12 травня: Міжнародний день медсестри

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

12 травня 2011, 12:44 Переглядів: 12 травня 2011, 12:44 Переглядів:   Одна із засновниць служби милосердя Флоренс Найтінгейл

Одна із засновниць служби милосердя Флоренс Найтінгейл.

Ідею вшановувати молодший медперсонал, який виконує одну з найважливіших функцій в одужанні хворого - виходжування, вперше висловили в 1953 році. Відзначати ж День медсестер стали 12 років по тому. У 1974-му це свято стало Міжнародним. Тоді ж була обрана і дата його проведення. Нею стало 12 травня - день народження однієї із засновниць служби милосердя Флоренс Найтінгейл, яка прославилася на війні в Криму.

Англійська аристократка, вона отримала освіту, яке отримували тоді лише чоловіки. Йшла Кримська війна. Володіючи неабиякими здібностями, Флоренс вирішила застосувати свої таланти в медицині. Розуміючи, що поранені потребують постійного грамотному догляді, вона зібрала загін санітарок і відправилася в польові госпіталі спочатку Скутарі (Туреччина), а потім Криму. Ініціатива зустріла недовіру хірургів, але займаний нею пост дозволив, незважаючи ні на що, здійснити задумане.

Ще до війни вона писала своїй подрузі: "Я вважала, що можна було б заснувати щось на кшталт Протестантської громади сестер для жінок з витонченими почуттями. Але на перших порах виникли труднощі, і це налякало маму. Мова не йде про фізичну огиду, яку можуть викликати деякі моменти роботи в лікарні, - мається на увазі те, що відбувається між хірургами та медсестрами, про що ви можете здогадуватися ". А її біограф Делл Ричардз писав: "У ті дні робота доглядальниці була заняттям нешановних. Це було останнім притулком жінок спилися, які не затримувалися на інших роботах, і жінок, підробляють проституцією. Не було підготовки, не було шкіл. Жінки просто просиджували біля ліжка хворого або вмираючого, якщо вони не ділили з ним цю ліжко або не падали на підлогу п'яний як п'яні ". Найтінгейл вирішила змінити це.

На війні, щоб ліквідувати скупченість поранених (десятки стогнуть військових лежали все скопом, як шпроти в банці), Флоренс збільшила в польових госпіталях число палат і обходила їх навіть ночами, за що вдячні поранені звали її між собою "Леді з лампою". Вона організувала кухні та пральні. Вважаючи, що на одужання дуже впливає душевний стан, дбала про дозвілля поранених. Створила госпітальні читальні і допомагала писати рідною. В результаті смертність скоротилася в 20 разів! Перед від'їздом з Криму до Англії Флоренс Найтінгейл за власні гроші на горі над Балаклавою поставила хрест з білого мармуру лікарям і медсестрам, які загинули в Кримській війні.

Повернувшись до Англії в 1856 році Найтінгейл отримала під початок армійську медицину! Відомчі лікарні тут же були оснащені системами вентиляції і каналізації; персонал пройшов спецпідготовку. Стали приділяти увагу профілактиці хвороб, а не тільки "різали до чортової матері". До сих пір актуальна її ідея: "Стежити треба за здоровими, щоб вони не стали хворими". Найтінгейл в Лондоні відкрила першу в світі військово-медичну школу сестер милосердя. Флоренс першої показала вплив навколишнього середовища на здоров'я людини, заклавши таким чином основи сучасної науки - екології. Американський поет Генрі Лонгфелло присвятив цій чудовій жінці поему "Свята Филомена". У Флоренції, біля підніжжя її пам'ятника висічені слова: "Вона була прикладом служіння людям і символом милосердя", яким пізніше став Червоний Хрест.

ЯК У НАС. Активною допомогою ране- ним в ті часи займалася і Хрестовоздвиженська громада сестер милосердя, заснована Великою княгинею Оленою Павлівною. Вони допомагали в Кримській війні великому Миколі Пирогову. А першою фронтовий сестрою милосердя ще до приїзду громади на фронт стала Даша Севастопольська - 17-річна сирота Дарина Михайлова. Пирогов про неї почув від головнокомандувача російськими військами князя Меншикова, коли добровольцем прибув в Севастополь . Тут він застав переповнені госпіталі, антисанітарію, страшний дефіцит візків для поранених ... Микола Іванович так розповів про зустріч з сестричкою: "О шостій годині вечора я доволікся до маленького будиночка з брудним двором ... У комірчині, аршини три в довжину і стільки ж в ширину, стояла, згорбившись, в якомусь засмальцьованому архалук доля Севастополя ". Дівчина самовіддано рятувала поранених, робила перев'язки, давала трохи вина знесиленим. Про її намаганнях дізнався сам імператор, нагородив її золотою медаллю "За старанність" і 500 срібними рублями. Жінки, які проводили на війну чоловіків і братів, пішли за прикладом Дар'ї: вони роздавали ліки, перев'язували, годували поранених, доглядали за кухнею. Сьогодні ні лікарня, ні поліклініка, ні навіть медпункт неможливо уявити без медсестричок, їх робота так само важлива, як і праці лікарів.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "12 травня: Міжнародний день медсестри". інші Архів дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Гребенникова Олена

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация