14 символів, зашифрованих у «Венері» Боттічеллі

Сандро Боттічеллі першим з європейських живописців не знайшов нічого гріховного в оголеному жіночому тілі. Він навіть побачив в ньому алегорію голосу Божого

Він навіть побачив в ньому алегорію голосу Божого

1 ВЕНЕРА. Відповідно до античного міфу, перший правитель світу - бог неба Уран був оскоплений власним сином Кроносом. Краплі крові Урана впали в море і утворили піну, з якої і народилася стоїть на раковині Венера. На картині Боттічеллі вона сором'язливо прикриває груди і лоно. Пет рочук називає це «жестом звабливої ​​чистоти». Як вважають мистецтвознавці, моделлю для образу Венери послужила Симонетта Веспуччі - перша Флорентійська красуня, кохана молодшого брата Лоренцо Медічі, Джуліано. Вона померла у розквіті років від сухот.
2 РАКОВИНА - символ жіночого лона, з якого виходить Венера.
3 ЗЕФИР - бог західного весняного вітру. Неоплатоникі ототожнювали його з Еросом - богом любові. У міфі про Венеру Зефір своїм диханням направив раковину з богинею до острова Кіпр, де та ступила на землю.
4 ФЛОРА - дружина Зефіру, богиня квітів. Союз Зефіру і Флори часто розглядають як алегорію єдності тілесної (Флора) і духовної (Зефір) любові.
5 РОЗА - символ любові і любовних страждань, що заподіюються її шипами.
6 ОЧЕРЕТ - символ скромності Венери, яка як би соромиться своєї краси.
7 ОРА талієм (КВІТУЧА) - одна з чотирьох ор, дочок Зевса і Феміди. Ори відповідали за порядок у природі і протегували різним порам року. Талло «стежила» за навесні і тому вважалася супутницею Венери.
8 ВОЛОШКА - символ родючості, так як він росте серед дозрілих хлібів.
9 ПЛЮЩ - це рослина, «обіймає» стовбури дерев, символізує прихильність і вірність.
10 МИРТ - рослина, присвячене Венері (відповідно до розповіді давньоримського поета Овідія, коли богиня любові ступила на землю Кіпру, мирт вона прикрила наготу) і тому вважалося ще одним символом родючості.
11 червона мантія - символ божественної влади, якою володіє краса над світом.
12 МАРГАРИТКА - символ невинності і чистоти.
13 анемони - символ трагічної любові, чашу якої доведеться випити Венері на землі. Згідно з міфом, Венера закохалася в чарівного пастуха Адоніса. Але любов була недовгою: Адоніс загинув на полюванні від іклів кабана. Зі сліз, які богиня пролила над тілом коханого, і народився анемона.
14 апельсинового дерева - символізує надію на вічне життя (апельсин - вічнозелена рослина).

Звернення Боттічеллі до язичницького сюжету, та ще з оголеною натурою, може, на перший погляд, здатися дивним: на початку 1480-х років художник начебто присвятив себе християнському мистецтву. У 1481-1482 роках Сандро розписував Сикстинську капелу в Римі, а в 1485-му створив богородичний цикл: «Мадонна з немовлям», «Мадонна Магніфікат» і «Мадонна з книгою». Але це зовнішнє протиріччя. Справа в тому, що за світосприйняттям Боттічеллі був близький до флорентійським неоплатоникам - кухоль, очолюваному філософом Марсіліо Фічіно, який прагнув синтезувати античну мудрість з християнською доктриною.
Згідно з уявленнями неплатників, непостігаемим Бог весь час втілює себе в земній красі, будь то краса тілесна чи духовна - одна без іншої неможлива. Тим самим язичницька богиня у неплатників ставала алегорією голосу Божого, несе людям одкровення прекрасного, через яке рятується душа. Марсіліо Фічіно називав Венеру німфою Гуманності, «народженої від небес і більш інших коханої Богом Всевишнім. Душа її - суть Любов і Милосердя, очі її - Гідність і Великодушність, руки - Щедрість і Пишність, ноги - Прігожесть і Скромність ».
Такий синтез християнства і язичництва присутня і в роботі Боттічеллі. «Композиція« Народження Венери », - писала історик мистецтва Ольга Петрочук, - дивним ... чином укладає зміст античного міфу в середньовічну суто християнську схему« Хрещення ». Явище язичницької богині уподібнюється таким чином відродженню душі - гола, подібно душі, виходить вона з життєдайних вод хрещення ... Чимала сміливість знадобилася художнику і вигадка теж чимала, щоб замінити фігуру Христа переможною наготою юної жінки - змінивши ідею порятунку аскетизмом на ідею всевладдя Ероса ... Навіть біблійне «Дух божий носився над водами» тут прирівнюється ні більше ні менше як до дихання Ероса, яке втілюють летять над морем вітри ».
«Венера» Боттічеллі - перше зображення повністю голого жіночого тіла, де нагота не символізує первородний гріх (як, наприклад, при зображенні Єви). І хто знає, якби не було картини відважного художника, з'явилися б на світ «Спляча Венера» Джорджоне (бл. 1510) або «Венера Урбинская» Тиціана (1538)?

ХУДОЖНИК
Сандро Боттічеллі

+1445 - Народився в сім'ї дубильника у Флоренції.
1462 - Поступив учнем в майстерню художника Філіппо Ліппі.
1470 - Відкрив власну майстерню.
1471 - Написав диптих «Історія Юдифи», який приніс йому популярність.
1 477 - Написав картину «Весна».
1481-1482 - Розписував Сикстинську капелу в Римі.
1485 - Закінчив роботу над «Народженням Венери». Написав богородичний цикл.
1487 - Написав вівтар для церкви Святого Варнави у Флоренції.
1489 - Написав «Коронування Марії» для церкви Сан-Марко у Флоренції.
1494 - Закінчив картину «Наклеп Апеллеса».
1501 - Пережив духовну кризу, створив «Покинуту» і «Положення в труну».
1505 - Остання завершена робота «Чудеса святого Зиновія».
1510 - Помер у Флоренції, похований в церкві Оньісанті.

І хто знає, якби не було картини відважного художника, з'явилися б на світ «Спляча Венера» Джорджоне (бл. 1510) або «Венера Урбинская» Тиціана (1538)?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация