100 років Борису Патону: Цікаві факти про людину-легенду

Борис Патон є першим, хто був нагороджений званням "Герой України". Також він - ровесник Академії наук України, конструктор однойменного мосту і користувач Фейсбуку Борис Патон є першим, хто був нагороджений званням Герой України

Сьогодні виповнюється сто років Борису Патону - незмінного з 1962 року президенту Національної академії наук України та Інституту електрозварювання (імені свого батька) з 1953 року, першому героєві України, вченому в галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктору технічних наук, народному депутату СРСР і ВР УРСР, людині, який удостоєний прижиттєвого бюста, є автором і співавтором сотень винаходів, патентів, монографій і публікацій.

Взагалі-то, одні регалії та посади Бориса Євгеновича можна перераховувати кілька сторінок. Про його роботу відомо набагато більше, ніж про особисте життя. Дружина - Ольга Борисівна (померла у 2013 році), була вченим, дочка Євгенія - теж вчений, тільки в сфері біології. Внучка Ольга - юрист.

Патон володіє англійською та німецькою мовами. Захоплюється спортом: раніше - водними лижами і тенісом, а в останні роки - плаванням.

Захоплюється спортом: раніше - водними лижами і тенісом, а в останні роки - плаванням

Батько Бориса Патона

Народився в Києві, в родині відомого вченого-мостобудівника, директора та засновника Інституту електрозварювання Євгена Патона і домогосподарки Наталії Патон. Рід Патонів - древній і відомий настільки, що виникло навіть напрямок досліджень - патонознавство. Предки Євгена Патона - дворяни Російської імперії, вони займали керівні пости як на військовій, так і на цивільній службі.

"Древній дворянський рід Патонів (Patton) нібито бере свій початок від предків - майстрів корабельної справи, яких привіз з собою із Голландії цар Петро. Всі вони обрусіли, змішалися кровно з іншими родами, змінили своє лютеранський віросповідання на православну віру і давно вже вважали Російську імперію своєю Батьківщиною. Але існували й інші версії - з Франції, не виключалася і Шотландія ", - пише журналіст Ігор Малишевський.

Пішов вчитися на інженера-електрика. У військовий 1941-й закінчив Київський політех, захистив кандидатську і докторську, вступив в КПРС.

Під час Другої світової працював інженером на заводі "Красное Сормово" в Горькому, через десять років зайняв посаду директора Інституту електрозварювання.

Під час Другої світової працював інженером на заводі Красное Сормово в Горькому, через десять років зайняв посаду директора Інституту електрозварювання

Все життя Борис Патон займається наукою. Наприклад, саме завдяки розробкам Бориса Патона був проведений перший експеримент зварювання в космосі. Він зробив величезний внесок в розробку ракети Н1, яка призначалася для освоєння Місяця.

Він є автором ідеї та одним з розробників методу електрозварювання м'яких тканин. Завдяки цьому вдалося домогтися скорочення тривалості операцій, зниження ймовірності післяопераційних ускладнень і втрати крові.

Цікаві факти про Бориса Патона

Одного разу в середній школі Борис Патон отримав 9 двійок за семестр.

Чи не отримав червоний диплом тому, що не зміг скласти іспит з філософії (марксизм-ленінізм). Спочатку йому поставили "двійку", але як не зубрив на канікулах граніт марксизму-ленінізму нещасний студент, перездати він зміг тільки на "добре".

Коли він захищав дипломну роботу, почалося бомбардування міста. Але диплом Патон все одно захистив в цей день, і на "відмінно".

Після операції на стегні в 1995 році, дізнавшись, що кістка хірурги різали механічною пилкою, Патон зібрав команду, яка взялася за розробку лазерних методик.

За активного сприяння Бориса Патона був побудований масив "Академмістечко" в Києві.

Його гасло: "Треба отримувати задоволення від своєї роботи і від свого життя! А якщо ти тільки ниєш і скиглиш, то нічого доброго не буде".

Народження Патона день в день збігається з днем ​​створення Академії наук України. Їй сьогодні виповнюється сто років.

У 2014 році 96-річний Патон завів собі сторінку в Фейсбуці. Там його і вітають.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация