25 грудня більшість християн святкують Різдво

Наближається 25 грудня - день, коли більшість християн святкують велике свято Різдва Христового. Незважаючи на те що ми звикли вважати цю дату "католицьким Різдвом", а "православне" відносити на 7 січня, поділ умовний. Більшість помісних Православних Церков зустрічають прихід Спасителя у світ теж в ніч з 24 на 25 грудня. Наближається 25 грудня - день, коли більшість християн святкують велике свято Різдва Христового

Тільки Єрусалимська, Російська, Сербська і Грузинська Церкви, а також монастирі Афона, святкують цю подію в ніч з 6 на 7 січня. Сталося так тому, що ці Церкви продовжує зберігатися юліанський календар, в той час, як держава перейшла на новий, григоріанський, який "випереджає" старий на 13 днів.

Народження Сина Божого пронизане відчуттям казки і доконаного дива. У ньому нерозривно пов'язані божественне - і людське, спокій дитячої колиски - і тривожне почуття близької небезпеки, беззахисність дитини - і всемогутність Бога. Казковість історії Різдва переплітається з документальністю подій. Христос народився не "в деякому царстві, у деякій державі" за царя Гороха, а під час перепису населення в Римській імперії за правління Кесаря ​​Августа.

Читайте також: Різдво очима улюблених героїв

Євангеліє від Луки так оповідає про ті події: "Пішов теж і Йосип із Галілеї, з міста Назарету, до Юдеї, до міста Давидового, що зветься Віфлеєм, бо походив із дому та з роду Давидового, щоб йому записатись із Марією, із ним зарученою, яка була вагітна. Коли ж вони були там, настав їй день породити і породила вона свого первістка, і Його сповила, і поклала Його в ясла, бо не було їм місця в готелі ".

Першими новонародженому Немовляті прийшли поклонитися пастухи, яким сповістили про диво, що сталося ангели. Потім прийшли волхви, ведені Віфлеємської зіркою, і принесли свої дари - золото, ладан і смирну. Цар Ірод, довідавшись про народження чудового немовляти, побоюючись за свою владу, задумав вбити його, але Йосип був попереджений про небезпеку ангелом, і святе сімейство сховалося в Єгипті.

Християни в усі часи були єдині в розумінні тих давніх подій. Велике диво і велика радість Різдва полягають в тому, що Бог не послав чергового пророка або праведника в світ, щоб навчати людей, як їм жити, а Сам прийшов до людей, став людиною, народився як кожна людина, сприйнявши на Себе всю нашу природу. Цією радістю пронизані народні пісні-колядки, здавна звучать на Різдво: "Він народився, щоб позбавити світ від диявольських ланцюгів, збільшив та прославив нас любов'ю Своєю!" Дуже образно висловив суть Різдва святий Афанасій Великий: Бог став людиною, щоб людина стала богом.

Читайте також: Різдвяний піст - час радості

У давнину Різдво і Хрещення святкувалися в один день, 6 січня, і свято це називався Богоявленням. В даний час цю давню традицію зберегла Вірменська Апостольська Церква. Але в міру поширення християнства з'явилися і єресі, згідно з якими Спаситель лише прийняв видимість людини, мав лише подобу людської плоті. Або, за іншими єретичним вченням, людина Ісус з'єднався з Богом тільки в момент хрещення в Йордані.

Для християн, зберігали вірність апостольському вченню, було дуже важливо засвідчити древню віру, що Спаситель був людиною не удаваним, а справжнісіньким. І народився Ісус, як будь-яка людина, а Богом Він не "став", а був спочатку. Це сподвигло Церква виділити святкування Різдва в окремий день, щоб підкреслити значимість і унікальність події.

Чому Різдво Христове випало саме на зиму? Прийнято вважати, що дату 25 грудня Церква вибрала, щоб витіснити з народної свідомості популярний язичницьке свято Сонця Непереможного (день зимового сонцестояння). Але справжня причина була не в цьому. Або, принаймні, не тільки в цьому. Справа в тому, що ряд Отців Церкви вважав, що Христос прийняв страждання в той же день, в який був зачатий, а оскільки в останній рік Його земного життя єврейська Пасха припадала на 25 березня, то так і прийшли до дати 25 грудня.

Як не дивно це для нас звучить, колись введення окремого дня для святкування Різдва Христового здавалося, як сказали б зараз, "модернізмом". Великому Отця Церкви, святому Іоанна Златоуста довелося докласти чимало зусиль, щоб затвердити на Сході цю "західну" традицію! Втім, і на Заході Різдво почали повсюдно святкувати досить пізно, лише в 4 столітті. А перші згадки про це свято відносяться до 3 століття.

Читайте також: Яка "правильна" дата Різдва?

Зараз на Заході Різдво все більше перетворюється просто в веселий сімейне свято, коли вже мало хто всерйоз задається питанням, а що ми, власне, відзначаємо, і чому? Данина доброю традицією. Але в Росії для тих, хто святкує Різдво 25 грудня, це в першу чергу - радість про прихід у світ Спасителя. Люди намагаються зібратися в храмах, прийти на урочисте богослужіння - кульмінацію святкування Різдва.

У римсько-католицькій традиції Різдва передує період Адвента (від лат. Adventus - прихід), наповнений почуттям напруженого очікування приходу в світ Спасителя. Цей період триває від трьох до чотирьох тижнів. Церква закликає віруючих приступати в ці дні до таїнства покаяння, щоб зустріти Христа, Який народився з чистим серцем, що не обтяженому гріхами. У різдвяний святвечір, 24 грудня, рекомендований строгий пост.

Меса Навечір'я Різдва (Ad Missam in Vigilia) починається зазвичай опівночі. За традицією, в ході цієї меси священик кладе в різдвяний вертеп фігурку Немовляти. Вночі і вдень 25 грудня служаться ще три особливі літургії - Меса вночі (Ad Missam in nocte), Меса на зорі (Ad Missam in aurora) і Меса днем ​​(Ad Missam in die).

Читайте також: Різдвяне турне по традиціям світу

Святкування Різдва триває вісім днів з 25 грудня по 1 січня, і цей восьмиденний період носить назву Октави Різдва. Різдвяний час продовжується і після закінчення Октави аж до свята Хрещення, яке в римсько-католицькому календарі відзначається в першу неділю за Богоявленням (6 січня). Все різдвяний час духовенство на літургії одягається в шати білого, святкового кольору.

У Москві в усіх храмах Католицької Церкви, а також в лютеранських, англіканському і деяких інших соборах в ці дні, згідно зі статутом, пройдуть святкові богослужіння. У кафедральному Соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, що на Малій Грузинській вулиці, службу як правило очолює архієрей, Митрополит Архиєпархії Божої Матері.

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Чому Різдво Христове випало саме на зиму?
Зараз на Заході Різдво все більше перетворюється просто в веселий сімейне свято, коли вже мало хто всерйоз задається питанням, а що ми, власне, відзначаємо, і чому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация