20 квітня 1656 року в Москві були пущені в обіг мідні гроші

20 квітня 1656 року в Москві були пущені в обіг мідні гроші. Викарбувані на Псковському і Новгородському монетних дворах, спеціально для цього відкритих, монети покликані були замінити дефіцитні срібні. Однак перша спроба ввести на Русі мідні гроші виявилася не просто невдалою, а вкрай невдалою. Прижилися вони тільки через півстоліття. 20 квітня 1656 року в Москві були пущені в обіг мідні гроші

Найстаріші з відомих монет були виготовлені з електрума - природного сплаву золота і срібла. Саме ці два метали стали основними матеріалами, з яких робляться гроші з тих самих пір, як з обігу вийшли всілякі черепашки, намистини і камінчики. Мідь же протягом довгих століть грала лише допоміжну роль по відношенню до золота та срібла. Широко застосовуватися вона почала тільки до IV століття до нашої ери, хоча з'явилися мідні монети значно раніше. Ще в VI столітті до нашої ери їх випустила грецька колонія Ольвія. Поширена мідь була майже по всьому стародавньому світу: гроші з неї робили в Римі, у Візантії, в арабських країнах і навіть на американському континенті. Подекуди використовували не чистий метал, а сплави. Наприклад, сплав міді з оловом, бронзу, або латунь - сплав міді з цинком.

Читайте також: Як копійка згуртувала Російська держава

Але на території Русі мідні гроші ходіння не мали. Аж до самого правління Олексія Михайловича мідних монет в країні не карбували, хоча подекуди в західно- і північноруських землях вони зверталися. Олексій Михайлович ввів їх в 1656 році далеко не з найпрогресивніших міркувань. Справа в тому, що в період затяжної війни з Річчю Посполитою за приєднання України до Росії держава несло величезні витрати на утримання армії. І чим далі війна тривала, тим менше грошей в казні ставало. А взяти їх було, по суті, немає звідки. Значних золотих і срібних копалень в країні тоді ще не відкрили, і ідеї, звідки б дістати кошти, були в дефіциті.

Тоді було прийнято рішення скоротити держвидатки на випуск грошей шляхом заміни в обороті срібних монет на мідні. Причому зроблено це було вельми наївним чином: влада просто стала випускати мідні гроші, які намагалася збувати за ціною срібних. Нові монети взагалі нічим забезпечувалися. А щоб і нововведення прижилося, і стан скарбниці покращився, платили людям мідними грошима, а податки збирали виключно сріблом.

Природно, дуже швидко мідна копійка, яка почала було спочатку приживатися і ходити нарівні зі срібною, абсолютно знецінилася. Її відмовлялися приймати, тому практично припинилася торгівля села з містом. Селяни не хотіли продавати свої товари за мідні гроші, а в містах інших просто не було: государеві люди отримували тільки мідь. Продукти стали дефіцитом, вартість їх різко зросла, почався голод.

Погіршила ситуацію і ще одна особливість мідних грошей, яка на момент їх введення була враховано: мідні монети легше підробляти. На Русі в геометричній прогресії зростала кількість фальшивомонетників.

Боротися з обвальної інфляцією влада намагалася здебільшого царськими указами, але та не особливо-то їм підкорялася. Зрештою, за 1662 рік ринкова ціна мідних грошей в Росії впала в 15 разів, їх вартість зрівнялася з вартістю їх виробництва. За шість рублів сріблом давали 170 рублів міддю, тобто мідна монета, за фактом, була більш ніж в 28 разів дешевше срібною, якої, за задумом влади, дорівнювала. На сьогоднішній день, до речі, мідь дешевше срібла приблизно в 83 рази, однак це пов'язано зі зміною за століття технологією видобутку металу і її знизилася собівартістю.

Читайте також: Золотий стандарт: ривок Російської імперії

25 липня (4 серпня) 1662 року вибухнув знаменитий мідний бунт. На Луб'янці були вивішені анонімні звинувачення на адресу деяких знатних бояр, а простий народ пішов до царя Олексія Михайловича, який перебував в своєму заміському палаці в селі Коломенському. Спочатку монарху просто передали чолобитну з проханням знизити податки, проте потім прийшла більш радикально налаштований натовп. Пролунали вимоги видати неугодних бояр, зазвучали загрози. Після цього був відданий наказ застосувати силу. Багато бунтівники були втоплені в Москві-річці, багато спіймані і повішені. Кілька тисяч заарештовано і після слідства заслано.

Незважаючи на те що бунт був придушений, цар врахував думку народу. Мідні гроші почали поступово виводити з обігу. Рік по тому закрилися Псковський і Новгородський монетні двори.

Остаточно мідна монета закріпилася в Росії тільки після того, як в 1704 році її повторно ввів на території країни Петро I.

Читайте найцікавіше в рубриці "Економіка"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация