2 євро, Нідерланди (500 років видання книги «Похвала глупоті» Еразма Роттердамського)

Країна:

Королівство Нідерландів Художник: Dylan Shields Дата випуску: 24.01.2011 Гравер: Монетний двір: Королівський монетний двір Нідерландів (Утрехт) Номінал Матеріал Маса Діаметр Товщина 2 євро Зовнішнє кільце - Cu-Ni; внутрішня частина тришарова - Cu-Zn-Ni; Ni; Cu-Zn-Ni 8,5 г 25,75 мм 2,2 мм Тираж UNC BU Proof Всього • 10.000 (в coincard)
• 10.000 (в стоставе набору Бенілюксу «Три монархії» 3 × 3,88 €, з пам'ятними монетами Люксембургу та Нідерландів замість 2 € монет рег.випуска) • 5.000 (в складі набору - 8 монет рег. Випуску + пам'ятна)
• 2.000 (в коробочці) 3.700.000 3.673.000 20.000 7.000

Гурт:

Рифлений з написом: Рифлений з написом:

Аверс:

На внутрішньому диску зображений Е. Роттердамський, пише свою книгу, зліва - портрет Королеви Беатрікс. Посередині - вертикальний напис в 2 рядки: «Beatrix Koningin der Nederlanden» ( «Беатрікс - королева Нідерландів»). Також на монеті викарбувані знаки мінцмейстер монетного двору в Утрехті (Maarten Brouwer, вітрильник) і самого монетного двору (посох Меркурія), нижче - рік випуску монети «2011».

По колу зовнішнього кільця розташовані 12 зірок. По колу зовнішнього кільця розташовані 12 зірок

Історична довідка:

Історична довідка:

Еразм Роттердамський (Ганс Гольбейн Мол., 1523, яка Базель)

Оригінальним літературним дослідженням людської дурості стала сатира Еразма Роттердамського «Похвала глупоті» (інакше: «Похвальне слово глупоті»; «Moriae Encomium, sive Stultitiae Laus»). Цей твір, задумане в 1509 році по дорозі в Англію і написане в гостях у відомого гуманіста Томаса Мора, було видано через два роки в Парижі.

У «похвальні слова Дурниці» з вуст самої Дурниці читач дізнається все пороки сучасного йому суспільства (незважаючи на те що сатира була написана більше 500 років тому, вона актуальна до сих пір).

У першій частині Дурість вихваляє саму себе. Вона хвалиться, що саме вона дарує людям зручності, причетна до всіх етапів людського життя - дитинства, юності, зрілого віку і старості, а також лежить в основі людської природи.

Такі міркування є лише вступом до другої частини, що є критику середньовічного життя.

Такі міркування є лише вступом до другої частини, що є критику середньовічного життя

Сторінка з одного з найвідоміших прижиттєвих видань «Похвали глупоті» 1515 року

Саме звідси починається справжня сатира. Еразм різко засуджує загальну рису середньовічного суспільства - облудну релігійність, таврує зловживання в прощення гріхів. Наводяться приклади різних форм і видів дурості в середньовічному суспільстві - від нижчих його шарів до вищих. Перед читачем чергою проходять представники різних професій і станів: купці, наживаються багатство обманом, обмежені ритори, марнолюбні поети, письменники-плагіатори, астрологи-шарлатани, довгобороді філософи, котрі видають себе за всезнайок. Після висміювання людей простіше автор переходить до дворянам і духовенству. Так, монархи, замість того щоб турбуватися про загальне благо, думають лише про особисту вигоду. Лицемірними підлабузниками представлені придворні сановники.

Варто зауважити те, що об'єктом сатири Еразма не стали ні ремісники, ні селяни. Можливо, ці соціальні верстви автор вважав найздоровішими в суспільстві того часу.

На закінчення висловлюється цікава думка: ідеальне щастя - це вища форма божевілля.

У «Похвали глупоті» особливо висловилися гуманістичні погляди Еразма Роттердамського. Панегірик, на подив автора, став вельми популярний. Тільки за життя автора було опубліковано близько 40 видань «Похвали дурості». Вона була переведена на французьку та німецьку мови. Незабаром послідувала і англійське видання.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация