2 лютого 1812: під Полтавою народився автор романсу "Очі чорні"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

2 лютого 2012, 11:10 Переглядів:

Поет Євген Гребінка.

Відомий український письменник і поет, дворянин, освічений і талановитий чоловік прожив всього 36 років ... А народився він у батьківському маєтку Притулок (нині Мар'янівка) на Полтавщині в родині штаб-ротмістра Малоросійського кавалерійського полку. Батько сімейства Павло Гребінка був ветераном Вітчизняної війни і "окупантом" Парижа. У володінні мав 20 кріпаків. Син Женя зростав романтичним. Закохався в сестру однокашника Новицького і своє почуття "пустив у справу" - описав в "Записках студента".

УКРАЇНСЬКИЙ ПІТЕР. Після навчання Гребінка опинився в Пирятині, де його обрали обер-офіцером резервного ескадрону. Там він перекладає українською пушкінську «Полтаву» і вирішує, подавши у відставку, їхати в столицю. У Петербурзі надходить на службу в Дворянський полк викладати словесність. "Петербург - є колонія освічених малоросіян. Всі присутні місця, все академії, всі університети переповнені земляками. Государиня виїжджає четвірки коней, і на зап'ятках наші два малоросійські камер-козака. Государ часто, кажуть, жартує з ними малоросійською мовою. Гоголь-Яновський , наш студент, читає в Петербурзькому університеті історію. Яке? та й все ніжинці, знай, собі чвалают (просуваються) помалу ", - з гордістю писав Гребінка про земляків. Микола Гоголь був вихованцем тієї ж Ніжинської гімназії, яку після нього закінчив Гребінка.

У столиці він знайомиться з Пушкіним, Криловим, Кольцовим, Тургенєвим, Боровиковським. Здружився і навіть допомагав автору "Тлумачного словника" Володимиру Далю. Дружив з земляками Квіткою-Основ'яненко, Гулак-Артемівським. "Викуповує" з кріпацької неволі молоде дарування на прізвище Шевченко , Який брав участь в підготовці його альманаху, видаваного Гребінкою в Петербурзі. Їздив з Тарасом Григоровичем на батьківщину "відриватися" від суєти столичного.

Земляки підтримували один одного та й просто часто збиралися у Гребінки, в його петербурзькій квартирі. "Боже мій! Скільки рідних, земляків! Скільки новин, сміху, подиву, сала, брехні, правди, нісенітниці, ковбас і прочая, і прочая" ... Гребінка любив свою Полтавщину. Своїм молодшим братам, що готувалися до від'їзду в Петербург, писав: "Тіло моє в столиці, а душа - в рідному степу, під солом'яною стріхою маленького будиночка. У Петербурзі скажеш adieu вареники, запашний борщ, цукрові кавуни, ароматні дині, вся гастрономія Малоросії тут зникає під впливом північного неба і фінського картоплі ". Євген Гребінка був надзвичайно енергійним. Багато писав: вірші і модні в ту пору байки, роман "Чайковський", грав в театральних п'єсах, видавав альманах "Ластівка". Клопотами Євгена Павловича в Лубнах було відкрито парафіяльний училище.

Одного разу побувавши з Шевченком в селі Березова Рудка, у поміщика Ростенберга, Гребінка був убитий красою його внучки Марії. Тоді і з'явилися знамениті рядки, відомі чомусь як циганський романс "Очі чорні": "Очі чорні, очі пристрасні, Очі пекучі і прекрасні! Як люблю я вас! Як боюся я вас! Знати побачив вас Я в недобрий година ... Ой недарма ви, глибини темніше! Бачу траур у вас до душі моєї, бачу полум'я в вас я переможний, Спалено на ньому серце бідне. Але не сумний я, не без смутку я, втішного мені доля моя, Все, що кращого в житті бог дав нам В жертву віддав я вогневим очам ". Вона стала його дружиною. Але прожили молоді лише 4 роки, в 1848-м Євген Павлович помер від туберкульозу. Після смерті його тіло було перевезено в Україну і поховане в його маєтку на сімейному кладовищі.

До речі, автором музики до романсу був французький композитор Флоріан Герман , Правда, у нього це був військовий марш, під звуки якого Наполеон атакував Росію в 1812-м. Саме в тому році, в якому народився Гребінка ... Романс "Очі чорні" частенько переінакшував. Типу: "Скатертина біла залита вином, Все гусари сплять непробудним сном ..."

Познайомив світ з романсом Федір Шаляпін, додавши до тексту пару куплетів, написаних, мабуть, власноруч. Він присвятив їх своїй майбутній дружині італійці Іоле Торнагі. Співали романс багато відомих виконавців, скажімо, Висоцький запропонував свою версію слів, а Луї Армстронг записав її в своїй улюбленій манері, намагаючись співати по-російськи.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "2. лютого 1812: під Полтавою народився автор романсу" Очі чорні "". інші Архів дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Гребенникова Олена

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Яке?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация