10 невідомих: мініатюри Великих Моголів в Музеї Сходу

"Той, хто читає Імператор", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

Щопонеділка більшість московських музеїв не працює. Але це не означає, що у публіки немає можливості познайомитися з прекрасним. Спеціально для понеділків редакція m24.ru запустила нову рубрику "10 невідомих", в якій ми знайомимо вас з десятьма творами світового мистецтва із зібрання московських музеїв, об'єднаних однією тематикою. Роздруковуйте наш гід і сміливо вирушайте з ним в музей, починаючи з вівторка.

14 травня в Державному музеї Сходу відкрилася виставка "Бабур-наме", де куратори представили одну з найцінніших колекцій зборів - ілюстрації до історичних мемуарів засновника Імперії Великих Моголів Захіра ад-Діна Мухаммеда Бабура (1483-1530). Найбільший пам'ятник світової культури світового значення можна буде побачити в Москві до 29 травня.

Бенкет Бабура в палаці Музаффар мірзи в Білому саду в Гераті

"Бенкет Бабура в палаці Музаффар мірзи в Білому саду в Гераті", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

Унікальна книга спогадів Захіра ад-Діна Мухаммеда Бабура (1483-1530), засновника Імперії Великих Моголів, нащадка Тамерлана була написана на початку XVI століття. Практично всі, що ми знаємо сьогодні про історію Великих Моголів, їх етнології, географії, бере своє коріння з цього твору. Доповнені величезною кількістю ілюстрацій і поезією на фарсі, основні частини тексту були написані на Чагатайська мовою, або "тюрки".

Напад узбеків на посланців з дарами від зрадника Шах Мансура

"Напад узбеків на посланців з дарами від зрадника Шах Мансура", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

Книга була переведена на перський вже в 1589 році, але європейці познайомилися з нею тільки на початку XIX століття, після Наполеонівських воєн: в 1826 році Джон Лейден і Вільям Ерскін опублікували перший переклад на англійську мову. На початку XX століття в Росії потрапили кілька мініатюр до "Бабур-наме", створених іранськими художниками, які працювали в Індії. У 1906 році ці ілюстрації придбав меценат Олексій Морозов у ​​перських купців на ярмарку в Нижньому Новгороді. І тільки в середині XX століття сходознавець Михайло Сальє переклав текст "Бабур-наме" на російську.

Пригода під час плавання Бабура на плоту по річці Пенджхір

"Пригода під час плавання Бабура на плоту по річці Пенджхір", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

Вважається, що в цілому в музеях і приватних колекціях знаходиться близько 500 ілюстрацій. Британський музей зберігає 96 мініатюр, Національний музей в Делі - 144, Музей Вікторії і Альберта в Лондоні - 12 окремих листів зі слайдами, а Музей мистецтв в Балтіморі - ще 39. Державний музей Сходу представив на виставці 69 мініатюр на 57 аркушах, де зображені побутові і жанрові сцени - придворні бенкети, полювання, військові дії, а також флора і фауна Індії.

Бабур в своєму саду в Істаліфе під Кабулом спостерігає за вирівнюємо русла арика

"Бабур в своєму саду в Істаліфе під Кабулом спостерігає за вирівнюємо русла арика", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

Зображуючи сюжети з індійської життя, художник документально фіксував типові особливості архітектури, деталі одягу, озброєння, зовнішнього вигляду людей, а також конкретні історичні події або історії повсякденного життя. Наприклад, на цій мініатюрі зображені садові роботи, за якими Бабур спостерігає особисто. У цій події немає особливої ​​історичної значущості, і художник зображує його як звичайну жанрову сцену.

Прийом і роздача нагород, влаштовані Бабуром з нагоди перемоги над султаном Ібрагімом і заняття Агри

"Прийом і роздача нагород, влаштовані Бабуром з нагоди перемоги над султаном Ібрагімом і заняття Агри", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

У книзі знайшли відображення історії незліченних війн, перемог і поразок, які вів Бабур. Його мрією було відтворити колишню імперію Тимуридів зі столицею в Самарканді. Уже в 12 років опинившись на троні, в 1497 році Бабур зміг захопити Самарканд, однак правил він їм менше чотирьох місяців: в боротьбі за владу він зіткнувся з досвідченим чингизидом Шейбаніханом, якому було вже 50 років, і програв йому. Вигнаний ханом в Афганістан, Бабур заснував нову державу зі столицею в Кабулі.

Той, хто читає Імператор

"Той, хто читає Імператор", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

До моменту створення книги Бабур був чи не наймогутнішим монархом Азії і одним з найосвіченіших людей свого часу. Імператор створив свою автобіографію, писав вірші, які вважаються класичним чином тюркської поезії, вів переписку з філософом Алішером Навої і стежив за всім, що відбувалося в Європі. У 1530 році незадовго до своєї смерті Бабур відправив посла до московського великого князя Василя Івановича. Але посол дістався до Москви тільки в 1533 році.

павичі

"Павичі", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

Серед сюжетних ілюстрацій в "Бабур-наме" зустрічаються розкішні декоративні вставки з квітами, птахами і тваринами. Для обробки мініатюр широко використовувалося золото і срібло: індійські умільці застосовували для живопису золото трьох різних відтінків. Рецепти виготовлення фарб художники перейняли у персів: вони виготовлялися з рослин, мінералів, а також тварин органів або екскрементів.

Падіння Бабура з коня

"Падіння Бабура з коня", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

У мініатюрах видно прагнення правдиво і безпосередньо показати природний рух, але при цьому композиції носять дуже площинний характер. Цікаво, що над однією мініатюрою могли працювати відразу кілька різних майстрів, з яких один, наприклад, розробляв спеціально малюнок, інший вирішував колорит, третій брав участь виключно в якості портретиста. У деяких випадках різниця манери залишається практично непомітною, а в деяких руку різних художників можна визначити досить точно.

Бабур питає поради своєї бабусі

"Бабур питає поради своєї бабусі", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

На початку мемуарів Бабур постає як скромний, самотній, простий в побуті людина, і допускає зображення себе в самому поганому світлі. Він не приховує історії і факти своїх військових поразок, описує свої перші кроки і невдачі. З 1508 по 1519 рік розповідь обривається, відновлені вже в той момент, коли Бабур міцно утвердився в Афганістані і почав походи на північний захід Індії. Третя частина записок охоплює період з 1525 по 1529 рік, час, коли остаточно сформувалася імперія Бабура, якої його нащадки будуть правити протягом трьох століть.

Бенкет з смаженою гускою в честь Бабура

"Бенкет зі смаженою гускою в честь Бабура", мініатюра з рукопису "Бабур-наме", Індія, XVI в.

"Він був не найбільшим, але набагато більш людяним, ніж всі інші східні завойовники ... і що б не думали про нього в інших відносинах люди, ми не можемо думати про нього інакше, як тільки ставлячись з глибокою симпатією до цього великодушному і товариському гігантові ... ", - написав про Бабурі британський дослідник В.Н. Морленд в своїй книзі "Аграрна система мусульманської Індії". І тим не менше Бабур був дійсно великим політичним і культурним діячем своєї епохи, завдяки якому сьогодні ми маємо можливість доторкнутися до скарбів азіатської культури.

Посилання по темі

сюжет: 10 невідомих: шедеври московських музеїв

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация