11 клас. Література. Срібний вік російської літератури

Коментарі викладача

Термін «Срібний вік» гарний, популярний, але він так і не став науковим терміном. Саме в поезії відбилися нові настрої і пошуки форми, які проглядаються в цей період.

У російській літературі складна доля цього поняття визначила нечіткість його значення як в плані тимчасових рамок, так і в плані кола конкретних авторів. Зазвичай, без особливих застережень, срібним століттям називають літературу російського модернізму, або ще вужче - символізму і акмеїзму (включаючи весь спектр імен від Бальмонта, Брюсова, Блоку і Білого до Гумільова, Ахматової, Мандельштама). Сюди ж включають і авторів російського зарубіжжя, чия творчість також розглядають в руслі модернізму (див. ЛІТЕРАТУРА РОСІЙСЬКОГО ЗАРУБІЖЖЯ). Є й інший підхід, який прагне розглядати всю порубіжних епоху як єдине ціле, в складному взаємозв'язку не тільки різних літературних напрямів, а й усіх явищ культурного життя цього періоду (мистецтва, філософії, релігійних і політичних течій). Таке уявлення про «срібного століття» поширене в останні десятиліття як в західній, так і у вітчизняній науці.

"Срібний вік"

Межі позначається періоду визначаються різними дослідниками по-різному. Початок «срібного століття» більшість вчених датують 1890-ми, деякі - 1880-ми. Розбіжності з приводу його кінцевої межі великі (від 1913-1915 до середини 20 ст.). Однак поступово утверджується точка зору, що «срібний вік» підійшов до кінця на початку 1920-х.

У сучасному вживанні вираз «срібний вік» або не має оцінного характеру, або несе наліт поетизації (срібло як благородний метал, місячне срібло, особлива натхненність). Первісне вживання терміна було швидше негативним, тому що Срібний вік, який настає після золотого, передбачає спад, деградацію, декаданс. Це уявлення сходить до античності, до Гесіодом і Овідія, вибудовувати цикли людської історії в відповідності зі зміною поколінь богів (при титані Кроне-Сатурні був золотий вік, за його сина Зевса-Юпітера настав срібний). Метафора «золотого століття» як щасливою пори людства, коли панувала вічна весна і земля сама приносила плоди, отримала новий розвиток в європейській культурі, починаючи з Відродження (перш за все в пасторальної літературі). Тому вираз «срібний вік» мало вказувати на зниження якості явища, його регрес. При такому розумінні російська література Срібного віку (модернізм) протиставлялася «золотого віку» Пушкіна і його сучасників як «класичної» літературі.

В кінці 19 століття читачі і критики ділили російську поезію за темами. Коли з'явилися російські модерністи, поезію не стали ділити на теми. Модерністи і декаденти говорили про те, що немає єдиної істини, немає єдиної моралі, а є безліч точок зору, і кожен поет має право на свою точку зору. Нове покоління поетів вважають, що старі теми для нової поезії не підходять. Відбувається те, що може бути глобалізацією теми: страждають, наприклад, не тільки селяни, а страждають всі люди. Всі теми стають філософськими: Бог і диявол, життя і смерть, небо і пекло.

Головною темою в мистецтві стає не просто пошуки сенсу життя, а й пошуки форм вираження цих пошуків. Поети думають про те, як писати. Створюється неповторний світ. Кожен з них створює свій "космос", герой тікає від цивілізації, що нагадує ескапізм (прагнення бігти від реальності).

Мал. 1. Енгр, Жан Огюст Домінік ( джерело )

В моду входить екзотика, яка розквітає на сторінках нових авторів. Брюсов відправляє свого ліричного героя до стародавнім єгиптянам і грекам, на різні екзотичні острови і країни. До Бальмонт створює цілі збірники, в яких герой подорожує в часі. Гумільов створює збірники подорожей по Африці.

Життя драматична і важка, тому автори шукають світ гармонії і краси, куди можна сховатися.

Для поета декадента і модерніста з'являється нове місце існування ліричного героя - це місто. Герої і навколишній світ у модерністів інші. Людина живе в місті. Це новий образ привабливого, але і страшного міста. Тема кохання відображає більш глобальні ідеї: вічної істини і краси, гострі провокаційні.

Тема кохання відображає більш глобальні ідеї: вічної істини і краси, гострі провокаційні

Мал. 2. Еміль Верхарн ( джерело )

Від зображення реальності поети звертаються до ідеї, яка лежить за цим світом, про що свідчить те життя, в якій ми живемо.

Поети російського модернізму будують свої збірники таким чином, щоб не привернути публіку, а відлякати. Вони претендують на оцінку знавців. Цінителі і читачі цих збірок - люди обрані, які розуміють, про що йде мова.

У цей час змінюється структура поетичної збірки. Починають складатися цикли, які входять в книги. (Ф. Сологуб, три томи лірики А. Блоку і інші). Змінюється художній лад поезії, форми.

Додається дольник (трискладовий розмір, і іноді виймається склад, і змінюється ритм, з'являється пауза, щоб виділити потрібне слово).

З'являється акцентний вірш - чисто-тонічний вірш, в якому врегульовано тільки число наголосів; кількість ненаголошених складів між ними довільно. Схема А. С .: З'являється акцентний вірш - чисто-тонічний вірш, в якому врегульовано тільки число наголосів;  кількість ненаголошених складів між ними довільно х х , Де х - невизначене кількість ненаголошених складів.

Вашу думку,

мріє на розм'якшеному мозку,

як вижіревшій лакей на засаленої кушетці,

буду дражнити про закривавлений серця клапоть;

досита ізиздеваюсь, нахабний і їдкий.

Володимир Маяковський

Модернізм. Поезія

У цей час змінюється розмір від настрою поета. Ритм передає інтонацію сучасного поета

Рима можливість використовувати неточну риму (киньте - лабіринті, бейся- рейки і т.п.). Поети винаходять нові строфи, поєднання рими, тобто шукають індивідуальність.

Поети винаходять нові строфи, поєднання рими, тобто шукають індивідуальність

Мал. 4. Людвіг Вітгенштейн ( джерело )

Слово у модерністів розглядається розширено, демонструвати читачеві сой потенціал. Л. Вітгенштейн (філософ) говорить про слово: «Слово має те значення, яке йому хтось дав» (не те, що не записано в словнику).

джерела

конспект http://interneturok.ru/ru/school/literatura/11-klass/serebryanyy-vek-russkoy-poezii/serebryanyy-vek-russkoy-poezii-istoriya-termina-modernizm-v-literature-i-drugih-iskusstvah ? seconds = 0

http://www.youtube.com/watch?v=P3Y0NzJwQjA

http://www.youtube.com/watch?v=akEflVWGduE

http://www.youtube.com/watch?v=3opL6pZrVG4

http://www.youtube.com/watch?v=j8qXu97hVNA

Ru/ru/school/literatura/11-klass/serebryanyy-vek-russkoy-poezii/serebryanyy-vek-russkoy-poezii-istoriya-termina-modernizm-v-literature-i-drugih-iskusstvah ?
Com/watch?
Com/watch?
Com/watch?
Com/watch?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация