29 серпня: врятував нерукотворний, горіховий і хлібний

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

29 серпня 2011, 12:07 Переглядів: 29 серпня 2011, 12:07 Переглядів:   Про походження реліквії є дві версії

Про походження реліквії є дві версії.

Саме з неї почалося іконошанування. Про походження реліквії є дві версії.

ДОПОМОГА ЦАРЮ. Східна версія має сирійські коріння, про що свідчать документи, знайдені в IV столітті в Едессінском архіві. З них стало відомо, що цар месопотамской Едесси (сучасний турецький Шанлиурфа) Авгарь V Уккама страждав на проказу. Почувши про чудесні зцілення Ісуса Христа, він повірив у сили Спасителя і послав до нього свого живописця з листом, в якому просив прийти і зцілити його. Крім того, художник повинен був намалювати портрет Учителя. Коли посланець дістався в Єрусалим , До Ісуса він навіть наблизитися не зміг через величезної кількості людей, що слухали його проповідь. Тоді художник піднявся на камінь і видали з піднесення спробував намалювати портрет, проте всі спроби зобразити Христа залишилися безуспішними. І раптом Спаситель сам покликав його, назвавши по імені. Христос вручив лист для Авгаря, в якому давав йому настанови, і обіцяв послати царю для лікування одного зі своїх учнів. Потім Ісус попросив обрусі (рушник) і витер їм своє тільки що вмите обличчя. На рушник з'явилася "фотографія" Христа - чудесним чином відбився його лик. Так він виконав прохання Авгаря про портрет. Художник доставив і послання, і убрус. Цар майже зцілився, лише невеликі сліди хвороби залишалися на його обличчі. Повний зцілення прийшло після хрещення Авгаря одним з 70 учнів Христа Тадей; посланим апостолом Фомою вже після воскресіння Ісуса.

ДЕ ПОБАЧИТИ? Нерукотворний образ Христа як велика святиня знаходився над головними воротами Едесси, поки реліквію не вихопить мусульмани. Викупив її візантійський імператор Михайло III. За іншою версією, святиню викупив у Едесси імператор Костянтин VII Багрянородний і 29 серпня 944 року урочисто переніс до Константинополя, тоді ж і було встановлено свято на честь Спаса нерукотворного. Але реліквія не дійшла до наших днів - під час IV Хрестового походу 1204 корабель, що перевозив ікону, зазнав аварії.

Сьогодні найбільш близькими оригіналу вважаються Образ Спаса Нерукотворного з римського храму Сан Сільвестро ін Капіте, який перебуває зараз в капелі Санта-Матілда у Ватикані, і ікона, яка зберігається з 1384 року в церкві святого Варфоломія в Генуї. Обидва полотна укріплені на дерев'яних основах, мають однаковий формат (приблизно 29x40 см) і закриті плоским срібним окладом, прорізаним по контурах голови, бороди і волосся Спасителя.

ШЛЯХ НА ГОЛГОФУ. Західні версії легенди про появу Спаса Нерукотворного виникали серед ченців-францисканців. Різні варіанти сходилися в одному - благочестива єврейка Вероніка, яка супроводжувала Христа в Його хресній дорозі на Голгофу, подала Йому льняна хустка, щоб Христос міг отереть з особи кров і піт. Так з'явилася реліквія, звана "плат Вероніки". Особа Ісуса проступало на ньому на просвіті. Зберігається він у соборі святого Петра в Римі. Ім'я Вероніка - це спотворення латинського vera icon - істинний образ. Відрізняється західний Спас від східного наявністю тернового вінця на голові Спасителя.

Найпізнішої з нерукотворних реліквій Христа є Туринська плащаниця - посмертні пелени Ісуса, на яких він зображений у повний зріст. Вони були вивезені за часів хрестових походів до Європи і знайдені в Турині.

ЧУДО ПІД ХАРКОВОМ. Поки серед вчених і теографов ведуться найсерйозніші дослідження на оригінальність зображення, за допомогою списків з Нерукотворний образ творяться чудеса. Наприклад, копію ікони Нерукотворного Спаса мав при собі Олександр III під час аварії потягу у станції Борки в Харківській області. Безліч людей загинуло тоді в катастрофі, дивом не постраждали імператор і члени його сім'ї. На знак подяки був заснований Спасів скит, споруджені храм Христа Спасителя і каплиця Нерукотворного Спаса. При скиті на Харківщині колись існувала лікарня та будинок для престарілих залізничників, школа і бібліотека.

У народі свято зветься ще Третім - горіхові і Хлібним - Спасом. До цього часу дозріває лісовий горіх і закінчується прибирання хліба. Також свято називають і полотняних Спасом. Саме в цей час проходили ярмарки, на яких торгували полотном. На Третій Спас відлітали ластівки і журавлі: "Якщо журавель відлетить до Третього Спасу, то на Покров буде мороз , А немає - так зима прийде пізніше ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "29 серпня: врятував нерукотворний, горіховий і хлібний". інші Архів дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Гребенникова Олена

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ДЕ ПОБАЧИТИ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация