254 роки тому був заснований Імператорський Виховний будинок

  1. Новаторський дитячий будинок Катерини II
  2. Основне завдання - щоб діти виховувалися в сім'ї

Фото: ПГ / Геннадій Міхєєв

2 травня 1764 року за наказом Катерини II був закладений Імператорський Виховний будинок, який брав жити і вчитися сиріт, підкидьків та безпритульних. Сьогодні держава зобов'язана піклуватися про кожну дитину, який виявився без піклування батьків. Як права сиріт та прийомних сімей захищають зараз, і як законодавство в цій сфері буде розвиватися далі, в матеріалі «Парламентської газети».

Новаторський дитячий будинок Катерини II

Колись шикарна будівля на Москворецкая набережній служило притулком для «приносних дітей з особливим гошпіталь сірим і незаможним породіллям». Дитячий будинок заклали в 1764 році за маніфесту Катерини II про «Установу Московського Виховного будинку», а його натхненником і куратором став генерал-поручик Іван Бецкой.

І хоча це було не перше заклад для сиріт, багато в чому Виховний будинок став родоначальником нових напрямків політики щодо дітей. Наприклад, за планом Бецкого в будинку навчали ремеслам, грамоті, математиці, історії та іноземних мов. Причому «з цього настільки преполезного підстави у вивченні не вимикається і жіноча стать», що стало прообразом обов'язкового державного утворення, доступного обом статям. Імператорський Московський Виховний будинок - це і колиска педіатрії. З моменту його заснування до дітей були приставлені медпрацівники - доктора, лікарі і повитухи. В кінці XIX століття в будинку з'явилася Окружна лікарня «для служителів і вихованців», а після скасування сирітського закладу в результаті Жовтневої революції тут був заснований Інститут педіатрії (згодом НДІ педіатрії, який проіснував до 1962 року).

Основне завдання - щоб діти виховувалися в сім'ї

Сьогодні державна політика по відношенню до дітей-сиріт закладена до Сімейного кодексу та Закон «Про додаткові гарантії щодо соціальної підтримки дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків», прийнятий в 1996 році. Закон весь час поповнюється - наприклад, в 2012 році в ньому закріпили обов'язок суб'єктів виділяти сиротам, випустивши з дитячих будинків, упорядковане житло. Цю норму донастроювати донині - 12 квітень 2018 Держдума прийняла в першому читанні законопроект, за яким передбачається федеральний облік дітей-сиріт, які потребують окремого житла, і вимоги для збереження житлового фонду, щоб права сиріт реалізовували без збоїв у всіх регіонах.

На думку члена Комітету Ради Федерації з соціальної політики Олени Попової , Необхідно працювати в цьому напрямку далі - в тому числі зрівняти в правах дітей, яких взяли під опіку, і тих, кого всиновили. Справа в тому, що сьогодні усиновлений дитина набуває статусу кровного і автоматично вибуває з черги на поліпшення житлових умов, передбаченої для сиріт.

«Сім'ї говорять, що вони не хочуть всиновлювати або удочеряти дитини не тому, що вони не полюбили його, а тому, що підтримка від держави у вигляді житла, яке отримує сирота, вагоміша, ніж може дати сама сім'я», - розповіла Олена Попова .

Сенатор вважає, що можна було б апробувати пілотний проект з надання права на житлоплощу усиновленим дітям в одному з регіонів, а на основі результатів законодавці сформували б нормативно-правову базу для всієї країни.

Член комітету Держдуми з державного будівництва і законодавства Ольга Баталіна теж пропонує допомогти прийомним сім'ям, звільнивши їх від несення відповідальності і комунальних платежів за частку дитини в нерухомості, яка залишилася за ним в квартирі кровних батьків, позбавлених батьківських прав.

«Тоді при передачі дитини в прийомну сім'ю всі питання змісту нерухомості залишатимуться за органами опіки, тому що у них набагато більше важелів - вони можуть виходити з позовами до суду, примушувати позбавлених батьківських прав викупити частку дитини. Думаю, треба довести цю ідею до розробки законопроекту », - погодилася з ініціативою своєї колеги сенатор Олена Попова.

Але головний напрямок, заради якого приймають останні закони, - щоб діти, які втратили батьків, виховувались не в казенних установах, а знаходили нові сім'ї. Для цього, наприклад, передбачили одноразову допомогу усиновителям або опікунам при прийнятті дитини в сім'ю, і таку преференцію надають все в більшій кількості регіонів. Одноразова виплата, на думку сенатора, хороша тим, що вона дозволяє батькам влаштувати простір для дитини, щоб його входження в сім'ю проходило максимально комфортно.

В результаті змін, в тому числі законодавчих та реалізованих в рамках Національної стратегії дій в інтересах дітей на 2012-2017 роки, кількість дітей, що живуть в сирітських установах, значно скоротилося, повідомляла раніше голова Ради Федерації Валентина Матвієнко .

«За минулий період часу спільними зусиллями вдалося вдвічі (вдумайтеся, колеги: вдвічі) зменшити число дітей, які перебувають в дитячих будинках або на спеціальному обліку», - сказала голова палати регіонів на засіданні Координаційної ради з реалізації Стратегії 28 листопада.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация