10 фактів про бджіл

  1. Факти про бджіл
  2. Факти про мед
  3. Головний секрет всіх бджолярів
  4. Навіщо мед освячувати?

У Вільшанському жіночому монастирі на честь ікони Божої Матері «Відрада і Втіха» не тільки унікальна архітектура вражає уяву. Обитель також славиться ... технологічністю у всьому. Тут по особливим, сучасним або древнім, технологіями вирощують овочі, готують трав'яні чаї, розводять курей, обпалюють кераміку. А напередодні дня, коли в храмах будуть освячувати мед нового врожаю, сестри діляться досвідом своєї пчеловодческой діяльності.

Жіночий монастир на честь ікони Божої Матері «Відрада і Втіха» в селі Велика Вільшанка на Київщині діє з 2008 року як подвір'я Київського Троїцького Іонинського монастиря. Під керівництвом духівника і будівельника єпископа Обухівського Іони обитель зводиться в візантійському стилі. Всі архітектурні особливості Ольшанського монастирського комплексу мають реальні прототипи на Святій горі Афон.

Всі архітектурні особливості Ольшанського монастирського комплексу мають реальні прототипи на Святій горі Афон

Жіночий монастир на честь ікони Божої Матері «Відрада і Втіха»

Факти про бджіл

1. Бджола живе близько місяця

Під час медоносної сезону комаха працює не шкодуючи себе, на знос. Тому і життя у неї така коротка: максимум 45 днів.

Якщо бджола зимує і нікуди не літає, то живе півроку - практично від закриття сезону (на початку жовтня) і до початку нового (в березні).

Якщо бджола зимує і нікуди не літає, то живе півроку - практично від закриття сезону (на початку жовтня) і до початку нового (в березні)

2. У кожної бджолиної сім'ї особливий мед

У кожному вулику живуть особливі бджоли-розвідниці. З настанням тепла вони вилітають на вивчення обстановки, вибирають певні ділянки для збору нектару, куди потім летять і інші трудяги, слідуючи «вказівкам» цих довірених осіб.

У різних бджолиних сімей інтереси різні. Комусь більше до душі гречаний колір, комусь - плодові дерева, комусь - ще щось, а кому-то всього потроху. В результаті в кожному вулику виходить унікальний мед, навіть якщо пасіка розташована в одному місці.

Черниці-Пасічниця

3. За день бджола може «об'їздити» до 60 кілометрів

Бджола видобуває нектар в радіусі 2-3 км від вулика. Знаходить, що їй потрібно, навантажує себе «під зав'язку» і несе видобуток в свій будиночок. За день трудівниця може зробити до 10 таких вильотів.

4. З продуктів бджільництва корисно все. Навіть ... самі бджоли!

Відомо, що в «асортименті» виробників не один тільки мед. Є також пилок, перга, маточне молочко, стільники, віск, прополіс і навіть самі бджоли! Подмор бджоли - з комах, які віджили своє, висушених спеціальним чином - має протизапальні, імуномодулюючі та багатьма іншими властивостями, допомагає стабілізувати тиск, обмін речовин, роботу серця і нирок. Його вживають в сухому вигляді, на його основі роблять настоянки, мазі та інші ліки.

бджолиний підмор

Корисний навіть повітря навколо вуликів, бджолині звуки і запахи. Для того, щоб отримати цю користь, над вуликами споруджують спеціальні будиночки - лежаки. У лежак можна забратися, «відпочити» пару годин в лікувальних цілях і оздоровитися навіть краще, ніж на заморських курортах.

У лежак можна забратися, «відпочити» пару годин в лікувальних цілях і оздоровитися навіть краще, ніж на заморських курортах

5. Вулик складається майже повністю з пчелок- «жінок», які живуть великою дружною сім'єю

Трутні - бджоли протилежної статі - бджолиної сім'ї потрібні в рідкісні моменти. Зокрема для того, щоб з'явилася нова господиня доказ - матка. На зиму, якщо трутні самі відлітати не хочуть, бджоли їх виганяють. Трутні великі, їдять багато, а користі взимку зовсім не приносять.

Цікаво, що бджоли чітко пам'ятають траєкторію свого польоту, місцевість і до кінця свого маленького життя залишаються вірними сім'ї і будинку. Але буває, що вони свідомо залишають вулик - рояться. Коли, наприклад, сімейству стає тісно, ​​а їх не «розширюють» і не розселяють; коли глава - матка - постаріла, захворіла, або просто не виконує своїх функцій; коли у бджіл немає роботи, їм нема чого збирати, вони починають «байдикувати і в результаті роїтися. За всіма цими та іншими факторами бджоляр повинен стежити уважно і вчасно запобігати роїння.

До речі, в минулому році в результаті роїння якась сім'я полетіла від своїх господарів і прилетіла до нас на Ольшанський пасіку. Для бездомних швидко сколотили новий притулок і заселили в нього. А в цьому році якась сім'я сама залетіла в порожній вулик, не чекаючи запрошення.

Бджоляр повинен стежити за вуликами і вчасно запобігати роїння

Факти про мед

1. Зацукрований мед - зовсім не зіпсований

Зацукровування - це природний процес кристалізації меду. В цьому нічого страшного немає, солодкий продукт не втрачає своїх природних властивостей, навпаки, навіть покращує їх. Чи не зацукровується тільки рідкий акацієвий мед.

Чи не зацукровується тільки рідкий акацієвий мед

2. У бджіл забирають далеко не весь мед

Захисники прав комах можуть бути спокійні: необхідний для життєдіяльності бджілок мед залишається його творцям. Близько 20% меду зберігається у вулику на зиму.

3. Мед - це повністю натуральний продукт

У цьому меді немає штучного цукру. Так, перед закриттям сезону смугастим трудівницям дають додатковий допінг - цукровий сироп, щоб вони краще перенесли зиму, зберегли свої сили. Але до весни вони його повністю випивають. «Хлібом» ж для бджіл служить перга - пилок-обніжжя, зібрана з квіток.

пилок

4. Не з кожної квітки виходить мед

Маловідоме, що, наприклад, цвіт липи бджолу цікавить тільки тоді, коли температура повітря вночі становить 18 градусів. Якщо більше або менше - нектар в липі не виділяється, і бджола просто пролітає мимо. Тому, наприклад, в минулому році липового меду не було.

5. Мед «народжується» тільки в чистоті

Коли приходить сезон медозбору, бджоли не відразу виходять на полювання. Тільки після того, як приберуть в своєму вулику. За довгу зиму (можна собі уявити!) В вулику накопичується багато різного сміття. В тому числі, згаданий нами підмор.

огляд вулика

В брудний вулик бджола нектар нести не стане, тому щоб збір меду почався якомога раніше, як тільки температура повітря встановиться не менше 15 градусів, бджоляр повинен оглянути бджолині квартири і допомогти підопічним навести чистоту.

В брудний вулик бджола нектар нести не стане, тому щоб збір меду почався якомога раніше, як тільки температура повітря встановиться не менше 15 градусів, бджоляр повинен оглянути бджолині квартири і допомогти підопічним навести чистоту

Головний секрет всіх бджолярів

Він простий: надія на Промисел Божий. Кожен новий медоносний сезон для бджолярів, особливо, таких як ми, початківців, сповнений відкриттів і несподіванок. Яка буде погода? Чи буде щось цвісти? Чи будуть бджоли роїтися? Чи зможуть щось зібрати? Чи буде мед взагалі? Все - тільки у веденні Господа.

Цього року через холод на початку медоносної періоду бджолам було нічого збирати, тому в околицях у деяких пасічників меду не було зовсім, хтось збирав, але мало. У нас, по милості Божій, солодкий урожай навіть більше, ніж в минулому сезоні - близько 230 літрів. Слава Богу за все!

Слава Богу за все

Навіщо мед освячувати?

Чому 14 серпня в храмах освячують саме мед, навіщо це робиться і що це дає, коментує настоятель Архангело-Михайлівського храму в селі Волоське Дніпропетровської області священик Андрій Пінчук.

Чому 14 серпня в храмах освячують саме мед, навіщо це робиться і що це дає, коментує настоятель Архангело-Михайлівського храму в селі Волоське Дніпропетровської області священик Андрій Пінчук

Священик Андрій Пінчук

- Ми завжди молимося про речі, які для нас найбільш цінні. І в храм здавна люди несли те, що для них становить величезну важливість, щоб освятити, отримати благословення.

Мед в цьому відношенні, та й взагалі вся продукція бджільництва - унікальні. Мед це їжа. Мед це пиття - напої, що виготовляються на його основі. Це здоров'я - лікарські препарати з продуктів бджільництва. Це світло - воскові свічки. Назвіть ще хоч один продукт, який відповідав би відразу всім цим категоріям.

Давайте уявимо собі, що було б, якщо прибрати мед з життя древнього християнина. Це те ж саме, що сьогодні залишитися без цукру і його похідних, без електрики і аптек. Ось і задумаємося тепер, чому наші предки до меду так дбайливо і трепетно ​​ставилися.

Навіщо освячувати мед?

А навіщо люди взагалі що-небудь освячують? З давніх-давен річне коло богослужінь був тісно пов'язаний з сільськогосподарськими роботами, тому що християни прагнули освятити всі етапи своєї праці на землі. Освячувалися вулики і колодязі, насіння і поля. Освящался, відповідно, і врожай. Початки, як це називалося, плодів приносилися в церкву - для окроплення святою водою, подяки Бога. Частина залишалася на храм, решта люди несли додому. Адже кожен з нас, виходячи з храму, несе в собі святість. І цю святість ми намагаємося поширювати на те, що нас оточує - на сім'ю, громаду, роботу і так далі.

Після освячення в храмі мед не змінює своїх властивостей. Все освячене взагалі приносить користь тільки тій людині, яка сприймає це благоговійно. А кому все одно, той може хоч центнерами на себе святу воду лити або кілограмами освячений мед є, для нього нічого не зміниться.

Підготувала Юлія Комінко
Фото: черниця Нектарія (Терещенко)

Читайте також:

Яка буде погода?
Чи буде щось цвісти?
Чи будуть бджоли роїтися?
Чи зможуть щось зібрати?
Чи буде мед взагалі?
Навіщо мед освячувати?
Навіщо освячувати мед?
А навіщо люди взагалі що-небудь освячують?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация