100 мільйонів християн - китайців, або Перспективи православ'я в Піднебесній (+ Відео)

  1. Автономія без підтримки
  2. Після Культурної революції
  3. Релігійне життя в сучасному Китаї
  4. Готовність до зустрічі з християнством
  5. Як відкрити китайцям Православ'я?

Настоятель храму святих апостолів Петра і Павла в Гонконгу протоієрей Діонісій Поздняев - про становище Православ'я в Китаї, причини такого становища і інтересах китайців до християнства.

Автономія без підтримки

Автономія без підтримки

Цього року виповнилося 300 років з моменту офіційного освіти Російської духовної місії в Китаї , Але в 1954 році в зв'язку з приходом до влади ніяка релігійна діяльність в країні не могла очолюватися іноземцями, і в 1957 році виникла Китайська Автономна Православна Церква.

Католики і протестанти створили патріотичні асоціації, причому в тих політичних обставинах протестанти різних конфесій порахували другорядними свої богословські та ідеологічні розбіжності і об'єдналися в єдину асоціацію. Православні ж китайці не змогли зорганізуватися, тому що в той час їм нізвідки було чекати підтримки.

Якщо за католицької і протестантськими церквами Китаю стояли католицький і протестантський світи Західної Європи і Америки, гнана Російська Православна Церква не мала можливості серйозно підтримати Китайську Православну Церкву.

Надалі відносини між СРСР і Китаєм погіршилися настільки, що навіть відбувалися зіткнення на кордоні, були перервані всі зв'язки, а китайці, раніше якось пов'язані з Росією, намагалися ніде не згадувати, що знають російську мову, так як це могло їм коштувати кар'єри, а іноді і свободи . Такі взаємовідносини тривали протягом усього Культурної революції - не одне десятиліття.

Після Культурної революції

Сукупність усіх цих обставин призвела до того, що Китайська Автономна Православна Церква так і не реалізувалася, не стала єдиною Церквою. Після того, як фактичний керівник Китаю Ден Сяопін проголосив політику відкритості світу і реформ, в країні відкрилися 4 православні парафії, і в одному з них - в Покровському храмі в Харбіні - з 1984 року відбувалися богослужіння.

Настоятель храму, отець Григорій Чжу, помер в 2000 році. Сьогодні в Китаї живі два священнослужителя, висвячені до Культурної революції, але вони не служать. Ще один священик, отець Михайло Лі, в 1989 році виїхав до Сіднея і там опікується православних китайців, які живуть в Австралії.

У самому Китаї ні в одному з 4 парафій немає регулярних богослужінь - іноді з дозволу китайської влади їх здійснюють відряджені в Китай священики з Росії. Найчастіше ж у недільні та святкові дні миряни просто збираються разом помолитися. Після десятиліть відсутності церковного життя люди не дуже добре знають Святе Письмо, традиції, але пам'ятають, що в недільний день можна зібратися в храмі.

Релігійне життя в сучасному Китаї

Всі чотири храми в Китаї відкрилися без будь-якої ініціативи з боку Російської Православної Церкви і Росії. Це був жест з боку китайської влади у відповідь на прохання місцевих православних. Кілька храмів, зруйнованих під час Культурної революції, відновлені за державні кошти. Китайська влада сьогодні не перешкоджають релігійного життя, але як і раніше в законодавстві зберігається вимога фінансової і незалежної від іноземного впливу.

У країні заборонена діяльність іноземних місіонерів. Але поряд з офіційною релігійним життям в Китаї існує і неофіційна, причому вона становить 70% від усієї релігійної життя в країні. Це стосується не тільки християнства, але і буддизму, даосизму.

Неможливо пряме місіонерство, але багато католицьких і протестантських священики з Європи і Америки мають наукові ступені і викладають в китайських університетах. Викладають світські дисципліни, але одночасно підтримують контакти з паствою.

Ще один варіант неявного місіонерства - благодійні програми. Батько Діонісій розповів про французький католицького священика, який живе в китайському селі і зібрав навколо себе кілька сотень прокажених, організувавши з них громаду. При цьому коли мова йде про саму благодійній програмі, він не позиціонує себе як священика. Просто він виконує соціальну роботу, з якою не справляються китайська влада.

Готовність до зустрічі з християнством

Сучасний Китай, за словами батька Діонісія, знаходиться в процесі трансформації. Комуністична ідеологія пішла зі свідомості не тільки простих громадян, а й влади. Вона зберігається як вивіска тільки для збереження політичної єдності, але сама влада розуміють необхідність пошуку нових цінностей для китайського суспільства.

«Країна перебуває в стані глибокого духовного вакууму, коли традиційні культурні цінності втрачені, цінності, які намагалися прищепити, знецінені, а нові не знайдені», - вважає отець Діонісій. Китайці розуміють, що в сучасному світі, відкритому і глобальному, відповіді на ряд важливих питань не можуть бути знайдені всередині власної історії і власної філософії. Тому Китай намагається знайти ці відповіді у зовнішньому середовищі і уважно дивиться на християнський світ. Світ, який в самій Європі все частіше називають постхристиянським, але з точки зору китайців це християнський світ.

Правда, китайські християни розуміють, що в Європі йде процес дехристиянізації. Батько Діонісій розповів, що сьогодні в Італії служить 9 китайських католицьких священиків. Коли він запитав одного з них про завдання служіння в Італії, той відповів: «Перше завдання - проповідь християнства серед живуть тут співвітчизників, а друга - проповідь християнства серед італійців».

За різними даними в Китаї сьогодні проживає від 70 до 100 мільйонів християн (такий розкид цифр пов'язаний з активною неофіційною релігійним життям). Спостерігається небувале в історії щорічне збільшення китайців-християн - 6-7%. Такого, за словами батька Діонісія, не було при найсприятливіших політичних обставин і прихильності влади до іноземних місіонерів.

Нещодавно один китайський професор прямо сказав, що китайська культура померла і воскресити її може тільки зустріч з християнством. Професор - не є християнином, а конфуцианец. Він проводить аналогію з зустріччю античної культури з старозавітним месіанство. Християнство народилося в Ізраїлі, але впавши на грунт греко-римської філософії, принесло дивовижні плоди - велику європейську культуру. А зустріч християнства з китайською культурою поки не сталася - були тільки окремі спроби, в основному з боку католиків та протестантів.

Як відкрити китайцям Православ'я?

В сьогоднішніх умовах більш ніж скромне становище Православ'я в Китаї, на думку батька Діонісія, свідчить про недостатність місіонерських зусиль з боку Православної Церкви. Понад сто років тому рівноапостольний Миколай Японський писав у своїх щоденниках, що в Росії нікому немає діла про місію в Японії. І сьогодні ми досить байдужі до місії.

«Китай готовий до слухання слова про Христа, - переконаний отець Діонісій. - Ключова проблема - сказати це слово на китайській мові. У широкому сенсі, не тільки філологічному ».

Найлегше, вважає отець Діонісій, зробити це за допомогою університетських середовищ. При всіх університетах Китаю є центри з вивчення християнства. А до китайської інтелектуальній еліті і раніше прислухаються, вона завжди задавала тон в суспільстві. Думка китайських експертів впливає на розвиток країни.

Поки в Китаї немає адекватного уявлення про Православ'я. Багато хто, почувши про нього, запитують, християнство це і чим воно відрізняється від католицизму. Необхідно переводити православну літературу на китайську мову. Уже 12 років цим займається і прихід Петра і Павла в Гонконгу.

Уже 12 років цим займається і прихід Петра і Павла в Гонконгу

Але, за словами батька Діонісія, дуже складно знайти хорошого перекладача з російської на китайську. Після декількох років роботи він прийшов до висновку, що простіше переводити книги з англійської. Англійська мова структурно ближче до китайського, ніж російський, і більше хороших перекладачів.

На 6-7 грудня в Гонконзі заплановані заходи, присвячені 300-річчю утворення Російської духовної місії в Китаї. 7 грудня о Університеті Гонконгу пройде виставка православних книг китайською мовою.

Підготував Леонід Виноградов

Фото Юлії Маковейчук

Читайте також:

Як Китай звертається до християнства (+ ФОТО)

Одинокий апостол Китаю

Онлайн з Китаєм: протоієрей Діонісій Поздняев відповідає на питання

Михайло Дроздов: Наша людина в Шанхаї

Як відкрити китайцям Православ'я?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация