4 найзнаменитіших пам'ятника Петру I

18 серпня 1782 року в Санкт-Петербурзі відкрито пам'ятник Петру I, так званий «Мідний вершник». Це найперший пам'ятник Петру. У Росії і Європі є й інші відомі пам'ятники великому реформатору, на які варто подивитися.

Сенатська площа, Санкт-Петербург

Пам'ятник «Мідний вершник» розташований тут не випадково. Катерина II наполягла на цьому, тому що поруч розташовано Адміралтейство, яке заснував імператор. Виготовив пам'ятник французький скульптор Етьєн-Моріс Фальконе, якого рекомендували Катерині Дідро і Вальтер. Підготовка гіпсової моделі пам'ятника зайняла цілих дванадцять років, а виливок статуї виявилася такою складною, що довгий час ніхто не хотів братися за цю роботу.

Підготовка гіпсової моделі пам'ятника зайняла цілих дванадцять років, а виливок статуї виявилася такою складною, що довгий час ніхто не хотів братися за цю роботу

Нарешті, гарматних справ майстер Омелян Хайлов взявся за цей технологічно дуже складний проект і відлив статую за три роки. А Катерина на постаменті написала «Катерина II Петру I», тим самим, підтверджуючи свою прихильність петровських реформ. Вага пам'ятника вісім тонн, висота - більше п'яти метрів. Хоча його Пушкін і назвав «Мідний вершник», відлитий він з бронзи. Але ця назва так прижилося, що стало майже офіційним. А сам пам'ятник є одним із символів Санкт-Петербурга.

А сам пам'ятник є одним із символів Санкт-Петербурга

Михайлівський замок, Санкт-Петербург

Виготовив бронзовий пам'ятник відомий італійський скульптор Растреллі, модель пам'ятника існувала ще за життя Петра I, але встановлений він був пізніше Мідного вершника, в 1800 році. П'єдестал пам'ятника облицьований різнобарвним мармуром - білого, рожевого і зеленого відтінків. Правнук Петра I імператор Павло I зробив на п'єдесталі напис «Прадіду - правнук» за аналогією з Мідний вершник, на якому є напис «Катерина II Петру I». Під час Великої Вітчизняної війни пам'ятник знімали з п'єдесталу і поставили на колишнє місце лише в 1945 році. Так він був врятований для нащадків.

Рига, Латвія

Кінний пам'ятник царю був встановлений в Ризі в 1910 році, на Петровських урочистостях. До Риги тоді прибув імператор Микола II з сім'єю. Пам'ятник був побудований практично з пожертвувань простих громадян Риги, так поважали і любили латиші великого реформатора. І, мабуть, було за що. Петро I часто приїжджав в місто, і завжди щось привозив з собою. Петро подарував Ризі більше двадцяти торгових суден, фінансував роботи з благоустрою міста, будівництво деяких будівель. Але ніде пам'ятник Петру не очікувала така сумна доля, як в Ризі. Його безліч разів знімали з постаменту, повертали, переносили з місця на місце. Зараз пам'ятник, який представляє велику художню та історичну цінність, знаходиться на автостоянці приватного підприємства за адресою: вулиця Брібівас, 223. Хочеться вірити, що попри політичні забобонам, він все-таки займе своє законне місце в центрі Риги.

Москва

Мабуть, самий одіозний і спірний пам'ятник Петру I відкрив Зураб Церетелі в 1997 році в свято 850-річчя Москви . Цей пам'ятник має висоту 98 метрів і є найвищим пам'ятником в Росії і одним з найвищих пам'ятників у світі. На проектування і виготовлення пам'ятника пішло близько року і близько двадцяти мільйонів доларів. Пам'ятник має дуже складну інженерну конструкцію. Каркас пам'ятника виготовлений з нержавіючої сталі, на який кріпиться бронзова обшивка.

Каркас пам'ятника виготовлений з нержавіючої сталі, на який кріпиться бронзова обшивка

У 2008 році пам'ятник увійшов до десятки найпотворніших споруд світу, зайнявши, щоправда, почесне десяте місце. У Москві навіть проходив збір коштів на знесення цього неоднозначного пам'ятника, але в 2011 році префектура Москви заявила, що пам'ятник буде все-таки стояти на колишньому місці. Але, про всяк випадок, не варто упускати можливості подивитися на нього і самому скласти думку про його художню цінність.

Але, про всяк випадок, не варто упускати можливості подивитися на нього і самому скласти думку про його художню цінність

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация