10 неочевидних фактів про вибори в США

У середу ми майже напевно будемо знати ім'я нового президента США. Клінтон або Трамп переможуть

1. Шість прізвищ у бюлетені

Хоча основна боротьба йде між Дональдом Трампом і Хілларі Клінтон, в бюлетенях можна вибирати серед шістьох претендентів. Зокрема, беруть участь в гонках також лібертаріанець Гері Джонсон і представниця "зелених" Джилл Стейн. Згідно з опитуваннями вони мають рейтинг в 3% і 2% відповідно.

П'ятий кандидат - малопомітний конституціоналіст Даррелл Кастл. А ось шостий - це дуже колоритний персонаж, колишній співробітник ЦРУ і мормон Еван Макмуллін. Саме він влаштував Трампу неприємний сюрприз, слив в ЗМІ запис розмови, під час якого Трамп говорить про хапання жінок за інтимні місця і інші паскудні речі.

2. Колегія вибірників. За кого насправді голосують американці

Виборча система країни двоступенева. Громадяни обирають не президента, а колегію вибірників (англійською - Electoral College). Тобто голосуючи за Трампа або Клінтон, вони будуть доручати саме так проголосувати своєму представнику-виборщики. Кожен з них буде голосувати за велику групу людей, яка може досягати декількох сотень тисяч. Втім, за кого дійсно проголосує виборець, визначає інше правило, описане в пункті 3.

Вся колегія вибірників налічує 538 осіб. Це шановні представники суспільства - громадські діячі, політики, підприємці, священики тощо. Отже для перемоги кандидату достатньо набрати 270 голосів вибірників. Кожен штат має свою квоту вибірників, яка залежить від кількості населення. Найменше представництво має Аляска (3 виборщики). Найбільше - Каліфорнія (55 вибірників).

3. Навіщо така незручна система

З одного боку, голосування вибірників - формальна річ і відбувається в грудні, після чого їх волевиявлення стверджує Конгрес. Але були випадки, хоча і не всі, коли хтось із виборців голосував не так, як йому було доручено. Де-юре вони мають таке право.

А взагалі, в американському суспільстві давно точаться дискусії про те, чи потрібно зберігати цю систему в сучасних умовах. Багато хто вважає її архаїчною. На їхню думку, система мала сенс в 19 столітті, коли дорога від ферми до ділянки могла забрати добу або двоє. Було близько 700 спроб змінити її, але ні одна так і не мала успіху.

Захисники системи, такі як прокурор Тара Росс пояснює, що існування колегії захищає вибори від негативних наслідків демократії, коли проста більшість в 51% може роками домінувати над іншою половиною населення в 49%, якими б абсурдними були їхні вимоги.

4. Чому голосують у вівторок

Традиція проводити вибори у вівторок - це теж архаїка. З 1845 роки ніч виборів доводиться на перший вівторок листопада. Це зробили, щоб фермери мали час на конях дістатися до ділянки зі своїх ранчо, і могли встигнути вписатися між недільним богослужінням і базарним днем ​​в середу.

5. Переможець забирає все

Ще одне важливе правило виборів в США - переможець забирає все. Воно означає, що той кандидат в президенти, який набрав просту більшість в певному штаті, отримує всі голоси місцевих виборців.

На практиці це призводить до того, що перемогти може той кандидат, за якого проголосувало менше людей. Такі прецеденти траплялися в американській історії вже чотири рази. Останній раз це спрацювало у 2000 році: за кількістю голосів виграв Альберт Гор, але за кількістю виборців (271 проти 266) переміг Джордж Буш молодший.

Правило не діє тільки в двох невеликих штатах Мен і Небраска, які суттєво не впливають на хід голосування.

6. Долю країни визначать всього лише кілька штатів

Багато американських штатів голосують традиційно, підтримуючи республіканця, або, навпаки, демократа, хто б ним не був. Наприклад, в Техасі на дев'яти останніх виборах голосували тільки за республіканців. Так само Каліфорнія протягом останніх шести кампаній голосувала за демократів.

Тому долю виборів вирішать так звані критичні або хиткі штати, які голосують то за демократів, то за республіканців. В цьому році, як стверджує Українська служба BBC , Їх тринадцять. Це Огайо, Флорида, Невада та інші. В цілому це близько 30% населення Штатів. До речі, статистика свідчить, що протягом 13 останніх кампаній вигравав той кандидат, якого підтримали в Огайо.

7. Машини для голосування

З кожною новою виборчою кампанією в США з'являються все нові і нові системи і способи голосування. Існують машини, де кандидата вибирають приблизно так само, як на банківському терміналі працюють з карткою - натискаючи кнопки на екрані. На деяких для доступу до системи потрібна особиста картка, яку потім здають при виході з дільниці.

Є варіант, коли бюлетень треба заповнити вручну, а потім відсканувати. На Алясці можна навіть відправити його в форматі pdf по електронній пошті на ділянку. Але цей метод не дуже вітається через високого ризику зовнішнього впливу.

Нарешті, з 1997 року з'явилася можливість голосувати в космосі. Бюлетень направляється з НАСА і пересилається вже заповненим на ділянку через захищений зв'язок. Кожен астронавт має свій унікальний сертифікат безпеки.

Ділянка в Огайо, дострокове голосування 28 жовтня. Фото: Reuters

Ділянка в Огайо, 2012 рік. Пристрій для сканування бюлетеня. Фото: AP

8. Дострокове голосування

Ще одна незвична для українців річ. Близько 41 млн американців (20% від загальної кількості) вже проголосували . Ще цікавіше, що в семи штатах їм дозволено поміняти свою думку і проголосувати знову. Наприклад, у Вісконсині це можна робити тричі на день голосування, 8 листопада.

Правом голосувати заздалегідь користуються в основному ті, хто в день виборів повинен працювати - лікарі, пожежники, журналісти. Зокрема, так вчинив і діючий президент Барак Обама. Дехто голосує достроково, бо від місця реєстрації до місця роботи його відокремлюють сотні кілометрів.

9. Рекорд бажаючих проголосувати

Ці вибори є рекордними за кількістю зареєстрованих виборців - таких уже трохи більше 200 мільйонів. Про це свідчать дані компанії TargetSmart. Це дуже багато, враховуючи, що в 2008 році навіть кількість людей, які мають право голосувати, ледь дотягувала до 200 млн, а виборцями зареєструвалися лише 146 млн.

Така висока цифра незвичайна ще й тому, що зазвичай явка в США низька. У 2008 році вона склала 63,6%, а в 2012 61,8%. Обидва рази главою держави було обрано Барака Обаму.

10. Стікери і собачки

Насправді, незважаючи на стереотип про те, що багато американців не цікавляться виборами, це не зовсім так. Для багатьох з них це мало не свято, в деяких населених пунктах в цей день навіть оголошують вихідний. На багатьох ділянках після голосування виборці виходять з ділянки з наклейкою на одязі, на якій написано "I voted", тобто "Я проголосував!"

Найменш активно голосує молодь. Тому в цьому році, як пише Business Insider , Її планують залучати також і нетрадиційними способами. Наприклад, на ділянках будуть цуценята. Також деяких виборців намагаються залучити до голосування через популярні додатки для смартфонів - Pokemon Go, Tinder і інші.

Також деяких виборців намагаються залучити до голосування через популярні додатки для смартфонів - Pokemon Go, Tinder і інші

Стікери "Я проголосував! А ти?" на одній з виборчих дільниць. Фото: Reuters

А ти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация