21 вересня Різдво Пресвятої Богородиці

  1. Молитвослів'я Різдва Пресвятої Богородиці
  2. Тропар, глас 4-й
  3. Кондак, глас 4-й
  4. Величання Різдва Пресвятої Богородиці

П ресвятая Діва Марія народилася в той час, коли люди дійшли до таких меж морального занепаду, при яких їхнє повстання здавалося вже неможливим

П ресвятая Діва Марія народилася в той час, коли люди дійшли до таких меж морального занепаду, при яких їхнє повстання здавалося вже неможливим. Кращі уми тієї епохи усвідомлювали і часто відкрито говорили, що Бог повинен зійти в світ, щоб виправити віру і не допустити погибелі роду людського. Син Божий схотів для порятунку людей прийняти людське єство, і Пречисту Діву Марію, єдину гідну вмістити в Себе і втілити Джерело чистоти і святості, Він обирає Собі Матір'ю.
Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії святкується Церквою, як день всесвітньої радості. У цей світлий день, на рубежі Старого і Нового заповітів, народилася Преблагословенна Діва Марія, предуставленная одвіку Божественним Промислом послужити таємниці втілення Бога Слова - з'явитися Матір'ю Спасителя світу, Господа нашого Ісуса Христа. Пресвята Діва Марія народилася в невеликому Галілейському місті Назареті. Батьками Її були праведні Іоаким з роду пророка і царя Давида і Анна з роду первосвященика Аарона. Подружжя були бездітні, тому що свята Анна була неплідна. Досягнувши похилого віку, Іоаким і Анна не втрачали надії на милість Божу, твердо вірячи, що Богові все можливо, і Він може дозволити неплодство Анни навіть у її старості, як колись дозволив неплодство Сари, дружини патріарха Авраама. Святі Йоаким і Анна дали обітницю присвятити Богові для служіння в храмі дитя, яке їм пошле Господь. Бездітність вважалася в єврейському народі покаранням Божим за гріхи, тому святі і праведні Іоаким і Анна терпіли несправедливі ганьбу від своїх співвітчизників. В одне зі свят старець Іоаким приніс в Єрусалимський храм свою жертву в дар Богові, але первосвященик не прийняв її, назвавши Іоакима недостойним, через його бездітність. Святий Іоаким в глибокому горі пішов у пустелю і там зі сльозами молився Господу про дарування дитяти. Свята Анна, довідавшись, що сталося в Єрусалимському храмі, гірко плакала, однак не нарікала на Господа, а молилася, закликаючи на свою родину милосердя Боже. Господь виконав їхнє прохання, коли святе подружжя досягло похилого віку і приготували себе доброчесним життям до високого звання - бути батьками Пресвятої Діви Марії, майбутньої Матері Господа Ісуса Христа. Архангел Гавриїл приніс Єгоякима і Ганні радісну звістку: молитви їхні почуті Богом, і у них народиться П ресвятая Діва Марія народилася в той час, коли люди дійшли до таких меж морального занепаду, при яких їхнє повстання здавалося вже неможливим Преблагословенна Дочка Марія, через Яку буде дароване спасіння всьому світу. Пресвята Діва Марія Своєю чистотою і чеснотою перевершила не тільки всіх людей, але й Ангелів, явилася живим храмом Божим, і, як оспівує Церква у святкових піснеспівах, "Небесними Дверима, що вводять Христа у Всесвіт на спасіння душ наших" (2-я стихира на "Господи, взиваю", глас 6).
Різдво Божої Матері ознаменувало настання часу, коли почали виконуватися великі та втішні обітниці Божі про спасіння роду людського від рабства диявола. Це подія наблизила на землі благодатне Царство Боже, царство істини, благочестя, чесноти і безсмертного життя. Матір Первонародженого всього творіння є і всім нам по благодаті Матір'ю і милосердною Заступницею, до Якої ми постійно звертаємося з синівським відвагою.

Історія встановлення свята: Подія, що згадується в це свято, збереглося тільки в давньому церковному переказі (наприклад, в творіннях блаж. Ієроніма, Єпіфанія Кіпрського та ін.).
Св. Андрій Критський у своєму слові на день Різдва Пресвятої Богородиці говорить: «Справжнє свято є для нас початок свят. Він служить дверима до благодаті й істині. Нині творцеві всього влаштувався одухотворений храм, і тварюка (в особі Діви Марії) приготовляється в нове житло Творцю ». За словами св. Іоанна Дамаскіна, «день Різдва Богородиці є свято всесвітньої радості, бо Богородицею весь людський рід оновиться і печаль праматері Єви змінилася в радість». «Рождається убо (Діва), і світ з Нею оновлюється».

Свято і спогад Різдва Пресвятої Богородиці встановлене Церквою з глибокої давнини. Вказівка на нього є вже в IV столітті. Св. Рівноапостольна Олена на початку цього століття, за свідченням древнього перекази, побудувала в Палестині храм в честь і пам'ять Різдва Богородиці. Інші відомості можна знайти в писаннях св. Іоанна Златоуста, св. Прокла, св. Єпіфанія і блаж. Августина. На честь свята складені багато піснеспіви святими песнотворцев: в V ст., - Анатолієм, архієп. Константинопольським, в VI ст. -Стефаном Святоградскім, в VII ст. - св. Андрієм Критським, в VIIIв. - св. Іоанном Дамаскнним і Германом, патріархом Константинопольським, в IX ст. - Йосипом Студитом; їх співи і тепер співаються за богослужінням в це свято. Так з давніх часів «мову всяк православних похваляє І блаженний і славить Пречисте Різдво Діви Марії, Богонареченої».
Іконографія свята: Стійка і широко поширена іконографія свята побічно свідчить про те, що вже в до-иконоборческий період ікони свята Різдва Богородиці в Церкві були. Можна привести розпису грузинських храмів: наприклад, присвячений Богородиці храм в Атени, був побудований на початку VII століття, і хоча збереглися розписи більш пізні (XI ст.), Важко уявити, щоб храм залишався розписаним протягом декількох століть - мабуть, в XI в. старі розписи були оновлені.
При порівнянні ікони Різдва Божої Матері з іншими іконами двунадесятих свят звертає на себе увагу більш земної, людський лад цього зображення.
Ікона не є простою передачею догматичного змісту свята, але їхня позиція видається дуже інтимні, вона не позбавлена побутових подробиць.
Ікона Різдва Божої Матері ніби вводить в сім'ю Йоакима і Анни, робить нас причасниками надзвичайно радісної події, освятив будинок Іоакима і весь всесвіт. Збулися багаторічні сподівання, у подружжя народився довгоочікуваний немовля, і, напевно, розуміли, відчували батьки, що це дитя - незвичайне, раз сам Бог через ангелів повідомив їм про народження дитини.

На іконографії ранніх ізводів праведна Анна напівлежить або сидить на високому ложі (прийнятий тип іконографії Різдва без страждань) - її зображення більше за інших; її чекають дружини з дарами, перед нею - повитуха і служниці, які омивають Богоотроковицю в купелі або вже підносять Її матері, нерідко зображена і Діва Марія в колисці
На іконах більш пізнього часу зображується і праведний Іоаким. Ікони містять більше подробиць: стіл з принесеними дарами і частуваннями, водойма, птиці.
Особливо цікавими бувають клейма. На ранніх фресках ті сцени, які зображуються в клеймах, представлені як самостійні сюжети. Їх зміст: праведний Іоаким приносить свою жертву в Єрусалимський храм; первосвященик відмовляється прийняти жертву у безчадного як має таємні гріхи або пороки; Іоаким докоряє Анну (зустрічається нечасто); плач Іоакима в пустелі; Плач Анни в саду; моління Іоакима; моління Анни; благовістя Йоакима і благовістя Анні; зустріч подружжя біля Золотих воріт Єрусалимського храму; Бесіда Іоакима і Анни; власне Різдво Богородиці; пещення Діви Марії (Іоаким і Анна сидять поруч, притримуючи Новонароджену).


Молитвослів'я Різдва Пресвятої Богородиці
тропар передсвята


Від корінного Иессеева від виду стегон Давидових, Богоотроковиця Маріам рождається днесь нам: радістю бо радіють всіляка і оновлюються. СрАТ купно, небо і земля, прославляйте Ю Вітчизни мов. Іоаким веселиться і Анна торжествує, що кличе: неплідна народжує Богородицю, і Пітательніцу Життя нашея.

Тропар, глас 4-й


Різдво Твоє, Богородице Діво, радість звести всій вселенній: з Тебе бо засяяло Сонце правди Христос Бог наш, і зруйнувавши клятву, дав благословення, і скасувавши смерть, дарував нам життя вічне.

Кондак, глас 4-й


Іоаким і Анна ганьби бездітності, і Адам і Єва від тління смертної свободістася, Пречиста, у святім різдві Твоєму. Те святкують і людіє Твої, провини гріхів ізбавльшеся, внегда звати Тобі: неплідна народжує Богородицю і пітательніцу життя нашого.

Величання Різдва Пресвятої Богородиці


Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і чтем святих твоїх батьків, і всеславна славимо Різдво Твоє.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация