймають рішення про початок воєн, самі-то нічим не ризикують, бо від будь-яких ядерних бомбардувань вони добре захищені своїми бункерами, своїм становищем, а населення ... може бути витратним матеріалом. Тому про нього мало хто подумає, мало кого цікавлять його воля і проблема.

«НЕ БУДЕ ВІЙНИ. ЗАНАДТО НЕБЕЗПЕЧНО ЦЕ ВСЕ »

Рафаель Хакимов - віце-президент АН РТ, директор Інституту історії ім. Марджани АН РТ:

- Звичайно, передчуття немає, в нинішній час ні в якій формі військового конфлікту такого масштабу не може бути. А інформаційні війни були завжди, хоча зараз, звичайно, PR-кампанії посилилися, змінилися технології піднесення, подачі інформації. Проте все це незрівнянно з тією війною, яка була. Вона неможлива тому, що система міжнародних взаємин інша, зараз дуже сильна система стримування, атомні бомби на сьогоднішній день мають 9 країн. На жаль, є локальні війни. Так, вони неприємні, але, повторю, вони непорівнянні з Великою Вітчизняною ні в якій мірі. Так що нам нічого не загрожує.

Економічні зв'язки зараз зміцнюються. Є торгові війни, але вони природні для нормальної конкуренції, що існує між підприємцями. Йде і економічна інтеграція, незважаючи на конфлікти Росії. Повільно, складно, але все одно йде, навіть не дивлячись на політичні заяви.

Індус Тагіров - історик і громадський діяч, академік АН РТ:

- Побоювання є, але великого передчуття у мене немає. Чи не буде війни. Занадто небезпечно це все. Все це розуміють. На себе взяти таку відповідальність ніхто не зможе. Це буде не звичайна війна, це буде спустошлива, руйнівна і завдає удар всім, в тому числі і США. Я впевнений, що війни не буде. Зараз можуть бути тільки локальні війни. Каталізатором великої війни можуть бути тільки великі держави. Перш за все США і РФ, а також причетні до цього західні країни. Але вони коливаються. Знають, чим це все загрожує. І вони хочуть співпраці, наприклад, Франція хоче співпрацювати з Росією. Важко сказати, хто може бути палієм війни.

Взагалі, аналогії в історії несумісні. Тому що перед Першою світовою війною була одна ситуація, перед Другою світовою - інша. А зараз зовсім інша ситуація. І перед Першою світовою війною, і перед Другою світовою війною ніхто не думав, що це може отримати ось такі глобальні масштаби. Ніхто. Для цього, звичайно, і умов таких не було, а зараз є. Це всі розуміють. І ніхто на себе брати відповідальність не буде. Всі повинні вести себе стримано. І готові до певних компромісів. Без компромісів такі питання не вирішуються. Тільки шляхом компромісів і взаємних поступок можна цю напруженість зняти. Я впевнений, що це станеться.

«ІСНУВАННЯ ядерної зброї, ЗБРОЇ МАСОВОГО УРАЖЕННЯ ТАКУ ПРЯМУ ВІЙНУ обессмислени»

Максим Калашников - письменник-футуролог:

- Ні, такого конфлікту, як Друга світова, в такому вигляді вже ніколи не буде. З часів вибухів в Аламогордо (це було 16 липня 1945 року, перший випробувальний вибух, а потім два реальних застосування в Хіросімі і Нагасакі ядерної зброї) світова війна з величезними зіткненнями військ на фронтах від моря до моря вже неможлива. Існування ядерної зброї, зброї масового ураження таку пряму війну обессмислени. Захід це зрозумів. Він не пішов на конфлікт в Радянському Союзі і в 1962 році за часів Карибської кризи, хоча у нього тоді коштів доставки було в десятки разів більше, ніж у Радянського Союзу. З Союзу дістати США було практично неможливо, радянські ракети були настільки громіздкими і недосконалими, що їх можна було розбомбити ще на старті. Захід вже тоді не наважився при більш слабкому противника на ядерну війну.

Але війна перейшла в іншу форму, так що ми вже живемо в часи світової війни. Вона перейшла в стадію соціально-економічної спецоперації, в стадію вибуху країн-жертв зсередини. Подивіться, США з 1945 року перетворилися в штаб-квартиру великої глобальний, як я це називаю. Вони дуже добре оволоділи соціальними технологіями, управлінням масової психодинамикой, вони вміють управляти рухом величезної маси людей. Вони випробували ці стратегії вибуху зсередини ще в XX столітті, згадайте Російську імперію, як вони рвонули її зсередини до 1917 року, дуже здорово зуміли спрацювати на вибуху Радянського Союзу. Уже Третя світова війна була, вона була холодною - 1946 - 1991 роки. Це 45-річна, контрольована, не доведена до ядерного Армагедону Третя світова війна, яка закінчилася розгромом Радянського Союзу. Це був другий досвід вибуху противника зсередини з використанням дурості, слабкості правлячої верхівки.

Зараз завдання цієї глобальний, яка вгніздились в США, полегшилася: соціалізму більше немає, альтернативи йому немає, всі інші країни - капіталістична в тій чи іншій формі економіка. А в РФ це взагалі не капіталізм, а новий феодалізм сировинної. Скрізь правлячі верхівки корумповані і дискредитували себе, навіть в Китаї є ця проблема, хоча це начебто найуспішніший приклад сили, яка протистоїть цій глобальний. Вони всіх зуміли зав'язати на долар, на американський ринок. Тому вразливих місць у нинішніх країн дуже багато. Подивіться, як діє наш противник в уже Четвертої гібридної глобальної світової війни. Він підриває просто зсередини. Він показав, як це робиться в Лівії, Сирії, Єгипті, а зараз вміло б'є економічно по РФ.

Хафіз Міргалімов - керівник фракції КПРФ у Державній раді РТ:

- У цьому світі зараз нічого не можна виключати. 1000-річна Росія 700 років воювала, причому ніколи не наступала сама, а лише відображала зовнішню агресію. Зараз ситуація ускладнюється ще й Кримом, Туреччиною, Сирією, Україна, НАТО оточує нас своїми базами. Днями Шойгу оголосив - створюються три дивізії з нуля. Уявляєте, 13 тисяч в одній дивізії! Як сказав Путін, ми нікого не скривдимо, нам не потрібно ні п'яді чужої землі. Але порох повинен бути сухим завжди. Події, аналогічні тому, що було в 41-му році, не повинні застати нас зненацька. З цієї ситуації ми підтримуємо політику нашого президента. І звичайно, у нас повинна бути своя промисловість, військова техніка, наука, армія, щоб наш народ ще раз не пройшов горнила тієї війни.

Зараз так само, як і в 40 - 41-му роках, в повітрі пахне грозою. До блискавки рукою подати. Але я думаю, цього все-таки не станеться, тому що і Захід, і Америка, і інші народи жити хочуть, а політику роблять керівники. Як сказав великий Сталін: Гітлери приходять і йдуть, а німецький народ залишається. Ердоган приходять і йдуть, турецький народ залишається. Тому уроки Другої світової війни ми не повинні забувати.

Андрій Бондаренко - генеральний директор ТОВ «СпецМашРесурси» (Набережні Челни):

- Я не думаю, що найближчим часом можливий якийсь глобальний конфлікт, відкрите протистояння, можна порівняти за масштабом із Другою світовою війною. Зараз війни йдуть зовсім в іншому форматі, так звані квазівойни, як на Україні. Зараз сильні держави воюють, використовуючи країни третього світу і відправляючи туди лише своїх військових радників. На цю тему згадується навіть анекдот: «У вірменського радіо запитали: скажіть, а чи буде війна? Вірменське радіо відповіло: «Ні, війни не буде, тому що вже йде війна за мир».

Чи можливі паралелі між сьогоднішньою ситуацією і передоднем світових воєн початку століття? Перша світова війна була імперіалістичною. Зараз імперіалізму практично немає, за винятком імперіалістичної Великобританії. Друга світова війна була війною ідеологій. А пізніше на цьому ж грунті спалахнула і холодна війна. Тобто гітлерівська ідеологія протиставлялася капіталізму, а потім і соціалізму. Зараз ми всі разом будуємо політичний капіталізм. За що зараз воювати? Війни зараз йдуть виключно через ринки, а не через ідеологій. За кожною великою війною стоять великі західні компанії і корпорації, які переслідують свої цілі - ріжуть «ресурсний пиріг».

Росія в цій ситуації, я вважаю, повинна вести себе так само, як поводяться і наші конкуренти - ті ж самі США: активно відстоювати свої інтереси. Є країни, де завжди йтимуть війни. Згідно відомої доктрини, Африка завжди повинна голодувати, а Близький Схід завжди повинен бути охоплений війною, тому що комусь потрібно продавати зброю, щоб розвивалися відповідні технології і «білі» люди, до яких, безумовно, відноситься і Росія, жили добре. Частка Росії у валовому світовому продукті - 2 відсотки. Це нафту і газ. Чому б не почати експортувати прісну воду, як запропонував недавно міністр сільського господарства? Барель води зараз коштує дорожче, ніж барель нафти. У нас чомусь, коли президент летить на переговори в інші країни, він продавлює там тільки інтереси держмонополій. Але чому б не сприяти там розвитку малого і середнього бізнесу, чому б не нарощувати продаж за кордон нашої зброї?

«ЩОДО ВІЙНИ ОСТАННІМ ЧАСОМ ПОЧАЛИ ЧАСТО ГОВОРИТИ ПО« Ехо Москви ». ЩО Щось тут нечисто »

Альміра Адіатулліна - голова громадської організації «Мусліма» і головний редактор газети «Мусліма»:

- Щодо війни останнім часом почали часто говорити по «Ехо Москви». Щось тут нечисто. Нещодавно на півдні стали розміщувати війська. На душі стало якось неспокійно. Але я думаю, що після 71-го року, що минув після закінчення війни, люди не підуть на великий конфлікт. Жоден народ не хоче війни. Це я кажу як людина, що об'їздив усю Європу - місця бойової слави. Піднімати цю тему стало комусь вигідно. Для чого? Закласти тривогу в душі або залякати ... Не знаю. Паралелей між сьогоднішньою ситуацією і передоднем світових воєн минулого століття я не бачу.

Ильдус Камалов - гендиректор ТОВ «Синергія» (Набережні Челни):

- Я не думаю, що зараз настільки напружена ситуація, щоб можна було припускати найближчим часом початок серйозного збройного конфлікту між країнами. Так, нас тиснуть з усіх боків, оточують, але ми все-таки ядерна держава. Таких абсолютно божевільних немає, щоб розв'язувати з нами війну. Інша справа, що зараз основною загрозою є Даіши (арабська назва забороненої в РФ угруповання «ІГІЛ» - прим. Ред.). На жаль, рано чи пізно вони ядерну зброю знайдуть, на них в цьому плані вже працюють, та й грошей у них багато. А виховувати їх неможливо. Тому я не виключаю, що їх присутність чогось поганого призведе.

Щоб не допустити цього, нам всім потрібно бути спостережливими і обережними. Тому що представники Даіши не приїжджають офіційно з якимись розпізнавальними знаками. Вони тут, їх серед нас повно, вони і під виглядом близьких людей можуть замаскуватися, набирають сили. І в певний час пік вони почнуть активізуватися. Тому треба сподіватися не тільки на правоохоронні органи, а й кожному з нас бути в даному питанні дуже уважними.

Захід Махмуді - письменник, видавець і головний редактор п'яти татарських газет:

- Передчуття великої війни у ​​мене є, так як в світі вирують пожежі, йде війна в Сирії, на Близькому Сході світ перевернувся, спалахнув конфлікт в Нагірному Карабасі. Поки що війна для нас ще не почалася. Я так вважаю. Каталізатором процесу може стати Сирія, так як там зосереджені інтереси Саудівської Аравії, Росії, Туреччини та інших країн. Чи схожа ситуація з довоєнної в кінці 30-х - початку 40-х? Думаю що ні. Адже в історії кожна ситуація відбувається по-новому. В одну і ту ж воду двічі не входять. І причини можуть бути іншими, і люди зовсім інші. Росія повинна відстоювати свої геополітичні інтереси. З її інтересами я повністю згоден.

Євген Гольдфайн - співвласник ТОВ «Регіональна Телемедіка» (Набережні Челни):

- Теоретично серйозний військовий конфлікт, який можна порівняти з Другою світовою війною, можливий, тому що накопичилося багато проблем, які, на жаль, можуть зважитися силовим способом. Каталізатором великого конфлікту могли б стати транснаціональні корпорації, які руками США намагаються запустити свої умови гри. У певний момент вони можуть прийняти рішення, що пора застосувати якісь силові дії. І ось тут головне: конфлікт може бути можливий, якщо знайдуться якісь консолідовані сили, які захочуть протистояти мегакорпорацій теж силовими діями. Альо це только теоретично. Практично ж, я вважаю, в світі є досить сил, щоб запобігти сповзанню в глобальне протистояння. А то, що будуть дрібні конфлікти, це напевно. Вони і так йдуть. Але, може, це навіть не так вже й погано. Їх можна порівняти з випуском пари з котла, завдяки якому потужного вибуху не відбувається.

Чи можлива нова світова війна?

48% Фактично вона вже йде, але в іншій формі

17% Ні, при ядерній зброї це означало б загальне знищення

31% Це буде серія регіональних конфліктів, що не переходять на глобальний рівень

4% Так, але не за життя нинішнього покоління

Ваш голос врахований

Опитування: Гряде нова велика бойня?
Напередодні Дня Перемоги знову актуальні міркування: а чи можливий новий конфлікт, за масштабом можна порівняти з Другою світовою війною?
Або вона вже йде, але в іншій формі?
На цю тему згадується навіть анекдот: «У вірменського радіо запитали: скажіть, а чи буде війна?
Чи можливі паралелі між сьогоднішньою ситуацією і передоднем світових воєн початку століття?
За що зараз воювати?
Чому б не почати експортувати прісну воду, як запропонував недавно міністр сільського господарства?
Але чому б не сприяти там розвитку малого і середнього бізнесу, чому б не нарощувати продаж за кордон нашої зброї?
Для чого?
Чи схожа ситуація з довоєнної в кінці 30-х - початку 40-х?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация